Log In
 
 
Ronde de Bethel • Mar 2 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Roach Iron Bridge /Tarmac Cycling
2 Kyle Herlihy C3 RACING
3 Dwayne Nosworthy Bethel Cycle
4 Dominic Stobart TWIN SIX METAL
5 Michael Staropoli Sherpa
6 Joe Praino Iron Bridge / Tarmac Cycling Teammate Win: Sean Roach
7 Mike Hyman Unattached
8 Henry Chan Pawling Cycle & Sport
9 Paul Lestage Iron Bridge /Tarmac Cycling Teammate Win: Sean Roach
10 Michael Markowicz Cycling Concepts Racing Team
11 Simon Oddy CRCA/ Breakaway Courier-NSX-Carve S
12 Scott Yarosh Northampton Cycling Club
13 Peter Guarino Team Bicycle Doctor
14 Roger Billharz Pawling cycle & sport
15 Brian Kelley Pawling cycle & sport
16 Sung Pak Tarmac Cycling / Iron Bridges Consu Teammate Win: Sean Roach
17 Craig Thaler Iron Bridge / Tarmac Cycling Teammate Win: Sean Roach
18 Dennis Rutherford Rockstar / Signature Cycles
19 Justin Strauss CRCA Junior Development
20 Ed Wolf Sherpa Teammate Top 5: Michael Staropoli
21 Mike Watch Team Bicycle Doctor
22 Marc Kingsley Inn at Cooperstown/Paceline Sports
23 Bjoern Stoecker
24 James Dao CRCA/Breakaway Courier-CBOE
25 Sean Sheridan Pawling Cycle & Sport
26 Jason Yoakum Bethel cycle Teammate Top 5: Dwayne Nosworthy
27 Eddy Pagan
28 Rich Patry Verge Sport
29 Tim Downs Sherpa-Team Mossman
30 Jeffrey Baringer team bicycle doctor
31 Rudy Bleakley jr Sherpa Teammate Top 5: Michael Staropoli
32 James Mernin CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
33 Robert Kelley Pawling Cycle & Sport
34 Brian Gatens
35 James Mullins Bethel Cycle Sport Teammate Top 5: Dwayne Nosworthy
36 David Kell Bethel Cycle Teammate Top 5: Dwayne Nosworthy
37 Kenley Gonzalez Bethel Cycle Sport Club Teammate Top 5: Dwayne Nosworthy
38 Gregg Ziebell TTEndurance
Finishers: Cat 4: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Atwater
2 Benjamin Bruce
3 Shawn Jackson teambikeway.com
4 Nate Kanney TeamBikeway.com
5 Dominick Maietta Team Bicycle Doctor
6 Zachary Flynn Bethel Cycle
7 Ben Hoffhine
8 Peter Feller Team Motorex
9 Tongwoo Tony kim Westwood Velo
10 John Mcfarland Bethel Cycle
11 Philip Lavoie Rogue Racing
12 Jonathan O'keeffe Northampton Cycling Club (NCC)
13 Nick Sabatelli Amity Cycling club
14 Tim Cary Northampton Cycling Club
15 Michael Grome Yale University
16 Luis Ferreira iron bridge / tarmac cycling
17 John Wen Yale University
18 Brett Tremaine
19 Peter Kiernan
20 Gregory Tembeck Cycleworks
21 Carlos Rosso CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
22 Miguel Chavez
23 Don Crumrine
24 Richard Pagano Tarmac Cycling
25 Jamie Ishii
26 Richard Mable Quinebaug Valley Velo Club
27 Bjorn Edstrom Rockstar Signature
28 Chris Ware
29 Bino Cummings Team Bikeway.com Teammate Top 5: Shawn Jackson
30 Michael Demis Bikeway
31 Daren Casey Cycling Concepts Racing Team
32 Nial Kelly
33 Michael Pida
34 Christopher Johnson-brown Northampton Cycling Club
35 Tj Blackman
36 Kerney Christian Iron Bridge/Tarmac Cycling
37 Gabriel Chait
38 Carlos Sarmiento
39 Evan Tobey
40 Preston Davitt
41 Joshua Chang Yale University
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 34   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominic Caiazzo Greenline Velo
2 Vincent Lore Bethel Cycle
3 Lorenzo Serra Pawling Cycle & Sport
4 Matthew Emeott BETHEL CYCLE SPORT
5 Edenilson Dasilva Navone Studio
6 Jon Monson Unattached
7 Leonard Galati CRCA / FGX Racing
8 Eli Curt fuld Chimps in Training p/b Talent Cycle
9 Dennis Rutherford Rockstar / Signature Cycles
10 Henning Schroeder Unattached
11 Robert Lombardi M. Taylor Racing Team N.Y.
12 Joe Straub Signature Cycles/Rockstar Games
13 Mike Hyman Unattached
14 Esteban Sequera Expo Wheelmen
15 Justin Tyberg Black Tie Sports / Spine
16 Daniel Cleiman CRCA/Sixcycle-RK&O
17 Matthew Feiner Devil's Gear Bike Shop/NHBC
18 Vassos Kyprianou Bethel Cycle Sport Club Teammate Top 5: Vincent Lore
19 Brian Wolf Team Rockstar Games / Signature Cyc
20 Sam Dodge Stage 1 Cycling/ Stage 1/ FusionTHI
21 Andreas Katehis CRCA Junior Development
22 Michael Heiss Green Line Velo Teammate Win: Dominic Caiazzo
23 Michael Staropoli Sherpa
24 Sean Roach Iron Bridge /Tarmac Cycling
25 John O'fallon CRCA/Rapha Racing
26 Joel Pelletier Expo Wheelmen
27 Thomas Toal Bethel Cycle Sport Club Teammate Top 5: Vincent Lore
28 David Hartmann Stage 1 Cycling/ Stage 1/ FusionTHI
29 Akira Sato Expo Wheelmen
30 Christopher Mahoney Devil's Gear Bike Shop/NHBC
31 John Brown Laurel Bicycle Club
32 Gustavo Francisco Montecci Cycling
33 Jeffrey Weaver Devil's Gear Bike Shop/NHBC
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Steinberg Brauer/Mick Management
2 Mike Andrews Verge Sport/Test Pilot
3 Bill Muzzio Bethel Cycle Sport Club
4 Ian Farrar Purium Health Products Cycling Team
5 Carl Reglar Verge Sport
6 Joe Straub Signature Cycles/Rockstar Games
7 Morgan Stebbins Rockstar/Signature
8 Christofer Dehahn Brauer/Mick Management Teammate Win: Gary Steinberg
9 Greg Pelican Bethel Cycle Sport Club Teammate Top 5: Bill Muzzio
10 Will King GST Racing
11 Brian Wolf Team Rockstar Games / Signature Cyc
12 Jon Monson unattached
13 Jon Furminger HVVC
14 Steve Kang CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
15 Christopher Mcneil Unattached
16 David Bailey Team Danbury Audi
17 Alan Buday CRCA/Dave Jordan Racing
18 Casey Gawlak Iron Bridge / Tarmac Cycling
19 Ed Wolf Sherpa
20 Marc Kingsley Inn at Cooperstown/Paceline Sports
21 David Burns Targetraining
22 Chris Chapman CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
23 Donald Fuchs Brauer/Mick Management Teammate Win: Gary Steinberg
24 Richard Broderick Richard Sachs
25 Paul Lestage Iron Bridge /Tarmac Cycling
26 Amanda Braverman CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
27 James Mcdonald Sherpa-Team Mossman
28 Sean Sheridan Pawling Cycle & Sport
29 Reid Hanford CT Cycling Advancement Program
30 Charles Mattison Sherpa-Team Mossman
31 Lisa Kennish CRCA/ CityMD Racing
32 Kenneth Reilly Iron bridge/Tarmac cycling
33 Cheryl Wolf Team Rockstar Games/Signature Cycle
34 Miguel Torres Cheshire Cycle Racing
35 Matthew Stuart Central Wheel- GHCC
36 Richard Linsky
37 Craig Thaler Iron Bridge / Tarmac Cycling
38 Rudy Bleakley jr Sherpa
39 Jack Mullen Unattached
40 Thomas Toal Bethel Cycle Sport Club Teammate Top 5: Bill Muzzio
41 Ken Plundeke Brauer/Mick Management Teammate Win: Gary Steinberg
42 Paul Parton Sherpa-Team Mossman
43 Daniel Fox Corner Cycle Cycling Club
44 John Funk Saratoga Frameworks/CCNS
45 Christian Kaefer Brauer/Mick Management Teammate Win: Gary Steinberg
46 John Brown Laurel Bicycle Club
47 Guy Poirier bethel cycle Teammate Top 5: Bill Muzzio
48 Vassos Kyprianou Bethel Cycle Sport Club Teammate Top 5: Bill Muzzio
49 Roger Billharz Pawling cycle & sport
50 Sung Pak Tarmac Cycling / Iron Bridges Consu
51 Edward Haack Cycle Craft/Bulldogs
52 Gregory Henry unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 24   Cat 4: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Archambault GREEN LINE VELO driven by Zipcar
2 Eneas Freyre TTEndurance
3 David Warner GREEN LINE VELO driven by Zipcar Teammate Win: Cole Archambault
4 John Harris CCAP Pro-AM
5 Stefano Zanotti Createx Colors - Benidorm Bikes
6 Luke Fortini Sherpa Elite Cycling
7 Brian Suto CT Cycling Advancement Program
8 Sam Morkal williams CRCA Junior Development
9 Stephen Badger BETHEL CYCLE SPORT
10 Jeremy Brazeal BETHEL CYCLE SPORT
11 Robert Marcinko Stage 1/fusionTHINK
12 Matt Timmerman Cannondale
13 Kai Wiggins CCB Racing
14 Derek Cote CT Cycling Advancement Program
15 Christofer Dehahn Brauer/Mick Management
16 Kyle Foley Berlin Bicycle/Best Cleaners
17 Kuria Njenga Houlihan Lokey
18 John Funk Saratoga Frameworks / CCNS
19 Connor Walsh CCAP Pro-AM Teammate Top 5: John Harris
20 Harrison Leavens 32NCSI p/b VTV/
21 Brendan Mclaughlin Velocite
22 Sam Rosenholtz Green Line Velo Teammate Win: Cole Archambault
23 A.j. Moran Green Line Velo Teammate Win: Cole Archambault
24 Dominic Caiazzo Greenline Velo Teammate Win: Cole Archambault
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Braverman CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
2 Lisa Kennish CRCA/ CityMD Racing
3 Jennifer Magur Signature Cycles/Rockstar
4 Robyn Passander Team Errace p/b DSO Manufacturing
5 Jodie Hein BreakawayCourier/NSX/CarveSystems
6 Cheryl Wolf Team Rockstar Games/Signature Cycle
7 Erica Adelberg CRCA: Radical Media
8 Rose Long CRCA/ CityMD Racing Teammate Top 5: Lisa Kennish
9 Susan Fleming Bethel Cycle Sport
10 Travis Rabbit Devils Gear/New Haven Bicycle Club
11 Julia Sante Farm Team
12 Paula Brunetto
13 Kelly Coplin Yale Bulldog Cycling
14 Isabelle Cote CRCA: Kruis CX p/b Repucom
15 Maggie Thomas Yale University
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 1