Log In
 
 
Greenville Spring Series • Mar 1 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Garrison NGCA Mission Source
2 Billy Campbell Team Energy Racing
3 Luis Guillen AYC Junior Development Team
4 David Walls AYC Junior Development Team
5 Wyatt Myers Simple Green/Bike Religion
6 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
7 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
8 Michael Potter VeloSports Racing
9 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
10 Sebastian York AYC Junior Development Team Teammate Top 5: Luis Guillen
11 Cam Mancuso Lees-McRae College
12 Myles Lietzke Ms Roses P/b J.Brow-ChampSys
13 Anthony Rizzo Cool Breeze/Trek Bike Cycling Team
14 Connor Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
15 Christian Dicenso Prima Tappa p/b Mansfield Oil
16 Timo Heister
17 Kenny Mcneill B2C2 pb Boloco
18 Paul Gregory Cyclus Sports
19 Ford Murphy Northeastern University
20 Micah Milne Finish Strong Elite Cycling Team
21 Tyler Perkins Mars Hill University
22 Louis Turra
23 Jose Avila Lees-McRae College
24 Ryan Collette Unattached
25 Liam Ainslie UGA Cycling
26 Andrew Fairman AYC Development Team
27 James Brookshire Volharden
28 Zachary Valdez Brevard College
29 Trent Blackburn Wattage Cottage
30 Tyler Nothstein Lees McRae College
31 Hannah Barnes
32 Aidan Pounder AYC Junior Development Race Team
33 Matthew Mcnees Cyclus Sports
34 Brock Mason Big Ring Racing
35 Aaron Trent Team Roger C. Peace
36 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
37 Nicholas Luther Mount Pleasant Velo
38 Blair Hobgood Triangle Velo
39 Conor Schunk Finish Strong Elite Cycling Team p/
40 Cecilio Cruz Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
41 Samuel Dobrozsi Lees McRae Cycling Team
42 Christopher Deluco Black Tie Sports/Spine
43 Bryan Jones National Capital Velo Club/UnitedHe
44 Jeff Michenfelder Greenville Spinners Racing
45 Mikey Waine Junior Flyers
46 James Haycraft ICE Racing
47 Camden Simon TGCR
48 Devin Reavis AYC Junior Development Team Teammate Top 5: Luis Guillen
49 Scott Morris Scenic City Velo
50 Allison Arensman Asheville Bicycle Racing Club
51 John Croom Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
52 Camilo Restrepo Upstate Junior Cycling
53 Jimm Mcelroy VeloSports Racing
54 Jake Morman Lifetime Bikes Loganville
55 Logan Luker Cumberland University
56 Zachary Houlik Lees-McRae College
57 Nicholas Clark Team Energy Racing Teammate Top 5: Billy Campbell
58 Franklin Deese Cyclus Sports
59 Derek Tavasci Village Volkswagen Cycling Team
60 Ives Vanheule RTO National
61 Jason Casteen Unilin MDF
62 Kirk Flinte Unattached
63 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
64 James Couvillion Les Amis/ CDC Devo
65 Lorenzo Grippo Black Tie Sports/Spine
66 Samuel Kophazi Les Amis / Calder Brothers Devo
67 Parker Goodson Trace Bikes
68 Ben Rothschild Frazier Cycling
69 Bradley Garrett Upstate Junior Cycling
70 Joshua Cole Velosports Racing
71 Tracy Terpstra Krystal / SCV
72 Jason Ward Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
73 Chris Esposito Lees-McRae College
74 Nick Oestreich Junior Flyers Devo
75 Reece Oleson Cumberland University
76 James Delong Village Volkswagen Cycling Team
77 Nathaniel Rowe Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 71   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Cole
2 Keith Mrochek Modry/Evergreen Partners
3 Neil Ostenfeld Massage Envy Cycling p/b Catup.com
4 Reid Rhodes Velosports Racing Team
5 Kyle Rainey Cumberland University
6 Rob Butler Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
7 Willem Kaiser Team Mission Source / NGCA
8 Brent Beadles Clemson University
9 Kenneth Ingersoll Ms. Roses p/b J. Brown Construction
10 Davis Branyon Frazier Cycling
11 Baker Watts RTO National
12 Parker Haney AYC
13 Spencer Lowden Brevard College
14 Patrick Oneal Western Carolina University
15 Gunnar Bergey Lees-McRae College
16 Chris Guella SV/BikeSource Racing
17 James Todd Frazier Cycling
18 Joshua Schaffer Unattached
19 W. Harrison nguy Frazier Cycling
20 Sean Mckeever Giordana-Charlotte Sports Timing
21 Jonathan White Low Country Racing
22 John Malley Clemson University
23 Hank Walls AYC Junior Development Team
24 Willie Fowlkes RTO National Cycling
25 Alex Petkus Pfoodman Racing
26 William Jenkins Globalbike Charlotte
27 William Greene Cumberland University Teammate Top 5: Kyle Rainey
28 Luke Caldwell Cumberland University Teammate Top 5: Kyle Rainey
29 Charles Dean
30 Jim Siemens ABRC
31 Charlie Mckenzie AYC Junior Development Race Team
32 Daniel Lenis SV/Bikesource Racing
33 Mitchell Crofts Low Country Cycling Team
34 Ken Beaudry Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Keith Mrochek
35 Nicholas Blanchard Brevard College
36 James Brigman South Main Cycles Racing
37 Beatty Wolverton Les Amis/Up State Junior Cycling/Ca
38 Eli Wemyss Treehouse Racing
39 Eric Calder Up State Junior Cycling-Les Amis/Ca
40 Jacob Luther Clemson Cycling
41 Dawson Askew Les Amis/Calder Bros JR Development
42 Joel Fischer McDonalds Cycling Team
43 Alec Whyte Finish Strong Elite Cycling Team p/
44 Kenneth Rowe All American Bike Club
45 David Heath Frazier Cycling
46 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling
47 Brian Levy SV/BikeSource Racing
48 Karl Johnson Finish-Strong Endurance Team
49 Robert Heath Frazier Cycling
50 Scott Kapelewski Northeastern University
51 Deane Gauthier Crosstown Velo
52 Barrett Mitchell Ms. Roses p/b J. Brown Construction
53 Chris Withers Team Safe Harbor p/b Technico
54 Guy Kemmann Lowcountry Velo
55 Nicholas Townes Les Amis/ Upstate junior cycling
56 Maxwell Nagel Northeastern
57 William Degraw The Village Wrench presented by Glo
58 Andrew Reynolds Greenville Spinners Bicycle Club/ G
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 54   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Ropp Safe Harbor P/B Technico Inc
2 Peter Jasnoch
3 David Lovell Unattached
4 Stephen Keiser RTO National
5 Benjamin Wiegand VeloSports Racing
6 Stephen Guidry Globalbike Charlotte
7 David Jordan Athens Velo Club
8 Ron Babington Greenville Spinners Racing Team
9 Jeff Mrachek RTO National Teammate Top 5: Stephen Keiser
10 David Tucker Greenville Spinners Race Team
11 Dan Murray Global Bike Greenville
12 Michael Wike
13 Andreas Zagel
14 Roy Jones Greenville Spinners Racing
15 Vernon Miller Safe Harbor p/b Technico Inc. Teammate Win: Eric Ropp
16 Keith Wiemert
17 Charlie Fullwood Myrtle Beach Bicycle Racing
18 Raphael Zagury
19 Tom Oconnor
20 Shawn Mccarter Global Bike Charlotte
21 Simon Harvey Greenville Spinners Racing
22 Rip Major Greenville Spinners Racing Team
23 Tony Zaffino VeloSports Racing Teammate Top 5: Benjamin Wiegand
24 Brett Fisher Asheville Bicycle Racing Club
25 Greg Miller
26 Christopher Benson
27 Robert Potter Asheville Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 20   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Klennon Crosstown Velo Racing Team
2 Michael Mauhar
3 Luis Bedoya Finish Strong Endurance Team p/b GC
4 Jeffrey Avans Charleston Bicycle Company
5 Sean Allen Cushman & Wakefield Racing
6 Kyle Danner Greenville Spinners Racing Team
7 Paul Vulcan Uptown Cylces/OrthoCarolina
8 Juan Ricker
9 Brian Alba Northeastern
10 Ross Szendrei FACT
11 Regis Bryer brevard college
12 Caleb Smith AYC Club team
13 Luke Mcmurtrey
14 Zach Lutz
15 Charles Richey
16 Spencer Middleton
17 Everett Engstrom Clemson University
18 Alex Darnell Cool Breeze Cyclery/Trek Bicycle St
19 Justin Keck
20 Daniel Schumacher US Military Cycling
21 Brent Hawkins
22 Ben Mckenzie AYC Junior Development Race Team
23 Jose Soto Massage Envy Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 19   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Tebbetts Trappe Door Cycling Team
2 Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc.
3 Matt Botting Carolina Cycling Team
4 Andrew Pooser Chainheart Cycling Studio
5 Peter Mathern Greenville Spinners Race Team
6 Justin Meschler Big Ring Racing
7 William Wisse DRV/RCS/DRISCOLL
8 Mark Hill Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Matt Botting
9 Gordon Stiel Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Matt Botting
10 Brad Harman Safe Harbour p/b Technico Inc.
11 Charlie Putnal Crosstown Velo
12 Bruce Stauffer Cycle Works
13 Yuans Halaixt TGCR
14 Art Odell
15 Shaun Walsh Myrtle Beach Bicycle Racing
16 Gary Bolduc Greater Hartford Cycling Club
17 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / CrankWor
18 Marcus Jones Crosstown Velo
19 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Matthew Tebbetts
20 Brad Ober Thru-It-All Cycling
21 Hugh Moran Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
22 Brady Rogers Unattached
23 Adam Pinkston Chainheart Cycling Studio Teammate Top 5: Andrew Pooser
24 John James Trappe Door p/b POA Teammate Win: Matthew Tebbetts
25 Matt Bonaime promotioncycling.com Commonwealth E
26 Andrew Rothstein Blue Hills Cycling Club
27 Jeff Kozlowski
28 Christopher Connaughty Unattached
29 David Curran Team Trappe Door p/b POA Teammate Win: Matthew Tebbetts
30 Cleve Blackwell Unattached
31 Tim Tobbe Crosstown Velo
32 Kerry Humphrey Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Matt Botting
33 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA Teammate Win: Matthew Tebbetts
34 Mitchel Henderson MH Racing
35 George Moser Greenville Spinners Racing
36 Chris Knetsche TRAPPE DOOR Cycling Team/Hincapie
37 Robert Watkins Myrtle Beach Bicycle Fix
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 13   Cat 3: 10   Cat 4: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Sullivan Lupus Racing Team
2 Scott Miner Unattached
3 Jeff Gunn SC Masters Cycling Team
4 Glenn Poupore SC Masters Cycling Team
5 Lee Reavis Modry/Evergreen Partners
6 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
7 David Moore Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Lee Reavis
8 Guenter Heyen Unilin MDF racing team
9 James Berry Spinx Bike Race Team
10 Roger Payne ABRC
11 Arthur Danfy SPINX BIKE RACE TEAM
12 Michael Berry Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Lee Reavis
13 Andrew Gamble Modry Evergreen Racing
14 Joel Price Colavita Racing Inc.
15 Bobby Hough SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Gunn
16 Thomas Ratajczak ABRC
17 Philip Fisher Crosstown Velo Racing Team
18 Glenn Thrift SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Gunn
19 James Mead Giordana Clif Bar
20 Derek Wilford Spin / Litzler Automation
21 David Novak jr RTO National
22 Jeff Welch Industry Nine Cycling p/b ABRC
23 Thomas Sunday FACT
24 Ralph Pulver Greater Hartford Cycling Club
25 Ben Jones SC Masters
26 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
27 Jim Palmer Outspokin' Augusta
28 Terry Wilson Asheville Bicycle Racing Club
29 Jim Brown Spinx Bike Race Team
30 Jon Limbird Greenville Velo
31 Joe Lehner RTO National
32 Joseph Gallagher SC Masters Cycling Team Teammate Top 5: Jeff Gunn
33 James White Team Bicycles Inc.
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 15   Cat 4: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Butler Hincapie Sportswear Development Tea
2 Joey Rosskopf Hincapie Sportswear Development Tea Teammate Win: Christopher Butler
3 Joe Lewis
4 Dion Smith Team Predator Presented By Pro Cycl
5 Matt Moosa Stans NoTubes/ pb Proferrin
6 Andrew Baker Astellas Oncology
7 David Novak Kelly Benefit Strategies Elite
8 Ty Magner Hincapie Sportswear Development Tea Teammate Win: Christopher Butler
9 Mac Brennan Bissell Cycling
10 David Forkner Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
11 Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Team p/
12 Tommy Schubert Cumberland University
13 Stephan Hoffman Lupus Racing Team
14 Toms Skujins Hincapie Sporstwear Development Tea
15 Marcos Lazzarotto Kelly Benefit Strategies Elite
16 Buddy Spafford Lupus Racing Team
17 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage p/b YourKey.com
18 Jacob Hill Finish Strong Elite Cycling Team p/
19 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team
20 Stephen Bassett Hagens Berman U-23
21 Caleb Welborn Brevard College
22 Winston David CRCA Lupus Racing Team
23 Tao Geoghegan hart
24 David Goodman 706 Project Powered By United Healt
25 Boyd Johnson Globalbike Racing
26 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Cyc
27 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706
28 Paul Lynch BMC Development Team
29 Alex Kellum Clemson Cycling Team
30 Sean Mccarthy JAM Fund / NCC
31 Matthew Zimmer Mitsubishi Laser Grand Performance
32 Chad Capobianco High Country Development Team
33 Wyatt Briggs Finish Strong Elite Cycling Team
34 Bryan Hoy Crosstown Velo
35 Nolan Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
36 Tomas Petit Frazier Cycling
37 Tanner Hurst Cumberland University
38 Mike Stone Lupus Racing Team
39 John Delong Starlight Custom Apparel
40 Ted Hopkins Revolution Cycle Sports
41 Oleg Tanovitchi CRCA Lupuc Racing Team
42 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team
43 Jay Major FloridaVelo
44 Michael Dalterio
45 Sharon Laws UnitedHealthCare
46 Mauro Rato Finish Strong Elite Cycling Team p/
47 Tim Hall Lees-McRae College
48 David Hoyle CT Cycling Advancement Program
49 David Flynn Hincapie Cycling
50 Isaac Enderline Hincapie Cycling
51 John Butler Finish Strong Elite Cycling
52 Brad Veasey Finish Strong Elite Team p/b GCB
53 Troy Adams Paceline Sports LLC
54 Christopher Calder Greenlife-Subaru Cycling Team benef
55 William Guillen Happy Tooth Racing
56 Igor Rudalev Lupus Racing Team
57 Andy Lougher CRCA Lupus Racing Team
58 Jan Kolar CRCA Lupus Racing Team
59 Aidan Charles Aetna Cycling Team p/b Charlescoach
60 Alder Martz Hincapie Development team
61 Andrew Hodges Round Here Racing
62 Christopher Meacham Lees McRae College
63 Joseph Tortorelli Scarlet Fire
64 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team p/
65 Hunter Resek Mars Hill University
66 Timothy Jenkinson Starlight Custom Apparel
67 Andrew Raab CCB
68 Nathan Race Greenlife-Subaru Benefitting Global
69 Brandon Milet Farm Team Elite Men's Cycling Team
70 David Duquette pre reg
71 Peter Haile Starlight Custom Apparel
72 Zack Kratche Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys
73 Brad Reed Unattached
74 Jordan Marhanka Hincapie Development team
75 Adrian Hedderman
76 Zeb King Stan's NoTubes P/b Proferrin Teammate Top 5: Matt Moosa
77 Alexander Ray
78 John Tousignant Ms. Roses p/b J. Brown - Champ Sys
79 Brian Sheedy Brevard College
80 Luis Flores Happy Tooth Racing
81 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team p/
82 Brendan Sullivan Lupus Racing Team
83 Dylan Knutson Lees-McRae College
84 Nathan Smith Finish Strong Elite Team p/b GCB
85 Keegan Gilder Globalbike racing
86 Robert Berghel Village VW Elite Cycling
87 Bradford Perley 1
88 Aubrey Moore Cumberland University
89 Jose Arguelles Greater Hartford Cycling Club
90 Stephen Wagstaff North Carolina State University at
91 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin Teammate Top 5: Matt Moosa
92 Austin Vincent C.F. Racing
93 Oscar Jimenez Finish Strong Elite Cycling Team p/
94 Henry Willis Pioneer Mortgage Funding p/b Yourke
95 Benjamin Renkema Globalbike Racing
Finishers: Cat 1: 49   Cat 2: 31   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christy Keely Asheville Bicycle Racing Club
2 Debbie Milne Finish Strong Elite Cycling Team p/
3 Arden Stelly Pain Pathways Cycling Team
4 Julie Kuliecza Pepper Palace Pro Cycling
5 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team
6 Megan Heath Frazier Cycling
7 Hannah Arensman Twenty16 Pro Cycling
8 Sarah Shields Lees-McRae College
9 Page Robertson Lees McRae College
10 Emily Tortorelli Scarlet Fire
11 Amy Hill Myrtle Beach Bicycle Racing
12 Salma Huque Junior Flyers
13 Maryann Riley FACT
14 Tonya Shuba Greenville Spinners Bicycle Club
15 Susan Jones - morgan Team Zoom
16 Ariel Burgess Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
17 Beth Barry Greenville Spinners
18 Rindi Wood Villlage Wrench Supported By Gloryc
19 Rachel Gideon Frazier Cycling
20 Amy Alexander Team Zoom
21 Elizabeth Lee Lifetime Bikes Loganville
22 Hailey Sarausky Lees-McRae College
23 Nicole Miranda Mirco Racing
24 Carolyn Austin langey Clemson University
25 Rachel Diaz granados Northeastern
26 Victoria Haney AYC Junior Development Race Team
27 Isabella Nguy Frazier Cycling
28 Annalise Oestreich Junior Flyers Devo
29 Elizabeth Harrison
30 Catherine Harley Spokeswomen Racing
31 Kaitlyn Lawrence Lees McRae College
32 Isabella Brookshire Twenty16 Junior Development
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Tortorelli Scarlet Fire
2 Tonya Shuba Greenville Spinners Bicycle Club
3 Ariel Burgess Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
4 Beth Barry Greenville Spinners
5 Rindi Wood Villlage Wrench Supported By Gloryc
6 Rachel Gideon Frazier Cycling
7 Hailey Sarausky Lees-McRae College
8 Nicole Miranda Mirco Racing
9 Carolyn Austin langey Clemson University
10 Rachel Diaz granados Northeastern
11 Victoria Haney AYC Junior Development Race Team
12 Isabella Nguy Frazier Cycling
13 Elizabeth Harrison
14 Karen Muehl OrthoCarolina/Energy Cafe
15 Isabella Brookshire Twenty16 Junior Development
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 1