Log In
 
 
Cedar Hill Race Festival RR Day 1 • Feb 8 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jefferey May Dallas Racing
2 Stewart Ericson Team Bicycles Inc.
3 Mark Baerd
4 Beau Lee DNA Racing
5 Gilberto Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Te
6 Chad Cragle Central Arkansas Velo/CARVE
7 Brian Arnold KingRacingGroup
8 Stanton Kruse Mad Duck Racing
9 Boyd Wallace Dallas Bike Works
10 Christopher Dauwe Dallas Bike Works
11 Nard Moseley KingRacingGroup
12 Colby Logback Team Party Time
13 James Gillum SimplexQ Racing Team
14 Wayne Strohman Team Undiscovered
15 Bernave Velasquez Dallas Bike Works
16 Shawn Bentley
17 Rick Francis Mirage
18 Eric Whitworth Tuneros Racing Team
19 Gary Dutschmann Mirage
20 Bill Ketterer Mirage
21 Price Johnson Dallas Bike Works
22 Chris duroy Cycle-smart, inc. Oklahoma Bicycle Racing Union
23 Gerald Torrance
24 Jesus Chaparro Dallas Bike Works
25 Jason Mcginnis Transitions LifeCare p/b InSync RX
26 Karl Hanson Central Arkansas Velo/CARVE
27 Toby Russell Dallas Racing Teammate Win: Jefferey May
28 Bryan Boydstun Dark Horse Racing
29 Frank Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Te Teammate Top 5: Gilberto Velazquez
30 R Les terrill Dallas Bike Works
31 Clay Chittenden Transitions LifeCare p/b InSync
32 Blair Lyons Transitions LifeCare p/b InSync
33 Willem Van der gryp BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
34 Beau Rotramel Transitions LifeCare p/b InSync
35 Charles Mills Mirage
36 Lee Allen The Woodlands Cycling Club
37 Timothy Trout Dallas Bike Works
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremiah Kellam Velo Gold Racing
2 Marcelo Garza Joes Pro Bikes
3 Kyle Swanson Dallas Racing
4 Stephen Hardy Dallas Bike Works
5 Brent Poulsen Velo Gold Racing Teammate Win: Jeremiah Kellam
6 John Williams Dallas Bike Works
7 Tim Jones
8 Jaxson Warrick VooDoo Racing
9 Chris Tissues Ham Cycles
10 Rogan Prachyl Dallas Bike Works Teammate Top 5: Stephen Hardy
11 Cameron Lowery
12 Chris Koenig Central Arkansas Velo/CARVE
13 Fred Vincent
14 Israel Velasquez Dallas Bike Works Teammate Top 5: Stephen Hardy
15 Phillip Pena Mirage
16 Hugo Scala Matrix Cycling Club
17 Davis Dombrowski Rock Fitness Cycling Team
18 Hugo Scala Matrix Cycling Club
19 Robert Plaskota Velo Gold Racing Teammate Win: Jeremiah Kellam
20 Jon Kieffer Mirage
21 Jonathan Jennings Knobbies & Slicks Bike Shop
22 Dan Kemp Joes Pro Bikes Teammate Top 5: Marcelo Garza
23 Kirk Grynwald Central Arkansas Velo/CARVE
24 Gero Testa Oklahoma City Velo Club
25 Joshua Carey Mirage
26 Derek Chavez
27 William Shepard Central Arkansas Velo/CARVE
28 Greg Gibbs
29 Sam Law
30 William Bonnette Revoluzione Racing
31 Alejandro Joglar Matrix Cycling Club
32 Thomas Garcia
33 Clint Siddons Joes Pro Bikes Teammate Top 5: Marcelo Garza
34 John Jordan McKinney Velo Club
35 Steve Sprinkle
36 Christopher Dedera MBBC Racing
37 Greg Clark Revoluzione Racing
38 Alexander Link Plano Athletic Cycling Club/PAC
39 Michael Hinds University of Arkansas
40 Steve Conry Bicycles Plus Racing
41 Steven Whitley
42 Evan Bausbacher Matrix Cycling Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Murazak Matrix Cycling Club
2 Hunter East Oklahoma City Velo Club
3 Michael Brown McKinney Velo Club
4 Craig Kautsch
5 Peter Erdoes
6 Paul Baird Blur Racing p/b Austin Multi-Sp
7 Jonathan Garrett Knobbies & Slicks Bike Shop
8 Anthony Marlar
9 Tony Hopkins MBBC Racing
10 Patrick Dougherty ThinkFinance Racing
11 Scott Kull
12 Johnny Cox Tuneros Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregg Goodwin Team Bicycles Inc.
2 Jorge Merle Dallas Racing
3 ? Wheeler
4 Jeffery Scherer Team Bicycles Inc. Teammate Win: Gregg Goodwin
5 Pete Lantz Tulsa Wheelmen
6 Mike Reade Team Bicycles Inc. Teammate Win: Gregg Goodwin
7 Steve Jennings Team Soundpony
8 Derek Wolfe 0
9 Christopher Dedera MBBC Racing
10 Kenneth Smith Oklahoma City Velo Club
11 Greg Mead Rockwall Cycling
12 Quintin Boehmisch Team Bicycles Inc. Teammate Win: Gregg Goodwin
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hydrick Tulsa Wheelmen
2 David Parks Mirage
3 Sam Roberts Tulsa Wheelmen Teammate Win: David Hydrick
4 Don Allen The Woodlands Cycling Club
5 Stanley Richardson Dallas Bike Works
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Macleod Williams Calvin Nelms HS (Boneshaker)
2 Bryan Boydstun Wichita Falls ISD (WF Heat)
3 Lance Abshire Park View Baptist (in Mississippi)
4 Hugo Scala Jesuit (Matrix/RBM)
5 Xavier Williams Reagan HS Houston ISD (Boneshaker)
6 Dalton Walters Jesuit (Matrix/RBM)
7 Hakon Hanesand Katy ISD (Southwest Cycle Club)
8 Garrett Settles North Richalnd Hills
9 Alejandro Joglar Jesuit (Matrix/RBM) Teammate Top 5: Hugo Scala
10 Evan Bausbacher Jesuit (Matrix/RBM) Teammate Top 5: Hugo Scala
11 Hunter Hinton Weatherford ISD
12 Zachary Bishkin Jesuit (Matrix/RBM) Teammate Top 5: Hugo Scala
13 Walter Ferguson Fayetteville HS
14 Daniel Cole Mansfield ISD
15 Jacob Ingram Jesuit (Matrix/RBM) Teammate Top 5: Hugo Scala
16 Bradyn Smith Cistercian Prep (Matrix/RBM)
17 Gus Baldwin Jesuit (Matrix/RBM) Teammate Top 5: Hugo Scala
18 Eric Fulton Wichita Falls ISD (WF Heat) Teammate Top 5: Bryan Boydstun
19 Jake Wilson Jesuit
20 Joseph Pardue Fayetteville HS
21 Thomas Whitaker Jesuit
22 Reydesel Garcia McKinney ISD
23 Lara Sormunen McKinney ISD
24 Logan Maxey Royse City MS (Cadence Cyclery)
25 Ryan Terry JL Long MD Dallas ISD (Matrix/RBM)
26 Conner Boothe Home School Aubrey area (IC3)
27 William Rudolph Jesuit
28 Sam Olden Jesuit
29 Adam Kissee Jesuit (Matrix/RBM) Teammate Top 5: Hugo Scala
30 Bridget Tooley Homeschool (PlayTri)
31 Noah Frey Jesuit (Matrix/RBM) Teammate Top 5: Hugo Scala
32 Mike Schwalm Jesuit
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? Bret Giant South On-Road Team
2 Corey Ray Palmer Cycling
3 Shawn Small GS Tenzing
4 Nick Torraca Boneshaker Project
5 Mario Arroyave Think Finance p/b Trek Bike Sto
6 Christopher Powers Matrix Cycling Club
7 Mat Stephens Boneshaker Project Teammate Top 5: Nick Torraca
8 Adam Mills Think Finance p/b Trek Bike Sto Teammate Top 5: Mario Arroyave
9 Jonathan Brown Hot Tubes Development Cycling T
10 Luis Galaviz Fayetteville Wheelmen
11 Caleb Fuchs Think Finance p/b Trek Bike Sto Teammate Top 5: Mario Arroyave
12 Sawyer Currie DNA Racing
13 Collin Davis Plano Athletic Cycling Club/PAC
14 Jason Waddell Tulsa Wheelmen
15 Jeffrey Labauve GS Tenzing Teammate Top 5: Shawn Small
16 Bob Cummings Team Undiscovered
17 Will Frank Rockwall Cycling
18 Jason Davis
19 Dylan Postier Team Undiscovered
20 Michael Wert GS Tenzing Teammate Top 5: Shawn Small
21 Robert Watson Rockwall Cycling
22 Zachary Lytle Dark Horse Racing
23 John Ryan Team Winded Development
24 Curtis Luckett Dickson Street Cycling Club
25 Brian Parks Team Undiscovered
26 Levi Baker Fayetteville Wheelmen
27 Sean Brown Wichita Falls Bicycling Club
28 Erin Elliott Team Soundpony
29 Mark Rawlings
30 Joseph Giardano
31 Jason Mccombs Dark Horse Racing
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 14   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Flora Yan The University of Texas at Dall
2 Carolyn Defoore Bicycle Sport Shop Club
3 Karla Gendler 0
4 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
5 Amy Manuel BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
6 Casey Poe BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
7 Angela Manglaris 0 Teammate Top 5: Karla Gendler
8 Lauren Smith Austin Flyers Women's Cycling
9 Katelyn Dittmann R & M
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ginny King KingRacingGroup
2 Summer Moak TWENTY16 Pro Cycling
3 Kimberly Pettit Team Soundpony
4 Lisa Stone BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
5 Ashley Weaver Wichita Falls Bicycling Club
6 Annemarie Martin BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2