Log In
 
 
Greenville Spring Series • Feb 22 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Billy Campbell Team Energy Racing
2 Anthony Rizzo Cool Breeze/Trek Bike Cycling Team
3 Gregory Smith Beck Cycling
4 Ian Garrison NGCA Mission Source
5 James Brookshire Volharden
6 Joshua Cole Velosports Racing
7 Jonathan Draheim TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
8 Andrew Fairman AYC Development Team
9 David Walls AYC Junior Development Team
10 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
11 Michael Potter VeloSports Racing
12 Trent Blackburn Wattage Cottage
13 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
14 Cam Mancuso Lees-McRae College
15 Micah Milne Finish Strong Elite Cycling Team
16 Ives Vanheule RTO National
17 Dan Busch Beck Cycling Teammate Top 5: Gregory Smith
18 Derek Cote CT Cycling Development Program (CCA
19 Devin Reavis AYC Junior Development Team
20 Jeremy Mcdaniel Cyclus Sports
21 Jimm Mcelroy VeloSports Racing
22 Franklin Deese Cyclus Sports
23 Matthew Chisholm Tumult Racing
24 Camden Simon TGCR
25 Louis Turra
26 Barry Wilcox iii Mars Hill University
27 Jim Payne Tumult Racing
28 Ryan Uber
29 Samuel Dobrozsi Lees McRae Cycling Team
30 Andrew Kimble Velosports Racing
31 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
32 Tyler Nothstein Lees McRae College
33 Connor Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
34 Bradley Garrett Upstate Junior Cycling
35 Maxwell Godbey Corner Cycle Cycling Club
36 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling
37 Jeff Michenfelder Greenville Spinners Racing
38 Sebastian York AYC Junior Development Team
39 Marc Buxbaum Team Spoke Cycles pb Carolina Ale H
40 Matthew Mcnees Cyclus Sports
41 Clive Desousa Villlage Wrench Supported By Gloryc
42 Aaron Trent Team Roger C. Peace
43 Hannah Barnes
44 Mike Helman RTO National
45 Samuel Kophazi Les Amis / Calder Brothers Devo
46 Simon Jones Hincapie Development team
47 Jose Avila Lees-McRae College
48 Dustan Barber RTO National
49 Jason Ward Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
50 Paul Greene The Village Wrench supported by Glo
51 Nick Oestreich Junior Flyers Devo
52 Timo Heister
53 Nicholas Clark Team Energy Racing Teammate Win: Billy Campbell
54 Austin Hilliard Clemson University
55 Mikey Waine Junior Flyers
56 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
57 Daniel Pascuzzi Unattached
58 Camilo Restrepo Upstate Junior Cycling
59 Kirk Flinte Unattached
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 54   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hain Tumult Racing
2 John Croom Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
3 Spencer Lowden Brevard College
4 Matthew Spargo Modry/Evergreen Racing
5 Hank Walls AYC Junior Development Team
6 Charkie Huegel Revolting Cogs
7 Willie Fowlkes RTO National Cycling
8 Colin Cavaliere OrthoCarolina/Energy Cafe
9 Robert Bennett Ms. Roses p/b J. Brown Construction
10 James Todd Frazier Cycling
11 George Balfanz Cool Breeze/Trek Bike Cycling Team
12 Alec Whyte Finish Strong Elite Cycling Team p/
13 Jerry Perullo L5Flyers p/b Maxxis
14 Chad Rochester Massage Envy Cycling p/b Catup.com
15 Cal Ford Massage Envy Cycling p/b Catup.com
16 Thomas Evelein Greater Hartford Cycling Club
17 Benjamin Spangler L5Flyers p/b Maxxis
18 Andrew Reynolds Greenville Spinners Bicycle Club/ G
19 Nicholas Blanchard Brevard College Teammate Top 5: Spencer Lowden
20 Chris Guella SV/BikeSource Racing
21 Gunnar Bergey Lees-McRae College
22 Davis Branyon Frazier Cycling
23 Beatty Wolverton Les Amis/Up State Junior Cycling/Ca
24 Todd Bolgrin Team Lake Effect
25 Justin Mcneill Village Wrench Supported By Glory C
26 Kenneth Ingersoll Ms. Roses p/b J. Brown Construction
27 Parker Haney AYC
28 W. Harrison nguy Frazier Cycling
29 Reid Rhodes Velosports Racing Team
30 Patrick Oneal Western Carolina University
31 Greg Campbell RTO National
32 Chad Hayes Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
33 James Carroll Globalbike Charlotte
34 Clayton Griffin Unattached
35 Arvin Jansen Trace Bikes Race Team
36 David Heath Frazier Cycling
37 Peter Cassidy Globalbike Club Team
38 Shawn Moseley OrthoCarolina/Energy Cafe
39 Neil Ostenfeld Massage Envy Cycling p/b Catup.com
40 Patrick Carr
41 Keith Mrochek Modry/Evergreen Partners
42 Chris Cole
43 Kevin Pergerson RTO National
44 Dawson Askew Les Amis/Calder Bros JR Development
45 Andrew Schmidt Hincapie Development team
46 Jared Moore Team Lake Effect
47 Chris Withers Team Safe Harbor p/b Technico
48 Ethan Young kershaw Unattached
49 Tommy Graul Team Dayton-Relevant Works Cycling
50 Eric Calder Up State Junior Cycling-Les Amis/Ca
51 Rand Allison Asheville youth cycling
52 Timmy Supplee Massage Envy Cycling
53 Matt Montross North American Velo/ClassBook.com
54 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling
55 Nicholas Townes Les Amis/ Upstate junior cycling
56 Dustin Mealor Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
57 William Degraw The Village Wrench presented by Glo
58 Robert Heath Frazier Cycling
59 Baker Watts RTO National
60 Eli Wemyss Treehouse Racing
61 Joshua Schaffer Unattached
62 Luis Zapata Unattached
63 Thomas Parry RTO National
64 Jason Griffin Team Roger C Peace
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 55   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Guidry Globalbike Charlotte
2 Chris Bartus GlobalBike Greenville
3 David Lovell Unattached
4 Stephen Keiser RTO National
5 Vernon Miller Safe Harbor p/b Technico Inc.
6 Brett Fisher Asheville Bicycle Racing Club
7 Luke Barnett RTO National Teammate Top 5: Stephen Keiser
8 David Jordan Athens Velo Club
9 Dean Pennypacker Globalbike Charlotte Teammate Win: Stephen Guidry
10 Roy Jones Greenville Spinners Racing
11 Ron Babington Greenville Spinners Racing Team
12 Eric Ropp Safe Harbor P/B Technico Inc Teammate Top 5: Vernon Miller
13 Chris Leavitt
14 Jeff Mrachek RTO National Teammate Top 5: Stephen Keiser
15 Jason Labonte OrthoCarolina/Energy Cafe
16 Shawn Mccarter Global Bike Charlotte Teammate Win: Stephen Guidry
17 Ralph Pulver Greater Hartford Cycling Club
18 Karsten Gregg
19 Gabriel Bustamante
20 Rip Major Greenville Spinners Racing Team
21 Charlie Fullwood Myrtle Beach Bicycle Racing
22 Jimmy Corr RTO National Teammate Top 5: Stephen Keiser
23 Simon Harvey Greenville Spinners Racing
24 Russell Thompson US Military Endurance Sports
25 Stephen Savino
26 James Smith
27 Mike Klepfer RTO National Teammate Top 5: Stephen Keiser
28 Steven Mcglothlin Cool Breeze Race Team
29 James Taylor Greenville Spinners Clib
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 22   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Klennon Crosstown Velo Racing Team
2 Ray Dangelmaier brevard college
3 Michael Mauhar
4 Jacob Pilkerton OrthoCarolina p/b Energy Cafe
5 Colton Crallie
6 Daniel Baer USC Cola
7 Juan Ricker
8 Regis Bryer brevard college Teammate Top 5: Ray Dangelmaier
9 Eric Palacio L5Flyers p/b Maxxis
10 Paul Vulcan Uptown Cylces/OrthoCarolina
11 Jeffrey Avans Charleston Bicycle Company
12 Daniel Schumacher US Military Cycling
13 Patrick Hopf
14 Ian Harding Greenville Spinners Racing
15 Nick Sabatelli CT Cycling Advancement Program
16 Cade Bennett Ms. Roses p/b J. Brown Construction
17 Luis Berrios Berrios Racing
18 Jeremy Higley Myrtle Beach Bicycle Racing
19 Andrew Nicholson Western Carolina University
20 Ned Taylor Clemson University
21 Luis Bedoya Finish Strong Endurance Team p/b GC
22 Kyle Danner Greenville Spinners Racing Team
23 Marcos Bullock Presbyterian Sports Medicine/Energy
24 Brian Cookson Globalbike Charlotte
25 Michael Garrison NGCA Mission Source
26 Stephen Loadholdt Low Country Cycling Team
27 Allen Duquette vision quest
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Christophersen Safe Harbor p/b Technico Inc.
2 Benjamin Weaver Zipp Factoy Team
3 Matthew Tebbetts Trappe Door Cycling Team
4 Yuans Halaixt TGCR
5 Tim Tobbe Crosstown Velo
6 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team
7 Shane Martin Classic Cycling/Dolce Vita Wines
8 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
9 Jefferson Parker Crosstown Velo Teammate Top 5: Tim Tobbe
10 Peter Mathern Greenville Spinners Race Team
11 Reece Haettich CrossTown Velo Teammate Top 5: Tim Tobbe
12 Joseph Wentzell QCW Cycling
13 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
14 Shaun Walsh Myrtle Beach Bicycle Racing
15 Tommy Jones Carolina Cycling Team
16 Matt Botting Carolina Cycling Team
17 Jeffrey Griffin Unattached
18 Marcus Jones Crosstown Velo Teammate Top 5: Tim Tobbe
19 Ron Short Breakawaybikes.com-Vie13 pb Felt Bi
20 Charlie Putnal Crosstown Velo Teammate Top 5: Tim Tobbe
21 Marc Buxbaum Team Spoke Cycles pb Carolina Ale H
22 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / CrankWor
23 Robert Watkins Myrtle Beach Bicycle Fix
24 James Barker Carolina Cycling Team
25 Robert Jordan Georgia Neurosurgical Institute
26 Rodney Simpson Mock Orange Bikes
27 Todd Mion The Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
28 Mark Hill Carolina Cycling Team
29 Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc. Teammate Win: Eric Christophersen
30 Stanley Dover Carolina Cycling Team
31 Cleve Blackwell Unattached
32 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team p/
33 Matt Bonaime promotioncycling.com Commonwealth E
34 David Curran Team Trappe Door p/b POA Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
35 Glen Allison Low Country Racing
36 Brad Harman Safe Harbour p/b Technico Inc.
37 Kerry Humphrey Carolina Cycling Team
38 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
39 Jeffrey May Outspokin
40 George Moser Greenville Spinners Racing
41 Justin Forney AVC Antietam Velo Club
42 Stephen Sperry The Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
43 John James Trappe Door p/b POA Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
44 Matthew Mason Mock Orange Bikes
45 James Beers CES/Crankworks
46 Chris Knetsche TRAPPE DOOR Cycling Team/Hincapie
47 Sean Mckeever Giordana-Charlotte Sports Timing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 15   Cat 3: 21   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nello Teer Mission Source / NGCA
2 Jim Palmer Outspokin' Augusta
3 Jeff Gunn SC Masters Cycling Team
4 Roger Payne ABRC
5 James Mead Giordana Clif Bar
6 James White Team Bicycles Inc.
7 Randy Mccreight Village Wrench Cycling supported by
8 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
9 Glenn Thrift SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Gunn
10 Thomas Ratajczak ABRC Teammate Top 5: Roger Payne
11 Philip Fisher Crosstown Velo Racing Team
12 Joe Lehner RTO National
13 David Kyzer Finish Strong
14 James Berry Spinx Bike Race Team
15 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
16 Jay Beam Modry/Evergreen Partners
17 Bobby Hough SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Gunn
18 Jon Limbird Greenville Velo
19 Thomas Evans na
20 Joel Price Colavita Racing Inc.
21 William Kerrigan outspoken
22 David Novak jr RTO National
23 Daniel Pawlicki
24 Jim Brown Spinx Bike Race Team
25 Joseph Gallagher SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Gunn
26 John Turner East Point Track Club
27 Stephen Duncan Velosports Mens Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 14   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robin Carpenter Hincapie Sportswear Development Tea
2 Joe Lewis
3 Oleg Tanovitchi CRCA Lupuc Racing Team
4 Matthew Zimmer Mitsubishi Laser Grand Performance
5 Toms Skujins Hincapie Sporstwear Development Tea
6 John Butler Finish Strong Elite Cycling
7 David Goodman 706 Project Powered By United Healt
8 Marcos Lazzarotto Kelly Benefit Strategies Elite
9 Winston David CRCA Lupus Racing Team
10 Stephen Bassett Hagens Berman U-23
11 Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Team p/
12 Dion Smith Team Predator Presented By Pro Cycl
13 Oscar Clark Hincapie Sportswear Development Tea Teammate Win: Robin Carpenter
14 Joey Rosskopf Hincapie Sportswear Development Tea Teammate Win: Robin Carpenter
15 Alexander Ray
16 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team
17 Jordan Marhanka Hincapie Development team
18 Billy Jones Intelligentsia Coffee
19 Isaac Enderline Hincapie Cycling
20 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706
21 David Forkner Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
22 Evan East Hincapie Cycling
23 Matt Moosa Stans NoTubes/ pb Proferrin
24 Thaddeus Dulin Team Subaru Benefitting Globalbike
25 Matthew Russell Texas Road House Cycling Team
26 Ty Magner Hincapie Sportswear Development Tea Teammate Win: Robin Carpenter
27 Alder Martz Hincapie Development team
28 Benjamin Renkema Globalbike Racing
29 Michael Dalterio
30 Hunter East Oklahoma City Velo Club
31 Jacob King Hincapie Sportswear Development Tea Teammate Win: Robin Carpenter
32 Gregory Thompson Classic Cycling / Dolce Vita Wines
33 Christopher Meacham Lees McRae College
34 Marek Lipold Peachtree Bikes
35 Nathan Smith Finish Strong Elite Team p/b GCB
36 Tomas Petit Frazier Cycling
37 Caleb Welborn Brevard College
38 Austin Sholly Cherry St. Cycles
39 Richard Rainville Hincapie Development team
40 R Maitland jones Asheville Bicycle Racing Club
41 Sean Mccarthy JAM Fund / NCC
42 Zeb King Stan's NoTubes P/b Proferrin
43 Wyatt Briggs Finish Strong Elite Cycling Team
44 Chad Capobianco High Country Development Team
45 Justin Crawford PTS Racing
46 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage p/b YourKey.com
47 John Delong Starlight Custom Apparel
48 Brad Veasey Finish Strong Elite Team p/b GCB
49 Brian Dalton Unattached
50 Ian Whaley CT Cycling Advancement Program
51 Bradford Perley 1
52 Sharon Laws UnitedHealthCare
53 Hunter Resek Mars Hill University
54 Chris Emory Crosstown Velo
55 Timothy Ahearn Aetna Cycling Team p/b The CCAP
56 Stephan Hoffman Lupus Racing Team
57 Jan Kolar CRCA Lupus Racing Team
58 Michael Lahm Velosports Racing
59 Boyd Johnson Globalbike Racing
60 Timothy Mccollum Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
61 Tim Hall Lees-McRae College
62 Kelsey Oliver RTO
63 Bryan Hoy Crosstown Velo
64 Adrian Hedderman
65 Timothy Jenkinson Starlight Custom Apparel
66 John Stowe Cherry St. Cycles
67 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team p/
68 Matt Lee Mock Orange Bikes
69 Mac Brennan Bissell Cycling
70 Miguel Bryon UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
71 Jacob Hill Finish Strong Elite Cycling Team p/
72 Aidan Charles Aetna Cycling Team p/b Charlescoach
73 Andy Lougher CRCA Lupus Racing Team
74 Joshua Whitmore Team Globalbike Wipes
75 Brendan Sullivan Lupus Racing Team
76 Joseph Schmalz UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
77 Jake Andrews Cherry St. Cycles
78 Chad Madan Cherry St. Cycles
79 Mark Warno AVC / Team Hagerstown-Washington Co
80 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team p/
81 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team p/
82 Broderick Hartley Predator Cycling
83 Nick Jowsey Greenlife-Subaru Benefitting Global
84 Lewis Gaffney American Classic Pro CX
85 Brian Suto CT Cycling Advancement Program
86 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
87 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Cyc
88 Christopher Butler Hincapie Sportswear Development Tea Teammate Win: Robin Carpenter
89 Oscar Jimenez Finish Strong Elite Cycling Team p/
90 Brian Arne Finish Strong Elite Team p/b GCB
91 Darren Fuller Atlantic Velo
92 Brandon Milet Farm Team Elite Men's Cycling Team
93 Brandon Pruett Hincapie Development
94 Igor Rudalev Lupus Racing Team
95 David Hoyle CT Cycling Advancement Program
96 E. Julian cabra Finish Strong Elite Cycling Team p/
97 Keegan Gilder Globalbike racing
98 Dylan Knutson Lees-McRae College
99 John Harris Aetna Cycling Team p/b Charlescoach
100 Michael Palevo Finish Strong Elite Team pb/GCB
101 David Lombardo Hincapie Development team
Finishers: Cat 1: 48   Cat 2: 40   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christy Keely Asheville Bicycle Racing Club
2 Cinthia Lehner Pain Pathways Cycling Team
3 Erica Zaveta FCS|Zngine
4 Page Robertson Lees McRae College
5 Morgan Patton Team novo Nordisk
6 Ashlyn Woods Carolina Cycling Team
7 Megan Heath Frazier Cycling
8 Kathleen Mitchell Team Zoom
9 Debbie Milne Finish Strong Elite Cycling Team p/
10 Samantha Bendt Carolina Cycling Team
11 Sarah Hill Brevard College
12 Amy Hill Myrtle Beach Bicycle Racing
13 Arden Stelly Pain Pathways Cycling Team Teammate Top 5: Cinthia Lehner
14 Jennifer Wakeman Team Zoom
15 Sarah Matchett CoolBreezeTrek
16 Sarah Kraxberger Carolina Cycling Team
17 Salma Huque Junior Flyers
18 Julie Kuliecza Pepper Palace Pro Cycling
19 Ellen Carroll BeckJanitorial.com
20 Deb Sweeney whitmore Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
21 Jane Tullis Frazier Cycling
22 Rachel Gideon Frazier Cycling
23 Allison Arensman Asheville Bicycle Racing Club Teammate Win: Christy Keely
24 Melissa Hiller QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
25 Stephanie Felty BeckJanitorial.com
26 Isabella Nguy Frazier Cycling
27 Christina Panella East Point Track Team
28 Marlena Crovatt-bagwell Team OSB
29 Mandy Thompson GHS Every Woman Cycling team
30 Amy Wise Team Outspokin
31 Donna Kerby Globalbike Racing
32 Rindi Wood Villlage Wrench Supported By Gloryc
33 Elizabeth Brady Team Zoom
34 Susan Jones - morgan Team Zoom
35 Victoria Haney AYC Junior Development Race Team
36 Nicole Miranda Mirco Racing
37 Hannah Cook Brevard College
38 Annalise Oestreich Junior Flyers Devo
39 Heather Webber RTO
40 Kate Eckrote Frazier Cycling
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 6   Cat 3: 13   Cat 4: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rindi Wood Villlage Wrench Supported By Gloryc
2 Heather Webber RTO
3 Stephanie Felty BeckJanitorial.com
4 Nicole Miranda Mirco Racing
5 Victoria Haney AYC Junior Development Race Team
6 Laura Calvin Cool Breeze Trek
7 Kayla Edington Team Energy Racing
8 Isabella Brookshire Twenty16 Junior Development
9 Rachel Gideon Frazier Cycling
10 Jane Tullis Frazier Cycling
11 Christina Panella East Point Track Team
12 Amy Wise Team Outspokin
13 Marlena Crovatt-bagwell Team OSB
14 Kim French Greenville Spinners Bicycle Club
15 Kate Eckrote Frazier Cycling
16 Hannah Cook Brevard College
17 Isabella Nguy Frazier Cycling
18 Page Robertson Lees McRae College
19 Annalise Oestreich Junior Flyers Devo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat ?: 2