Log In
 
 
Froze Toes Road Race • Feb 23 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Williamson GP Velotek
2 Brian Snyder GP Velotek Teammate Win: Scott Williamson
3 Samuel Moore Metro East Cycling
4 Derek Christison Momentum Racing LLC - MO
5 Robin Zuend Quantum Mesa Cycles
6 Jacob Cauble Walmart Cycling Team
7 Jon Okenfuss Road
8 Chad Byers Momentum Racing LLC - MO Teammate Top 5: Derek Christison
9 Benji Bockting Big Tree Cycling
10 Steve Reynolds Jimmy John's Racing Team
11 Stewart Miller Fairhope Cycling Project
12 Brian Smith Quantum Mesa Cycles Teammate Top 5: Robin Zuend
13 Jason Cogan The Cannonball-Hub Racing Team
14 Spencer Seggebruch Michelob Ultra - Big Shark Racing T
15 Patrick Gillespie Quantum Mesa Cycles Teammate Top 5: Robin Zuend
16 Michael Allen Revolution Cycles
17 Jesse Williams Quantum Mesa Cycles Teammate Top 5: Robin Zuend
18 Thomas Hawley Guitar Lab
19 Bryan Compton Revolution Cycles
20 Roger Mangham Central Arkansas Velo/CARVE
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Moehn Sakari Race Team
2 Galen Johnson Walt's Bike Shop/Tallgrass Brewing
3 Nathaniel Schoonover Momentum Racing LLC - MO
4 Joe Bachmann
5 Paul Jackson Team HFA p/b Competitive Industries
6 Jesse Maggard Walt's Bike Shop/Logboat Brewi
7 Tyler Cordia
8 Casey Carroll Momentum Racing LLC - MO Teammate Top 5: Nathaniel Schoonover
9 James Adelmann Quantum Mesa Cycles
10 Matt Yates Chain Reaction Racing
11 Chris Koenig Central Arkansas Velo/CARVE
12 Sean Morton
13 Scott stewart Michelob ultra - big shark racing team Michelob Ultra - Big Shark Racing T
14 Jp Slosar The Cyclery & Fitness Center
15 Robert Fegtly Central Arkansas Velo/CARVE
16 John Strathdee feedONE
17 Phil Collins Chain Reaction Racing
18 Stephen Parshall Big Tree Cycling
19 Reid Cranmer Quantum Mesa Cycles
20 David Archer The Cyclery & Fitness Center
21 John Mcnail
22 Karl Hansen Momentum Racing LLC - MO Teammate Top 5: Nathaniel Schoonover
23 Grant Boschert Momentum Racing LLC - MO Teammate Top 5: Nathaniel Schoonover
24 Michael link Big tree cycling Big Tree Cycling
25 David Corwin Bicycle Shack Racing
26 Robert Schoonover Momentum Racing LLC - MO Teammate Top 5: Nathaniel Schoonover
27 Eric Edgar Chain Reaction Racing
28 Riccardo Moreno Off the Front Racing
29 Steve Windmoeller Walt's Bike Shop/Logboat Brewi
30 Ian Borella RMHC St Louis Maplewood Bicycle
DNF Ryan Toedebusch Big Tree Cycling
DNF Fred Brand TEAM SUB4 www.teamsub4.com
DNF Casey Grove
DNF Mike Pruitt Quantum Mesa Cycles
DNF Alexander Stephens
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Brixey
2 Kevin Anderson Velo Force
3 Mitchell Ranzenberger GTG Racing
4 Sean Harris
5 Andres Adrien
6 Gregory Hoch Velo Force
7 Kevin Brady The Cyclery & Fitness Center
8 Jeremy Kaufman GTG Racing Teammate Top 5: Mitchell Ranzenberger
9 Greg Mckean GTG Racing Teammate Top 5: Mitchell Ranzenberger
10 Allyn Smith
11 Caleb Smith
12 Neil Chanter TEAM SUB4 www.teamsub4.com
13 Andy Sizemore
14 Kenneth Holland TEAM SUB4 www.teamsub4.com
15 Larry Riley Westside Multi Sports
16 Adam Stowers The Cyclery & Fitness Center
17 Jim Crews Westside Multi Sports
18 Innocent Harelimana
19 Jeff Burge GTG Racing Teammate Top 5: Mitchell Ranzenberger
20 Bob Waldorf GTG Racing Teammate Top 5: Mitchell Ranzenberger
21 Todor Gounev GTG Racing Teammate Top 5: Mitchell Ranzenberger
22 Tom Borich Westside Multi Sports
23 Daniel Trax
24 Eric Rieckman GTG Racing Teammate Top 5: Mitchell Ranzenberger
25 Tyler Reynolds Jimmy John's Racing Team
26 Matt Cathey
27 Javier Aparicio
28 Jamey White GTG Racing Teammate Top 5: Mitchell Ranzenberger
29 Steven Smith
30 Clark Ehrlich
31 Randy Harman
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 23   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Dyer The Cyclery & Fitness Center
2 Brady Jordan Korte Hammer Down Racing
3 George Rhode Central Arkansas Velo/CARVE
4 Andrew Gibbs The Cyclery & Fitness Center Teammate Win: Gary Dyer
5 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
6 Michael Morgan Big Tree Cycling
7 Juan Ramirez Michelob Ultra - Big Shark Racing
8 Tracy Smith Metro East Cycling
9 Timothy Rister The Cyclery & Fitness Center Teammate Win: Gary Dyer
10 Scott Shaw The Cyclery & Fitness Center Teammate Win: Gary Dyer
11 Dennis Roberts International Christian Cycling
12 Scott Butler Michael David Winery Cycling Team
13 Mark Thomas 310 Cycling Syndicate
14 Ken Whiteside Blue River Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andres Adrien
2 Adam Stowers The Cyclery & Fitness Center
3 John dina Big tree cycling Big Tree Cycling
4 Beaman Senecal
5 Chris Ramirez St Louis Cycling Club
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Slosar GP Velotek
2 Casey Lang Hub Bicycle Company
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Erhard Quantum Mesa Cycles
2 Stephen Tilford TradeWind Energy
3 Isaiah Newkirk Team Upland Brewing - Soma Coffee
4 Justin Maciekowicz Korte Hammer Down Racing
5 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes
6 Zach Reed Qdoba p/b Bushwhacker
7 Jeremy Bock Team Black
8 Robert Smallman Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Isaiah Newkirk
9 Michael Bruzina Gateway Cycling Club
10 Brian Bradley Mercy Kuat
11 Andrew Lister Wheelfast Cycling Team
12 B.j. Keane Quantum Mesa Cycles Teammate Win: Grant Erhard
13 Joshua Leibowitz Michelob Ultra - Big Shark Racing T
14 Patrick Harkins
15 James Vandeven Dogfish Racing Team
16 Brian Koscielski Dogfish Racing Team
17 Trevor Lister Wheelfast Cycling Team
18 Ethan Froese 708 Racing p/b Dressel's Pub
19 John Woods Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Isaiah Newkirk
20 Edward Kim Gateway Harley-Davidson
21 Matthew Salpietro Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Isaiah Newkirk
22 Dwayne Goscinski Dogfish Racing Team
23 John Straub Dogfish Racing Team
24 Nicholas Brummer Wheelfast Cycling Team
25 Jason Murphy Quantum Mesa Cycles Teammate Win: Grant Erhard
26 Tyler Roberts ICCC-St. Louis
27 David Gray Michelob Ultra - Big Shark Racing T
28 Scott Ogilvie Dogfish Racing Team
DNF Brandon Berish EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Dustin Morici
DNF Sam Harbison Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Isaiah Newkirk
DNF Scott Shaw The Cyclery & Fitness Center
DNF James Thornton Team Army-USAC
DNF Andrew Gibbs The Cyclery & Fitness Center
DNF Nick Hand Quantum Mesa Cycles Teammate Win: Grant Erhard
DNF Lawrence Simonson Walt's Bike Shop/Logboat Brewi
DNF Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Dustin Morici
DNF Kyle Rohan Quantum Mesa Cycles Teammate Win: Grant Erhard
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 17   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayla Sterling
2 Lisa Glad Velo Force
3 Jennifer Lowe The Wheel Racing
4 Amy Brooksher Balanced: Bike Fitting & Coaching C
5 Kelly Patty Balanced: Bike Fitting & Coaching C
6 Michelle Windmoeller Walt's Bike Shop/Logboat Brewi
7 Patricia Work Korte Hammer Down Racing
8 Linda Johnson Balanced: Bike Fitting & Coaching C Teammate Top 5: Amy Brooksher
9 Lauryn Humphrey Balanced: Bike Fitting & Coaching C Teammate Top 5: Amy Brooksher
10 Stacy Bragg
11 Annette Triplett
12 Abby St. george
DNF Renee Ehrich
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 3