Log In
 
 
Swamp Classic - Crit • Feb 23 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Lofton VeloBrew Cycling Club
2 Brian Davis Treasure Coast Racing
3 Alan Korhonen FloridaVelo
4 Chuck Holstein FloridaVelo
5 Steven Kurth Treasure Coast Racing
6 Martin Bates West Coast Cycling
7 Pete Loftis
8 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Bryan Lofton
9 Julius Aulisio Treasure Coast Racing Teammate Top 5: Brian Davis
10 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Bryan Lofton
11 James Woolard
12 Michael Rhoades Treasure Coast Cycling Association
DNF John Doyle VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Bryan Lofton
DNF Jim Leland VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Bryan Lofton
DNF James Perren QCW Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Mullen FloridaVelo
2 Richard Adamczyk
3 Dale Showell Relentless Bicycles
4 Freddy Roy
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Almo Cattani Outcast Racing Team
2 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
3 Jerry Cabrera Outcast Racing Team Teammate Win: Almo Cattani
4 Ernie Pena FloridaVelo
5 Paulo Silva Outcast Racing Team Teammate Win: Almo Cattani
6 Tim Molyneaux Advanced Cycles pb/Topview Sports
7 Vincent Cook Synergy Racing Team
8 Michael Barman East Point Track Club
9 Kurt Wagner Outcast Racing Team Teammate Win: Almo Cattani
10 Bryan Lofton VeloBrew Cycling Club
11 Roman Pino Compass Cycling Team
12 Harry Portellos Gearlink p/b Roman & Gaynor Law Teammate Top 5: Ryan Saylor
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Shott VeloBrew Cycling Club
2 Jason Lopez 352 Racing p/b Bikes and More
3 Pete Jones VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Owen Shott
4 Alan Edwards VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Owen Shott
5 James Harter Hoovers Market
6 Nathaniel Rowe Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
7 Christian Ricci
8 Jordan Hoover Hoovers Market Teammate Top 5: James Harter
9 Robert Comfort Wizard Racing Development Team P/B
10 Marc Boults Sons of SeaSucker
11 Craig Smith
12 Joshua Detwiler High Country Development Team
13 Luke Sorenson VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Owen Shott
14 Ian Mcmullen VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Owen Shott
DNF Shawn Faynik Hoovers Market Teammate Top 5: James Harter
DNF Joel Gayle
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shay Soprenuk
2 Tyler Aquino Atlantic Shores Velo
3 Edward Danow
4 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club
5 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club
6 Connor Everett RedEye Velo
7 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B
8 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B
9 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop
10 Eric Mcnees RedEye Velo
11 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B
12 Jason Davis
DNF Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B
DNF Eric Kirby R & M
DNF David Kramer
DNF Jonathan Lopez 352 Racing p/b Bikes and More
DNF Clayton Cozzan SWIFT RACING
DNF Philip Dewire Hilton Head Cycling/Robson Forensic
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaime Cancel Sarasota Cycling Club
2 Charles Casagrande Sons of SeaSucker
3 Brian Collie St. Johns Encore
4 Greg Platt Compass Cycling Team
5 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club
6 Robert Link VeloBrew Cycling Club
7 David Tuttle St. Johns Encore Teammate Top 5: Brian Collie
8 Erich Schramm St. Johns Encore Teammate Top 5: Brian Collie
9 Ed Lally
10 Enrique Pardo Sarasota Cycling Club Teammate Win: Jaime Cancel
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Furlong
2 Jarred Payne Advanced Cycles pb/Topview Sports
3 Paul Deaver
4 Cabe Crisler
5 Corey Riehle
6 David Tuttle St. Johns Encore
7 Kevin Odonnell Road Team
8 Ryan Porterfield
9 Arthur Rosales SWIFT RACING
10 Adam Mcanulty
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Mosquera
2 Nolan Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
3 Michael York
4 Adam Skindel
5 Benjamin Grier Clemson University
6 Sebastian Morfin Interactive Metronome p/b Mega Cycl
7 Dylan Degan
8 Tommy Shubert
9 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
10 Nathan Spence James Bros. Bikes
11 Eric Stubbs Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
12 Alex Jensen Relaj Cycling
13 Ryan Collins L5Flyers p/b Maxxis
14 Christian Dicenso Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
15 Bradley Gordon Florida Velo Junior Development
16 Timothy Killelea Scenic City Velo
17 Liam Ainslie UGA Cycling
18 Nate Morse
19 Blake Adams KBC U23
20 Eric Kirk Team Mission Source / NGCA
21 Peter Vollers jr. Vermont Overland
22 Tony Sigrist Interactive Metronome p/b Mega Cycl
23 Pete Jones VeloBrew Cycling Club
24 Andrew Bailey Finish Strong Elite Cycling Team p/
25 Jonah Meadvancort KMS Cycling-Killington Mountain Sch
26 Casey Stallard KBC U23
27 Zach Maness KBC U23
28 Zachary Nave Finish Strong Elite Cycling Team p/
29 Reuben Dupre King University
30 Nicholas Luther Team Greenville Health System
31 Justin Runac University of Florida
32 Alex Kellum Low Country Racing Elite Team
DNF Martin Cox
DNF Andrew Meyer UCI CT: BMC/Hincapie Sportswear De
DNF Nathaniel Rowe Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
DNF Daniel Mendoza FloridaVelo
DNF Andrew Hodges Round Here Racing
DNF Austin Ulich
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 14   Cat 3: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Hunter Naples Cyclery p/b Airport Kia
2 Benjamin Burgher West Coast Cycling
3 Ricardo Gil Florida International University
4 Noah Barrow
5 William Mehta Virginia Intermont College
6 Frank Whittle James Bros. Bikes
7 Luke Caldwell Cumberland University
8 Joseph Koch University of Georgia
9 Kyle Casteline USF Cycling
10 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B
11 Tyler Aquino Atlantic Shores Velo
12 David Abusiewiez SWIFT RACING
13 William Powell Georgia Southern University
14 Alex Meucci
15 Brent Beadles Clemson University
16 Cameron Meyer Team Florida
17 Aaron Greenwell Georgia Southern University
18 Anthony Cofrancesco Team Florida
19 Ryan Aittaniemi Bay Hill Capital /CLNoonan p/b Corn
20 Christopher Hughes Bay City Breakers
21 Kyle Rainey GP Velotek
22 Christopher Welch KMS Cycling-Killington Mountain Sch
23 Chris Stout Georgia Institute of Technology
24 David Bailey
25 Adam Alexander
DNF William Greene
DNF Mathias Sengberg Team Florida
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 14   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marshall Petrik Team Florida
2 Andrew Stallings
3 Jonathan Poisson Team Florida Teammate Win: Marshall Petrik
4 Antonio Jimenez Florida State University
5 Brent Mayo UGA Cycling
6 Everett Engstrom United CHS Racing
7 Robert Houston Team Florida Teammate Win: Marshall Petrik
8 Jonathan White Low Country Racing
9 Minh Nguyen
10 Reid Yoder Men Of Steel Racing LLC
11 Ki Taek oh
12 Erik Engstrom
13 Andrew Martin
14 Arthur Rosales SWIFT RACING
15 Rodulfo Caveda L5Flyers p/b Maxxis
16 Jackson Gilbert Georgia Institute of Technology
17 Jared Hart Team Florida Teammate Win: Marshall Petrik
18 Andrew Stolorena
19 William Sabayrac
20 John Boynton Team Florida Teammate Win: Marshall Petrik
21 Campbell Dixon
22 David Howard
23 Cameron Kieffer
24 Steven Hyatt
25 Branden Jones
26 Tyler Miller
27 Brice Neipris
28 Clinton Nephew UGA Cycling Teammate Top 5: Brent Mayo
29 Forrest Bryant
30 Khoa Ngo
31 Stephen Walton
32 Joshua Collins
33 Adam Denton
34 John Beasley
35 Mikey Jencks Depaula Racing
36 Jorge Jaile Florida International University
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 23   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Perez
2 Carl Flores
3 Carlos Valle
4 Justin Blattner Florida International University
5 Nicholas Slosser
6 Rami Rotlewicz
DNF Stephen Carr
DNF Sean Harris
DNF Timothy Taylor
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Page ENZO'S Cycling
2 Darren Dowling Sarasota Cycling Club
3 Steven Perezluha SeaSucker / Guttenplan Coaching
4 Buddy Spafford Lupus Racing Team
5 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
6 Neal Shepherd Kelly Benefit Strategies/LSV
7 Sebastian Morfin Interactive Metronome p/b Mega Cycl
8 Derek Schanze Pioneer Mortgage pb Yourkey.com Teammate Top 5: Rolly Weaver
9 Jeremy smith Hoover's essential health market Hoovers Market
10 Eric Stubbs Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
11 Bruno Moreira
12 Michael Starr TeamBlanko.com
DNF Zack Kratche Low Country Racing Elite Team
DNF John Tousignant Low Country Racing Elite Team
DNF Walker Owen SWIFT RACING
DNF Henry Willis Pioneer Mortgage pb Yourkey.com Teammate Top 5: Rolly Weaver
DNF Adam Skindel
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marjolein Pawlus Sarasota Cycling Club
2 Pippa Greenberg Compass Cycling Team
3 Sharon Smith DelaFina
4 Laura Thompson DelaFina
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Magdalena Cichon DelaFina
2 Jennie Maire DelaFina Teammate Win: Magdalena Cichon
3 Ali Brody
DNF Rachel Starnes DelaFina Teammate Win: Magdalena Cichon
DNF Rebekah Hope DelaFina Teammate Win: Magdalena Cichon
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team p/
2 Kira Maicke PCP Race Team
3 Stephanie Cucaz PCP Race Team
4 Holly Beard Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
5 Solymar Rivera PARK PLACE DEALERSHIPS
6 Diana Nelson Team World Bicycle Relief
7 Emily Cox Team United Healthcare Georgia/706P
8 Pauline Fontaine
9 Anna Zuver PCP Race Team Teammate Top 5: Kira Maicke
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Turner Ramsay KMS Cycling-Killington Mountain Sch
2 Jamie Hudson
3 Mackenzie Koth Team Florida
4 Danielle Clark
5 Maia Wellborn
6 Sylvie Hyman
7 Emily Dreyer
8 Simone Wade
9 Sarah Welch Tri-Cities Road Club
10 Carolina Panoff
11 Maisie Hayden
12 Keely Easterling
13 Sarah Fitzpatrick Cycling Knights
14 Alice Lewis
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chelsea Factor Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
2 Amy Good Colavita-Fine Cooking
3 Holly Beard Pioneer Mortgage pb Yourkey.com Teammate Win: Chelsea Factor
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1