Log In
 
 
Central Coast Road Series-Ft. Ord Circuit • Mar 2 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
2 David Allen Team Mike's Bikes p/b Equator
3 Scott Leahy San Jose Bicycle Club
4 Bob Brandt San Jose Bicycle Club
5 Chad Rosser SJBC
6 Michael Holt Bicycle Blue Book Racing
7 Denin Sahovic SquadraSF
8 Dennis Hopp San Jose Bicycle Club Teammate Top 5: Scott Leahy
9 Menko Johnson Pen Velo Racing
10 Dan Tedford SquadraSF
11 Derek Johnson ArtsCyclery.com
12 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: Nick Theobald
13 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: Nick Theobald
14 Daryl Hemenway Performance Cycle Coaching
15 Christopher Elbo SquadraSF
16 Dean Abt Team Oakland Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Avila SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
2 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
3 Derek Johnson ArtsCyclery.com
4 Todd Munk SJBC
5 Rob Maheu SJBC
6 Scott Leahy San Jose Bicycle Club
7 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: David Avila
8 Donald Langley Morgan Stanley /Specialized
9 Dean Abt Team Oakland Cycling
10 Keith Defiebre JAKROO Racing Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Salander Pen Velo Racing
2 Bob Brandt San Jose Bicycle Club
3 Steve Clifton Family Cycling Center
4 Scott Hennessy
5 Ken Shiokari CA Technologies Racing
6 Jim Gentes
7 Mark Dames CoreTechs Cycling Team
8 Roderick Gilchrist Dolce Vita Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator
2 Samuel Cerruti
3 Edwin Clement SDBC/EMERALD TEXTILES
4 Jeff Linder LuxVue-SunPower Racing
5 Matt Mikul Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
6 Chris Esparza Audi
7 Chris Fortuna Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Matt Mikul
8 Mark Manning
9 Dean Pogni
10 Drew Lawyer SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Edwin Clement
11 David Mesa Fresh Air Bicycles-Focus
12 Sunil Jagadish Audi
13 Robert Schell Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Matt Mikul
14 David Bangor Fresh Air Bicycles-Focus
15 Alex Lockwood SquadraSF
16 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
17 Dennis Kwon TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
18 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
19 Unknown Rider
20 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team
21 Chris Evans SquadraSF
22 Brennan Percy
23 Benjamin Cota Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Matt Mikul
24 Joseph Sullivan SJBC
25 Erik Camacho Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Matt Mikul
26 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
27 Andrew Heinemann Audi
28 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
29 Justin Leong Limitless Cycling Racing Team
30 Corey Duren
31 Robbie Farrens Tieni Duro Junior Cycling Team
32 Zach Eurich Don Chapin Monterey Bay Racing Team
33 Vitaly Gashpar SquadraSF
34 Evan Rossow Don Chapin Monterey Bay Racing Team
35 Jason Saltzman NCCF/ Team Specialized Juniors
Finishers: Cat 2: 15   Cat 3: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Matthews Team Genesolve
2 Stratton Easter Bear Development Team
3 Edwin Clement SDBC/EMERALD TEXTILES
4 Tony Wolf INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
5 Evan Rossow Don Chapin Monterey Bay Racing Team
6 Jacob Albrecht Whole Athlete / Specialized
7 Chris Esparza Audi
8 Sunil Jagadish Audi
9 Sasha Kasas
10 Joshua Pizzica Team Genesolve Teammate Win: Chris Matthews
11 Alex Lockwood SquadraSF
12 Drew Lawyer SDBC/EMERALD TEXTILES Teammate Top 5: Edwin Clement
13 Dat Le VSRT/DS Electric
14 Adrian Chow Audi
15 Tyler Pearce INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof Teammate Top 5: Tony Wolf
16 Dean Pogni
17 Matthew Mckenzie Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
18 Eddie Santos Team Bicycle Trip
19 Chris Evans SquadraSF
20 Michael Busha
21 Simon Hill Ritte Van Vlaanderen
22 Adrian Buganzatepole Metromint Cycling
23 Justin Leong Limitless Cycling Racing Team
24 Vitaly Gashpar SquadraSF
25 Stefano Moro Team Genesolve Teammate Win: Chris Matthews
26 Shiva Sharma Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
27 Jonathan Orban Team Genesolve Teammate Win: Chris Matthews
28 Franco Campilongo SquadraSF
29 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Evan Rossow
30 Robert Schell Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Fortuna Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
2 Joshua Pizzica Team Genesolve
3 Nick Dellamaggiore Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Chris Fortuna
4 Andrew Heinemann Audi
5 Benjamin Cota Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Chris Fortuna
6 Justin Eatinger Pen Velo Racing
7 Alfred Berghout Audi Teammate Top 5: Andrew Heinemann
8 Donald Lee Pen Velo Racing
9 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
10 Alon Golan
11 Matthew Mckenzie Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Chris Fortuna
12 Richard Nichols Contra Costa Cycling Club
13 Unknown Rider
14 Mike Scaglione SJBC
15 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team
16 Gary Paden Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Chris Fortuna
17 Jason Schmidt LuxVue-SunPower Racing
18 Matthew Sloan Spokesman Bicycles
19 Menko Johnson Pen Velo Racing
20 Phil Tercero Dolce Vita Cycling
21 Stefano Profumo Spokesman Bicycles
22 Joseph Sullivan SJBC
23 Unknown Rider
24 Dan Tedford SquadraSF
25 Denin Sahovic SquadraSF
26 Christopher Cagungun Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Chris Fortuna
27 Lenard Lesser Pen Velo Racing
28 Alexander Komlik SJBC
29 Dennis Pedersen Spokesman Bicycles
30 Erik Schumm
31 Jeffrey Miller VSRT/DS Electric
32 Erich Shofstall Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Chris Fortuna
33 Steve Jones Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Chris Fortuna
34 Max Hudson Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Chris Fortuna
35 Steven Aurousseau SJBC
36 Luis Jevons Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Chris Fortuna
37 Manny Managbanag SJBC
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Schmidt LuxVue-SunPower Racing
2 Robert White Bicycle Blue Book Racing
3 Winson Hong SBR p/b Steven's Bicycles
4 Erik Salander Pen Velo Racing
5 Doug Cook INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
6 Donald Lee Pen Velo Racing
7 Frank Pinto
8 Toby Katz Don Chapin Monterey Bay Racing Team
9 Anthony Silva VOS Racing
10 James Porter Alto Velo
11 Jeffrey Miller VSRT/DS Electric
12 Scott Riddle SJBC
13 Justin Eatinger Pen Velo Racing Teammate Top 5: Erik Salander
14 Scott Calley Don Chapin Monterey Bay Racing Team
15 Don Grijalva Kryki Sports
16 Mark Dames CoreTechs Cycling Team
17 Lynn Neir
18 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sasha Kasas
2 Jason Schmidt LuxVue-SunPower Racing
3 Josh Keel Data Driven Athlete Racing
4 Adrian Chow Audi
5 Erik Schumm
6 Steven Aurousseau SJBC
7 Porter Wesson Bear Development Team
8 Erik Muir
9 Gary Paden Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
10 Dat Le VSRT/DS Electric
11 Stefano Profumo Spokesman Bicycles
12 Brian Bishop Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
13 Christopher White Don Chapin Monterey Bay Racing Team
14 Christopher Rippey Team Roaring Mouse
15 Matthew Mckenzie Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
16 Herman Shum Christian Cycling-Hammer Nutrition
17 Michael Busha
18 Mike Scaglione SJBC
19 Alexander Komlik SJBC
20 Graham Abra SquadraSF
21 Chance Tiner Limitless Cycling Racing Team
22 Manny Managbanag SJBC
23 Eddie Santos Team Bicycle Trip
24 Adrian Buganzatepole Metromint Cycling
25 Spencer Ingels Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
26 Minh Pham Cushman & Wakefield Racing
27 Luis Jevons Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
28 Anton Vynogradenko Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
29 Kyle Yugowa SquadraSF
30 Ryan Mcmillen Halo Sports
31 Erich Shofstall Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
32 Shiva Sharma Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
33 Brian Shuman SJBC
34 Aaron Mcdevitt
35 Steve Jones Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
Finishers: Cat 4: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerry Seagreaves Muscle Milk/Specialized
2 Jason Gandzjuk
3 Richard Gonsalves
4 Brian Szykowny
5 Andrew Cavaletto Muscle Milk Specialized Teammate Win: Jerry Seagreaves
6 Bjoern Mcaulay Naval Postgraduate School
7 Kyle Schirrmacher SJBC
8 Marco Pavan Dolce Vita Cycling
9 Alexander Rossetti
10 Manuel Zavala
11 Daniel Stark Davis Bike Club
12 Daniel Lee Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
13 Edmund Hipp Naval Postgraduate School
14 Christopher Martino Naval Postgraduate School
15 Christopher Mccutcheon
16 Nicholas Gallizioli
17 Patrick Van rooij
18 Brian Revell
19 David Cummings Naval Postgraduate School
20 Roger Jacobs Naval Postgraduate School
21 Aidan Malmberg
22 Scott Moore NPS
23 Ben Gomez-villafone IBIS/Buycell.com
24 Alexander Koch
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Lee
2 Allan Mecham
3 Francis Ilao Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
4 Brad Griffin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
5 Damon Campbell Team Fremont/FFBC powered by Chipot
6 Edmund Hipp Naval Postgraduate School
7 Minh Nguyen Kovarus/Wells Fargo Racing Team
8 Chris Cowart Pen Velo Racing
9 Maico Campilongo SquadraSF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Malaspina
2 Norbert Kappel SJBC
3 Glenn Fetsch Pen Velo Racing
4 Pascual Montiel
5 Elias Chavira
6 Mark Koenig Pen Velo Racing
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Bramblett Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
2 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator
3 Ryan Moore Fresh Air Bicycles-Focus
4 Giuseppe Errico SquadraSF
5 Jeromy Cottell Specialized / Touchstone Masters
6 John Devere INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
7 David Bangor Fresh Air Bicycles-Focus Teammate Top 5: Ryan Moore
8 Corey Duren
9 Tony Wolf INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
10 David Mesa Fresh Air Bicycles-Focus Teammate Top 5: Ryan Moore
11 Brennan Percy
12 Alex Lockwood SquadraSF Teammate Top 5: Giuseppe Errico
13 Chris Evans SquadraSF Teammate Top 5: Giuseppe Errico
14 Zach Eurich Don Chapin Monterey Bay Racing Team
15 Jason Saltzman NCCF/ Team Specialized Juniors
16 Mark Manning
17 Matt Mikul Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Randy Bramblett
18 Erik Camacho Pinnacle-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Randy Bramblett
19 Dennis Kwon TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
20 Sunil Jagadish Audi
21 Tyler Pearce INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
22 Eric Saltzman CoreTechs Cycling TwT
23 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
24 Jacob Albrecht Whole Athlete / Specialized
25 Chris Esparza Audi
26 Samuel Cerruti
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 15   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
2 David Allen Team Mike's Bikes p/b Equator
3 Michael Holt Bicycle Blue Book Racing
4 Matthew Sloan Spokesman Bicycles
5 Derek Johnson ArtsCyclery.com
6 Pascual Montiel
7 Stefano Profumo Spokesman Bicycles Teammate Top 5: Matthew Sloan
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Langley Morgan Stanley /Specialized
2 Todd Munk SJBC
3 Eric Saltzman CoreTechs Cycling TwT
4 Keith Defiebre JAKROO Racing Team
5 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
6 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
7 Dean Abt Team Oakland Cycling
8 Rob Maheu SJBC Teammate Top 5: Todd Munk
9 Elias Chavira
10 Robert White Bicycle Blue Book Racing
11 Frank Pinto
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Ortiz Pacific Crush Racing
2 Sonja Klein Pacific Crush Racing Teammate Win: Brett Ortiz
3 Monica Holt Pacific Crush Racing Teammate Win: Brett Ortiz
4 Kelly Snow Pacific Crush Racing Teammate Win: Brett Ortiz
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hanna Muegge
2 Ginger Kroft SJBC
3 Lacey Payne INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
4 Kieran Devere INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
5 Robyn Nearn INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
6 Johanna Fogolin SJBC
7 Heidi Alexander SJBC Teammate Top 5: Ginger Kroft
8 Andrea Turner Team Mike's Bikes p/b Equator
9 Brittaney Bolen
10 Kristen Deberdt UC Davis
11 Jan Mock Pacific Crush Racing
12 Carole Sykes Pacific Crush Racing
13 Kackie Cohen
14 Noreen Seagreaves SVCS
15 Melanie Petersen Pedali Alpini Inc.
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Spires Pacific Crush Racing
2 Josephine Morgan Threshold Sports p/b Leadout Endura
3 Angel Garbarino Team Mike's Bikes p/b Equator
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1