Log In
 
 
Greenville Spring Series • Feb 9 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Lukas D3Devo
2 Francis Gradisher Ride On (Wooster Ohio)
3 Billy Campbell Team Energy Racing
4 Chris Adams RTO National
5 Christopher Mosier ngca/mission-source
6 Calvin Cheung Team Mission Source / NGCA
7 Wyatt Myers Simple Green/Bike Religion
8 Ives Vanheule RTO National Teammate Top 5: Chris Adams
9 Gregory Smith Beck Cycling
10 Tyler Perkins Mars Hill University
11 David Walls AYC Junior Development Team
12 Dan Busch Beck Cycling
13 James Brookshire Volharden
14 Mike Helman RTO National Teammate Top 5: Chris Adams
15 Price Howard RTO National Teammate Top 5: Chris Adams
16 Keith O'connell RTO National Teammate Top 5: Chris Adams
17 Justin Evans High Country Development p/b Pactim
18 Steve Riley NGCA - Team Mission Source
19 Greg Spaeth NGCA- Mission Source Teammate Top 5: Christopher Mosier
20 Andrew Kimble Velosports Racing
21 Gabe Hipps Vork Cycling
22 Forrest Howard ASU Cycling
23 Mathew York AYC Club Team
24 Kellen Goodell Ms. Roses pb J. Brown-ChampSys
25 Connor Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
26 Jeff Michenfelder Greenville Spinners Racing
27 Daniel Pascuzzi Unattached
28 Justin Schmidt Team mission source/ngca
29 Dustan Barber RTO National Teammate Top 5: Chris Adams
30 Brad Harman Safe Harbour p/b Technico Inc.
31 Reginald Pineda Round Here Racing
32 Dan Klapheke NGCA - Team Mission Source
33 Jason Casteen Unilin MDF
34 Clive Desousa Villlage Wrench Supported By Gloryc
35 Ian Garrison NGCA Mission Source Teammate Top 5: Christopher Mosier
36 Louis Turra
37 Kirk Flinte Unattached
38 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
39 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
40 Ryan Collette Unattached
41 Sebastian York AYC Junior Development Team
42 Paul Greene The Village Wrench supported by Glo
43 Jimm Mcelroy VeloSports Racing
44 Myles Lietzke Ms Roses P/b J.Brow-ChampSys
45 Andrew Fairman AYC Development Team
46 Peter Radebaugh Trace Bikes Junior Race Team
47 Micah Milne Finish Strong Elite Cycling Team
48 Jonathan Cucaz Finish Strong
49 Jason Ward Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
50 Camilo Restrepo Upstate Junior Cycling
51 Jim Campbell Finish Strong Endurance Team p/b GC
52 Reuben Dupre King University
53 Samuel Kophazi Les Amis / Calder Brothers Devo
Finishers: Cat 3: 51   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Berry NGCA - Mission Source
2 Matthew Spargo Modry/Evergreen Racing
3 John Hain Tumult Racing
4 Ian Cramer Round Here Racing
5 Timo Heister
6 Hank Walls AYC Junior Development Team
7 William Degraw The Village Wrench presented by Glo
8 Willem Kaiser Team Mission Source / NGCA
9 Keith Mrochek Modry/Evergreen Partners
10 Joshua Schaffer Unattached
11 Greg Campbell RTO National
12 James Todd Frazier Cycling
13 Davis Branyon Frazier Cycling
14 Chris Guella SV/BikeSource Racing
15 Elisha Godfrey RTO National
16 Willie Fowlkes RTO National Cycling
17 John Croom Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
18 Haegan Altizer Team Mission Source / NGCA
19 Kristopher Sally Les Amis / Upstate Junior Cycling /
20 Star Bridges Habersham Bicycles
21 George Valentine Team Miision Source / NGCA
22 Larry Sengewalt OrthoCarolina/Energy Cafe
23 Kevin Stimson Vork Cycling
24 Andrew Reynolds Greenville Spinners Bicycle Club/ G
25 Patrick Oneal Western Carolina University
26 David Heath Frazier Cycling
27 Mark Harden RTO National
28 Ronald Chrastina Myrtle Beach Bicycle Racing
29 Thomas Fleckenstein RTO National
30 Rick Taylor Safe Harbor p/b Technico Inc.
31 Clay Jones RTO National
32 Baker Watts RTO National
33 Brian Lafranchi OrthoCarolina/Energy Cafe
34 Wojtek Dyszkiewicz OrthoCarolina/Energy Cafe
35 Erik Engstrom Lowcountry Racing
36 Jordan Foster Unattached
37 Peter Cassidy Globalbike Club Team
38 R Manson Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
39 Cal Ford Massage Envy Cycling p/b Catup.com
40 Jason Williamson Ryobi Outdoor Products
41 David Weatherford fugue
42 Eli Wemyss Treehouse Racing
43 W. Harrison nguy Frazier Cycling
44 Edwin Lozano TGCR Team Greenville Cycling Racing
45 Chris Withers Team Safe Harbor p/b Technico
46 Benjamin Alford SV/BikeSource Racing
47 Robert Heath Frazier Cycling
48 Chris Arriaza Frazier Cycling Juniors
49 Nicholas Townes Les Amis/ Upstate junior cycling
50 Kevin Pergerson RTO National
51 Dawson Askew Les Amis/Calder Bros JR Development
52 Greg Latham Team Mission Source/NGCA
53 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling
54 Eric Calder Up State Junior Cycling-Les Amis/Ca
55 Joel Fischer McDonalds Cycling Team
56 Daniel Thorogood Round Here Racing Teammate Top 5: Ian Cramer
57 Beatty Wolverton Les Amis/Up State Junior Cycling/Ca
Finishers: Cat 4: 55   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Griffin Unattached
2 Eric Ropp Safe Harbor P/B Technico Inc
3 David Lovell Unattached
4 Stephen Guidry Globalbike Charlotte
5 Richard Tsui Trek Bike Store of Charlotte p/b Co
6 Chris Leavitt
7 Luke Barnett RTO National
8 Kevin Geiser Unattached
9 Robert Potter Asheville Bicycle Racing Club
10 Brett Fisher Asheville Bicycle Racing Club
11 Roy Jones Greenville Spinners Racing
12 Michael Wike
13 Stephen Keiser RTO National
14 Ben Mccall None
15 Simon Harvey Greenville Spinners Racing
16 William Link village wrench supported by glory c
17 Jeff Mrachek RTO National
18 Rip Major Greenville Spinners Racing Team
19 Nick Strehle
20 Kyle Mccoy Micro Metals/Bike Zoo
21 Kim Cantrell
22 Steve Lambert BAC Racing Team
23 Wade Strong Greenville Spinners Racing
24 James Taylor Greenville Spinners Clib
25 David Tucker Greenville Spinners Race Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Taylor High Country Devo p/b Pactimo
2 Jesse Klennon Crosstown Velo Racing Team
3 Kyle Danner Greenville Spinners Racing Team
4 Luis Bedoya Finish Strong Endurance Team p/b GC
5 Jeffrey Avans Charleston Bicycle Company
6 Luis Berrios Berrios Racing
7 Stephen Loadholdt Low Country Cycling Team
8 Zachary Parker
9 Austin Ventura Lindsey Wilson College
10 Daniel Baer USC Cola
11 Patrick Hopf
12 Taylor Glenn
13 Brett Sumpter
14 Charles Martino
15 Kyle Morgan GCB PARTS
16 Matt Jaeggli Village Wrench s/b Glory Cycles
17 Eric Potter Safe Harbor p/b Technico Inc.
18 Allen Duquette vision quest
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team
2 Ian Garrison NGCA Mission Source
3 David Duquette pre reg
4 Micah Milne Finish Strong Elite Cycling Team
5 Sebastian York AYC Junior Development Team
6 Devin Reavis AYC Junior Development Team
7 Andrew Fairman AYC Development Team
8 Jameson Simms Village Volkswagen
9 Rand Allison Asheville youth cycling
10 Aidan Pounder AYC Junior Development Race Team
11 Parker Haney AYC
12 Arvin Jansen Trace Bikes Race Team
13 Caleb Smith AYC Club team
14 Dylan Cantrell
15 Alec Whyte Finish Strong Elite Cycling Team p/
16 Gabriel Mendez Frazier Cycling
17 Ross Szendrei FACT
18 Sam Millerpoling F.A.C.T.
19 Alastair Pounder AYC Junior Devo
20 Thomas Cross jr North Georgia Cycling Association I
21 Connor Benson upstate Junior Cycling / Les Amis
22 Michael Garrison NGCA Mission Source Teammate Top 5: Ian Garrison
23 Holden Mccullough Forest Acres Cycling Team
24 Trey Hurt
25 Anthony Bailey AYC Junior Development Team Teammate Top 5: Sebastian York
26 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
27 Nicolas Federico Frazier
28 Willem Wambeke Les Amis/Calder Brothers Developmen
29 Shawn Watkins AYC Junior Development Race Team
30 Stephen Heath Frazier Cycling
31 Brooks Wienke upstate junior cycling/les amis
32 Matthew Montoya Les Amis / upstate junior cycling
33 Elizabeth Harden Les Amis/Upstate JR Cycling
34 Reece Latham Team Mission Source/NGCA
35 Joshua Morrow unattached
36 Owen Braunecker Team Mission Source / NGCA
37 Beatty Wolverton Les Amis/Up State Junior Cycling/Ca
38 Samuel Kophazi Les Amis / Calder Brothers Devo
39 Kristopher Sally Les Amis / Upstate Junior Cycling /
40 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
41 Nicholas Townes Les Amis/ Upstate junior cycling
42 Camilo Restrepo Upstate Junior Cycling
43 Grayson Wickel AYC Junior Development Race Team
44 Dawson Askew Les Amis/Calder Bros JR Development
45 Mclain Ludwig Les Amis/Up State Junior Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 11   Cat 5: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willem Wambeke Les Amis/Calder Brothers Developmen
2 Stephen Heath Frazier Cycling
3 Brooks Wienke upstate junior cycling/les amis
4 Matthew Montoya Les Amis / upstate junior cycling
5 Elizabeth Harden Les Amis/Upstate JR Cycling
6 Reece Latham Team Mission Source/NGCA
7 Joshua Morrow unattached
8 Owen Braunecker Team Mission Source / NGCA
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arvin Jansen Trace Bikes Race Team
2 Alastair Pounder AYC Junior Devo
3 Thomas Cross jr North Georgia Cycling Association I
4 Connor Benson upstate Junior Cycling / Les Amis
5 Michael Garrison NGCA Mission Source
6 Anthony Bailey AYC Junior Development Team
7 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
8 Nicolas Federico Frazier
9 Shawn Watkins AYC Junior Development Race Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Tebbetts Trappe Door Cycling Team
2 Shane Martin Classic Cycling/Dolce Vita Wines
3 Christopher Sheehan OrthoCarolina/Energy Cafe
4 Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc.
5 Bradley Price Chainheart
6 Cleve Blackwell Unattached
7 Blair Hobgood Triangle Velo
8 Chris Knetsche TRAPPE DOOR Cycling Team/Hincapie
9 Hugh Moran Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
10 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team p/
11 Scott Edge Athletix Cycling Team benefiting Gl
12 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
13 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Matthew Tebbetts
14 Marcus Jones Crosstown Velo
15 Tim Tobbe Crosstown Velo
16 Jay Westbrook Chainheart Teammate Top 5: Bradley Price
17 Robert Watkins Myrtle Beach Bicycle Fix
18 Heber Cristino Unattached
19 Bob Wright Chainheart Cycling Studio
20 Eric Skoloff Unattached
21 Brian Schultz Velosports Racing
22 David Curran Team Trappe Door p/b POA Teammate Win: Matthew Tebbetts
23 Richard Kirkman Unattached
24 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA Teammate Win: Matthew Tebbetts
25 Stefan Bonitz unattached
26 George Moser Greenville Spinners Racing
27 Jim Campbell Finish Strong Endurance Team p/b GC
28 John James Trappe Door p/b POA Teammate Win: Matthew Tebbetts
29 Yuans Halaixt TGCR
30 James Simms SVMIC
31 Brad Harman Safe Harbour p/b Technico Inc.
32 Todd Mion The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Matthew Tebbetts
33 Reece Haettich CrossTown Velo
34 Catherine James Team Zoom
35 Clayton Griffin Unattached
36 Frank Obusek VeloSports Racing
37 Jefferson Parker Crosstown Velo
38 Robert Kendrick Fugue Racing
39 Eric Christophersen Safe Harbor p/b Technico Inc. Teammate Top 5: Ryan Robinson
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 15   Cat 3: 12   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Gunn SC Masters Cycling Team
2 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners
3 Thomas Sunday FACT
4 James Berry Spinx Bike Race Team
5 Glenn Poupore SC Masters Cycling Team Teammate Win: Jeff Gunn
6 Nello Teer Mission Source / NGCA
7 Guenter Heyen Unilin MDF racing team
8 Douglas Engel Modry Evergreen Racing
9 Carl Woodworth Modry Evergreen Racing
10 Jim Payne Tumult Racing
11 Bobby Hough SC Masters Cycling Team Teammate Win: Jeff Gunn
12 Joe Lehner RTO National
13 Roger Payne ABRC
14 Brian Jones Racerheads Sports and Leisure Club
15 Randy Mccreight Village Wrench Cycling supported by
16 Gary Jackson Velosports Racing
17 Greg Morgan Spinx Bike Race Team Teammate Top 5: James Berry
18 David Kyzer Finish Strong
19 Thomas Evans na
20 Gerard Remery Gwinnett Touring Club (GTC)
21 Andrew Gamble Modry Evergreen Racing
22 Glenn Thrift SC Masters Cycling Team Teammate Win: Jeff Gunn
23 Joseph Gallagher SC Masters Cycling Team Teammate Win: Jeff Gunn
24 Dean Lyons Boone Bike
25 Ben Jones SC Masters
26 Arthur Danfy SPINX BIKE RACE TEAM Teammate Top 5: James Berry
27 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team Teammate Top 5: James Berry
28 John Turner East Point Track Club
29 Philip Fisher Crosstown Velo Racing Team
30 Tim Richardson Velo 16 BSG
31 Jon Limbird Greenville Velo
32 Jim Brown Spinx Bike Race Team Teammate Top 5: James Berry
33 Donald Buotte Team Energ
34 Charles Eller Unattached
35 Thomas Ratajczak ABRC
36 Tom Spaits low country cycling
37 Stephen Duncan Velosports Mens Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 22   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Winston David CRCA Lupus Racing Team
2 Chris Uberti Astellas Pro Cycling
3 Mac Brennan Bissell Cycling
4 David Novak Kelly Benefit Strategies Elite
5 Ty Magner Hincapie Sportswear Development Tea
6 Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Team p/
7 Matthew Bruner Happy Tooth Racing
8 Benjamin Renkema Globalbike Racing
9 Thaddeus Dulin Team Subaru Benefitting Globalbike
10 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team
11 Christopher Butler Hincapie Sportswear Development Tea Teammate Top 5: Ty Magner
12 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Cyc
13 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
14 Zeb King Stan's NoTubes P/b Proferrin
15 Michael Lahm Velosports Racing
16 Joshua Brown High Country Devo p/b Pactimo
17 Tomas Petit Frazier Cycling
18 Patrick Weddell High Country Development Team
19 Andrew Hodges Round Here Racing
20 Jacob Timmerman Duke University
21 Hendra Palisades Ohio State University Cycling Team
22 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team
23 Brandon Freyer High Country Development p/b Pactim
24 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706
25 Boyd Johnson Globalbike Racing
26 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team p/
27 Christy Keely Asheville Bicycle Racing Club
28 Justin Meade Finish-Strong Elite Cycling Team
29 Ally Stacher Specialized-Lululemon
30 Joshua Whitmore Team Globalbike Wipes
31 Stephen Wagstaff North Carolina State University at
32 Joseph Tortorelli Scarlet Fire
33 Oscar Jimenez Finish Strong Elite Cycling Team p/
34 John Butler Finish Strong Elite Cycling
35 Chad Salla Team Energy Velo
36 Brandon Pruett Hincapie Development
37 Eddie Murray Unattached
38 Christopher Calder Greenlife-Subaru Cycling Team benef
39 Andrew Bailey Piney Flats Bicycles and Fitness
40 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team p/
41 David Duquette pre reg
42 Debbie Milne Finish Strong Elite Cycling Team p/
43 William Richter Clemson University
44 Brad Veasey Finish Strong Elite Team p/b GCB
45 Timothy Mccollum Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
46 Nathan Race Greenlife-Subaru Benefitting Global
47 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team p/
48 Jordan Marhanka Hincapie Development team
49 Grayson Brookshire Volharden
50 Robert Donovan Finish Strong Elite Team p/b GCBPar
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 28   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Milne Finish Strong Elite Cycling Team p/
2 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team
3 Stephanie Cucaz PCP Race Team
4 Abigail Aldridge Frazier
5 Megan Heath Frazier Cycling
6 Nicole Johnson Unattached
7 Sarah Kraxberger Carolina Cycling Team
8 Angela Lucero UGA Cycling
9 Maryann Riley FACT
10 Susan Jones - morgan Team Zoom
11 Christina Maddox MadDog 83
12 Salma Huque Junior Flyers
13 Madeleine Haney AYC Junior Development Race Team
14 Amy Wise Team Outspokin
15 Isabella Brookshire Twenty16 Junior Development
16 Isabella Nguy Frazier Cycling Teammate Top 5: Megan Heath
17 Kate Eckrote Frazier Cycling Teammate Top 5: Megan Heath
18 Victoria Haney AYC Junior Development Race Team
19 Christina Panella East Point Track Team
20 Marlena Crovatt-bagwell Team OSB
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rindi Wood Villlage Wrench Supported By Gloryc
2 Isabella Brookshire Twenty16 Junior Development
3 Emily Tortorelli Scarlet Fire
4 Stephanie Felty BeckJanitorial.com
5 Dawn Hill Team Mission Source / NGCA
6 Christine Grant Team Mission Source / NGCA
7 Christina Panella East Point Track Team
8 Marlena Crovatt-bagwell Team OSB
9 Madeleine Haney AYC Junior Development Race Team
10 Jennifer Scheinfeld Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Dawn Hill
11 Victoria Haney AYC Junior Development Race Team
12 Sophia Broadwell Junior Flyers
13 Amy Wise Team Outspokin
14 Veronica Cejas
15 Allyson Hurst FACT
16 Breanna Footer
17 Kate Eckrote Frazier Cycling
18 Cheryl Niccum
19 Isabella Nguy Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 4