Log In
 
 
23rd Annual La Primavera Lago Vista • Mar 1 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlo Villarreal Volharden
2 Michael Mull Dark Horse Racing
3 Mason Quintana Austin Bikes/ Mobil 1
4 Kevin Kimbell Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
5 Tyler stewart Dallas bike works Dark Horse Racing
6 Ryan Godfrey Dark Horse Racing
7 Erin Elliott Team Soundpony
8 Tice Porterfield VooDoo U23
9 Robert Kane Bicycle Heaven / PVA
10 Rob Bell Team Undiscovered
11 Sawyer Currie DNA Racing
12 Grant Najera Tulsa Tough Racing pb ICEdot
13 Joseph Howard McKinney Velo Club
14 Rob Green DNA Racing
15 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
16 Bryan Marshall Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Mason Quintana
17 Robert Watson Rockwall Cycling
18 Alex Bumpers Volharden Teammate Win: Carlo Villarreal
19 Alec Aldape Super Squadra pb AustinBikes
20 Zachary Lytle Dark Horse Racing Teammate Top 5: Michael Mull
21 Robby Ketterhagen VooDoo U23
22 Felipe Nava Bike World Racing
23 Jason Mccombs Dark Horse Racing Teammate Top 5: Michael Mull
24 Christopher Lutz Bicycle Heaven / PVA
25 Gregg Ueckert
26 John Mckelvy Dallas BIke Works
27 David Angeles Matrix/RBM
28 Grayson Brookshire Volharden Teammate Win: Carlo Villarreal
29 Jason Codianne Sugar Cycles / Wholesome Sweeteners Teammate Win: Carlo Villarreal
30 Eben Kellogg Chicken and Waffles Racing
31 Eric Warnsman Blur Racing p/b Austin Multi-Sport Teammate Top 5: Kevin Kimbell
32 Enoc Ishida Dallas BIke Works
33 Jason Guzak Austinbikes/Revenant
34 Richard Reitman
35 Ricky Randall DNA Racing
36 Paul Carty Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Mason Quintana
37 Richard Reddell ELBOWZ Racing
38 Steve Dodge Dark Horse Racing Teammate Top 5: Michael Mull
39 Michael Wert GS Tenzing
40 Bill Quach Southern Elite/Sun & Ski Sports
Finishers: Cat 2: 38   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raymond Reisen Volharden
2 Patrick Hallett Austin Bikes/ Mobil 1
3 Erique Williams Club Bicycle World of Houston
4 Tyler Cutbirth Austin Bikes/ Mobil 1
5 James Dubois Bike World Racing
6 Christopher Dauwe Dallas BIke Works
7 Rob Gray Volharden Teammate Win: Raymond Reisen
8 Colby Logback Team Party Time
9 Samuel Leblanc 4D Racing
10 Connor simmons ?
11 Richard Lamb Southern Elite
12 Kent Myers VooDoo Racing
13 Mateo Sanchez Volharden Teammate Win: Raymond Reisen
14 Casey Paxton Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Patrick Hallett
15 Squire Lawrence Dark Horse Racing
16 John martin Bikesport Bayou City Racing
17 Anthony Rosich Rozik
18 Rodolfo Arredondo GS Tenzing
19 Mark Baerd
20 Ian Moore Squadra Di Servitori
21 Chris Marvin
22 Elias Guerra Bike World Racing Teammate Top 5: James Dubois
23 Bertram Jernejcic 787 Racing
24 Isaac Porterfield Dark Horse Racing
25 Rogan Prachyl Dallas BIke Works
26 Omar Nunez Rock Fitness Cycling Team
27 Corey Meeks Shama Cycles
28 Connor Bazley Northwest Cycling Club
29 Bill Ketterer Mirage
30 William clark ? Team Kordestani
31 Daniel Wisner 4D Racing
32 Carlos Ordaz Bike Barn Texas
33 Blake Mcfarling 787 Racing
34 Robert Cornes Bike World Racing Teammate Top 5: James Dubois
35 Nard Moseley KingRacingGroup
36 Rick Francis Mirage
37 Kenneth Maclean GS Tenzing
38 Jesus Chaparro Dallas Bike Works
39 Michael Sokol Tulsa Wheelmen
40 Kyle Swanson PARK PLACE DEALERSHIPS
41 Robert Discher Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Patrick Hallett
42 Todd Hauber Team Yacht Club
43 Connor Herrington Super Squadra pb AustinBikes
44 Jeffrey Reiter Team Cycle Progression
45 Gary Dutschmann Mirage
46 Nathan Sheetz VooDoo Racing
47 Liam Stewart Team Roaring Mouse
48 Robert Wray Austinbikes/Revenant
49 Dan Ronan Dark Horse Racing
50 Oktay Demirdal ROL Wheels
51 Brent Aston Mirage
52 Jake Lanoux Super Squadra pb AustinBikes
53 William Jones 4D Racing
54 Edward Villarreal Team ALS
55 Macleod Williams Boneshaker Project
56 Dylan Gray Volharden Teammate Win: Raymond Reisen
57 Curtis George Griin / Mambo Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 54   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Boydstun Dark Horse Racing
2 Benjamin Steavenson Bicycle Heaven / PVA
3 Jason Roberts Bike World Racing
4 Rasmus Kusk
5 Blake Schrader Squadra Di Servitori
6 Lance Mooney Northwest Cycling Club
7 Donald bergman ? Violet Crown
8 Eric Whitworth Tuneros Racing Team
9 Davis Dombrowski Rock Fitness Cycling Team
10 Ray Frias Team Yacht Club
11 Nicholas Minnery Southern Elite/Sun & Ski Sports
12 Brandon O'neal Northwest Cycling Club
13 Alex Joseph
14 Bc Sternenberg Team Kordestani
15 Randy Warren Shama Cycles
16 Joaquin Najar
17 Maximilian Hall Shred Monster
18 Marcelo Garza Joe's Pro Bikes
19 Brent Bellm
20 Travis Turner 787 Racing
21 Nick Masiewicki VooDoo Racing
22 Kyle Hoff
23 Matthew Medlock Team Soler's Sports/Lifetime
24 Ianrey Amuan Rock Fitness Cycling Team
25 Alexander Parmiter 512-Racing p/b AJ's Cyclery
26 Colt Curtis 512-Racing p/b AJ's Cyclery
27 Dallas Koeppe Dark Horse Racing Teammate Win: Bryan Boydstun
28 Clay Steinkuhler
29 Christopher Howard Soler's Sports
30 Calvin Valdez
31 Christopher Hoover
32 Christian Mathews Volharden
33 Austin Walker Dark Horse Racing Teammate Win: Bryan Boydstun
34 Jeremy Ordaz Oak Cliff Bicycle Company
35 Eduardo Wilkinson Dark Horse Racing Teammate Win: Bryan Boydstun
36 George Dias US Military Cycling Team
37 Wayne London Dark Horse Racing Teammate Win: Bryan Boydstun
38 Matthew Hayes Southern Elite/Sun & Ski Sports
39 Robert Mcdonald 787 Racing
40 Alan Charley Southern Elite
41 Jack Varcados Bayou City Racing
42 John Cascio Shama Cycles
43 John Sanchez Team Soler's Sports/Lifetime
44 Francisco Melgoza
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 32   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Xavier Williams Boneshaker Project
2 Andres Lopezaguirre
3 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
4 Paul Porterfield Dark Horse Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Carey Mirage
2 Ken hubacher ? Violet Crown Sports Assoc
3 Brad Hess Crest/RBM Cycling
4 Vernon Mcdonald Bayou City Racing
5 Bernave Velasquez Dallas BIke Works
6 Sam Eells Violet Crown Sports Assoc
7 Marcos Ferreyra
8 Hugh Batchelder Bicycle Heaven / PVA
9 David Callahan Bat City Cycling
10 Gregory keshishian ?
11 Jeff Paulsen Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
12 Ken Greene Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Ken hubacher ?
13 Jim Chomko VooDoo Racing
14 John powell Voodoo racing VooDoo Racing
15 Daniel Piercy Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Ken hubacher ?
16 Jeff Bradley Southwest Cycling Club Racing
17 Ben Ploetz Bat City Cycling
18 Ronne Wood
19 Robert Diaz Bike Barn Texas
20 Gregory Ostrowski Team Soler's Sports/Lifetime
21 Kristofer Wagner A Bloc
22 Scot Morris Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Ken hubacher ?
23 Don Notgrass Bicycle Heaven / PVA
24 Eric Watson Bat City Cycling
25 Gero Testa Oklahoma City Velo Club
26 Jarod Petty
27 Eric Oneal Woodlands Cycling Club Race Team
28 Adrian Navarro
29 Hao Le swcc
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Cummings EVOKE Racing
2 Gilbert Ramirez Chicken and Waffles Racing
3 Andrew Hays VooDoo Racing
4 Brent Moulder Crest/RBM Cycling
5 Jeff Park Mark It Zero
6 Bryan Mcvey Neoteric Racing
7 Micah Newell Team Undiscovered
8 Russell Metoyer Velossimo Racing
9 Casey Crosby Chicken and Waffles Racing Teammate Top 5: Gilbert Ramirez
10 Christopher Trickey Austinbikes/Revenant
11 Troy Kimball Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Brent Moulder
12 Carl Hentschel GS Tenzing
13 David Richardson River City Market Racing
14 Alex Rodriguez Neoteric Racing
15 Chris duroy Cycle-smart, inc. The Bicycle Store
16 Oktay Demirdal ROL Wheels
17 David Ryther Driveway Series Racing
18 Paul Baird Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
19 Anthony Marlar ThinkFinance Racing
20 Jonathan Skelley Austinbikes/Revenant
21 John Emerson McKinney Velo Club
22 James Murff River City Market Racing
23 Richard Reitman
24 Robert Mcghee Bat City Cycling
25 Enrique Varela 787 Racing
26 Joe Udell Driveway Series Racing
27 Mark Wiggans Austinbikes/Revenant
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 14   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Munroe A Bloc
2 Doug Allen ROL Wheels
3 Mike Reade Arlington Velo Club
4 Thomas Bain Geri Atrix
5 David parker Bicycle-heaven Bicycle Heaven / PVA
6 Gregg Goodwin TBi - Dedicated Race Team
7 Philip Johnson Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: David parker Bicycle-heaven
8 W Kent snead ROL Wheels Teammate Top 5: Doug Allen
9 James Slauson Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: David parker Bicycle-heaven
10 Al Kline A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
11 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
12 Martin Soetaert ROL Wheels Teammate Top 5: Doug Allen
13 Jason Newman Team Cycle Progression
14 Scott Giancola McKinney Velo Club
15 Russell Debarbieris Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
16 David Felsing Bicycle Heaven / PVA Teammate Top 5: David parker Bicycle-heaven
17 Tom Lawrence Bat City Cycling
18 Christopher Buttine PARK PLACE DEALERSHIPS
19 Bradley Houston Violet Crown Sports Assoc
20 Val Lincecum Southwest Cycling Club Racing
21 Robert Mccarver Team Delirium Racing
22 Joey Machado Bicycle Sport Shop Road Team
23 John miller Bicycle-heaven FG Law Racing
24 Chris Olson
25 Steve Sprinkle
26 William Neale Violet Crown Sports Assoc
27 Joe Carreon
28 Quintin Boehmisch Team Bicycles Inc.
29 Maner Shaw Team Delirium Racing
30 Charles Bippert ROL Wheels Teammate Top 5: Doug Allen
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 15   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Blackgrove Boneshaker Project
2 Colin Strickland ELBOWZ Racing
3 Stefan Rothe ELBOWZ Racing
4 Brant Speed Driveway Series Racing
5 Joseph Schmalz UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
6 Adam Koble ELBOWZ Racing
7 Gabe Varela UCI CT: Jamis Hagens Berman
8 Michael sheehan Elbowz racing Boneshaker Project Teammate Win: Heath Blackgrove
9 Kristian House
10 Adam Mills Think Finance p/b Trek Bike Stores
11 Nick Torraca Boneshaker Project Teammate Win: Heath Blackgrove
12 Mat Stephens Boneshaker Project Teammate Win: Heath Blackgrove
13 Garrett Olsen Team Skyline
14 Noah Williams Volharden
15 Phil Wikoff Super Squadra
16 David Wenger Super Squadra
17 Mathew Ankney Tulsa Wheelmen
18 Jonah Tannos Slipstream-Craddock Junior Developm
19 Logan Hutchings Boneshaker Project Teammate Win: Heath Blackgrove
20 Ryan Wohlrabe Bicycle Heaven / PVA
21 Andrew Seitz Kelly Benefit Strategies/LSV
22 Brian Dziewa Michelob Ultra - Big Shark Racing
23 Justin Stanley ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Colin Strickland
24 Joshua Leibowitz Michelob Ultra - Big Shark Racing T
25 Joseph Garcia Volharden
26 Michael Pincus UCI CT: Astellas Cycling Team
27 John Trujillo
28 Bryan Reid Dallas Bike Works
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
2 Melissa Rodriguez Rockwall Cycling
3 Jessica Demello
4 Meredith Gardner
5 Pamela Downs Colavita Racing
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Celina Richardson River City Market Racing
2 Darci Scott Rockwall Cycling
3 Katherine Hill
4 Brigitte Jordan Dallas BIke Works
5 Carmen Hampton Bike Barn Texas
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mandy Heintz Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing
2 Kathryn Hunter ATC Racing
3 Mina Pizzini KingRacingGroup
4 Catherine Moore Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing Teammate Win: Mandy Heintz
5 Jan Bennett FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
6 Jenny Park River City Market Racing
7 Camilla Schmitz ThinkFinance Racing
8 Sheri Rothe Team Cycle Progression
9 Michelle Montoya Bicycles Outback Racing/LifeVantage
10 Kim Jennings Bicycles Outback Racing/LifeVantage
11 Andrea Thomas PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Ginny King KingRacingGroup Teammate Top 5: Mina Pizzini
13 Katie Kantzes ATC Racing Teammate Top 5: Kathryn Hunter
14 Melinda Spratt FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest Teammate Top 5: Jan Bennett
15 Samantha Runnels ATC Racing Teammate Top 5: Kathryn Hunter
16 Jennifer Mix 787 Racing
17 Jennifer Mcrae KingRacingGroup Teammate Top 5: Mina Pizzini
18 Suzy Snell Colavita Racing
19 Eryn Wike ThinkFinance Racing
20 Melissa Ruthven ATC Racing Teammate Top 5: Kathryn Hunter
21 Anne Flanagan ATC Racing Teammate Top 5: Kathryn Hunter
22 Allison Atkinson Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing Teammate Win: Mandy Heintz
23 Tracy Christenson Rockwall Cycling
24 Kelly Cole ThinkFinance Racing
25 Kim Ciolli River City Market Racing
26 Leila Kasprzyk River City Market Racing
27 Ann Weigel GS Tenzing
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 6   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kara Bazley Northwest Cycling Club
2 Maria Lopez
3 Emma Bazley Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
4 Abby Bazley Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1