Log In
 
 
William & Mary Tidewater Winter Classic • Feb 22 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Mullins CBC Cannondale
2 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
3 Geoff Hughes Evolution Cycling Club p/b Long and
4 Michael Stearns SEAVS/Haymarket pb Soigneur
5 Keith Johnson AV/ Descente
6 Jerry Chapmon US Military Cycling Team
7 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Geoff Hughes
8 Douglas Smith HPC
9 Robert Layborn Arlington Sports
10 Vince Sutton Celerity Cycling p/b Brooks Systems
11 Wesley King Richmond Velo Sport
12 Shaun Solhjou WWVC Racing
13 Gregg Gammon Richmond Bicycle Studio Racing
14 Mark Holt Richmond Velo Sport
15 William Battle Richmond Bicycle Studio Racing
16 Paul Montanus Team Beyer Auto
17 Wayne Champigny Hilton Cycling Club
18 Brook Edinger NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
19 Joe Notarnicola Altius Cycling Team
20 Michael Thaxton ABRT
21 Christopher Gould WWVC Racing
22 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle
DNF Robert Suydam Carytown Bicycle Company
DNF Terry Fuller NCVC/United Healthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel King Cutaway USA / Felt p/b Angus Dentis
2 Stephen Smith North Carolina State University at
3 Mark Hyatt NCVC/UnitedHealthcare
4 William Guillen Happy Tooth Racing
5 Ranjodh Gill BIKE DOCTOR p/b Digi Source
6 Peter Custer BIKE DOCTOR p/b DigiSource
7 Curtis Windsor
8 Jeff Dickey PURE ENERGY - SCOTT Elite Cycling T
9 Timothy Rugg BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b DISTR
10 R Cameron holland BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b DISTR
11 Daniel Villaflor-drumwright NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mark Hyatt
12 Greg Capelle SEAVS/Haymarket
13 Luis Guillen AYC Junior Development Team
14 Bruno Neto BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Ranjodh Gill
15 Frank Leach Metra/Cycles 54 Cycling Team
16 Jeff Brandon Bon Secours / Endorphin Fitness
17 Robert Kelly District Velocity Racing p/b Bicycl
18 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
19 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F
20 William Evans BikeWorks Racing
21 Johnny Phan Cutaway USA / Felt p/b Angus Dentis Teammate Win: Daniel King
22 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
23 Jose Pena BikeWorks Racing
24 Sigberto Garcia NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mark Hyatt
25 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mark Hyatt
26 Ben Rickey Integrated Sports Medicine p/b Brow
27 Eric Obergfell Midwest Cycling Community
28 Gregory Leach METRA/CYCLES 54
29 David Ortiz Dream Team Cicli Spezzotto
30 Dan Underwood
31 John Jay Happy Tooth Racing Teammate Top 5: William Guillen
32 Jim Smittkamp NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mark Hyatt
33 Stephen Wagstaff
34 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mark Hyatt
35 Reid Beloni Greenlife-Subaru Benefitting Global
36 Jordan Whiley BikeWorks Racing
37 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F
38 Matt Mcloone BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b DISTR
39 Paul Ward
DNF Bob O'gorman Happy Tooth Racing Teammate Top 5: William Guillen
DNF Jordan Wood
DNF Danny Gibney BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District
DNF Dimitri Lemus Team Beyer Auto
DNF Clayton Hamilton
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 18   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Winters Dire Wolf Racing
2 John Kruegler Richmond Bicycle Studio
3 Mark Ladow Celerity Cycling P/B Brooks Systems
4 Adam Northup Bon Secours/Endorphin Fitness
5 John Eiler RVS
6 David Clarke MVC Cutaway / Blue Wheels
7 Taylor Clarke Cannondale - Champion System / CBC
8 Kenneth Sumrell Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Mark Ladow
9 Dean Pierson Ocean Velo/Culver and Pierson
10 Duncan Oliver Lady Wondertits and the Endless Ran
11 John Gray Virginia Beach Wheelmen
12 Hayden Blom Miller School of Albemarle
13 Tim Shockley Virginia Beach Wheelmen
14 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company
15 Phillip Johnson Gripped Racing p/b Dogfish Head Ale
16 Daniel Diem Integrated Sports Medicine p/b Brow
17 Liam Panero GS Cycle Life
18 Kirk Sweeney Altius Cycling Team
19 Clayton Hamilton NCVC/UnitedHealthcare
20 Jake Thompson Miller School of Albemarle
21 Dimitri Lemus Team Beyer Auto
22 Wilson Hale Richmond Bicycle Studio Racing
23 Eric Diamond Integrated Sports Medicine p/b Brow
24 Brian Frazier Team Traveller
25 Jacob Vellaccio Squadra Coppi
26 Jonathan Martinez
27 Chris Tarczynski Richmond Velo Sport
28 Roscoe Leslie Ocean Velo Club / Culver and Pierso
29 William Hluchan VeloWorks-Spokes Etc
30 Spencer Virtue Miller School of Albemarle
31 David Miller Integrated Sports Medicine p/b Brow
32 Michael Tamayo Virginia Beach Wheelmen
33 Kristian Rebeck Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Mark Ladow
34 Michael Russo Integrated Sports Medicine p/b Brow
35 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen
36 Frank Yeager
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 34   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Taylor Appalachian State University
2 Bryce Lowrey UVA
3 Nicholas Steber NCVC/UnitedHealthcare
4 Logan Breed NCVC/UnitedHealthcare
5 Travis Skeel Integrated Sports Medicine p/b Brow
6 Thomas Mariutti Miller School of Albemarle
7 Tim Andrus Rogue Race Team
8 Patrick Meyer Richmond Velo Sport
9 Lucas Farr Bike Outfitters Racing Team
10 David Stryffeler Integrated Sports Medicine p/b Brow Teammate Top 5: Travis Skeel
11 Philip Sousa Integrated Sports Medicine p/b Brow Teammate Top 5: Travis Skeel
12 Matt Rowlands Celerity Cycling
13 Casey Werderman Richmond Velo Sport
14 Charles Langley Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
15 Thomas Sedlacek jr Bike Works Racing
16 Ryan Burbey College of William and Mary
17 Christopher Calderon Team Sparkle
18 Marcio Oliveira filho Miller School of Albemarle
19 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long & F
20 Sam Redden Hilton Cycling Club/Walt Racing
21 Robert Carter Celerity Cycling p/b Brooks Systems
22 Tom Merce Evolution Cycling Club p/b Long & F
23 Daniel Mcgrath Richmond Bicycle Studio
24 R Carney Evolution Cycling Club p/b Long & F
25 James Kohler HPC
26 George Schulz HPC U19
27 Connor Ryan SEAVS/Haymarket
28 Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Nicholas Steber
29 Aaron Isom SEAVS/Haymarket
30 Sean Gilmartin Hilton Cycling Club/Walt Racing
31 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc
32 Bryan Lewis University of Virginia
33 Edgardo Hernandez TPC p/b Conte's VB
34 Pedro Martins Miller School of Albemarle
35 Leo Yip Miller School of Albemarle
36 Jarred Orff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
37 Chris Derby Miller School of Albemarle
38 Matt Nowak NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Nicholas Steber
39 Amilcar Samudio Artemis
40 Travis King Hilton Cycling Club
41 Ron Skinner Hilton Cycling Club/Walt Racing
42 Matt Keiper Hilton Cycling Club/Walt Racing
43 Jeff Cummings Eagle Cycling
44 Mark Iannuzzi JRVS
45 Christopher Khanoyan NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Nicholas Steber
46 Richard Wawrzeniak Ocean Velo / Culver & Pierson
47 Lester Brown Team 3Sports
DNF Cam Dinunzio Richmond Bicycle Studio Racing
DNF Nelson Eby Richmond Velo Sport
DNF Justin Onusko HPC
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 46   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Griffin SEAVS/Haymarket
2 Michele Lisi
3 Nathan Graham VeloWorks-Spokes Etc
4 Rajesh Nair
5 Tamer Mokhtar
6 Reid Taylor Hi -Tech Bikes
7 Nicholas Lamb SEAVS Haymarket Teammate Win: Shane Griffin
8 Gabe Morgan endorphin fitness
9 Caleb Oliver Ocean Velo Club / Culver Pierson Ho
10 Darrell Marion Richmond Velo Sports
11 Ted Tharin RVS
12 Greg Gibson SEAVS/Haymarket Teammate Win: Shane Griffin
13 Christopher Crumbley NCVC/UnitedHealthcare
14 Alex Gilliam
15 Daniel Evers NCVC/UnitedHealthcare
16 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc Teammate Top 5: Nathan Graham
17 Chris Giannone Dire Wolf
18 David Jones
19 Westyn Wilhelm Celerity Cycling p/b Brooks Systems
20 Stewart Staton Plum Grove Cyclery
21 Wick Smith iii Final Kick Sports
22 Michael Lewis US Military Cycling Team
23 Colin Eustis Unattached
24 Beau Kamrath
25 Alexander Mcrae Ocean Velo Club/ Culver Pierson Hou
26 Ramiro Satizabal Fat Frogs Racing
27 Mark Reidy NCVC/UnitedHealthcare
28 Russell Slatton Hilton Cycling
29 Brian Haugli NCVC/UnitedHealthcare
30 Christopher Guepe Pyramid Training Systems Racing
31 Nicholes Dembinski
32 Daniel Wiggins
33 Gary Grimes Team Sparkle
34 Daniel Riddle Richmond Velo Sport
35 Karl Schmitz Richmond Velo Sports
36 Andrew Henle Evolution Cycling Club p/b Long & F
37 Ted Baker NCVC/UnitedHealthcare
38 Glenn Stevens Artemis
39 Todd Biondolillo jrvs
40 Bryan Norwood
41 Nathan Ayers Full Spectrum Racing
42 Bryan Beltran Team Sparkle
43 Brian Murphy
44 Jimmy Bruce Hilton cycling club
45 Edmund Zolnik
46 Scott Kaplan NCVC/UnitedHealthcare
47 David Neumann VeloWorks-Spokes Etc Teammate Top 5: Nathan Graham
48 Steve Patterson Celerity Cycling p/b Brooks Systems
49 Sean Smith ocean velo club
DNF David Richards
DNF Nathan Curtis
DNF James Averette
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 44   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Pearman Virginia Polytechnic University 00:00:00
1
2 Chris Jones* Virginia Commonwealth University 00:00:00
2
3 David Fuentes George Mason University 00:00:00
3
4 Jacob Timmerman Duke University 00:00:00
4
5 Alexander Fulton Duke University 00:00:00
5
6 Evan Lang Virginia Commonwealth University 00:00:00
6
7 Forrest Howard Appalachian State University 00:00:00
7
8 Andrew Flegge US Naval Academy 00:00:00
8
9 Matthew Bruner North Carolina State University at 00:00:00
9
10 Patrick Diamond US Naval Academy 00:00:00
10
11 Jacob Aber Virginia Polytechnic University 00:00:00
11
Teammate Win: Taylor Pearman
12 Chas Mcfarland West Virginia University 00:00:00
12
13 Steven Kendall George Mason University 00:00:00
13
Teammate Top 5: David Fuentes
14 Corey Davis James Madison University 00:00:00
14
15 Miles Hubbard Appalachian State University 00:00:00
15
16 Eric Fischer College of William and Mary 00:00:00
16
17 Ryan Collins University of Maryland-College Park 00:00:00
17
18 Graham Hawkes University of North Carolina at Cha 00:00:00
18
19 Oliver Donkervoet Virginia Polytechnic University 00:00:00
19
Teammate Win: Taylor Pearman
20 Will Massey Virginia Polytechnic University 00:00:00
20
Teammate Win: Taylor Pearman
21 Eric Link University of Maryland-College Park 00:00:00
21
22 Jedediah Hinkley University of North Carolina at Cha 00:00:00
22
23 Owen Mcdonnell Duke University 00:00:00
23
Teammate Top 5: Jacob Timmerman
24 Andrew Moore University of Virginia 00:00:00
24
25 Michael Reidenbach Virginia Polytechnic University 00:00:00
25
Teammate Win: Taylor Pearman
26 Kaleb Naegeli Duke University 00:00:00
26
Teammate Top 5: Jacob Timmerman
27 Shea Whittaker University of Maryland-College Park 00:00:00
27
28 Maxwell Robb North Carolina State University at 00:00:00
28
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Gardner Virginia Polytechnic University 00:00:00
1
2 Jonathan Taylor Appalachian State University 00:00:00
2
3 Dylan Lawson North Carolina State University at 00:00:00
3
4 Scott Krause University of North Carolina at Cha 00:00:00
4
5 Anthony Borrego US Naval Academy 00:00:00
5
6 Bryce Lowrey University of Virginia 00:00:00
6
7 Ty Mechling US Naval Academy 00:00:00
7
Teammate Top 5: Anthony Borrego
8 Gavin Kline Virginia Polytechnic University 00:00:00
8
Teammate Win: Sean Gardner
9 Richard Obriant North Carolina State University at 00:00:00
9
Teammate Top 5: Dylan Lawson
10 Joel Waters Virginia Commonwealth University 00:00:00
10
11 Will Canup University of Virginia 00:00:00
11
12 Luke Woodard Virginia Polytechnic University 00:00:00
12
Teammate Win: Sean Gardner
13 Daniel Desouza US Naval Academy 00:00:00
13
Teammate Top 5: Anthony Borrego
14 Benjamin Walters US Naval Academy 00:00:00
14
Teammate Top 5: Anthony Borrego
15 Matthew Adams West Virginia University 00:00:00
15
16 Robert Abramson Carnegie Mellon University 00:00:00
16
17 Lucas Farr University of Virginia 00:00:00
17
18 Ryan Edwards Virginia Commonwealth University 00:00:00
18
19 Richard Frye University of North Carolina at Cha 00:00:00
19
Teammate Top 5: Scott Krause
20 Zhan Khaw Duke University 00:00:00
20
21 Evan Thomas arnold American University 00:00:00
21
22 Cajer Gong Carnegie Mellon University 00:00:00
22
23 James Huckle University of North Carolina at Cha 00:00:00
23
Teammate Top 5: Scott Krause
24 Luke Osborn Johns Hopkins University 00:00:00
24
25 Stuart Shrum US Naval Academy 00:00:00
25
Teammate Top 5: Anthony Borrego
26 Bryan Lewis University of Virginia 00:00:00
26
27 Joseph Gallet US Naval Academy 00:00:00
27
Teammate Top 5: Anthony Borrego
28 Michael Better James Madison University 00:00:00
28
29 Andrew Gutierrez Virginia Polytechnic University 00:00:00
29
Teammate Win: Sean Gardner
30 Josh Doorly James Madison University 00:00:00
30
31 Richard Wheeler US Naval Academy 00:00:00
31
Teammate Top 5: Anthony Borrego
32 Kevin Lee US Naval Academy 00:00:00
32
Teammate Top 5: Anthony Borrego
33 Mark Atkins US Naval Academy 00:00:00 Teammate Top 5: Anthony Borrego
34 Marc Austria US Naval Academy 00:00:00 Teammate Top 5: Anthony Borrego
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 24   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vince Dunne Drexel University 00:00:00
1
2 Freddy Ortega Appalachian State University 00:00:00
2
3 Evan Phillips US Naval Academy 00:00:00
3
4 Daniel Mason Appalachian State University 00:00:00
4
5 Brenden Leavitt Virginia Commonwealth University 00:00:00
5
6 Charles Ramsbotham Appalachian State University 00:00:00
6
7 Jeffrey Farner budarz Duke University 00:00:00
7
8 Kevin Mcdonnell Duke University 00:00:00
8
9 James Silva College of William and Mary 00:00:00
9
10 Bryan Ward University of North Carolina at Cha 00:00:00
10
11 Jin Soo park US Naval Academy 00:00:00
11
Teammate Top 5: Evan Phillips
12 Marty Dufficy North Carolina State University at 00:00:00
12
13 Brian Hardy US Naval Academy 00:00:00
13
Teammate Top 5: Evan Phillips
14 Stephon Beaufort North Carolina State University at 00:00:00
14
15 Bryan Kaps US Naval Academy 00:00:00
15
Teammate Top 5: Evan Phillips
16 Shawn Doyle American University 00:00:00
16
17 Wyatt Lowdermilk Virginia Polytechnic University 00:00:00
17
18 Caleb Achor US Naval Academy 00:00:00
18
Teammate Top 5: Evan Phillips
19 Jonathan Burchette North Carolina State University at 00:00:00
19
20 Trevor Holmes Virginia Commonwealth University 00:00:00
20
Teammate Top 5: Brenden Leavitt
21 Tyler Ramer University of North Carolina at Cha 00:00:00
21
22 John Crean North Carolina State University at 00:00:00
22
23 Jason Lippman University of Virginia 00:00:00
23
24 Morgan Burnett University of Maryland-College Park 00:00:00
24
25 Quinn Giroux Virginia Polytechnic University 00:00:00
25
26 Alex Mcmahon Appalachian State University 00:00:00
26
Teammate Top 5: Freddy Ortega
27 Andrew Artz Pennsylvania State University 00:00:00
27
28 Thomas Calcagni Drexel University 00:00:00
28
Teammate Win: Vince Dunne
29 Michael Levesque George Mason University 00:00:00
29
30 Nikolaus Smith North Carolina State University at 00:00:00
30
31 William Suhring University of Virginia 00:00:00
31
32 Joshua Spokes University of Maryland-College Park 00:00:00
32
33 Steven Cook University of Virginia 00:00:00
33
34 Luke Moore US Naval Academy 00:00:00
34
Teammate Top 5: Evan Phillips
35 Brian Becker University of North Carolina at Cha 00:00:00
35
36 Jacob Shupe West Virginia University 00:00:00
36
37 Ethan Pope Virginia Commonwealth University 00:00:00
37
Teammate Top 5: Brenden Leavitt
38 Michael Lagana George Mason University 00:00:00
38
39 Kyle Johnson Virginia Polytechnic University 00:00:00
40 Julian Paul University of Maryland-Baltimore Co 00:00:00
41 Solomun Colvin jones Appalachian State University 00:00:00 Teammate Top 5: Freddy Ortega
42 Michael Norton American University 00:00:00
43 Jacob Richards West Virginia University 00:00:00
44 Alessandro Contrerasgrassi University of Maryland-College Park 00:00:00
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 26   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooks Mershon Duke University 00:00:00
1
2 Max Wang University of North Carolina at Cha 00:00:00
2
3 Alex Mccutcheon American University 00:00:00
3
4 Grant Oakley Duke University 00:00:00
4
Teammate Win: Brooks Mershon
5 Kenneth Kuan University of Virginia 00:00:00
5
6 Neil Singh Virginia Polytechnic University 00:00:00
6
7 Iain Cunningham University of Maryland-Baltimore Co 00:00:00
7
8 Thomas Marlowe College of William and Mary 00:00:00
8
9 Zac Quinn George Washington University 00:00:00
9
10 Stephen Jordan Virginia Polytechnic University 00:00:00
10
11 Dylan Keightley Virginia Polytechnic University 00:00:00
11
12 Andres Gonzalez Wake Forest University 00:00:00
12
13 Benjamin Cosgro University of Virginia 00:00:00
13
Teammate Top 5: Kenneth Kuan
14 Samuel Jens College of William and Mary 00:00:00
14
15 Vijay Raju University of Maryland-Baltimore Co 00:00:00
15
16 Jacob Courington Virginia Polytechnic University 00:00:00
16
17 Gregory Ott University of Virginia 00:00:00
17
Teammate Top 5: Kenneth Kuan
18 James Read Pennsylvania State University 00:00:00
18
19 Henry Kellam College of William and Mary 00:00:00
19
20 Daniel Venooker University of Maryland-College Park 00:00:00
20
21 Shibabrat Naik Virginia Polytechnic University 00:00:00
21
22 Edward Samson Johns Hopkins University 00:00:00
22
23 Johnny Mac yates College of William and Mary 00:00:00
23
24 Danish Dhamani Drexel University 00:00:00
24
25 Brian Doyle Virginia Polytechnic University 00:00:00
25
26 Darius Alix williams Johns Hopkins University 00:00:00
27 Ian Nickel University of North Carolina at Cha 00:00:00 Teammate Top 5: Max Wang
28 Peter Johnson College of William and Mary 00:00:00
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 10   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Cook James River Velo Sport
2 Travis Rabbit Devils Gear/New Haven Bicycle Club
3 Avanell Schmitz Mermaid Winery p/b VA Asset Group
4 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Megan Morse
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelley Devereaux Bike Rack Racing
2 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc
3 Claire Armstrong Tallgrass Brewery Cycling
4 Leslea Byrd VeloWorks-Spokes Etc
5 Beth Walsh Richmond Velo Sport
6 Melissa Tallent BIKE DOCTOR p/b DigiSource
7 Maggie Barton Richmond Bicycle Studio Racing
8 Taryn Hains Celerity cycling p/b Brooks Systems
9 Patricia Collins Veloworks Spokes
10 Glenda Craddock Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
11 Francine Myers Hilton Cycling Club
12 Debbie Taylor Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alena Pugacheva Virginia Commonwealth University 00:00:00
1
2 Nina Laughlin Appalachian State University 00:00:00
2
3 Adelaide Tillinghast American University 00:00:00
3
4 Tess Senty West Virginia University 00:00:00
4
5 Ruth Bates US Naval Academy 00:00:00
5
6 Rebecca Stimson Virginia Polytechnic University 00:00:00
6
7 Caroline Zotti US Naval Academy 00:00:00
7
Teammate Top 5: Ruth Bates
8 Casey Thompson College of William and Mary 00:00:00
8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenna Forester Duke University 00:00:00
1
2 Becky Johnson Duke University 00:00:00
2
Teammate Win: Brenna Forester
3 Erin Thamm US Naval Academy 00:00:00
3
4 Stephanie Lasch US Naval Academy 00:00:00
4
5 Brett Meager Duke University 00:00:00
5
Teammate Win: Brenna Forester
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Mckenney University of North Carolina at Cha 00:00:00
1
2 Kristina Vrouwenvelder University of North Carolina at Cha 00:00:00
2
Teammate Win: Kathryn Mckenney
3 Clio Dinan George C Marshall High School 00:00:00
3
4 Danielle Romack Appalachian State University 00:00:00
4
5 Lydia Drabkin reiter University of North Carolina at Cha 00:00:00
5
Teammate Win: Kathryn Mckenney
6 Adele Plunkett Yale University 00:00:00
6
7 Svetlana Mack Albert Einstein High School 00:00:00
7
8 Cynthia Carson James Madison University 00:00:00
8
9 Taylor Everson Virginia Polytechnic University 00:00:00
9
10 Shannon Mckenzie Virginia Polytechnic University 00:00:00
10
11 Emily Sokolosky West Virginia University 00:00:00
11
12 Emma Langley College of William and Mary 00:00:00
12
13 Claire Tocheny College of William and Mary 00:00:00
13
14 Sarah Chase walsh Virginia Polytechnic University 00:00:00
14
15 Mary Conrad North Carolina State University at 00:00:00
15
16 Maureen Kessler Johns Hopkins University 00:00:00
16
17 Molly Rumery American University 00:00:00
17
18 Sarah Oertel Virginia Polytechnic University 00:00:00
18
19 Rebecca Prather George Washington University 00:00:00
19
20 Erika Joseck Virginia Polytechnic University 00:00:00
20
21 Dana Diamond American University 00:00:00
22 Meagan Green University of Virginia 00:00:00
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 12