Log In
 
 
Greenville Spring Series • Feb 15 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Myles Lietzke Ms Roses P/b J.Brow-ChampSys
2 Wyatt Myers Simple Green/Bike Religion
3 Justin Evans High Country Development p/b Pactim
4 John Tousignant Ms. Roses p/b J. Brown - Champ Sys Teammate Win: Myles Lietzke
5 Ives Vanheule RTO National
6 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
7 Peter Mathern Greenville Spinners Race Team
8 David Walls AYC Junior Development Team
9 Micah Milne Finish Strong Elite Cycling Team
10 Camilo Restrepo Upstate Junior Cycling
11 Billy Campbell Team Energy Racing
12 Brian Frazier James Madison University
13 Gabe Hipps Vork Cycling
14 Ian Broadhead Team lake effect
15 Forrest Howard ASU Cycling
16 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
17 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
18 Samuel Kophazi Les Amis / Calder Brothers Devo
19 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
20 Chris Adams RTO National Teammate Top 5: Ives Vanheule
21 Jason Ward Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
22 Kirk Flinte Unattached
23 Kellen Goodell Ms. Roses pb J. Brown-ChampSys Teammate Win: Myles Lietzke
24 Bradley Garrett Upstate Junior Cycling
25 Paul Greene The Village Wrench supported by Glo
26 Clive Desousa Villlage Wrench Supported By Gloryc
27 Conor Schunk Finish Strong Elite Cycling Team p/
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timo Heister
2 Neil Ostenfeld Massage Envy Cycling p/b Catup.com
3 Josh Doorly JMU Cycling
4 Matthew Spargo Modry/Evergreen Racing
5 Hank Walls AYC Junior Development Team
6 Elisha Godfrey RTO National
7 Cal Ford Massage Envy Cycling p/b Catup.com Teammate Top 5: Neil Ostenfeld
8 Chris Guella SV/BikeSource Racing
9 Ronald Chrastina Myrtle Beach Bicycle Racing
10 Parker Haney AYC
11 William Degraw The Village Wrench presented by Glo
12 Joshua Schaffer Unattached
13 Baker Watts RTO National
14 Chris Sparace Safe Harbor p/b Technico Inc
15 Thomas Fleckenstein RTO National
16 Jonathan Taylor High Country Devo p/b Pactimo
17 Willie Fowlkes RTO National Cycling
18 Sam Redden Hilton Cycling Club/Walt Racing
19 Thomas Parry RTO National
20 Jordan Foster Unattached
21 Beatty Wolverton Les Amis/Up State Junior Cycling/Ca
22 Brian Levy SV/BikeSource Racing
23 Andrew Reynolds Greenville Spinners Bicycle Club/ G
24 Greg Campbell RTO National
25 Edward Wright Lake Effect Cycling Team
26 Alec Whyte Finish Strong Elite Cycling Team p/
27 Mark Harden RTO National
28 Taylor Burks James Madison University
29 Dawson Askew Les Amis/Calder Bros JR Development
30 Carey Jones Low Country Racing
31 Daniel Lenis SV/Bikesource Racing
32 Joel Fischer McDonalds Cycling Team
33 Nicholas Townes Les Amis/ Upstate junior cycling
34 Edwin Lozano TGCR Team Greenville Cycling Racing
35 Kyle Hurr
36 Kristopher Sally Les Amis / Upstate Junior Cycling /
37 John Croom Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
38 Chris Withers Team Safe Harbor p/b Technico
39 Robert Heath Frazier Cycling
40 Eric Calder Up State Junior Cycling-Les Amis/Ca
41 David Heath Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 39   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vernon Miller Safe Harbor p/b Technico Inc.
2 David Lovell Unattached
3 Stephen Guidry Globalbike Charlotte
4 David Jordan Athens Velo Club
5 Luke Barnett RTO National
6 Andreas Zagel
7 Brett Fisher Asheville Bicycle Racing Club
8 Rick Finnin Full Spectrum Racing NC LLC - The B
9 Brayton Shirley
10 Tom Oconnor
11 Rip Major Greenville Spinners Racing Team
12 Nick Strehle
13 Simon Harvey Greenville Spinners Racing
14 Christopher Benson
15 Robert Vinson Cherry St. Cycles
16 Miren Ivavkovic
17 Ron Babington Greenville Spinners Racing Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Klennon Crosstown Velo Racing Team
2 Kyle Danner Greenville Spinners Racing Team
3 Jeffrey Avans Charleston Bicycle Company
4 Luis Bedoya Finish Strong Endurance Team p/b GC
5 Jacob Pilkerton OrthoCarolina p/b Energy Cafe
6 Stephen Loadholdt Low Country Cycling Team
7 Simon Lewis Scenic City Velo
8 Caleb Smith AYC Club team
9 Eric Burton Appalachian State
10 Ian Harding Greenville Spinners Racing
11 Matt Jaeggli Village Wrench s/b Glory Cycles
12 Daniel Schumacher US Military Cycling
13 Taylor Glenn
14 Justin Keck
15 Charles Shuford Appalachian State University
16 Chase Bohannon Rome Velo
17 Allen Duquette vision quest
18 Jose Soto Massage Envy Cycling
19 Chris Harrigan clemson
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cliff Mueller SV/Bikesource Racing
2 Grayson Wickel AYC Junior Development Race Team
3 Connor Benson upstate Junior Cycling / Les Amis
4 Isabella Brookshire Twenty16 Junior Development
5 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
6 Willem Wambeke Les Amis/Calder Brothers Developmen
7 Elizabeth Harden Les Amis/Upstate JR Cycling
8 Brooks Wienke upstate junior cycling/les amis Teammate Top 5: Connor Benson
9 Matthew Montoya Les Amis / upstate junior cycling
10 Mclain Ludwig Les Amis/Up State Junior Cycling
11 Maxwell Oestreich Junior Flyers Devo
12 Nick Oestreich Junior Flyers Devo
13 Annalise Oestreich Junior Flyers Devo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706
2 David Duquette pre reg
3 Devin Reavis AYC Junior Development Team
4 Sebastian York AYC Junior Development Team
5 Camilo Restrepo Upstate Junior Cycling
6 Kristopher Sally Les Amis / Upstate Junior Cycling /
7 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
8 Simon Lewis Scenic City Velo
9 Samuel Kophazi Les Amis / Calder Brothers Devo
10 Dawson Askew Les Amis/Calder Bros JR Development
11 Eric Calder Up State Junior Cycling-Les Amis/Ca
12 Beatty Wolverton Les Amis/Up State Junior Cycling/Ca
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willem Wambeke Les Amis/Calder Brothers Developmen
2 Elizabeth Harden Les Amis/Upstate JR Cycling
3 Brooks Wienke upstate junior cycling/les amis
4 Matthew Montoya Les Amis / upstate junior cycling
5 Mclain Ludwig Les Amis/Up State Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Tebbetts Trappe Door Cycling Team
2 Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc.
3 Kirk Corsello Nouveau Velo Cycling Team
4 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Matthew Tebbetts
5 David Curran Team Trappe Door p/b POA Teammate Win: Matthew Tebbetts
6 Yuans Halaixt TGCR
7 Chris Knetsche TRAPPE DOOR Cycling Team/Hincapie
8 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA Teammate Win: Matthew Tebbetts
9 Cleve Blackwell Unattached
10 Glenn Poupore SC Masters Cycling Team
11 John James Trappe Door p/b POA Teammate Win: Matthew Tebbetts
12 George Moser Greenville Spinners Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Gunn SC Masters Cycling Team
2 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
3 Randy Mccreight Village Wrench Cycling supported by
4 Glenn Poupore SC Masters Cycling Team Teammate Win: Jeff Gunn
5 James Berry Spinx Bike Race Team
6 Darrell Farlow Team Mission Source / NGCA
7 Jim Palmer Outspokin' Augusta
8 Glenn Thrift SC Masters Cycling Team Teammate Win: Jeff Gunn
9 David Kyzer Finish Strong
10 Jon Limbird Greenville Velo
11 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team Teammate Top 5: Greg Morgan
12 Jim Brown Spinx Bike Race Team Teammate Top 5: Greg Morgan
13 Bobby Hough SC Masters Cycling Team Teammate Win: Jeff Gunn
14 James White Team Bicycles Inc.
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Winston David CRCA Lupus Racing Team
2 Chris Uberti Astellas Pro Cycling
3 Benjamin Renkema Globalbike Racing
4 Jonathan Clarke UnitedHealthcare
5 David Forkner Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
6 Mac Brennan Bissell Cycling
7 Buddy Spafford Lupus Racing Team
8 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706
9 George Garvick High Country Development Team
10 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team
11 Marcos Lazzarotto Kelly Benefit Strategies Elite
12 Jared Nieters SEAVS/Haymarket
13 Boyd Johnson Globalbike Racing Teammate Top 5: Benjamin Renkema
14 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team p/
15 Miles Hubbard Appalachian State University
16 Chad Capobianco High Country Development Team
17 David Novak Kelly Benefit Strategies Elite
18 Zack Kratche Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys
19 Christy Keely Asheville Bicycle Racing Club
20 Luke Lukas D3Devo
21 Kirk Corsello Nouveau Velo Cycling Team
22 Joshua Whitmore Team Globalbike Wipes
23 Oscar Jimenez Finish Strong Elite Cycling Team p/
24 Bryan Schoeffler Greenlife-Subaru Benefitting Global
25 Owen Mcdonnell Happy Tooth Racing
26 Matthew Whatley University of Georgia
27 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
28 David Duquette pre reg
29 Brandon Pruett Hincapie Development
30 Zachary Felpel Battley Ducati/Spokes Bike Shop
31 Brad Parkerson Unattached
32 Christopher Butler Hincapie Sportswear Development Tea
33 Tomas Petit Frazier Cycling
34 Michael Dalterio
35 Jacob King Hincapie Sportswear Development Tea
36 Brandon Freyer High Country Development p/b Pactim
37 Patrick Weddell High Country Development Team
38 Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Team p/
39 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Cyc
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 13   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christy Keely Asheville Bicycle Racing Club
2 Debbie Milne Finish Strong Elite Cycling Team p/
3 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team
4 Rindi Wood Villlage Wrench Supported By Gloryc
5 Sarah Maloney Atomic Cycles
6 Susan Jones - morgan Team Zoom
7 Becky Johnson Duke University Cycling
8 Victoria Haney AYC Junior Development Race Team
9 Isabella Brookshire Twenty16 Junior Development
10 Catherine James Team Zoom
11 Kayla Edington Team Energy Racing
12 Brenna Forester Duke University
13 Brett Meager Duke University
14 Cynthia Carson James Madison university
15 Madeleine Haney AYC Junior Development Race Team
16 Danielle Romack Appalachian State University
17 Mandy Thompson GHS Every Woman Cycling team
18 Beth Barry Greenville Spinners
19 Amy Alexander Team Zoom
20 Valerie Grimshaw Greenville Spinners Racing
21 Breanna Footer
22 Abby Birrell Duke University
23 Annalise Oestreich Junior Flyers Devo
24 Megan Heath Frazier Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rindi Wood Villlage Wrench Supported By Gloryc
2 Sarah Maloney Atomic Cycles
3 Victoria Haney AYC Junior Development Race Team
4 Isabella Brookshire Twenty16 Junior Development
5 Kayla Edington Team Energy Racing
6 Brenna Forester Duke University
7 Brett Meager Duke University
8 Cynthia Carson James Madison university
9 Madeleine Haney AYC Junior Development Race Team Teammate Top 5: Victoria Haney
10 Danielle Romack Appalachian State University
11 Mandy Thompson GHS Every Woman Cycling team
12 Beth Barry Greenville Spinners
13 Valerie Grimshaw Greenville Spinners Racing
14 Abby Birrell Duke University
15 Breanna Footer
Finishers: Cat 4: 15