Log In
 
 
Pace Bend Road Race • Feb 26 2012
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Warren Woodbury Bicycle-Heaven
2 Todd Burgess Joe's Pro Bikes
3 Jeff Park Bicycle-Heaven Teammate Win: Warren Woodbury
4 Richmond Frasier Joes Pro Bikes
5 Alex Rodriguez Neoteric Racing
6 Kurt Joseph Austinbikes/Revenant
7 Chris Lowry PROACTIVE
8 Eric Burkhart Team Delirium Racing
9 Logan Hunn Bike Barn (Texas)
10 Simon Essl Elbowz Racing
11 Euan Mackay PROACTIVE
12 Rob Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
13 Alex Vasquez
14 Robert Mercado Bicycle-Heaven Teammate Win: Warren Woodbury
15 Joseph Howard McKinney Velo Club
16 Jared Johnson
17 Wayne Ziegler HammerHeadBikes.com
18 Cole Gober Austinbikes Cyclocross Team
19 Carl Hentschel GS Tenzing
20 Steve Quick Shama Cycles
21 Steven Guzman 787 Racing
22 Greg Binion Bike Barn (Texas)
23 Cord Offermann Austinbikes/Revenant
24 Ted Nitka Austinbikes/Revenant
25 Stephen Higgins 787 Racing
26 Ricardo Rodriguez Team ALS-C3
27 David Parker Bicycle-Heaven Teammate Win: Warren Woodbury
28 Antonio Latto Austin Nationals Cycling
29 Robb Bush
30 Larry Blanchard Team Seton Brain and Spine Cycling
31 Scott Dill Austinbikes/Revenant
32 Kevin Schaefer Austinbikes/Revenant
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 15   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Harrison Team Delirium Racing
2 David Bumbaugh Red's Racing
3 Peter Staneland North Texas Road Team
4 Kevin Barton Joes Pro Bikes
5 George Steeves Tuneros Racing
6 Charles Huckabee Sugar Cycles Factory Racing
7 Frank Kurzawa Violet Crown Sports Assoc
8 Douglas Williamson Geri Atrix
9 Martin Milliken Violet Crown Sports Assoc
10 Joe Udell Kelly's Team
11 Bradley Houston Violet Crown Sports Assoc
12 Al Kline North Texas Road Team Teammate Top 5: Peter Staneland
13 Ralph Harris Soler's Sports
14 Geoffrey Maguire VooDoo Racing
15 Leland Rusk GS Tenzing
16 Larry Tharp Bike Barn (Texas)
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bain Geri Atrix
2 George Heagerty Geri Atrix Teammate Win: Thomas Bain
3 Spencer Jewell Geri Atrix Teammate Win: Thomas Bain
4 Richard Hall Austinbikes/Revenant
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Garcia
2 Jonathan Lang Team LaS'port
3 Alec Aldape Bicycle Sport Shop pb Integrity
4 Addison Mcauley Bicycle-Heaven
5 Michael Sheehan Jack & Adam's Racing Team
6 David Milham Nick Lopez Tailoring Cycling Team
7 P.j. Rabice
8 Ricky Randall Hotter'N Hell Hundred
9 Jacob White Tulsa Wheelmen
10 Devin Carroll
11 Russell Metoyer Velossimo Racing
12 Robert Kane Bicycle-Heaven Teammate Top 5: Addison Mcauley
13 Benjamin Stover TradeWind Energy Cycling Team
14 Brendan Sharpe Austinbikes/Revenant
15 Zachary Lytle PARK PLACE DEALERSHIPS
16 Abdias Benjamin hernandez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
17 James Day Team Wooly Mammoth
18 Matthew Kessing Team Wooly Mammoth
19 Christopher Lutz Bicycle-Heaven Teammate Top 5: Addison Mcauley
20 Brian Mcgrath Sugar Cycles Factory Racing
21 Hunter Stewart GS Tenzing
22 Mark Jansen Team Seton Brain and Spine Cycling
23 Bryan Reid Colavita Racing
24 Tor Berge Bike Barn (Texas)
25 Matthew Gosling Team Party Time
26 Jeffrey Skokan Bicycle-Heaven Teammate Top 5: Addison Mcauley
27 Jason Bentley Team Brain and Spine Cycling
28 Robert Biard 787 Racing
29 Tommy Rushing Velossimo Racing
30 Nathaniel Beams PARK PLACE DEALERSHIPS
31 Jason Knight Mercy Cycling Team
32 Robin Thurston 787 Racing
33 James Murff Team Seton Brain and Spine Cycling
34 Jonathan Hughes Austinbikes/Revenant
35 William Fiser Shama Cycles
36 James Slauson Bicycle-Heaven Teammate Top 5: Addison Mcauley
37 Kyle Anderson PARK PLACE DEALERSHIPS
38 Eardie Curry 787 Racing
39 Nathan Miller
40 Kenneth Day Shama Cycles
41 Jennifer Purcell TIBCO to The Top
42 Kyle Parrott Matrix/RBM
43 Chris Kutach Matrix Cycling Club
44 Gregg Ueckert Chicken and Waffles Racing
45 Josh Lee Team Wooly Mammoth
46 Cailean Carlberg Bicycles of Tulsa
47 Justin Rempel Bicycles of Tulsa
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 43   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Strickland Jack & Adam's Racing Team
2 Mason Quintana Austinbikes/Revenant
3 Brandon Mata
4 Nick Torraca
5 Shawn Small
6 Bryan Marshall Austinbikes/Revenant
7 Fidel Goytia Hotter'N Hell Hundred
8 Daniel Chappelear 787 Racing
9 Daniel Kaminske
10 Felipe Nava Bike World Racing
11 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
12 Kyle Johnson Matrix Cycling Club
13 Aldo Curiel Hotter'N Hell Hundred
14 Scot Pemberton VooDoo Racing
15 Jesse Slate Team Wooly Mammoth
16 Jason Codianne Sugar Cycles Factory Racing
17 Sean Brown Hotter'N Hell Hundred
18 Michael Kramer Shama Cycles
19 Mark Rawlings GS Tenzing
20 Matt Moore Team Wooly Mammoth
21 Clayton Darnall
22 Sebastian York Matrix Cycling Club
23 Andrew Hays VooDoo Racing
24 Daniel Hurlbert VooDoo Racing
25 Clint Hankla
26 Jason Berardinelli Propaganda Bike Shop
27 Geoff Roper Team Party Time
28 Jeffrey Reiter Team Cycle Progression
29 Oktay Demirdal Neoteric Racing
30 Fernando Delvalle TBi - Dedicated Race Team
31 Jorge Martinez Team Seton Brain and Spine Cycling
32 Colby Logback Team Party Time
33 Brian Odonnell Shama Cycles
34 Kiet Tran
35 Enrique Varela 787 Racing
36 Brent Aston Mirage
37 Mike Mccafferty Rutgers University-New Brunswick/Pi
38 Ali Sobhani Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Mason Quintana
39 Bari Mayer 787 Racing
40 Corey Fish 787 Racing
41 Robert Wray KUHL
42 Daniel Varela University of Texas-Austin
43 Tak Makino Propaganda Bike Shop
44 Daniel Wisner Tiger Cycling Foundation
45 Paul Sollenberger
46 Dustin Flint Tiger Cycling Foundation
47 Melvin Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
48 Chas Knight 787 Racing
49 Walter Hernandez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
50 Michael Frentress 787 Racing
51 Andrew Erickson Ghisallo Foundation
52 Adam Sebastian Team Party Time
53 Brian Griswold Team Wooly Mammoth
54 Chad Harvey Team Party Time
55 Kevin Mcree Jack & Adam's Racing Team Teammate Win: Colin Strickland
56 Jason Butler Mirage
57 Jose Hernandez
58 Jeremy Ridge 787 Racing
59 Mathew York Crest/RBM Cycling
60 ? John Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Mason Quintana
61 Brian Petted Team Extreme
Finishers: Cat 3: 59   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Blackwell DNA Racing
2 David Almanzan
3 Spencer Moak Bike Barn (Texas)
4 Derek Alvarado Comanche Racing
5 Herman Verhoeven Propaganda Bike Shop
6 Patrick Barrett Pirate Race Productions pb ALPHA
7 John Pearson VooDoo Racing
8 Luke Kalloch Comanche Racing Teammate Top 5: Derek Alvarado
9 Andy Webb 787 Racing
10 Ben Cukerbaum Comanche Racing Teammate Top 5: Derek Alvarado
11 James Frentress 787 Racing
12 Daniel Martinez
13 Amilkar Ajinsurek Nick Lopez Tailoring Cycling Team
14 Carlos Ortiz
15 Brian Hoard Austinbikes/Revenant
16 Casey Paxton Austinbikes/Revenant
17 John Copeland Swiss American Bicycle Club
18 Patrick Darragh ATC Racing
19 John Connolly 787 Racing
20 Dean Danowski Mirage
21 Kent Myers VooDoo Racing
22 Erik Bricker KingRacingGroup
23 Manuel Alba FCS Cycling
24 Jordan Parker Comanche Racing Teammate Top 5: Derek Alvarado
25 Jeff Bradley Southwest Cycling Club Racing
26 Paul Carty Comanche Racing Teammate Top 5: Derek Alvarado
27 Dustin Finley
28 David Angeles Matrix Cycling Club
29 Nick Masiewicki VooDoo Racing
30 Jon Wyrick VooDoo Racing
31 Andres Calderon Austinbikes/Revenant
32 Devin Parker Comanche Racing Teammate Top 5: Derek Alvarado
33 Theron Sweet Ghisallo Foundation
34 George Borden Kind Human Sports
35 Christopher Copeland Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Spencer Moak
36 Carey Jung Violet Crown
37 Jose Chan
38 Tice Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling
39 W Andrew lechner Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
40 Robert Trent Comanche Racing Teammate Top 5: Derek Alvarado
41 William Huie Team Seton Brain and Spine Cycling
42 Carson Lange 787 Racing
43 Craig Jones Team Spincycle
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Ruthstrom
2 Mark Brown Bike Barn Texas
3 Ianrey Amuan Dominion - Falcon Bank
4 Derek Stewart 787 Racing
5 Tyler Mitchell Bike Barn (Texas)
6 Grant Woolf Team Seton Brain and Spine Cycling
7 Daniel Gonzalez T3Multisports
8 Joel Schneider
9 Blake Young Team Cycle Progression
10 John Freemire Team VT Bike Stuff
11 Jaime Esparza Dominion - Falcon Bank Teammate Top 5: Ianrey Amuan
12 Rodolf Palencia
13 Craig Jones VT Bike Stuff
14 Justin Hicks McKinney Velo Club
15 Noe Espinosa Shama Cycles
16 Jason Paxton
17 Even Gonzalez
18 Tucker Cullum
19 Patrick Stevenson Team VT Bike Stuff
20 Kevin Owen Team VT Bike Stuff
21 Bert Raglin
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Gonzalez T3Multisports Elite Junior Cycling
2 Ben Gray Team Spincycle
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrison Horton Northwest Cycling Club
2 Peter Winski Northwest Cycling Club Teammate Win: Garrison Horton
3 Will Hughes FRESH Racing
4 Garrett Hobbs PARK PLACE DEALERSHIPS
5 Ryan Stankard Southwest CycleSport / Dimensional
6 Kyle Sanders Northwest Cycling Club Teammate Win: Garrison Horton
7 Matthew Strange Dallas Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Smith Southwest CycleSport/Dimensional
2 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
3 Chris Toriggino
4 Jeff Grant Shama Cycles
5 Luis Cook
6 Dan Piercy
7 Daniel Perkins M7 Racing
8 James Connolly Bike Barn Texas
9 Frank Schillaci Propaganda Bike Shop
10 Marla Briley Snapple-ATC Racing
11 William Hughes FRESH Racing
12 Even Gonzalez
13 Michael Minardi
14 Mark Schusterman Texas Pro Health Racing
15 David Gardner One Hour Racing
16 Stephen Gilbert Violet Crown Sports Assoc
17 Michail Feldman McKinney Velo Club
18 Kevin Bordwick
19 Clark Whitley Shama Cycles Teammate Top 5: Jeff Grant
20 Jason Ashcroft
21 Daniel Curtin Bicycle Sport Shop Mountain Bike Te
22 Lance Slack One Hour Racing
23 Maner Shaw Permian Basin Bicycle Assoc
24 Barry Conlon Team Brain and Spine Cycling
25 Stephen Spess Team Seton Brain and Spine Cycling
26 Grant Woolf Team Seton Brain and Spine Cycling
27 Michael Moist Woodlands Cycling Club Race Team
28 Doug Baysinger Shama Cycles Teammate Top 5: Jeff Grant
29 Robert Diaz Bike Barn Texas
30 Charles Cannon Velossimo Racing
31 Jeffrey Christiansen Velossimo Racing
32 Steve Sprinkle
33 Han Goh Team Spincycle
34 Michael Shaddock Southwest Cycling Club Racing
35 Shane Carbonneau Velossimo Racing
36 James Garza
37 John Dodge Team Seton Brain and Spine Cycling
38 Tom Zizka Bike Barn (Texas)
39 Rich Russo Team Spincycle
40 Chip Cramer
41 Joseph Steele Team ALS-C3
42 Michael Baker TBi - Dedicated Race Team
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 9   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Reynolds University of Texas-Austin
2 Don Notgrass
3 Michael Johnson
4 Daniel Burross
5 Kris Bates
6 Blake Mcfarling 787 Racing
7 Keith Kraft Northwest Cycling Club
8 Kris Hooker Neoteric Racing
9 Joel Turner Propaganda Bike Shop
10 Charles Upshaw
11 Justin Reed Toyota / Cycling Team presented by
12 Alejandro Ramirez Shama Cycles
13 Dan Ronan
14 Anselmo Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
15 Scott Giancola McKinney Velo Club
16 Joe Stawick Bicycle-Heaven
17 Mitchell Sides University of Texas-Austin Teammate Win: Tanner Reynolds
18 Matt Miner
19 Gideon Tsang
20 Hopkins Jordan
21 Paul Abel University of Texas-Austin Teammate Win: Tanner Reynolds
22 Gary Epple
23 Wes Morgan Team LaS'port
24 Bert Raglin
25 Jeff Cummings
26 Eddie Cadena McKinney Velo Club
27 Emil Ellis Team Cycle Progression
28 Sam Eells
29 Armando Espinosa jr.
30 Ricardo Martinez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
31 Austin Smith
32 Timothy Freeman The Woodlands Cycling Club
33 Jose Roman One Hour Racing
34 David Shortes One Hour Racing
35 Kedge Cook Propaganda Bike Shop
36 Tim Chason
37 Jesse Muprhy
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 35   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity
2 Eric Marcotte Elbowz Racing
3 Chad Cagle Tulsa Tough Racing pb ICEdot
4 Stephen Tilford
5 Stephan Hirsch 787 Racing
6 Christopher Haga Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
7 William Stolte TradeWind Energy Cycling Team
8 Phillip Snodgrass DNA Racing
9 Christopher Powers Matrix/RBM
10 Jason Waddell Tulsa Tough Racing pb ICEdot Teammate Top 5: Chad Cagle
11 Chris Carlson Matrix/RBM
12 Colt Trant Matrix/RBM
13 Stefan Rothe Tulsa Wheelmen
14 Heath Blackgrove Elbowz Racing Teammate Top 5: Eric Marcotte
15 Beau Edwards Bicycle-Heaven
16 William Mcrae 787 Racing Teammate Top 5: Stephan Hirsch
17 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
18 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
19 Joseph Schmalz Elbowz Racing Teammate Top 5: Eric Marcotte
20 Christopher Trickey Team Wooly Mammoth
21 Ruarri Day-stirrat 787 Racing Teammate Top 5: Stephan Hirsch
22 Joshua Carter Dogfish Racing Team
23 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
24 Brant Speed 787 Racing Teammate Top 5: Stephan Hirsch
25 Sol Ethan frost Austinbikes/Revenant
26 Colton Jarisch Mercy Cycling Team
27 Logan Hutchins
28 Austin Vinton Mercy Cycling Team
29 Mat Stephens Elbowz Racing Teammate Top 5: Eric Marcotte
30 Steven Wheeler Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
31 Christian Helmig Elbowz Racing Teammate Top 5: Eric Marcotte
32 Alan Ting Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
33 Tyler Jewell Elbowz Racing Teammate Top 5: Eric Marcotte
34 Scott Veggeberg GS Tenzing
35 Andrew Gonzales Elbowz Racing Teammate Top 5: Eric Marcotte
36 Sean Sullivan
37 Adam Mills Mercy Cycling Team
38 Gray Skinner 787 Racing Teammate Top 5: Stephan Hirsch
39 Jed Rogers 787 Racing Teammate Top 5: Stephan Hirsch
40 John Trujillo Team Wooly Mammoth
41 Austin Stewart Elbowz Racing Teammate Top 5: Eric Marcotte
42 Mathew Ankney Tulsa Wheelmen
Finishers: Cat 1: 39   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Warner FCS Cyclin
2 Mary Elizabeth maroon FCS|ROUSE:
3 Kim Ciolli Team Brain
4 Jennifer Mcrae 787 Racing
5 Kathryn Hunter Snapple-AT
6 Anna Sanders FCS|ROUSE:
7 Christina Smith NOW and No
8 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinan
9 Anna Felton Kind Human
10 Annalisa Fish Austin Fly
11 Kim Jennings Bicycles O
12 Claire Routledge Hotter'N H
13 Rachel Byus FCS|ROUSE:
14 Jessica Prinner ABD Cyclin
15 Mary Nunnelly Bike Barn
16 Michelle Hayner Velossimo
17 Kaelly Simpson FCS|ROUSE:
18 Lauren Stephens FCS|ROUSE:
19 Loren Eggenschwiler Hotter'N H
20 Catherine Moore Bicycles O
21 Shannon Gaffney Bicycle-He
22 Tiffani Harkrider Team Seton
23 Celina Richardson Colavita R
24 Amber Vredenburg T3Multispo
25 Nadia Barrera Team Seton
26 Kathryn Donovan FCS|ROUSE:
27 Suzy Snell Colavita R
28 Jennifer Mix 787 Racing
29 Margaux Salas
30 Michelle Montoya Bicycles O
31 Hannah Calvert Ghisallo F
32 Kathleen Hattaway Bicycles O
33 Mary Jimenez Team LaS'p
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat 3: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Summer Moak Northwest Cycling Club
2 Olivia Jones Northwest Cycling Club Teammate Win: Summer Moak
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chantam Duong T3Multisports Elite Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Atkinson Velossimo Racing
2 Barbara Varela Nick Lopez Tailoring Cycling Team
3 Kelly Grant Shama Cycles
4 Karla Gendler Colavita Racing
5 Natalie Kurz Kind Human Sports
6 Danielle Bradley Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
7 Allison Floyd Team Seton Brain and Spine Cycling
8 Maggi Finley
9 Melissa Ruthven Snapple-ATC Racing
10 Katie Kantzes Austin Flyers Women's Cycling
11 Marla Briley Snapple-ATC Racing
12 Kathy Weldon ThinkFinance Racing
13 Kelley Martin
14 Christy Lan Kind Human Sports Teammate Top 5: Natalie Kurz
15 Mandy Heintz Shama Cycles Teammate Top 5: Kelly Grant
16 Lucy Needham Colavita Racing Teammate Top 5: Karla Gendler
17 Courtney Bach Plano Athletic Cycling Club/PACC
18 Kelsey Mcarthur
19 Kimberly Zurek
20 Ashley Hiatt Ghisallo Foundation
21 Elizabeth Lurz
22 Laura Carbonneau Velossimo Racing Teammate Win: Allison Atkinson
23 Kelley Devine Shama Cycles Teammate Top 5: Kelly Grant
24 Inna Wirawan Northwest Cycling Club
25 Roxanne Craft
26 Natalie Pfeifer
Finishers: Cat 4: 23   Cat ?: 3