Log In
 
 
Greenville Spring Series • Feb 16 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling
2 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O Teammate Win: Sean Philyaw
3 Justin Evans High Country Development p/b Pactim
4 Wyatt Myers Simple Green/Bike Religion
5 Ives Vanheule RTO National
6 Franklin Deese Cyclus Sports
7 Tyler Nothstein Lees McRae College
8 Mike Helman RTO National Teammate Top 5: Ives Vanheule
9 Andrew Fairman AYC Development Team
10 Forrest Howard ASU Cycling
11 John Tousignant Ms. Roses p/b J. Brown - Champ Sys
12 Michael Potter VeloSports Racing
13 Keith O'connell RTO National Teammate Top 5: Ives Vanheule
14 Gabe Hipps Vork Cycling
15 Paul Gregory Cyclus Sports
16 Sebastian York AYC Junior Development Team
17 Matthew Mcnees Cyclus Sports
18 Price Howard RTO National Teammate Top 5: Ives Vanheule
19 Jeremy Mcdaniel Cyclus Sports
20 Cam Mancuso Lees-McRae College
21 Billy Campbell Team Energy Racing
22 Jimm Mcelroy VeloSports Racing
23 Connor Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
24 Andrew Kimble Velosports Racing
25 Devin Reavis AYC Junior Development Team
26 James Brookshire Volharden
27 Mike Desmelik Prima Tappa Teammate Win: Sean Philyaw
28 David Koonce I AM RACING
29 James Grant I Am Racing
30 Clive Desousa Villlage Wrench Supported By Gloryc
31 Kellen Goodell Ms. Roses pb J. Brown-ChampSys
32 Matthew Cross Tumult Racing
33 Mathew York AYC Club Team
34 Joshua Cole Velosports Racing
35 Trent Blackburn Wattage Cottage
36 Samuel Kophazi Les Amis / Calder Brothers Devo
37 Jason Ward Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
38 Paul Greene The Village Wrench supported by Glo
39 Michaelee Bowes I AM Racing
40 Camilo Restrepo Upstate Junior Cycling
41 Micah Milne Finish Strong Elite Cycling Team
42 Brian Frazier James Madison University
43 Louis Turra
44 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
45 Ian Broadhead Team lake effect
46 Chris Adams RTO National Teammate Top 5: Ives Vanheule
47 Myles Lietzke Ms Roses P/b J.Brow-ChampSys
48 Michael Kramer Shama Cycles
49 Kirk Flinte Unattached
Finishers: Cat 3: 47   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Mrochek Modry/Evergreen Partners
2 William Degraw The Village Wrench presented by Glo
3 Ian Cramer Round Here Racing
4 Matthew Spargo Modry/Evergreen Racing
5 James Todd Frazier Cycling
6 John Hain Tumult Racing
7 Chris Guella SV/BikeSource Racing
8 Rick Taylor Safe Harbor p/b Technico Inc.
9 Parker Haney AYC
10 Jonathan Taylor High Country Devo p/b Pactimo
11 Hank Walls AYC Junior Development Team
12 Elisha Godfrey RTO National
13 Baker Watts RTO National
14 Josh Cates Cyclus Sports
15 Willie Fowlkes RTO National Cycling
16 Ronald Chrastina Myrtle Beach Bicycle Racing
17 Thomas Fleckenstein RTO National
18 Joshua Schaffer Unattached
19 Rob Butler Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
20 Greg Campbell RTO National
21 Kendal James The Spirited Cyclist Cycling Club
22 Josh Doorly JMU Cycling
23 Kevin Stimson Vork Cycling
24 John Malley Clemson University
25 Brent Beadles Clemson University
26 Andrew Reynolds Greenville Spinners Bicycle Club/ G
27 Shawn Groat Crosstown Velo
28 Mark Harden RTO National
29 Todd Bolgrin Team Lake Effect
30 John Coyle Prima Tappa
31 Chad Hayes Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
32 David Heath Frazier Cycling Teammate Top 5: James Todd
33 Jared Moore Team Lake Effect
34 Phillip Carpenter Village Volkswagon
35 Edwin Lozano TGCR Team Greenville Cycling Racing
36 Edward Wright Lake Effect Cycling Team
37 Jameson Simms Village Volkswagen
38 Walter Montoya TGCR
39 Eli Wemyss Treehouse Racing
40 John Cristiano Trysports p/b Timex
41 Nicholas Townes Les Amis/ Upstate junior cycling
42 Kristopher Sally Les Amis / Upstate Junior Cycling /
43 Kevin Pergerson RTO National
44 Edward Blank NEBC
45 Eric Calder Up State Junior Cycling-Les Amis/Ca
46 Chris Arriaza Frazier Cycling Juniors
47 Alvin Frias CatUP Coaching
48 Taylor Burks James Madison University
49 Robert Heath Frazier Cycling Teammate Top 5: James Todd
50 Simon Lewis Scenic City Velo
51 Chris Plantec Greenville Spinners Bicycle Club
52 Chris Withers Team Safe Harbor p/b Technico
53 Dawson Askew Les Amis/Calder Bros JR Development
54 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling Teammate Top 5: James Todd
55 Damien Macaluso Chainheart Cycling Studio Masters
56 Beatty Wolverton Les Amis/Up State Junior Cycling/Ca
57 Rob Brunken Unattached
58 Joel Fischer McDonalds Cycling Team
59 Davis Branyon Frazier Cycling Teammate Top 5: James Todd
60 John Croom Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
61 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Top 5: James Todd
Finishers: Cat 4: 60   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Lovell Unattached
2 Mark Vomund Unattached
3 Jeff Mrachek RTO National
4 Roy Jones Greenville Spinners Racing
5 Eric Ropp Safe Harbor P/B Technico Inc
6 David Tucker Greenville Spinners Race Team
7 Simon Harvey Greenville Spinners Racing Teammate Top 5: Roy Jones
8 Chris Leavitt
9 Luke Barnett RTO National Teammate Top 5: Jeff Mrachek
10 Stephen Keiser RTO National Teammate Top 5: Jeff Mrachek
11 Stephen Guidry Globalbike Charlotte
12 Den Harvey
13 Rip Major Greenville Spinners Racing Team
14 David Jordan Athens Velo Club
15 Jimmy Corr RTO National Teammate Top 5: Jeff Mrachek
16 Robert Vinson Cherry St. Cycles
17 Steve Lambert BAC Racing Team
18 Christopher Benson
19 Rick Finnin Full Spectrum Racing NC LLC - The B
20 Nick Strehle
21 Brett Fisher Asheville Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Klennon Crosstown Velo Racing Team
2 Kyle Danner Greenville Spinners Racing Team
3 Luis Bedoya Finish Strong Endurance Team p/b GC
4 Stephen Loadholdt Low Country Cycling Team
5 Paul Vulcan Uptown Cylces/OrthoCarolina
6 Michael Mauhar
7 Kyle Morgan GCB PARTS
8 Zachary Parker
9 Jeffrey Avans Charleston Bicycle Company
10 Luis Berrios Berrios Racing
11 Jacob Pilkerton OrthoCarolina p/b Energy Cafe
12 Ned Taylor Clemson University
13 Eric Burton Appalachian State
14 Luke Watson
15 Everett Engstrom Clemson University
16 Taylor Glenn
17 Matt Jaeggli Village Wrench s/b Glory Cycles
18 Charles Shuford Appalachian State University
19 Christopher Kent RIze Energy
20 Daniel Schumacher US Military Cycling
21 Jose Soto Massage Envy Cycling
22 Charles Martino
23 Chase Bohannon Rome Velo
24 Chris Harrigan clemson
25 Michael Mauhar
26 Allen Duquette vision quest
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Marhanka Hincapie Development team
2 David Duquette pre reg
3 Sebastian York AYC Junior Development Team
4 David Walls AYC Junior Development Team
5 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706
6 Dylan Cantrell
7 Micah Milne Finish Strong Elite Cycling Team
8 Camilo Restrepo Upstate Junior Cycling
9 Devin Reavis AYC Junior Development Team Teammate Top 5: Sebastian York
10 Jameson Simms Village Volkswagen
11 Cliff Mueller SV/Bikesource Racing
12 Simon Lewis Scenic City Velo
13 Alec Whyte Finish Strong Elite Cycling Team p/
14 Connor Benson upstate Junior Cycling / Les Amis
15 Grayson Wickel AYC Junior Development Race Team
16 Ryan Farris Evolution Jr. Devo
17 Sam Millerpoling F.A.C.T.
18 Trey Hurt
19 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
20 Riley Gallagher Spirited Cyclist
21 Holden Mccullough Forest Acres Cycling Team
22 Shawn Watkins AYC Junior Development Race Team
23 Willem Wambeke Les Amis/Calder Brothers Developmen
24 Nicolas Federico Frazier
25 Matthew Montoya Les Amis / upstate junior cycling
26 Elizabeth Harden Les Amis/Upstate JR Cycling
27 Brooks Wienke upstate junior cycling/les amis
28 Mclain Ludwig Les Amis/Up State Junior Cycling
29 Joshua Morrow unattached
30 Kristopher Sally Les Amis / Upstate Junior Cycling /
31 Dawson Askew Les Amis/Calder Bros JR Development
32 Hank Walls AYC Junior Development Team Teammate Top 5: Sebastian York
33 Stephen Heath Frazier Cycling
34 Nicholas Townes Les Amis/ Upstate junior cycling
35 Beatty Wolverton Les Amis/Up State Junior Cycling/Ca
36 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
37 Samuel Kophazi Les Amis / Calder Brothers Devo
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 11   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willem Wambeke Les Amis/Calder Brothers Developmen
2 Matthew Montoya Les Amis / upstate junior cycling
3 Elizabeth Harden Les Amis/Upstate JR Cycling
4 Brooks Wienke upstate junior cycling/les amis
5 Mclain Ludwig Les Amis/Up State Junior Cycling
6 Joshua Morrow unattached
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cliff Mueller SV/Bikesource Racing
2 Connor Benson upstate Junior Cycling / Les Amis
3 Grayson Wickel AYC Junior Development Race Team
4 Ryan Farris Evolution Jr. Devo
5 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
6 Riley Gallagher Spirited Cyclist
7 Shawn Watkins AYC Junior Development Race Team Teammate Top 5: Grayson Wickel
8 Nicolas Federico Frazier
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Tebbetts Trappe Door Cycling Team
2 Shane Martin Classic Cycling/Dolce Vita Wines
3 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Matthew Tebbetts
4 Christopher Sheehan OrthoCarolina/Energy Cafe
5 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team p/
6 Chris Knetsche TRAPPE DOOR Cycling Team/Hincapie
7 Tim Tobbe Crosstown Velo
8 Andrew Le beau Hilton Head Cycling
9 Chad Madan Cherry St. Cycles
10 Tim Hall Lees-McRae College
11 Clayton Griffin Unattached
12 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA Teammate Win: Matthew Tebbetts
13 Brad Harman Safe Harbour p/b Technico Inc.
14 Aleksey Urusov New York - New Jersey Master Racing
15 Yuans Halaixt TGCR
16 Marcus Jones Crosstown Velo
17 Hugh Moran Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
18 Reece Haettich CrossTown Velo
19 Brad Reed Unattached
20 Robert Watkins Myrtle Beach Bicycle Fix
21 Ives Vanheule RTO National
22 Eric Skoloff Unattached
23 John James Trappe Door p/b POA Teammate Win: Matthew Tebbetts
24 Allen Duquette vision quest
25 Jason Leslie Greenville Spinners Bicycle Club
26 George Moser Greenville Spinners Racing
27 Cleve Blackwell Unattached
28 Arden Stelly Pain Pathways Cycling Team
29 Catherine James Team Zoom
30 Michael Ventola Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
31 Eric Christophersen Safe Harbor p/b Technico Inc.
32 Stephen Sperry The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Matthew Tebbetts
33 Jeffrey May Outspokin
34 John Glover Crosstown Velo
35 William Kerrigan outspoken
36 David Curran Team Trappe Door p/b POA Teammate Win: Matthew Tebbetts
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 13   Cat 3: 9   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gene Fowler Hilton Head Cycling
2 Jeff Gunn SC Masters Cycling Team
3 Gary Jackson Velosports Racing
4 James Berry Spinx Bike Race Team
5 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners
6 Glenn Thrift SC Masters Cycling Team
7 Brian Jones Racerheads Sports and Leisure Club
8 Randy Mccreight Village Wrench Cycling supported by
9 Bobby Hough SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Gunn
10 Glenn Poupore SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Gunn
11 Greg Morgan Spinx Bike Race Team Teammate Top 5: James Berry
12 Darrell Farlow Team Mission Source / NGCA
13 Jim Palmer Outspokin' Augusta
14 Thomas Evans na
15 Thomas Sunday FACT
16 Joe Lehner RTO National
17 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team Teammate Top 5: James Berry
18 Andrew Gamble Modry Evergreen Racing
19 David Kyzer Finish Strong
20 Jon Limbird Greenville Velo
21 Joseph Gallagher SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Gunn
22 Arthur Danfy SPINX BIKE RACE TEAM Teammate Top 5: James Berry
23 Jim Brown Spinx Bike Race Team Teammate Top 5: James Berry
24 Raul Galliano NY-NJ MASTERS RACING
25 James White Team Bicycles Inc.
26 Jim Payne Tumult Racing
27 Thomas Ratajczak ABRC
28 Terry Wilson Asheville Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 18   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Ray
2 Winston David CRCA Lupus Racing Team
3 Marcos Lazzarotto Kelly Benefit Strategies Elite
4 Chris Uberti Astellas Pro Cycling
5 Mac Brennan Bissell Cycling
6 Alex Kellum Clemson Cycling Team
7 Joey Rosskopf Hincapie Sportswear Development Tea
8 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team
9 Stephen Bassett Hagens Berman U-23
10 Oscar Clark Hincapie Sportswear Development Tea
11 Zachary Felpel Battley Ducati/Spokes Bike Shop
12 Jacob King Hincapie Sportswear Development Tea
13 Buddy Spafford Lupus Racing Team
14 Benjamin Renkema Globalbike Racing
15 Matthew Howe Happy Tooth Racing
16 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
17 Jared Nieters SEAVS/Haymarket
18 Matthew Zimmer Mitsubishi Laser Grand Performance
19 Luke Lukas D3Devo
20 Reid Beloni Hincapie Green Creation
21 David Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
22 Tomas Petit Frazier Cycling
23 Matthew Russell Texas Road House Cycling Team
24 Gregory Thompson Classic Cycling / Dolce Vita Wines
25 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706
26 Chad Capobianco High Country Development Team
27 Owen Mcdonnell Happy Tooth Racing
28 Grayson Brookshire Volharden
29 Christy Keely Asheville Bicycle Racing Club
30 Zack Kratche Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys
31 Sharon Laws UnitedHealthCare
32 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team p/
33 Scott Edge Athletix Cycling Team benefiting Gl
34 Joshua Whitmore Team Globalbike Wipes
35 Matt Lee Mock Orange Bikes
36 Miles Hubbard Appalachian State University
37 Hannah Barnes
38 Robert Donovan Finish Strong Elite Team p/b GCBPar
39 Christopher Butler Hincapie Sportswear Development Tea
40 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage p/b YourKey.com
41 Tim Hall Lees-McRae College
42 Brandon Pruett Hincapie Development
43 Christopher Calder Greenlife-Subaru Cycling Team benef
44 Yuans Halaixt TGCR
45 Alder Martz Hincapie Development team
46 Chad Madan Cherry St. Cycles
47 Chad Salla Team Energy Velo
48 Thaddeus Dulin Team Subaru Benefitting Globalbike
49 Matthew Whatley University of Georgia
50 Spencer Beamer Villlage Wrench Supported By Gloryc
51 Jordan Marhanka Hincapie Development team
52 Oscar Jimenez Finish Strong Elite Cycling Team p/
53 Richard Rainville Hincapie Development team
54 Aaron Johnston Village Wrench Supported By Glory C
55 Boyd Johnson Globalbike Racing
56 Brandon Freyer High Country Development p/b Pactim
57 Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Team p/
58 David Forkner Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
59 Keegan Gilder Globalbike racing
60 Patrick Weddell High Country Development Team
61 Austin Sholly Cherry St. Cycles
62 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team p/
63 David Duquette pre reg
64 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Cyc
65 Ty Magner Hincapie Sportswear Development Tea
66 David Novak Kelly Benefit Strategies Elite Teammate Top 5: Marcos Lazzarotto
67 George Garvick High Country Development Team
Finishers: Cat 1: 32   Cat 2: 26   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cinthia Lehner Pain Pathways Cycling Team
2 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team
3 Abigail Aldridge Frazier
4 Megan Heath Frazier Cycling
5 Debbie Milne Finish Strong Elite Cycling Team p/
6 Susan Jones - morgan Team Zoom
7 Nicole Johnson Unattached
8 Arden Stelly Pain Pathways Cycling Team Teammate Win: Cinthia Lehner
9 Angela Lucero UGA Cycling
10 Jennifer Wakeman Team Zoom
11 Kathleen Mitchell Team Zoom
12 Becky Johnson Duke University Cycling
13 Maryann Riley FACT
14 Deb Sweeney whitmore Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
15 Brenna Forester Duke University
16 Isabella Nguy Frazier Cycling Teammate Top 5: Megan Heath
17 Cynthia Carson James Madison university
18 Breanna Footer
19 Neela Fleckenstein GHS Every Women
20 Kennedy Lambe Forest Acres Cycling Team
21 Madeleine Haney AYC Junior Development Race Team
22 Abby Birrell Duke University
23 Lisa Berger Northeast Bicycle Club (NEBC)
24 Victoria Haney AYC Junior Development Race Team
25 Sarah Maloney Atomic Cycles
26 Kerrigan Sunday FACT
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rindi Wood Villlage Wrench Supported By Gloryc
2 Cynthia Carson James Madison university
3 Isabella Brookshire Twenty16 Junior Development
4 Danielle Nelson Uptown Cycles
5 Sarah Maloney Atomic Cycles
6 Tonya Shuba Greenville Spinners Bicycle Club
7 Karen Muehl OrthoCarolina/Energy Cafe
8 Brett Meager Duke University
9 Neela Fleckenstein GHS Every Women
10 Brenna Forester Duke University
11 Lisa Berger Northeast Bicycle Club (NEBC)
12 Victoria Haney AYC Junior Development Race Team
13 Madeleine Haney AYC Junior Development Race Team
14 Mary Ann reynolds
15 Mandy Thompson GHS Every Woman Cycling team
16 Danielle Romack Appalachian State University
17 Kerrigan Sunday FACT
18 Allyson Hurst FACT
19 Laura Torres FACT
20 Breanna Footer
21 Isabella Nguy Frazier Cycling
22 Kennedy Lambe Forest Acres Cycling Team
23 Abby Birrell Duke University
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 1   Cat ?: 1