Log In
 
 
Cross Winds Classic • Mar 1 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Norman Bradsher Tulsa Tough
2 Jason Reed SimplexQ Racing
3 George Rhode CARVE
4 Ryan Johnson na
5 Nathan Bowers Three Happy Cows Cycling Team
6 Shawn Langwell Walmart/Baugh Financial
7 Pat Zimmerman Three Happy Cows Teammate Top 5: Nathan Bowers
8 Richard Hardin 901 Racing
9 James Gillum SimplexQ Racing Teammate Top 5: Jason Reed
10 Ben Craig Zest cycling
11 Dathan Atchison BMC/Walmart
12 David Billingsly TEAM SOUNDPONY/T-TOWN BICYCLES
13 Chad Cragle CARVE (Central Arkansas Velo) Teammate Top 5: George Rhode
14 Philip Daniele M&B Cycling / Amateur Cycling Club
15 John Gillum SimplexQ Racing Teammate Top 5: Jason Reed
16 Rafael Santiago TULSA TOUGH RACING p/b ICEdot
17 Richard Patterson Marx - Bensdorf
18 Charlie Roberts SimplexQ Racing Teammate Top 5: Jason Reed
19 Tyler Kidder Team HFA
20 Michael Mattox CARVE Teammate Top 5: George Rhode
21 Robert Lemaster Soundpony
22 Ryan Bosio Marx-Bensdorf Cycling Team
23 Benjamin Hasz Tulsa Wheelman
24 Shanely Mullikin Team HFA p/b Competitive Industries
25 Tom Chitwood TEAM SOUNDPONY-T-TOWN BICYCLES
26 Todd Mosley Memphis Velo
27 Hans Wright Fiat of McKinney/Bicycles Plus
28 Cody Mccoy Marx and Bensdorf Cycling Team
29 Chad Coccaro Cte cycling
30 Duncan Warner Walmart/Baugh Financial
31 Chad Payne Walmart/Baugh Financial
32 Brandon Cavnar OKC Velo Club
33 Andrew Moffitt CARVE Teammate Top 5: George Rhode
34 Mark Griesse Three Happy Cows Cycling Teammate Top 5: Nathan Bowers
35 Barret Richardson SimplexQ Racing Teammate Top 5: Jason Reed
36 Derek Berry SimplexQ Racing Teammate Top 5: Jason Reed
37 John Kelly Central Arkansas Velo
38 Karl Hanson CARVE Teammate Top 5: George Rhode
39 Bill Sowers Walmart/Baugh Financial
40 Joshua bradley ? Tulsa Wheelmen/Tulsa Tough Racing p
DNF Keegan Knapp SimplexQ Racing Teammate Top 5: Jason Reed
DNF Aaron Parker Amateur Cycling Club of Memphis
DNF Zach Shone Walmart/Baugh Financial
DNF Jason Evans Walmart/Baugh Financial
DNF Curtis Luckett Three Happy Cows Cycling Team Teammate Top 5: Nathan Bowers
DNF Roger Mangham CARVE - Central Arkansas Velo Teammate Top 5: George Rhode
DNF Jason Bramlett Three Happy Cows Cycling Team Teammate Top 5: Nathan Bowers
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 44   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Willis Tom's Bicycles
2 Bob Atkins US Military
3 John Bean Walmart/Baugh Financial
4 Joshua Hudson Team LaS'port
5 Kenny Massa Carve
6 Andy Shatley Gearhead CycleHouse
7 Braxton Mundell Transitions LifeCare p/b InSync Rx
8 Patrick Andre Hub City Bicycle/Lift Center Racing
9 Georg Pingen Hub City Bicycle/Lift Center Racing
10 Taylor Hanegan LaSport
11 Ryan Ohl Athlete Forward
12 Ryan Faust Zest cycling
13 Steve Fermanich BPC
14 Michael Brixey Soundpony
15 Scott Silvers I Am Racing
16 Cole Tininenko SimplexQ Racing
17 Beau Rotramel Transitions LifeCare p/b InSync RX
18 Fred Brand Team Sub-4
19 Joshua Brazeal Transitions LifeCare p/b InSync Rx
20 Chris Koenig CARVE Teammate Top 5: Kenny Massa
21 Jason Vickery DSCC/Three Happy Cows
22 Paul Jackson Team HFA pb Completive Industries
23 William Yonkowski cirque du velos
24 David Piercey Hub City Bicycle-Lift Center Racing
25 Chris Reimers Competitive Industries
26 Keith Bassham Tom's Bicycles Teammate Win: Andrew Willis
27 Tomas Bohm CARVE Teammate Top 5: Kenny Massa
28 Dwayne Accardo BPC Cycling
29 Kirk Grynwald CARVE Teammate Top 5: Kenny Massa
30 Caleb Pierce CARVE Teammate Top 5: Kenny Massa
31 Robert Dennis Cirque du Velos
32 Andy Jones
33 William Shepard Carve Teammate Top 5: Kenny Massa
34 Tyler Bosworth Tom's Bicycles Teammate Win: Andrew Willis
35 Innocent Harelimana CARVE Teammate Top 5: Kenny Massa
36 Todd Lang BPC Cycling
37 Austin Gardner Transitions LifeCare
38 Jason Diggle na
39 Edward Obrien Cirque du Velos
40 Dannie Medlin BPC Cycling
41 Scott Vallier BPC Cycling Team
DNF Roger Mcmillan Gearhead Cycle House
DNF Blair Lyons Transitions LifeCare
DNF Andrew Hall The Community Bicyclist
DNF William Watts The Community Bicyclist
DNF Scott Hall Carve Teammate Top 5: Kenny Massa
DNF Justin Davis Team Tom's Bicycles
DNF Chris Braese BPC Cycling
DNF Robert Fegtly Central Arkansas Vello
DNF John Elmore CARVE Teammate Top 5: Kenny Massa
Finishers: Cat 4: 47   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Holt Dickson Street Cycling Club/Three H
2 Ellis Rasmussen BPC Cycling
3 James Herrod na
4 Andrew Townsend CARVE
5 Michael Hinds University of Arkansas
6 Brian Barnett 505 Multisport
7 Kale Willis
8 Ben Gramling Gearhead Cycle House
9 Phillip Young Memphis Velo
10 Trevor Thompson CARVE Teammate Top 5: Andrew Townsend
11 Tanner Ward University of Arkansas Teammate Top 5: Michael Hinds
12 Peyton Greenwald CARVE (Central Arkansas Velo) Teammate Top 5: Andrew Townsend
13 Eric Barnes HealthSouth Racing Team
14 Zachary Mobley Memphis Velo
15 Charles Greenfield Central Arkansas Velo
16 Matthew Gill na Teammate Top 5: James Herrod
17 Cody Mcghee na Teammate Top 5: James Herrod
18 Levi Lester AR Cycling & Fitness
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Clark Memphis Thunder Racing
2 John Trent Memphis Velo
3 Wade Carpenter Gearhead Cyclehouse
4 Jeff Mize Cirque du Velos Powered by Peddler
5 Adolfo Cordova CARVE
6 Gustavo Gomez Athletic Forward
7 Ian Mcgee RevRock Cycling
8 Cody Burnett Riders Ready
9 Sean Morris Team Air Assurance p/b Tulsa Connec
10 Daniel Brown Team Soundpony
DNF Joshua May AATC
DNF Andrew Rayburn
DNF Andrew Jackson
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Freddie Nalos Memphis Thunder Racing
2 Charles Wyrick Lucky Dog Audio Post
3 Michael Fahy Memphis Thunder Racing Teammate Win: Freddie Nalos
4 Jeff Fox tulsa wheelman
5 Spencer Kinsey CARVE
6 Mitchell Pearce Fayetteville Wheelman
7 Thomas Todd team soundpony
8 David Gill CARVE Teammate Top 5: Spencer Kinsey
9 Andy Wright
10 Ronald Fowler BPC Cycling
11 Ron Willis Tulsa Wheelmen
12 William Martin BPC Memphis Cycling
13 Jinnings Burruss OKC Velo Club Bike Lab
14 Darryn Webb Hub City Bicycle - Lift Center Raci
15 Hays Patrick Amateur Cycling Club of Memphis
16 Rick Hoyt Spokes
17 Eddie Milligan
18 John Wilson
DNF Scott Grindstaff Boston Mountain Cyclists
DNF Jim Allen CARVE Teammate Top 5: Spencer Kinsey
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Caldwell
2 Luke Andre Hub City Bicycle-Lift Center Racing
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trent Hickey okc velo club
2 Gary Ziegler OKC Velo
3 Paul Isley Air Assurance
4 Joe Gonzalez FIAT of McKinney/Bicycles Plus
5 Carl Sundquist Walmart/Baugh Financial
6 Mike Mcneal Soundpony
7 Mark Yoshida Marx-Bensdorf Cycling Team
8 Joe Engel Walmart/Baugh Financial Teammate Top 5: Carl Sundquist
9 Danny Hamilton 3 Happy Cows
10 Andrew Boone Fiat of McKinney
11 Pete Lantz Tulsa Tough
12 Art Huff Walmart/Baugh Financial Teammate Top 5: Carl Sundquist
13 J Jones OKC VELO Teammate Top 5: Gary Ziegler
14 Keith Kelley Tulsa Wheelmen
15 Devery Andrews Arkansas Cycling & Fitness
16 Octavio Subia Hub City Bike- Lift center racing
17 Michael Gacki FIAT of McKinney
18 Donald Loveless Tulsa Wheelmen
19 David Enmark OKC Velo Teammate Top 5: Gary Ziegler
20 Rich Dotson Fiat of McKinney
21 Bob Ocken CARVE
22 Paul Komarek Fayetteville Wheelmen / Athlete For
23 John Neihouse Team Athlete Forward
24 Bobby Haynes Hub City Bicycle-Lift Center
25 Dan Joy Air Assurance Teammate Top 5: Paul Isley
26 Don Panarisi cirque du vlos powered by Peddler
27 Josh Hayes Team Athlete Forward/Fayette
28 Richard Machycek Arkansas Cycling & Fitness
29 Peter Ecos Memphis Velo
30 Les Banta OKC Velo Teammate Top 5: Gary Ziegler
31 Charles Hetrick okc velo Teammate Top 5: Gary Ziegler
32 Todd Lafleur FIAT of McKinney
33 Steve Mcbee Three Happy Cows
34 John Lawlor Leborne Development
35 Dale Chrystie Amateur Cycling Club of Memphis
36 Paul Barnes Team Air Assurance/Tulsa Connect
37 Rick Valentine memphis Velo
38 Timothy Taylor Hub City Bicycle/Lift Center Racing
39 Rick Carpenter Marx-Bensdorf Cycling Team
40 Keith Wortsmith CARVE
41 Michael Whitacre CARVE
42 Matthew Bevans CARVE
43 James Kirby Legends bicycles
44 Phil Harris OKC Velo Teammate Top 5: Gary Ziegler
45 Bradley Herle FIAT of McKinney/Bicycles Plus Teammate Top 5: Joe Gonzalez
46 Robert Mooney Arkansas Cycling & Fitness
47 Randy Mckinnon TLM Associates Inc.
48 Erik Parkey Air Assurance Teammate Top 5: Paul Isley
49 Ben Upchurch Three Happy Cows Cycling Team
50 Jonathan Johnson Three Happy Cows Cycling
51 Kurt Searvogel Sweat Blood Dirt
52 Tim Duvall Team Athlete Forward
53 Paul Hunt Walmart/Baugh Financial Teammate Top 5: Carl Sundquist
54 Jim Mcdonald OKC Velo Teammate Top 5: Gary Ziegler
55 Robert Newell Three Happy Cows Racing
56 Steven Auchterlonie Dickson St Cycling
57 Bruce Dunn Fayetteville Wheelmen / Team Athlet
DNF Alan Keller Tulsa Tough Tulsa Wheelmen
DNF Eddy Koonce Hub City Bicycle - Lift Center Raci
DNF Rick Sederberg Gearhead Cycle House
DNF Alex Collins OKC Velo Teammate Top 5: Gary Ziegler
DNF Ken Norman Leborne Development
DNF Jim Nabakowski
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 28   Cat 4: 22   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dale Sanford Marx/Bensdorf - ACCM
2 Peter Erdoes OKC Velo
3 Hunter East OKC Velo
4 Bryant Funston Marx-Bensdorf Cycling Team
5 Ryan Gabriel Tulsa Wheelmen
6 Peter Beland Walmart/Baugh Financial
7 Jay Hawkins OKC Velo Teammate Top 5: Peter Erdoes
8 Charles Parmain Soundpony
9 Evan East Hincapie Sportswear Development Tea
10 Alan Good Team Air Assurance/Tulsa Connect
11 Ben Silk Air Assurance/Tulsa
12 Cody Goettl Mercy
13 Scott Newberry Marx & Bensdorf
14 Joseph Jakofcich OKC Velo Club
15 Peter Reed Marx-Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Bryant Funston
16 Richie Slagle Hub City/Lift Center Racing
17 Christopher Winter hub city bicycle company-lift cente
18 Jd Mccay OKC Velo Teammate Top 5: Peter Erdoes
19 Kris French na
DNF Jackie Brian Walmart/Baugh Financial
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 14   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Miner Dealer.com
2 Michelle Lewis sirianni gacki Park Place Dealerships / Sun & Ski
3 Esther Lee Team Isocentric
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Furman Central Arkansas Velo
2 Tamara Nolley Team Soundpony
3 Jennifer Morehead Marx-Bensdorf
4 Breanne Brakhop Dark Horse
5 Wendy Fejfar Marx and Bensdorf Cycling
6 Lisa Cromer Team Isocentric
7 Amy Simmons na
8 Chrissy Fox Dark Horse Teammate Top 5: Breanne Brakhop
DNF Britt Clem GPP Endurance Club
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Strange Marx-Bensdorf
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Wilborne Team Tibco
Finishers: Cat 1: 1