Log In
 
 
Cantua Creek Road Race • Feb 15 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andreas Lorentz kron DCR-Ballerup Denmark
2 Ama Nsek
3 Aaron Satchwell
4 Imeh Nsek LUX Development Team
5 Kevin Hernandez LUX Development Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Mcbride Polli Veloce
2 Winson Hong SBR p/b Stevens Bicycles/
3 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen
4 John Gates Polli Veloce Teammate Win: William Mcbride
5 John Hawkins SLO Nexus-Gym One
6 Lars Erik kron DCR-Ballerup Denmark
7 Robert Montague Spokesman Bicycles
8 Bill Cuttler Polli Veloce Teammate Win: William Mcbride
9 Mitch Karno Polli Veloce Teammate Win: William Mcbride
10 Chris Crescioli
11 Troy Meier SBR p/b Stevens Bicycles Teammate Top 5: Winson Hong
12 Val Encomio Fun Sport Bikes Cycling Team
13 Geoff Landon Kovarus - Wells Fargo Racing
14 Paul Ryan Cushman Wakefield Racing
15 Mike Childs Red Kite Racing Team
16 Ken Doyle Polli Veloce Teammate Win: William Mcbride
17 Robert Martinez Michael David Winery Cycling Team
18 Rob Lytle Cushman & Wakefield Racing
19 Chris Bourk
20 Peter Aughney Lamorinda Cycling Club
21 David Veneski Off The Front
22 Jeffrey Manning-cartwright
23 Michael Reeves
24 Matt Barr SBR p/b Stevens bicycles Teammate Top 5: Winson Hong
DNF Mike Krynock
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
2 Jason Siegle SDG/Felt
3 Chris Fortuna Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
4 Lucas Paz LangeTwins Winery Racing Team
5 David Rous Bolthouse Farms Cycling Team
6 Scott Hollander Off The Front
7 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: Jonathan Eropkin
8 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com
9 Michael Holt Bicycle Blue Book Racing
10 Ronnie Kier Global CTI Cycling Team
11 Samuel Ames Bolthouse Farms Cycling Team Teammate Top 5: David Rous
12 Adam Hensley Bolthouse Farms Cycling Team Teammate Top 5: David Rous
13 Darren Rich Southern Sierra Cyclists
14 Michael Noel Bolthouse Farms Cycling Team Teammate Top 5: David Rous
15 Robert White Bicycle Blue Book Racing
16 Shaun Bagley Global CTI Cycling Team
17 David Porter Bicycle Blue Book Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Johnson ArtsCyclery.com
2 Dirk Himley Hammer Nutrition/Charity of Choice
3 Hunter Ziesing Hammer Nutrition/Charity of Choice
4 Curtis Eastin Dayka-Hackett
5 Quentin Sims One Way Cycling
6 Thomas Coulter Morgan Stanley Cycling Team
7 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
8 Todd Dambly Folsom Bike/VW/Raley's
9 Cale Reeder Hammer Nutrition/Charity of Choice Teammate Top 5: Dirk Himley
10 Blake Reed ArtsCyclery.com Teammate Win: Derek Johnson
11 Randall Tinney SPY GIANT RIDE p/b MRI
12 Darryl Smith Christian Cycling-Hammer Nutrition
13 Gus Platis Folsom Bike/VW/Raley's
14 Stanley Terusaki Morgan Stanley/Specialized
15 Frank Sousa One-Way Cycling Teammate Top 5: Quentin Sims
16 Donald Langley Morgan Stanley Specialized
17 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
18 Justin Eatinger Pen Velo Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Biscardi VuMedi Elite Cycling Team
2 Michael Russell TRU Cycling / Jax Bicycles Racing
3 John Echeveste Platinum Performance
4 John Cutler Platinum Performance Cycling Team
5 Tucker Eurman platinum performance
6 Scott Cole SquadraSF
7 Matthew Johnston Bell Real Estate Cycling Team
8 Max Silverstein ThresholdSports p/b Leadout Enduran
9 Joshua Cox XMX Racing p/b Valley Children'
10 Gabe Multer Limitless Cycling Racing Team
11 Terence Traughber POC + Ritte
12 Dennis Kwon Tru Cycling/TRU Cycling-Jax Bicycle
13 Chris Esparza Audi/Kryki Sports
14 Shawn Nelson OTR Racing
15 Joseph Chicoine Steven's Bicycles
16 Jason Francia Team Simple Green
17 Jeremiah Michaels Freewheel
18 Sunil Jagadish Audi/Kryki Sports
19 Stratton Easter Bear Development Team
20 Tyler Pearce Integrity Racing
21 Alfredo Gallegos Platinum Performance Racing Team
22 George Ciordas Dayka-Hackett
23 Andres Malovos Platinum Performance Cycling Team Teammate Top 5: John Echeveste
24 Andrew Heinemann Team Audi Reno
25 Jeremy Commeret Hermes Wealth Startegies
26 Sean Mckernan TRU Cycling - JAX Bicycle Racing
27 Nathan Magsig Clobal CTI Cycling Team
28 Steven Grusis Off the Front
29 Brad Williams Poc + Ritte
30 Joshua Webb Global CTI
31 Ryan Brooks Integrity Racing
32 Tomas Mundarain Global CTI Cycling Team
33 Tristan Orford POC + Ritte
34 Zane Torre jetcycling
35 Scott Sommerfeld BRECycling
36 Douglas Schaller Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
37 Jason Kent Tieni Duro Junior Cycling
38 Wyatt Garcia Topsport
39 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
40 Brian Brown Sacramento Golden Wheelmen
41 Tony Wolf INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
42 Bo Knickman LUX Development Team
43 Adam Alvarez LUX Development Team
44 Edward Horvet LUX Development Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Booth Fulton Cycle Works
2 Shiva Sharma Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
3 Jack Leach LUX Development Team
4 Chance Tiner Limitless Cycling Racing Team
5 Mike Betley Metromint
6 Steve Sharp SLO Nexus
7 Imeh Nsek LUX/Specialized by Cynergy
8 Doug Ryan Delta Velo
9 Jeffrey Stern
10 Geoffrey Bartz Bolthouse Farms
11 Jove Graham Dayka Hackett
12 Brian Federmann OneWay Cycling
13 Stuart Collett Cushman & Wakefield Racing
14 Rich Gellert CyclesFANATICRacing.com
15 Zane Adamo Bolthouse Farms Cycling
16 Adam Kovac
17 Aaron Mcdevitt
18 Ross Davis Team Go Ride
19 Paul Wren Team Bonk Breaker
20 David Silverander
21 Ian Coberly Micheal David Winery
22 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling
23 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling
24 Jeremy Tuttle Global CTI Cycling Team
25 Kenneth Jung Stanford University
26 Brian Shuman SJBC
DNF Patrick Mason Bolthhouse Farms Cycling
28 Imeh Nsek LUX/Specialized by Cynergy
29 Jack Page LUX Development Team Teammate Top 5: Jack Leach
30 Mateo Gomez LUX Development Team Teammate Top 5: Jack Leach
31 Jorge Vargas
32 Carl Crawford Bolthouse Farms Cycling Team
Finishers: Cat 4: 30   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefano Profumo Spokesman Bicycles
2 Sean Beck BRECycling
3 Mike Scaglione SJBC
4 Eric Henson INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
5 Matthew Sloan Santa Cruz Wheelmen: Spokesman Bicy
6 Matthew Mckenzie Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
7 Landon Brokaw Global CTI Cycling Team
8 Winston Asprec Cushman & Wakefield Racing
9 Christopher Metz CA Technology Racing
10 Eddie Silva ONE WAY CYCLING
11 Robert Bell Bell Real Estate
12 Jesse Balon Christian Cycling - Hammer Nutritio
13 Jorge Hernandez Cutters
14 Jay Moccio Global CTI
15 Vince Gagliardi Dayka - Hackett
16 Christian Mauri Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
17 Max Hudson Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
18 Luis Jevons Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
19 Thi Nguyen INTEGRITY RACING
20 Jeremy Hansen SBR p/b Steven's Bicycles
21 Thomas Higgins Dayka-Hackett
22 Hoffman Cortes
23 Patrick O'rourke SBR p/b Steven's Bicycles
24 Peter Cathcart SJBC Teammate Top 5: Mike Scaglione
25 Kyle Mason Off The Front
26 Aaron Anaya ONEWAY CYCLING
27 Marco Costantino Cushman & Wakefield Racing
28 Ronnie Debrum One Way Cycling
29 David Harless SBR p/b Steven's Bicycles
30 Shayne Maccuish One Way Cycling
31 Frank Kozak One Way Cycling
Finishers: Cat 4: 29   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aria Kiani
2 Jesse Zarate
3 Kirk Scheibelhut
4 Andrew Welsh
5 Matthew Roghair Fusion Sports
6 Justin Soule XMX Racing
7 Manuel Zavala Dave's Custom Bikes
8 Jeff Huot Cycles Veloce/ Team Simple Green
9 Steven Schultz Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
10 Michael Skalnik WTTVC Racing
11 Joseph Junio
12 Matthew Yee Fresh Air Bicycles
13 Cody Bedrosian
14 David Lampe Kern Wheelmen
15 Parker Rous Bolthouse Farms Cycling Team
16 Merrick Miller
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Weberling The Recycle Shop
2 Tim Davis Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
3 Jim Klapthor
4 David Dooley Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
5 Csaba Toth Decade Software LLC
6 Jim Kuhne
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josef Lemire Team Hammer Nutrition
2 Erik Salander Peninsula Velo Racing
3 Eugene Raphaelian Polli Veloce
4 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
5 George Smith Marc Pro - Strava
6 John Berg Kovarus/Wells Fargo Racing Team
7 Patrick Wallace Kovarus/Wells Fargo
8 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
9 Don Grijalva Audi/Kryki Sports
10 Warren Stallings Reno Cycling Team
11 James Schardt Michael David Winery Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Peters Squadra SF
2 Owen Gillott Hagens Berman
3 Tim Aiken Bear Development Team
4 Bryan Duke Bear Development Team
5 Zeke Mostov Hagens Berman U-23
6 Erick Sobey SPY/GIANT/RIDE p/b MRI Endurance
7 Robert Evans Bear Development Team Teammate Top 5: Tim Aiken
8 Randy Bramblett Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
9 Tanner Robison LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
10 Andrew Bernstein Round Here Racing
11 Erik Nelson Team BP/Sierra Nevada/Reliable
12 Aaron Patterson Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
13 Erik Camacho Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
14 Chris Waggoner Spy-giant-ride p/b MRI
15 Cris Williams VOLO Cycling p/b RMSS
16 John Devere INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
17 Roger Arnell Threshold Sports p/b Leadout Endura
18 David Bangor Fresh Air Bicycles - Focus
19 Jonathan Krier-tran Threshold Sports p/b Leadout Endura
20 Mat Gordon SquadraSF Teammate Win: Lee Peters
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Clafferty Team TIBCO
2 Korina Huizar Vanderkitten
3 Alessandra Sales Velo Sports Group
4 Kimberly Keathley Michael David Winery
5 Dana Martin Team Mike's Bikes p/b Equator
6 Misha Scovill Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
7 Jennie Phillips Kovarus / Wells Fargo Racing Team
8 Bethany Allen Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
9 Lisa James Velo Sports Group Teammate Top 5: Alessandra Sales
10 Ivy Wang Team Mike's Bikes p/b Equator Teammate Top 5: Dana Martin
11 Angel Garbarino TMBW-Equator
12 Christina Bonnington Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
13 Maureen Mcauliffe Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
14 Kelli Samuelson Ritte Womens Team
15 Lorna Fortuna Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
16 Ruste Jenkins
17 Jennifer Kalich Los Gatos Womens Elite Team
18 Kimberly Ford Team Mike's Bikes p/b Equator Teammate Top 5: Dana Martin
19 Joan Case CA Technologies Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kieran Devere INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
2 Julianne Silva One Way Cycling
3 Sara Enders University of California-Davis
4 Lacey Payne Integrity Racing P/b Integrity Roof Teammate Win: Kieran Devere
5 Jennifer Chan Wheel Talk - TVC Racing
6 Jeanae Dubois SBR p/b Steven's Bicycles
7 Julia Reese SBR p/b Steven's Bicycles
8 Shelagh Fritz Team Mike's Bikes Women p/b Equator
9 Sumer Avila Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
10 Robyn Nearn Integrity Racing
11 Jennifer Dorian Dayka-Hackett
12 Joanne Liu Delta Velo
13 Elaine Ebner Tieni Duro
14 Kelli Decker SBR p/b Steven's Bicycles
15 Stephanie Mayberg Metromint Cycling
16 Marianne Moore Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
17 Rebecca Cohen WheelTalk - TVC Racing Teammate Top 5: Jennifer Chan
18 Leslie Bull Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
19 Kelly Davenport Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
20 Lindsay Platoshyn Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
21 Denise Ramirez Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
22 Kim Costa INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof Teammate Win: Kieran Devere
23 Elisabeth Johnson Metromint Cycling
24 Angie Platis Rio Strada Racing
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Sweetland B4T9
2 Kelly Mclaughlin B4T9 Master's Women's Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1