Log In
 
 
Copper Town Square Circuit Race • Feb 16 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kesler Jared Folsom Bike/VW/Raley's
2 Paul Morris Team Cliff Bar
3 William Myers Marc Pro - Strava
4 Lee Peters Squadra SF
5 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 David Grundman Team BP/Sierra Nevada/Reliable
7 Jonathan Penaloza Davis Bike Club Race Team
8 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
9 Giuseppe Errico Squadra SF Teammate Top 5: Lee Peters
10 Randy Bramblett Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
11 Jeromy Cottell Specialized / Touchstone Masters
12 Garrett Hankins VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
13 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
14 Tyler Kraus SquadraSF Teammate Top 5: Lee Peters
15 Nick Schaffner Marc Pro - Strava Teammate Top 5: William Myers
16 Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team
17 Andrew Tight POC + Ritte
18 Torey Philipp California Giant / Specialized
19 Matt Mikul Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
20 Brian Zimny Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Kesler Jared
21 Aaron Patterson Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
22 Michael Cordova Bike Doctor PB DigiSource
23 Brandon Borth Team Bicycles Plus/Sierra Nevada/Re
24 Nathan Parks Specialized / Touchstone Masters
25 Brian Scholl Monster Media Racing
26 Brennan Percy
27 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
28 Joe Dickerson Pinnacle Reactor
29 Sean Smith Squadra SF Teammate Top 5: Lee Peters
30 Casey Fallon Data Driven Athlete Racing
31 Robert Lander Davis Bike Club Race Team
32 Taylor Cody Vumedi Elite Cycling Team
33 Garrett Marking Limitless Cycling Racing Team
34 Joshua Carling Marc Pro-Strava Teammate Top 5: William Myers
35 Rupert Cox Limitless Cycling Racing Team
36 Chris Gaitos Team Fremont/FFBC powered by Chipot
37 Connor Ellison Limitless Cycling Racing Team
38 Stephen Cabebe Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
39 Richard Steele LangeTwins Winery Racing Team
40 Jason Saltzman NCCF/Team Specialized Juniors
41 Scott Cole SquadraSF Teammate Top 5: Lee Peters
42 Jeffrey Clause Santa Clara University
43 Erik Camacho Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
44 Gregory White VuMedi Elite Cycling Team
45 Andrew Bernstein Round Here Racing
46 Walton Brush Mikes Bikes
47 Trevor Gomes Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Kesler Jared
48 Jonathan Christensen Bear Development Team
49 Michael Claudio Red Peloton
50 Marc Marino SquadraSF Teammate Top 5: Lee Peters
51 David Passmore Specialized/Touchstone Masters
52 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
53 Robert Terra Limitless Cycling Racing Team
54 Steven Tortorelli Squadra SF Teammate Top 5: Lee Peters
55 Huy Tran Metromint Cycling
56 Russell White VuMedi Elite Cycling Team
57 Justin Widlund Knight Rider Racing
58 Givargis Betoshana BRECycling
59 Scott Sommerfeld BRECycling
60 Matthew Johnston BRECycling
61 Martin Szwarc Team BP/Sierra Nevada/Reliable
62 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 28   Cat 3: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
2 Jeromy Cottell Specialized / Touchstone Masters
3 Chris Espy Specialized/Touchstone Masters
4 Christopher Elbo SquadraSF
5 Richard Steele Lange Twins Winery Racing Team
6 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
7 Hunter Ziesing Hammer/Charity of Choice Teammate Win: Dirk Himley
8 Dennis Baker LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Richard Steele
9 Andre Tenthorey LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Richard Steele
10 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
11 Ken Hill Davis Bike Club Race Team
12 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
13 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
14 Oliver Weiss Rio Strada Racing
15 Flavia Oliveira Firefighters Uppsala CK
16 John Lane Rio Strada
17 Martin Szwarc Team BP/Sierra Nevada/Reliable
18 Stephen Synhorst sacramento golden wheelmen
19 Timothy Zsoka Team BP/Sierra Nevada/Reliable
20 Tony Homes R4R Make A Wish
21 Nathan Parks Specialized / Touchstone Masters Teammate Top 5: Jeromy Cottell
22 Donald Langley Morgan Stanley /Specialized
23 Michael Claudio Red Peloton
24 Rodney Spradlin Team Bicycles Plus
25 Michael Egan Sacramento Golden Wheelmen
26 Nick Roberti Rio Strada Racing
27 David Passmore Specialized/Touchstone Masters Teammate Top 5: Jeromy Cottell
28 Glen Seitz-varnhagen
29 James Hardy SquadraSF Teammate Top 5: Christopher Elbo
30 Nabil Samaan
31 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
32 Steve Ward Team BP/Sierra Nevada/Reliable
33 Ron Rouse Rio Strada Racing
34 Jason Brown LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Richard Steele
35 Eric Davis SquadraSF Teammate Top 5: Christopher Elbo
36 John Armer LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Richard Steele
37 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo
38 Michael Ricks Michael David Winery Cycling Team
39 Shane Litzenberger
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 24   Cat 3: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Langley Morgan Stanley /Specialized
2 Jerome Nadel Coretechs Cycling Team
3 Christopher Cagungun Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
4 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
5 Scott Fonseca Team BP/Sierra Nevada/Reliable
6 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
7 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
8 Michael Woodburn Kovarus-Wells Fargo Racing Team
9 Duane Bolt Christian Cycling-Hammer Nutrition
10 Mike Nissen CA Technologies Racing
11 Keith Defiebre JAKROO Racing Team
12 Dennis Baker LangeTwins Winery Racing Team
13 Andre Tenthorey LangeTwins Winery Racing Team
14 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
15 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Jerome Nadel
16 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
17 Ron Meskis Delta Velo
18 Jeffrey Galland ZIPZ CYCLING TEAM
19 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
20 John Hancock Team BP/Sierra Nevada/Reliable Teammate Top 5: Scott Fonseca
21 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team - TwT
22 Kevin Miller Victory Velo Racing
23 Nabil Samaan
24 Darryl Smith Christian Cycling-Hammer Nutrition
25 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
26 Allen Satterlee SJBC
27 Ron Hansen Kovarus - Wells Fargo Racing Team
28 Todd Dambly Folsom Bike/VW/Raley's
29 Rodney Spradlin Team BP/Sierra Nevada/Reliable Teammate Top 5: Scott Fonseca
30 Ted Toribio Folsom Bike/VW/Raley's
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Mikul Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
2 Garrett Hankins VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
3 Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team
4 Jeromy Cottell Specialized / Touchstone Masters
5 Christopher Elbo SquadraSF
6 Brian Zimny Folsom Bike/VW/Raley's
7 Eric Davis SquadraSF Teammate Top 5: Christopher Elbo
8 Tyler Kraus SquadraSF Teammate Top 5: Christopher Elbo
9 Cyrus Behroozi DODOcase Racing Team
10 Mark Manning
11 Nick Schaffner Marc Pro - Strava
12 Ken Hill Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Daniel Kosykh
13 Michael Claudio Red Peloton
14 Chris Espy Specialized / Touchstone Masters Teammate Top 5: Jeromy Cottell
15 Walton Brush
16 Trevor Gomes Folsom Bike/VW/Raley's
17 Steven Tortorelli Squadra SF Teammate Top 5: Christopher Elbo
18 Michael Cordova Bike Doctor PB DigiSource
19 Andrew Bernstein Round Here Racing
20 Robert Lander Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Daniel Kosykh
21 Brennan Percy
22 Taylor Cody Vumedi Elite Cycling Team
23 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
24 Shane Litzenberger
25 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Daniel Kosykh
26 Jonathan Penaloza Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Daniel Kosykh
27 Michael Egan Sacramento Golden Wheelmen
28 Glen Seitz-varnhagen
Finishers: Cat 2: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Scholl Monster Media Racing
2 Robert Terra Limitless Cycling Racing Team
3 Andrew Shimizu Data Driven Athlete Racing
4 Tim Tsuruda
5 Huy Tran Metromint Cycling
6 Patrick Callan Data Driven Athlete Racing
7 Rupert Cox Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Robert Terra
8 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
9 Samuel Hill Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Robert Terra
10 Philip Vrieling Fun Sport Bikes Cycling Team
11 Thomas Theisen Davis Bike Club Race Team
12 Jonathan Christensen Bear Development Team
13 Phill Mai Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
14 Scott Cole SquadraSF
15 Justin Paulson Victory Velo Racing
16 Scott Waters Velo Reno p/b Tamarack Junction
17 Myron Reyes Kovarus/ Wells Fargo Racing Team
18 Alan Nevin ThirstyBear Cycling
19 Bill Brier Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
20 Casey Fallon Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Andrew Shimizu
21 Justin Widlund Knight Rider Racing
22 Alex Velez LeadOut Racing
23 Jeffrey Miller VSRT/DS Electric
24 George Sartor Fun Sport Bikes Cycling Team
25 Chris Gaitos Team Fremont/FFBC powered by Chipot
26 Curt Mills Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Andrew Shimizu
27 Damian Gonzalez Michael David Winery Cycling Team
28 Connor Ellison Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Robert Terra
29 Marc Marino SquadraSF
30 Stephen Synhorst sacramento golden wheelmen
31 Mark Fiori Folsom Bike/VW/Raley's
32 Stephen Cabebe Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
33 Matthew Esselstrom Fun Sport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 3: 31   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Miller VSRT/DS Electric
2 Richard Nichols Kovarus/Wells Fargo Racing Team
3 Matthew Johnston BRECycling
4 Givargis Betoshana Bell Real Estate Cycling Team
5 Rey Surla Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
6 Martin Szwarc Team BP/Sierra Nevada/Reliable
7 Ron Meskis Michael David Winery Cycling Team
8 Sergio Iniguez Bell Real Estate Cyling Team
9 Scott Sommerfeld BRECycling Teammate Top 5: Matthew Johnston
10 Bernhard Sturm Davis Bike Club Race Team
11 Philip Vrieling Fun Sport Bikes Cycling Team
12 George Sartor Fun Sport Bikes Cycling Team
13 Bill Brier Team Fremont/FFBC p/b Chipotle Teammate Top 5: Rey Surla
14 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
15 Damian Gonzalez Michael David Winery Cycling Team
16 Tony Homes R4R Make A Wish
17 Oddvar Kaarboe ThirstyBear Cycling
18 Myron Reyes Kovarus/ Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Richard Nichols
19 Phill Mai Team Fremont/FFBC p/b Chipotle Teammate Top 5: Rey Surla
20 Kevin Miller Victory Velo Racing
21 Oliver Weiss Rio Strada Racing
22 Timothy Zsoka Team BP/Sierra Nevada/Reliable
23 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Richard Nichols
24 Craig Chaney Bell Real Estate Cycling Team Teammate Top 5: Givargis Betoshana
25 Craig Dolley Team BP/Sierra Nevada/Reliable
26 Matthew Esselstrom Fun Sport Bikes Cycling Team
27 Paul Mitchell Rio Strada
28 Alan Nevin ThirstyBear Cycling
29 Steve Ward Team BP/Sierra Nevada/Reliable
Finishers: Cat 3: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Caster Rio Strada Racing
2 Darin Morgan Michael David winery
3 Simon Tuttle Knight Riders Racing
4 Long Nguyen Cushman & Wakefield Racing
5 David Wieland Rio Strada Racing Teammate Win: Nicholas Caster
6 Aaron Casados Topsport
7 Emile Goguely Topsport/University of California M
8 Troy Strickland Tieni Duro Junior Cycling
9 Joshua Tipton Rio Strada Racing Teammate Win: Nicholas Caster
10 Doug Ryan michael david winery Teammate Top 5: Darin Morgan
11 Michael Leung Team Fremont/FFBC powered by Chipot
12 Samuel Guzman Victory Velo Racing
13 Barry Obrien Peninsula Velo Racing
14 Igor Dementiev Sacramento Golden Wheelmen (SGW)
15 Darryl Leung team fremont/ ffbc p/b chipotle
16 Adrian Chow Audi Cycling Team
17 Peter Torres Fun Sport Bikes Cycling Team
18 John Lockwood Folsom Bike/VW/Raley's
19 Saul Loyola Kovarus/Wells Fargo Racing Team
20 Scott Kingston Folsom Bike/VW/Raley's
21 Eugene Stevenson Rio Strada Racing Teammate Win: Nicholas Caster
22 Jose Deltoro Topsport
23 Shawn Remy Michael David Winery/ One10 Perform
24 Benjamin Connolly Team City
25 Jeromy Lee FreshAirBicycles SF
26 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen
27 Chris Sontag Michael David Winery Teammate Top 5: Darin Morgan
28 Paul Wren Team Bonk Breaker
29 Matt Brantveyn Team Fremont/FFBC powered by Chipot
30 Ian Coberly Micheal David Winery
31 Rob Leever Team BP/Sierra Nevada/Reliable
32 Al Jerrold soriano Wheel Talk / TVC Racing
33 Matthew Axford Rio Strada Racing Teammate Win: Nicholas Caster
34 Rich Hufford Victory Velo Racing
35 Edward Okray
36 Brent Chipponeri BRECycling
37 Spencer Fields Folsom Bike
38 Peter Brisbo CA Technologies Racing
39 Cesar Perez Rio Strada Racing Teammate Win: Nicholas Caster
40 Scott Hooper Team BP/Sierra Nevada/Reliable
41 Weston Rieland Micheal David Winery/ Delta Velo
42 Nicholas Louis Chico Corsa/Sierra Nevada
43 Charlie Velez LeadOut Racing
44 Kyle Fiori Limitless Cycling Racing Team
45 Fernando Santillan Bicycle Emporium
46 Jasper Hodgson Limitless Cycling Racing Team
47 Robert Bell BRECycling
48 Sean Beck BRECycling
49 Dan Wait Foothill Cyclery
50 Matthew Jones BRECycling
51 Matthew Lee BRECycling
52 Francis Goldsberry Sacramento Golden Wheelmen
53 Jeff Brooks Victory Velo Racing
54 Trevor Johnston Rio Strada Racing Teammate Win: Nicholas Caster
55 Aaron Marchand Folsom Bike/ VW/ Raley's
56 Anton Vynogradenko Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
57 Josue Acosta Threshold Sports P/b Leadout Endura
58 Keegan Bruemmer Jakroo Masters Racing Team
59 Eric Chi Pen Velo Racing
60 Hugh Janney Rio Strada Racing Teammate Win: Nicholas Caster
61 Nathan Kostiv Team BP/Sierra Nevada/Reliable
62 Shayne Marshall Victory Velo Racing
63 James Ruffin Topsport
64 Jeff Sawyer Victory Velo Racing
65 Peter Soelkner CA Technologies Racing
66 Deniz Warraich Knight Riders Racing Teammate Top 5: Simon Tuttle
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 60   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Hufford Victory Velo Racing
2 Luke Wentland Chico Corsa
3 Herman Shum Christian Cycling - Hammer Nutirtio
4 Michael Terra Team Revolutions
5 Omir Torres Team Revolutions
6 Stephen Mason SJBC
7 Cj Wolf ThirstyBear Cycling
8 Long Nguyen Cushman & Wakefield Racing
9 David Corthell Audi
10 Chirag Asaravala Audi
11 Jeff Tanforan Team BP/Sierra Nevada/Reliable
12 Doug Ryan michael david winery
13 Jeff Dale Team Revolutions Teammate Top 5: Michael Terra
14 Ben French Topsport
15 Chad Richards Team BP/Sierra Nevada/Reliable
16 Rdarren Rojo Team BP/Sierra Nevada/Reliable
17 Ward Covert Michael David Winery Cycling Team
18 Derek Novaes Rio Strada Racing
19 Shayne Marshall Victory Velo Racing Teammate Win: Rich Hufford
20 Gonzalo Carrillo Team Fremont/FFBC powered by Chipot
21 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen
22 Donald Dumaine Team Revolutions Teammate Top 5: Michael Terra
23 Dan Wait Foothill Cyclery
24 Neil Rapmund Berkeley Bicycle Club (BBC)
25 Mark Klein Christian Cycling-Hammer Nutrition
26 Francis Goldsberry Sacramento Golden Wheelmen
27 Daniel Leitner Fun Sport Bikes Cycling Team
28 Rob Leever Team BP/Sierra Nevada/Reliable
29 Mark Sneed Team Fremont
30 John Anner Berkeley Bike Club (BBC)
31 Keegan Bruemmer Jakroo Masters Racing Team
32 Kevin Comerford VSRT/Ds Electric
33 Kevin Davidson Audi
34 Al Dietz
35 Robb Herrick Team Revolutions Teammate Top 5: Michael Terra
36 Jeff Sawyer Victory Velo Racing Teammate Win: Rich Hufford
Finishers: Cat 4: 35   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Wren Team Bonk Breaker
2 Ron Fallon Victory velo racing
3 Patrick Norville Team BP/Sierra Nevada/Reliable
4 Mark Dames CoreTechs Cycling Team
5 Stephen Mason SJBC
6 Steve Shores Berkeley Bicycle Club (BBC)
7 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by Chipot
8 Sean Crowley CA Technologies Racing
9 Paul Mc kenna Team Genesolve
10 John Gerling Fun Sport Bikes Cycling Team
11 John Lem Kovarus/Wells Fargo Racing Team
12 L Allen shaw Ciclistas del Valle
13 Jeff Farley Folsom Bike/VW/Raley's
14 Glen Kinion
15 Gonzalo Carrillo Team Fremont / FFBC powered by Chip
16 Patrick Logan
17 Jeff Brooks Victory Velo Racing Teammate Top 5: Ron Fallon
18 Ward Covert Michael David Winery Cycling Team
19 Michael Yeager Pinnacle
20 Jeff Tanforan Team BP/Sierra Nevada/Reliable Teammate Top 5: Patrick Norville
21 Harry Bourassa FUN SPORT BIKES CYCLING TEAM
22 Neil Rapmund Berkeley Bicycle Club (BBC)
23 Daniel Leitner Fun Sport Bikes Cycling Team
24 Mark Sneed Team Fremont
25 Peter Brisbo CA Technologies Racing
26 Chris Crescioli
27 Al Dietz
28 Anthony Jaques Fun Sport Bikes Cycling Team
29 John Kekuewa Fun Sport Bikes Cycling Team
30 David Mehl Folsom Bike/VW/Raley's
31 Rdarren Rojo Team BP/Sierra Nevada/Reliable Teammate Top 5: Patrick Norville
32 Peter Soelkner CA Technologies Racing
33 Ron Stofan Team BP/Sierra Nevada/Reliable Teammate Top 5: Patrick Norville
Finishers: Cat 4: 31   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Mccullough San Jose Bicycle Club
2 Tyler Marchesano
3 Joseph Griffith California State University-Sacrame
4 Matt Keating
5 Kyle Schirrmacher SJBC
6 Damon Campbell Team Fremont/FFBC powered by Chipot
7 Michael Busha
8 Tyler Toulouse Velo Reno
9 Brian Szykowny
10 Mason Marlow LeadOut Racing
11 Stephen Lenz BRECycling
12 Timber Weiss Audi
13 Shane Kinney Body Concepts
14 Reece Macdonald Pen Velo Racing
15 Kevin Nguyen Lamorinda Cycling Club/ Cushman & W
16 Dain Melton Chico Elite
17 Conan Wen Team Fremont / FFBC pb Chipotle
18 Jeremy Loeb Rio Strada Racing
19 Josh Mccann Bicycle Emporium
20 Magnus Bush Davis Bike Club Race Team
21 Robert Cortes Fun Sport Bikes Cycling Team
22 Paul Young SJBC Teammate Top 5: Kyle Schirrmacher
23 Mathew Hargrove Davis Bike Club Race Team
24 Mark Chalico University of California Merced
25 Jeff Katayama Bicycle Emporium
26 Tony Brekke na
27 Daniel Kim University of California Merced
28 Jack Hargrove Davis Bike Club Race Team
29 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot
30 Brian Gokey Team Fremont/FFBC powered by Chipot
31 Aaron Martin University of California Merced
32 Art Goodwin
33 Gary Jensen BRECycling
34 Sasha Kasas Stanford University
35 Frederick Lee
36 Mark Monaghan reno cycling team p/b natures baker
37 Garin Moore Victory Velo Racing
38 Daniel Pescetti
39 Ernie Sayo BRECycling
Finishers: Cat 5: 32   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bao Thanh Fun Sport Bikes
2 Garin Moore Victory Velo Racing
3 Brian Gokey Team Fremont / FFBC pb Chipotle
4 Jeff Katayama Bicycle Emporium
5 Jason Roth Team Revolutions
6 Geoffrey Hutchinson Pen Velo Racing
7 Damon Campbell FFBC
8 Timothy Baucom Team Revolutions Teammate Top 5: Jason Roth
9 Shane Kinney Body Concepts
10 Eric Rogge Peninsula Velo Racing
11 Craig Tanner Cushman & Wakefield Racing
12 Richard Gonsalves SVCS/MuscleMilk
13 Armin Pressler Cushman Wakefield
14 Michael Miller Fun Sport Bikes Teammate Win: Bao Thanh
15 Holger Rosero Fun Sport Bikes Cycling Team
16 Albert Coble Fun Sport Bikes Cycling Team
17 Unknown Rider
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracy Muegge 3ft - It's The Law
2 Steve Clifton Family Cycling Center
3 West Kurihara Team Fremont/FFBC pb Chipotle
4 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team
5 David Corthell Audi Reno/Kryki Sports
6 Douglas Gonda 3Ft - It's The Law Teammate Win: Tracy Muegge
7 Kevin Willitts 3ft - It's The Law Teammate Win: Tracy Muegge
8 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing
9 Jeffrey Patterson Peninsula Velo Racing
10 John Marengo Team City - Sacramento
11 Steve Grube Sacramento Golden Wheelmen
12 John Shore Fun Sport Bikes Cycling Team
13 Hugh Janney Rio Strada Racing
14 George Coffey Team City Sacramento
15 Roger Von rotz Fun Sport Bikes Cycling Team
16 Jeffrey Stephens Chico Masters Cycling Team
17 James Schardt Delta Velo / Michael David Winery
18 Larry Walton Cushman & Wakefield Racing
19 David Montgomery 3ft- its the law Teammate Win: Tracy Muegge
20 Michael Andalora Spokesman bicycles
21 Ken Shiokari CA Technologies Racing
22 Jon Boas CA Technologies Racing
23 Dan Taylor Team Hammer Nutrition
24 Frederick Proudman Lamorinda Cycling Club
25 Joe Allen VSRT/DS Electric
26 Donald Case Cushman & Wakefield Racing
27 Mark Holmes BRECycling
28 Alex Jitloff Truckee Bicycle Team
29 Mark Perry Victory Velo Racing
30 Will Stoeger Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
31 Joseph Storm CA Technologies Racing
32 Danny Wood Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 13   Cat 4: 15   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rikke Preisler Metromint Cycling
2 Flavia Oliveira Firefighters Uppsala CK
3 Erica Greif Velo Sports Group
4 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo
5 Korina Huizar Vanderkitten
6 Ruste Jenkins
7 Danielle Haulman Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Claire Morgan
8 Audrey Biehle Velo Sports Group Teammate Top 5: Erica Greif
9 Elizabeth Caldwell
10 Charlotte Hart Ritte Women's Team
11 Laurie Furman Metromint Cycling Teammate Win: Rikke Preisler
12 Madeline Finch Rio Strada Racing
13 Michelle Scharf Sisterhood of Cycling
14 Emily Setzer Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Claire Morgan
15 Kathy Bertram Rio Strada Racing
16 Katie Stonebraker Rio Strada Racing
17 Josephine Morgan Threshold Sports p/b Leadout Endura
18 Kelli Samuelson Ritte Womens Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelli Samuelson Ritte Womens Team
2 Audrey Biehle Velo Sports Group
3 Aliya Traficante
4 Chris Lundy ThirstyBear Cycling
5 Jennifer Wong ThirstyBear Cycling
6 Vanessa Cairns Metromint Cycling
7 Madeline Finch Rio Strada Racing
8 Monica Harris ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Chris Lundy
9 Emily Setzer Folsom Bike/Cervelo
10 Katie Stonebraker Rio Strada Racing
11 Kathy Bertram Rio Strada Racing
12 Cheryl Shwe Team Mike's Bikes p/b Equator
13 Ann Stuart Metromint Cycling
14 Jill Fox Rio Strada Racing
Finishers: Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lalena Daigneault Rio Strada Racing
2 Jenell Bourassa Fun Sport Bikes Cycling Team
3 Elizabeth May team fremont/ffbc p/b chipotle
4 Janice Duis Rio Strada Racing Teammate Win: Lalena Daigneault
5 Juliette Torres Topsport
6 Kennedy Hill PSIMET Racing
7 Zahra Gill Team Fremont/FFBC p/b Chipotle Teammate Top 5: Elizabeth May
8 Rexanne Hughes Rio Strada Racing Teammate Win: Lalena Daigneault
9 May Liu
10 Diana Cedeno Metromint Cycling
11 Michelle Nightengale Early Bird Women's Developmental Cy
12 Heather Duffy Delta Velo/Michael David Winery
13 Cristina Arizmendi hutcheson Rio Strada Racing Teammate Win: Lalena Daigneault
14 Kari Kekuewa Fun Sport Bikes Cycling Team Teammate Top 5: Jenell Bourassa
15 Anna Stewart Fun Sport Bikes Cycling Team/Ciclis
16 Maya Nielsen UCM Cycling
17 Karen Munoz Rio Strada Racing Teammate Win: Lalena Daigneault
18 Jennifer Vrieling Fun Sport Bikes Cycling Team Teammate Top 5: Jenell Bourassa
19 Alicia Aguilera Michael David
20 Karen Bartels Cirque du Velos Powered by Peddler
21 Susan Breslin Kovarus/Wells Fargo Racing Team
22 Diana Hsu Team TIBCO II
23 Candace Jensen Ciclistas de Valle / Fun Sports
24 Cynthia Wang Team Fremont / FFBC pb Chipotle Teammate Top 5: Elizabeth May
Finishers: Cat 4: 23   Cat ?: 1