Log In
 
 
Race For Humanity - Road Race • Feb 8 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Davis Stan's NoTubes P/b Proferrin
2 Ken Schofield BikeStreet USA
3 Alan Korhonen FloridaVelo
4 Henry Pavlik
5 Martin Bates West Coast Cycling
6 Anthony Maisto FloridaVelo
7 Michael Adams Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
8 Stuart Lamb West Coast Cycling Teammate Top 5: Martin Bates
9 Julius Aulisio Treasure Coast Racing
10 Milton Behrens Pink Panthers Cycling Team
11 Scott Lameier Aginity Cycling
12 Carlos Soler Vision Quest LLC
13 Peter Galvin Orlando Velo pb Asbestos.com
14 Michael Rhoades Treasure Coast Racing
15 Bruce Keno zMotion Cycling Team/Club
16 Brian Davis Treasure Coast Racing
17 Glenn Harsin FloridaVelo Teammate Top 5: Alan Korhonen
18 Allen Mcmurtry West Coast Cycling Teammate Top 5: Martin Bates
19 John Doyle VeloBrew Cycling Club
20 Dave Lewis FloridaVelo Teammate Top 5: Alan Korhonen
21 Donald Foster Riverside Racing
22 Roman Paczka Sarasota Cycling Club
23 Steve Noble Infinity Bike Shop
24 Chuck Holstein FloridaVelo Teammate Top 5: Alan Korhonen
25 Brian Brown
26 John Conway West Coast Cycling Teammate Top 5: Martin Bates
27 Ed Lally
28 Kevin Clark
29 Ramon Benitez
30 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
31 Mark Stein FloridaVelo Teammate Top 5: Alan Korhonen
32 Steven Kurth Treasure Coast Racing
33 Scott Bolton VeloBrew Cycling Club
34 Graham White FloridaVelo Teammate Top 5: Alan Korhonen
35 Alan Badia Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
36 Andrew Macfarlane Patches Race Team
37 John Tanner Ride N Roll Cyclery
38 David Kroupa BikeStreet USA Teammate Top 5: Ken Schofield
39 David Duke Cycle Sport Concepts Tampa
40 James Woolard
41 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club
42 David Hecker Best of the Bay Cyclist
43 Andy Frelick
44 Omar Sassin Cycle Sport Concepts Tampa
45 Raife Snover zMotion Cycling Team/Club
46 Peter King VeloBrew Cycling Club
47 Glenn Schneider GS Palm Beach
48 Allen Jones FloridaVelo Teammate Top 5: Alan Korhonen
49 Michael Odom
50 Jeffrey Comfort Vision Quest LLC
DNF James Clossick Miami Masters
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 21   Cat 4: 14   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Watters Vision Quest LLC
2 Edgar Leano Compass Cycling Team
3 Richard Adamczyk
4 Manuel Aguilera Relentless Bicycles
5 Zbigniew Potylicki ABD Cycling Team
6 Charles Griffiths Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
7 William Ale FloridaVelo
8 Dale Showell Relentless Bicycles Teammate Top 5: Manuel Aguilera
9 John Robson A Surfing Life
DNF Thomas Lobdell Speedway Wheelmen
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Miller VeloBrew Cycling Club
2 Kurt Wagner Outcast Racing Team
3 Julio Prida FloridaVelo
4 Jerry Cabrera Outcast Racing Team
5 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports
6 Yosvani Rosell FloridaVelo
7 Roberto Chamizo Aginity Cycling
8 Chris Mcgrath SWIFT RACING
9 William Cosgray Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
10 Jonet Hernandez
11 Brent Bell Compass Cycling Team
12 Marcin Rutkowski Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
13 Mark Poteet Aginity Cycling
14 Vincent Cook Synergy Racing Team
15 Yampier Herrera Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Rainiel Sanchez
16 Shane Collins Free Flite Masters
17 Jose Casas Aginity Cycling
18 Ted Westerheide Aginity Cycling
19 Julio Rojas GS Palm Beach
20 Ernie Pena FloridaVelo Teammate Top 5: Julio Prida
21 Didier Fresne FloridaVelo Teammate Top 5: Julio Prida
22 Almo Cattani Outcast Racing Team Teammate Top 5: Kurt Wagner
23 Paulo Silva Outcast Racing Team Teammate Top 5: Kurt Wagner
24 Bryan Lofton VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Andrew Miller
25 Kevin Abbate GS Palm Beach
26 Sean Barry Ride N Roll Cyclery
27 Roy Foley Sons of SeaSucker
28 Anthony Prioli Synergy Racing Team
29 Ralph Schroeder Tower Racing
30 Amir Wexler Pink Panthers Cycling Team
31 Stephen Warren
32 Adam Baskin Synergy Racing Team
33 Pablo Santa cruz FloridaVelo Teammate Top 5: Julio Prida
34 Andreas Volmer Compass Cycling Team
35 Guillermo Suarez FloridaVelo Teammate Top 5: Julio Prida
36 Craig Duxbury Compass Cycling Team
37 Francisco Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Rainiel Sanchez
38 Paul Williams Brick City/St Pete Bicycles
39 Rigoberto Rielo Aginity Cycling
40 Alex Yarnall GS Palm Beach
DNF Joshua Drew Atlantic Shores Velo
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 15   Cat 3: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Gordon Florida Velo Junior Development
2 Jason Brandt
3 Joshua Servi
4 Matthew Salpietro Team Upland Brewing - Soma Coffee
5 Craig Smith
6 Owen Shott VeloBrew Cycling Club
7 Jason Lopez 352 Racing p/b Bikes and More
8 Sandor A. jr. delgado Interactive Metronome p/b Mega Cycl
9 David Pavlik Sons of SeaSucker
10 Jan Heylen FloridaVelo
11 John P gilbert Interactive Metronome p/b Mega Cycl
12 Alfredo Pineda TTR
13 Julio Revoredo BOOM Development Team
14 Brock Mason Big Ring Racing
15 James Harter Hoovers Market
16 Tony Sigrist Interactive Metronome p/b Mega Cycl
17 Chris Slack
18 Marc Boults
19 Trevor Marshall RedEye Velo
20 Jason Davis RedEye Velo
21 Jose Rodriguez
22 Nicholas Garcia Interactive Metronome p/b Mega Cycl
23 Juancarlos Rivera Sons of SeaSucker
24 Samuel Sanchez TTR
25 Andrew Cope Tribe Multisport
26 German Arango TTR
27 Nicholas Collins Junior Flyers
28 Robert Comfort Wizard Racing Development Team P/B
29 Jeffrey Vivo Relentless Bicycles
30 Leonardo Sandoval
31 Andrew Axmacher Hoovers Market
32 Joshua Detwiler High Country Development Team
33 William Bosch
34 Christian Viera TTR
35 Nelson Rolo TTR
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 31   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B
2 Tyler Hunter Naples Cyclery p/b Airport Kia
3 Brian Sciba RedEye Velo
4 Christopher Collins
5 Nicholas Gubasta Naples Cyclery p/b Airport Kia
6 Daniel Korecky RedEye Velo
7 Enrico Cruz Colavita-Stradalli Cycle
8 Connor Everett RedEye Velo Teammate Top 5: Brian Sciba
9 Tyler Aquino Atlantic Shores Velo
10 Kyle Markel Team Kyles Bike Shop
11 Charles Casagrande Sons of SeaSucker
12 Jason Davis
13 Edward Danow
14 Evan Darling
15 Mark Chandler Team Kyles Bike Shop
16 Jason Mcarthur RedEye Velo Teammate Top 5: Brian Sciba
17 Shawn Rucks Real D-Amgen Masters Cycling
18 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B Teammate Win: Justin Pfaff
19 Hector Cabrera Team Kyles Bike Shop
20 Thomas Frost
21 Mark Mcnees RedEye Velo Teammate Top 5: Brian Sciba
22 Jeff Bukovan
23 Reginald Mittelsdorf R & M
24 Sandor Delgado
25 Keith Bukovan
26 Nicholas Chase US Military Cycling Team
27 Eric Mcnees RedEye Velo Teammate Top 5: Brian Sciba
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandor Kormos Sons of SeaSucker
2 Jeff Leonard Compass Cycling Team
3 Laurent Branlard
4 Alexis Fernandez
5 Omar Quddus Compass Cycling Team
6 Keith Litzell Sarasota Cycling Club
7 Keith Stanton Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
8 Greg Platt Compass Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Leonard
9 Thomas Mcneill Team Kyles Bike Shop
10 Vasilios Palekis FloridaVelo
11 Devendra Sahadeo
12 Craig Metzger Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
13 Perry Pelham VeloBrew Cycling Club
14 Todd Vanselous West Coast Cycling
15 Robert Link VeloBrew Cycling Club
16 Jose Castro
17 Chris Embler
18 Gaston Diaz LCTrainsmart Sports Club
19 Kris Jacobs
20 Steven Mace First Place Racing.com
21 John Wilkinson Naples Cyclery p/b Airport Kia
22 Dave Severn R & M
23 Robert Dejose Cycle Sport Concepts Tampa
24 Russell Ray
25 Eric Brewer
26 Douglas Smith Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
27 Jakub Rehacek
28 Chris Antia
29 James Kretzschmar
30 Tom Redpath US Military Cycling Team
31 Kyle Gibbs Relentless Bicycles
32 Eric Bellan
33 Robert Meeks
34 Jairo Cardoso
35 Octavio Ocampo
36 Carlos Luna
37 Gus Millan
DNF David Price West Coast Cycling
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 14   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Barnagaud Garneau Florida
2 Peter Zhang SWIFT RACING
3 Paul Campbell Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
4 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports
5 Timothy Burns Team Kyles Bike Shop
6 Jarred Payne Advanced Cycles pb/Topview Sports
7 Dustin Davis Sons of SeaSucker
8 Carlos Fuentes
9 Jonathan Stevens
10 Ricardo Almonte Sons of SeaSucker
11 Alfredo Figueroa Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Timothy Burns
12 Chris Hardesty Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Timothy Burns
13 Jose Cabrera Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Timothy Burns
14 David Silloway The Bike Zone/Dansville Collision
15 Jay Turner
16 Jerry Gisclair Outspokin Bicycles
17 Randy Sprigg Gearlink p/b Roman & Gaynor Law Teammate Top 5: Paul Campbell
18 Niall Burns Orlando Road Club
19 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Edwin Calderon
20 Bernie Moye Gearlink p/b Roman & Gaynor Law Teammate Top 5: Paul Campbell
21 Nicholas Slosser
22 David Fleet US Military Cycling Team
23 Joey Vumbaco Gearlink p/b Roman & Gaynor Law Teammate Top 5: Paul Campbell
24 Jason Blades R & M
25 Carlos Torres
26 Christopher Pupo Interactive Metronome p/b Mega Cycl
DNF Robert Marchello Team Kyles Bike Shop Teammate Top 5: Timothy Burns
DNF Jared Hart Team Florida
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team,
2 David Guttenplan SeaSucker / Guttenplan Coaching
3 Jake Silverberg Interactive Metronome p/b Mega Cycl
4 Sebastian Morfin Interactive Metronome p/b Mega Cycl
5 Ben Page ENZO'S Cycling
6 Gevan Samuel
7 Yosvany Falcon Colavita-Stradalli Cycle
8 Adam Skindel
9 Shawn Gravois Lupus Racing Team
10 Scott Giles Bayside Velo/Bike Doctor
11 Jose Frank rodriguez
12 Jos Chalmers Marian University
13 Andy Mapple TeamBlanko.com
14 Ward Bates TeamBlanko.com
15 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
16 Joe Holmes TĂȘte de la Course Cycling
17 Evanio Zimmermann Bill Bone Racing Team
18 Darren Dowling Sarasota Cycling Club
19 Eric Stubbs Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
20 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
21 Walker Owen SWIFT RACING
22 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor
23 James Thompson RedEye Velo
24 Theodore Fleming Compass Cycling Team
25 Fredd Matute
26 Grant Potter Colavita-Stradalli Cycle
27 Chad Burdzilauskas Frisia
28 Michael Cedeno SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Top 5: David Guttenplan
29 Yip Tsang
30 Shane Braley Finish Strong Elite Cycling Team p/
31 Steven Perezluha SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Top 5: David Guttenplan
32 Derek Schanze Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
33 Don Autore RedEye Velo
34 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Top 5: Jake Silverberg
35 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
36 Michael Starr TeamBlanko.com
37 Cory St clair MatsonMoney
38 Frankie Gonzalez Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Top 5: Jake Silverberg
39 Roslan Rivera BikeStreet USA
40 Anthony Yaques Outcast Racing Team
41 Lucas Wardein Colavita-Stradalli Cycle
42 Bruno Moreira
43 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Top 5: Jake Silverberg
44 Steven Gaylor Texas Roadhouse Cycling Team
45 Buddy Spafford Lupus Racing Team
46 Nicolas Patton SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Top 5: David Guttenplan
47 Kyle Kelly Naples Cyclery p/b Airport Kia
48 Gunter Hermanni EBP Racing Team
DNF Cesar Grajales UCI CT: Competitive Cyclist Racing
DNF Josh Gillingham
DNF Jeremy smith Hoover's essential health market Hoovers Market
DNF Henry Willis Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
DNF Tomas Velez Veloce Speedwear Cycling
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 29   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marjolein Pawlus Sarasota Cycling Club
2 Laurie King FloridaVelo
3 Jeanine Seeger
4 Romina Mok TTR
5 Julie Mckenzie Schenectady Cycling Club / HRRT
6 Pippa Greenberg Compass Cycling Team
7 Jennifer Moos Rose Bandits
8 Allison Linnell
9 Duffy Danish Rose Bandits
10 Christina Markel Team Kyles Bike Shop
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Williams West Coast Cycling
2 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B
3 Ava Sykes Triton Multisport Cycling Team
4 Mackenzie Collins Junior Flyers
5 Tara Smith Team Kyles Bike Shop
6 Roxanne Coates
7 Mackenzie Koth Team Florida
DNF Brittany White Sarasota Cycling Club
9 Pilar Gonzalaz
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Whitsitt Compass Cycling Team
2 Ambre Levy GS Palm Beach
3 Laura Parsons Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
4 Kristy Neuenschwander FloridaVelo
5 Sheila Cousins Morgan Stanley Cycling Team
6 Holly Beard Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
7 Chelsea Factor Pioneer Mortgage pb Yourkey.com Teammate Top 5: Laura Parsons
8 Laura Jorgensen Rose Bandits
9 Meaghan Bryan Rose Bandits
10 Zoe Mullins TWENTY16 Junior Development Team
11 Sandra Pehl FloridaVelo Teammate Top 5: Kristy Neuenschwander
12 Leah Mantle VeloBrew Cycling Club
13 Dori Buckethal ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9