Log In
Swamp Classic - TT • Feb 22 2014
Clear, 70 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Adams Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
2 Alan Korhonen FloridaVelo
3 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club
4 Brian Davis Treasure Coast Racing
5 Dave Lewis FloridaVelo
6 Martin Bates West Coast Cycling
7 Roman Paczka Sarasota Cycling Club
8 Pete Loftis
9 Stuart Lamb West Coast Cycling
10 Jim Leland VeloBrew Cycling Club
11 Julius Aulisio Treasure Coast Racing
12 Steve Church Fit Performance
13 Dave Dixon
14 Michael Rhoades Treasure Coast Cycling Association
15 John Gibson
16 Mark Cole
17 David Riusech
18 Anthony Maisto FloridaVelo
19 Joseph Fritz VeloBrew Cycling Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Tyler Orlando Road Club
2 Steve Agronick Florida Masters Cycling
3 Dale Showell Relentless Bicycles
4 Bruce Camacho
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ernie Pena FloridaVelo
2 Adam Baskin Synergy Racing Team
3 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
4 Kurt Wagner Outcast Racing Team
5 Mark Poteet Aginity Cycling
6 Almo Cattani Outcast Racing Team
7 Paulo Silva Outcast Racing Team
8 Paul Williams Brick City/St Pete Bicycles
9 David Thorpe VeloBrew Cycling Club
10 Jerry Cabrera Outcast Racing Team
11 Michael Barman East Point Track Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Shott VeloBrew Cycling Club
2 Marc Boults Sons of SeaSucker
3 Jason Lopez 352 Racing p/b Bikes and More
4 Christian Ricci
5 Roman Pino Compass Cycling Team
6 Andrea Tosolini 352 Racing p/b Bikes and More
7 Craig Smith
8 Alan Edwards VeloBrew Cycling Club
9 Rob Robins Cycle Logic
10 Ian Mcmullen VeloBrew Cycling Club
11 John-paul Russo Colavita Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Davis
2 John Doyle VeloBrew Cycling Club
3 Shay Soprenuk
4 Tyler Hunter Naples Cyclery p/b Airport Kia
5 Philip Dewire Hilton Head Cycling/Robson Forensic
6 Clayton Cozzan SWIFT RACING
7 Steve Church Fit Performance
8 Jed Young Globalbike Club Team
9 Jonathan Lopez 352 Racing p/b Bikes and More
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Taylor St. Johns Encore
2 Mark Buckaway
3 Greg Platt Compass Cycling Team
4 Dave Severn R & M
5 Sandor Kormos Sons of SeaSucker
6 Will Montoya
7 Alexis Fernandez
8 Robert Link VeloBrew Cycling Club
9 Peter King VeloBrew Cycling Club
10 Jakub Rehacek
11 Chris Reedy
12 Thomas Mcneill Team Kyles Bike Shop
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Furlong
2 Michael Vizzini
3 Bradley Odom SBR Racing
4 Omar Cruz SBR Racing
5 Bryce Kori
6 Joey Vumbaco GearLink Racing INC.
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tommy Shubert
2 Alex Kellum Low Country Racing Elite Team
3 Andrew Bailey Finish Strong Elite Cycling Team p/
4 Blake Adams KBC U23
5 Eric Stubbs Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
6 Nolan Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
7 Timothy Killelea Scenic City Velo
8 Pete Jones VeloBrew Cycling Club
9 Daniel Mosquera
10 Sebastian Morfin Interactive Metronome p/b Mega Cycl
11 Nicholas Luther Team Greenville Health System
12 Christian Dicenso Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
13 Tony Sigrist Interactive Metronome p/b Mega Cycl
14 Casey Stallard KBC U23
15 Zachary Nave Finish Strong Elite Cycling Team p/
16 Benjamin Grier Clemson University
17 Justin Runac University of Florida
18 Ryan Collins L5Flyers p/b Maxxis
19 Andrew Hodges Round Here Racing
20 Zach Maness KBC U23
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Whittle James Bros. Bikes
2 Alex Meucci
3 Adam Alexander
4 Joseph Koch University of Georgia
5 William Greene
6 Kyle Rainey GP Velotek
7 Luke Caldwell Cumberland University
8 Cameron Meyer Team Florida
9 John Malley Clemson University
10 William Mehta Virginia Intermont College
11 Christopher Hughes Dothan Area Cyclists
12 David Bailey
13 Peter Zhang SWIFT RACING
14 William Powell Georgia Southern University
15 Anthony Cofrancesco Team Florida
16 Brent Beadles Clemson University
17 Chris Stout Georgia Institute of Technology
18 Aaron Greenwell Georgia Southern University
19 Hunter Honeycutt UGA Cycling
20 Jacob Luther Clemson University
21 Mathias Sengberg Team Florida
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Martin
2 Jackson Gilbert Georgia Institute of Technology
3 John Boynton Team Florida
4 Marshall Petrik Team Florida
5 Jonathan Poisson Team Florida
6 Brent Mayo UGA Cycling
7 Everett Engstrom United CHS Racing
8 Minh Nguyen
9 Robert Houston Team Florida
10 Ki Taek oh
11 Jared Hart Team Florida
12 Antonio Jimenez Florida State University
13 David Howard
14 William Sabayrac
15 Christian Trucco
16 Andrew Stolorena
17 Clinton Nephew UGA Cycling
18 Joshua Collins
19 Cameron Kieffer
20 Brice Neipris
21 Stephen Walton
22 Campbell Dixon
23 Khoa Ngo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 20   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Lyons University of Florida
2 Samuel Lapeyre
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Perezluha SeaSucker / Guttenplan Coaching
2 Shawn Gravois Lupus Racing Team
3 Neal Shepherd Kelly Benefit Strategies/LSV
4 Adam Skindel
5 Buddy Spafford Lupus Racing Team
6 Kyle Kelly Naples Cyclery p/b Airport Kia
7 Frankie Gonzalez Interactive Metronome Development
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frances Sledge PCP Race Team
2 Marjolein Pawlus Sarasota Cycling Club
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Starnes DelaFina
2 Tricia Johnson
3 Lisa Gibson
4 Carolyn Altman SBR Racing
5 Sharon Scheppele R & M
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Beard Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
2 Kira Maicke PCP Race Team
3 Emily Cox Team United Healthcare Georgia/706P
4 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team p/
5 Solymar Rivera PARK PLACE DEALERSHIPS
6 Stephanie Cucaz PCP Race Team
7 Diana Nelson Team World Bicycle Relief
8 Anna Zuver PCP Race Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Koth Team Florida
2 Turner Ramsay KMS Cycling-Killington Mountain Sch
3 Keely Easterling
4 Jamie Hudson
5 Sylvie Hyman
6 Sarah Welch Tri-Cities Road Club
7 Alice Lewis
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trish Cohen FloridaVelo
2 Chelsea Factor Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
3 Amy Good Colavita-Fine Cooking
4 Abigail Aldridge PCP Race Team
5 Kristy Neuenschwander FloridaVelo
6 Sandra Pehl FloridaVelo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4