Log In
 
 
Cherry Pie Criterium • Feb 9 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Ellison Limitless Cycling Racing Team
2 Rupert Cox Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Connor Ellison
3 Gabe Multer Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Connor Ellison
4 Robert Terra Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Connor Ellison
5 Justin Leong Limitless Cycling
6 Garrett Marking Limitless Cycling Racing Team Teammate Win: Connor Ellison
7 Ryan Clarke Team Swift
8 Robbie Farrens Tieni Duro Junior Cycling Team
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling
2 Mj Foley Team Mike's Bikes p/b Equator
3 David Allen Team Mike's Bikes p/b Equator
4 Lucas Paz LangeTwins Winery Racing Team
5 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator
6 Scott Bromstead Team Mike's Bikes p/b Equator
7 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Lucas Paz
8 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Lucas Paz
9 Ara Oggoian Bicycle Heaven
10 Mark Vandenberghe Kovarus/Wells Fargo Racing Team
11 Eric Davis SquadraSF
12 Walker Erin Fightin' Bobas
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Roemer Hudson Valley Velo Club
2 Jerome Nadel CoreTechs Cycling TwT
3 Erin Walker Fightin' Bobas
4 Hunter Ziesing Hammer/Charity of Choice
5 Eric Saltzman CoreTechs Cycling TwT
6 Mark Vandenberghe Kovarus/Wells Fargo Racing Team
7 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
8 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
9 Kelly Silberberg Mellow Motors
10 Michael Woodburn Contra Costa Cycling Club
11 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Nolan Team Specialized Racing
2 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Biscardi VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
2 Unknown Rider
3 Jonathan Christensen Bear Development Team
4 Raphael Oliveira OTR Racing
5 Raul Arias j.r. Threshold Sports p/b Leadout Endura
6 Connor Ellison Limitless Cycling Racing Team
7 Kevin Vangundy Davis Bike Club
8 Robert Terra Limitless Cycling Racing Team
9 James Sears Davis Bike Club Race Team
10 Andrew Shimizu Data Driven Athlete Racing
11 Josh Rovner
12 Ryan Clarke Team Swift
13 Marc Marino SquadraSF
14 Gabe Multer Limitless Cycling Racing Team
15 Rupert Cox Limitless Cycling Racing Team
16 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
17 Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team
18 Patrick Callan Data Driven Athlete Racing
19 Thomas Theisen Davis Bike Club Race Team
20 Garrett Marking Limitless Cycling Racing Team
21 Peter Kenton SquadraSF
22 Justin Leong Limitless Cycling
23 Zach Eurich Don Chapin Monterey Bay Racing Team
24 Casey Fallon Data Driven Athlete Racing
Finishers: Cat 3: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Pogni
2 James Norton
3 Josue Acosta Threshold Sports p/b Leadout Endura
4 Bradley Eastham
5 Aaron Mcdevitt
6 Zachary Gottesman Mellow Motors
7 Zachary Morvant Team Mike's Bikes p/b Equator
8 Will Kanz Davis Bike Club Race Team
9 Frank Yang Metromint Cycling
10 Chance Tiner Limitless Cycling Racing Team
11 Jeremy Dossetter SquadraSF
12 Porter Wesson Bear Development Team
13 Todd Beeby University of California-Davis
14 Eric Clauss SquadraSF
15 Andrew Smith Bicycle Haus Racing
16 Matthew Axford Rio Strada Racing
17 Ian Conover Team Mike's Bikes p/b Equator
18 Richard Nagel Team Velo Wrench
19 Jordan Ruffino Limitless Cycling Racing Team
20 Blas Garcia
21 Andrew Willis
22 Jonathan Gunning Team Swift
23 Eliel Anttila University of California-Berkeley
24 Christopher Hart Davis Bike Club
25 Jon wilson Kovarus Kovarus/Wells Fargo Racing Team
26 Saul Loyola Kovarus/Wells Fargo Racing Team
27 Matt Redmond SquadraSF
28 Mike Childs
29 Edward Okray
30 Brigido Tax
31 Jasper Hodgson Limitless Cycling Racing Team
32 Micah Lerner Audi
33 Zachary Proteau Team Mike's Bikes p/b Equator
34 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team
35 Jp Rutledge Team Mike's Bikes p/b Equator
36 Chris Sontag Michael David Winery Cycling Team
37 Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team
38 John Deagon OTR Racing
39 Bernard Orencia
40 Erik Cho
41 Charlie Velez
42 Ethan Frankel Team Swift
43 Kyle Fiori Limitless Cycling Racing Team
44 Ben Cook Team Swift
45 Samuel Hill Limitless Cycling Racing Team
46 Miles Daly Team Swift
47 Matthew Kesselring Limitless Cycling Racing Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 43   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Ybuan Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
2 Kristopher Brown
3 Wynn Kageyama Team Fremont/FFBC powered by Chipot
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Cook Team Swift
2 Zachary Gottesman Mellow Motors
3 Porter Wesson Bear Development Team
4 Nathan Barnett Bear Development Team
5 Chance Tiner Limitless Cycling Racing Team
6 Cole Davis Limitless Cycling Racing Team
7 Miles Daly Team Swift Teammate Win: Ben Cook
8 Michael Beard
9 Will Kanz Davis Bike Club Race Team
10 Charlie Velez
11 Samuel Hill Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Chance Tiner
12 Jonathan Gunning Team Swift Teammate Win: Ben Cook
13 Jasper Hodgson Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Chance Tiner
14 Troy Strickland Tieni Duro Junior Cycling Team
15 Matthew Kesselring Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Chance Tiner
16 Raymond Lee Team Roaring Mouse
17 Kyle Fiori Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Chance Tiner
18 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team
19 Eugene Binunsky Tieni Duro Junior Cycling Team
20 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team
21 Tomas Mitre Team Swift Teammate Win: Ben Cook
22 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot
23 David Alcalay Davis Bike Club Race Team
24 Conan Wen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
25 Austin Whatley Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Chance Tiner
26 Cassidy Mountjoy Team Swift Teammate Win: Ben Cook
27 Ian Dickson Tieni Duro Junior Cycling Team
28 Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Chance Tiner
29 Nathaniel Ng
30 Jordan Ruffino Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Chance Tiner
31 Andrew Willis
32 Tommy Perkins Performance Cycle Coaching
33 Yipkent Wu
34 Kennedy Hill PSIMET Racing
35 Daniel Vargas
36 Jack Hargrove Davis Bike Club Race Team
37 Emmet Pfau Team Swift Teammate Win: Ben Cook
38 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Team
39 Gianni Lamperti Team Swift Teammate Win: Ben Cook
40 Robert Woo
41 Magnus Bush Davis Bike Club Race Team
42 Ethan Frankel Team Swift Teammate Win: Ben Cook
43 Brigg Wenstrand Tieni Duro Junior Cycling Team
44 Anil Tuli Davis Bike Club Race Team
45 David Leon Davis Bike Club Race Team
46 Thomas Conor kensok
47 Gianni Lamperti Team Swift Teammate Win: Ben Cook
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat 5: 25   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Sloan Spokesman Bicycles
2 James Swift Team Velo Wrench
3 Joe Hofeditz Pen Velo Racing
4 Peter Unruh
5 Glen Kinion
6 Jon wilson Kovarus Kovarus/Wells Fargo Racing Team
7 Brian Gokey Team Fremont/FFBC powered by Chipot
8 Blake Ridgway Colavita Racing, Inc.
9 Jeffrey Kato
10 Ty Arnold
11 Larry St john
12 Wynn Kageyama Team Fremont/FFBC powered by Chipot
13 Atac Tuli Davis Bike Club Race Team
14 Nathan Beltran Team Fremont/FFBC powered by Chipot
15 Colby Tell Team City Sacramento
16 Steve Prevost
17 Bradley Eastham
18 Marc Trucano Team Velo Wrench Teammate Top 5: James Swift
19 Richard Peacock Fightin' Bobas
20 Jared Ellison Team Bicycles Plus
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Barnett Bear Development Team
2 Erik Vangsnes Team Mike's Bikes p/b Equator
3 Daniel Pescetti
4 James Swift Team Velo Wrench
5 Kyle Raymond
6 Cole Davis Limitless Cycling Racing Team
7 Cory Jacobs University of California-Davis
8 Eric Schmidt
9 Edward Orellana Wheel Talk - TVC Racing
10 Anton Vynogradenko Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
11 Juan G. ramirez
12 Eric Follestad
13 Stuart Watson Cushman & Wakefield Racing
14 Fernando Pons
15 Daniel Stark Davis Bike Club
16 Matthew Hargrove Davis Bike Club Race Team
17 Sam Black
18 Steven Schultz Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
19 Emmet Pfau Team Swift
20 Austin Whatley Limitless Cycling Racing Team
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator
2 Adrien Costa Hagens Berman U-23
3 Eamon Lucas Hagens Berman U-23
4 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Equator Teammate Win: Chris Riekert
5 Martin Acosta Threshold Sports p/b Leadout Endura
6 Maxim Jenkins UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
7 Jack Maddux Hot Tubes Development Cycling Team,
8 Adam Switters Team Mike's Bikes p/b Equator Teammate Win: Chris Riekert
9 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Teammate Win: Chris Riekert
10 Owen Gillott Hagens Berman U-23 Teammate Top 5: Adrien Costa
11 Zeke Mostov Hagens Berman U-23 Teammate Top 5: Adrien Costa
12 Brandon Trafton Team Mike's Bikes p/b Equator Teammate Win: Chris Riekert
13 Tommy Lucas Bear Development Team
14 Miles Lamon TEAM CLIF BAR Cycling
15 Matt Mikul Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
16 Lee Peters SquadraSF
17 James Laberge Team Mike's Bikes p/b Equator Teammate Win: Chris Riekert
18 Jason Saltzman NCCF/ Team Specialized Juniors
19 Jonathan Krier-tran Threshold Sports p/b Leadout Endura Teammate Top 5: Martin Acosta
20 Ryan Moore Fresh Air Bicycles-Focus
21 Menso De jong TEAM CLIF BAR Cycling
22 Jordan Cullen Hagens Berman U-23 Teammate Top 5: Adrien Costa
23 Matthew Valencia NCCF/ Team Specialized Juniors
24 Jonathan Penaloza Davis Bike Club Race Team
25 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
26 Tanner Robison LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
DNF Matthew Abdalah SquadraSF
28 Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team
29 Ara Oggoian Bicycle Heaven
30 Jeffrey Salvitti SquadraSF
31 Aaron Cox XMX Racing p/b Valley Children'
32 Steven Tortorelli SquadraSF
33 Lucas Paz LangeTwins Winery Racing Team
34 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
35 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Teammate Win: Chris Riekert
36 Eric Saltzman CoreTechs Cycling TwT
37 David Mesa Fresh Air Bicycles-Focus
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 19   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Lamperti Team Swift
2 Brigg Wenstrand Tieni Duro Junior Cycling Team
3 Andre Dorazio
4 Gavin Elias
5 Isabella Brunner Team Swift Teammate Win: Luke Lamperti
6 Colby Tell Team City Sacramento
7 Henry Chadwick Team City Sacramento
8 Teoman Tezcan Davis Bike Club Race Team
9 Elliot Frankel Team Swift Teammate Win: Luke Lamperti
10 Christian Crabtree
11 Walter Rozek Limitless Cycling
12 Owen Nawrath
13 Killilan Bush Davis Bike Club Race Team
14 Ernest Leong
15 Seth Ponciano
16 Parker Miller Davis Bike Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meisin Yan Wheel Talk - TVC Racing
2 Erica Schwanke
3 Cynthia Wang Team Fremont/FFBC powered by Chipot
4 Kristin Wolfe SJBC
5 Kelly Miller Rio Strada Racing
6 Emily Abraham Team Swift
7 Claudia Zinn Early Bird Women's Racing
8 Jennifer Chan Wheel Talk - TVC Racing Teammate Win: Meisin Yan
9 Nicole Olson
10 Sarah Beard
11 Eva Olin Michael David Winery Cycling Team
12 Elaine Ebner Tieni Duro Junior Cycling Team
13 May Liu
14 Elise Hickman
15 Veronica Volok Wheel Talk - TVC Racing Teammate Win: Meisin Yan
16 Michelle Nightengale Early Bird Women's Racing
17 Elizabeth May Team Fremont/FFBC powered by Chipot Teammate Top 5: Cynthia Wang
18 Ashley Lauderman Early Bird Women's Racing
19 Cecily Majerus Peninsula Velo Cycling Club
20 Galina Merzheritskaya Wheel Talk - TVC Racing Teammate Win: Meisin Yan
21 Nitzel Hagan Metromint Cycling
22 Zahra Gill Team Fremont/FFBC powered by Chipot Teammate Top 5: Cynthia Wang
23 Sara Stearns Cushman & Wakefield Racing
24 Heather Duffy Michael David Winery Cycling Team
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes TWENTY16 Pro Cycling
2 Mary Elizabeth maroon TWENTY16 Pro Cycling Teammate Win: Alison Starnes
3 Judith Wexler Folsom Bike/Cervelo
4 Joanna Bechtel Metromint Cycling
5 Shoshauna Laxson
6 Kimberly Fong Threshold Sports p/b Leadout Endura
7 Josephine Morgan Threshold Sports p/b Leadout Endura
8 Diane Moug Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Judith Wexler
9 Melinda Macfarlane Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl
10 Clarice Sayle Threshold Sports p/b Leadout Endura
11 Emily Thurston Threshold Sports p/b Leadout Endura
12 Stephanie Hass Metromint Cycling Teammate Top 5: Joanna Bechtel
13 Jeanette Haggas Threshold Sports p/b Leadout Endura
14 Amanda Seigle Metromint Cycling Teammate Top 5: Joanna Bechtel
15 Siobhn Mcnamara
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat ?: 1