Log In
 
 
Driveway Spring Classic Race • Mar 8 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruarri Day-stirrat 787 Racing
2 Stephen Gregorios Radsport Cycling Team
3 Antonio Latto Austin Nationals Cycling
4 Doug Allen ROL Wheels
5 David Callahan Bat City Cycling
6 Michael Morgovnik Shred Monster
7 Larry Blanchard ROL Wheels Teammate Top 5: Doug Allen
8 Stefan Hardie Austin Nationals Cycling Teammate Top 5: Antonio Latto
9 William Greenwood ROL Wheels Teammate Top 5: Doug Allen
10 Vincent Marotte Bat City Cycling Teammate Top 5: David Callahan
11 Eardie Curry 787 Racing Teammate Win: Ruarri Day-stirrat
12 Charles Bippert ROL Wheels Teammate Top 5: Doug Allen
13 Robert Wray Austinbikes/Revenant
14 Jennifer Mix 787 Racing Teammate Win: Ruarri Day-stirrat
15 Brian Niederhaus Bat City Cycling Teammate Top 5: David Callahan
16 Jeromie Payne Bat City Cycling Teammate Top 5: David Callahan
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Gray Volharden
2 Casey Paxton Austin Bikes/ Mobil 1
3 Brian Pitre Driveway Series Racing
4 Bertram Jernejcic 787 Racing
5 Nathan Aikele Swiss American Racing
6 Michael Johnson DNA Racing
7 Mateo Sanchez Volharden Teammate Win: Rob Gray
8 Jesse Slate Team Wooly Mammoth
9 James Dubois Bike World Racing
10 Paul Abel
11 William Greenwood ROL Wheels
12 Isaac Porterfield Dark Horse Racing
13 Christian Gunther Driveway Series Racing Teammate Top 5: Brian Pitre
14 Keith Shelly VooDoo Racing
15 Jake Lanoux Super Squadra pb AustinBikes
16 Adam Mccullough
17 John-matthew Hattaway
18 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
19 Tyler Cutbirth Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Casey Paxton
20 Larry Blanchard ROL Wheels
21 Dylan Gray Volharden Teammate Win: Rob Gray
22 Patrick Davis Jack & Adams Racing Team - Austin,
23 Jeromie Payne Bat City Cycling
24 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling T3Multisports
25 Charles Bippert ROL Wheels
26 Enrique Varela 787 Racing Teammate Top 5: Bertram Jernejcic
27 Aaron Wade VooDoo Racing
28 Raymond Reisen Volharden Teammate Win: Rob Gray
29 David parker Bicycle-heaven Bicycle Heaven / PVA
30 Paul Baird Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
31 Patrick Hallett Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Casey Paxton
32 Martin Soetaert ROL Wheels
33 Nathan Sheetz VooDoo Racing
34 John Pearson VooDoo Racing
35 Devin Parker
36 Connor Herrington Super Squadra pb AustinBikes
37 Austin Walker Dark Horse Racing
38 Robert Mcmanmon VooDoo Racing
39 Ted Nitka Chicken and Waffles Racing
40 Gary Obernolte Bat City Cycling
41 Ali Sobhani Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Casey Paxton
42 Sean Mcmanus Bat City Cycling
43 Kiet Tran GCCA
44 Bari Mayer 787 Racing Teammate Top 5: Bertram Jernejcic
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 39   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Ederhoff Cook Ford/Bay Area Cycling
2 Scott Boykin Texas Pro Health Racing
3 Sebastian Bartnik
4 Blake Schrader Squadra Di Servitori
5 Austin Walker Dark Horse Racing
6 Hanson Little
7 Michael Unruh US Military Cycling Team
8 Adrian Reyes
9 Omar Espinoza Northwest Cycling Club
10 Chris Tissues Ham Cycles
11 Hendra Wibowo Northwest Cycling Club
12 Daniel Curtin Bicycle Sport Shop Road Team
13 David Luplow Bicycle Sport Shop Road Team
14 Dean Deville
15 Kerman Hammond GS Tenzing
16 Chris Tran
17 Wesley Duff Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
18 Brian Menegaz Ham Cycles
19 Allan Watkins
20 Jaxson Warrick VooDoo Racing
21 Keita Nishiyama Baylor University
22 Andy Zamora Pedal Power Racing
23 John Kirtley Austinbikes/Revenant
24 Jurgen Gruber VooDoo Racing
25 Scott cryan Cook ford/bay area cycling Cook Ford/Bay Area Cycling Teammate Win: Kurt Ederhoff
26 Jason Dorn US Military Cycling Team
27 Paul Gerhardt Squadra Di Servitori Teammate Top 5: Blake Schrader
28 Kai Dussling Northwest Cycling Club
29 Lukas Bouvrie
30 Shane Valentine Bicycle Heaven / PVA
31 Rance Ivie Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
32 Russell Carawan Bat City Cycling
33 Jarod Petty
34 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing Teammate Top 5: Austin Walker
35 Jason Anderson Bicycle Heaven / PVA
36 Austin Schneider Northwest Cycling Club
37 Eric Melcer
38 Tim Sharp Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
39 Mike Hutton Northwest Cycling Club
40 Wayne Ostrout
41 Tyler Helms
42 John Klemczyk
43 Tyler Paige
44 Enrique Garcia Ham Cycles
45 Steve Barraco
46 Jay Mccullough
47 Courtney Britt
48 Igor Jaramillo Northwest Cycling Club
49 Brian Creasy
50 Brian Malarski Omnium Racing
51 Michael Lewis 512-Racing p/b AJ's Cyclery
52 David Monroe Squadra Di Servitori Teammate Top 5: Blake Schrader
53 Eric Tan
54 Byron Bordelon
55 Ryan Raeke Hotter'N Hell Hundred
56 John Fermo Ham Cycles
57 Christian Perez
58 Adrian Alvarado
59 Kenneth Prine Northwest Cycling Club
60 Stephen Bijansky
61 Chris Moore
62 Joe Carreon
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 23   Cat 5: 32   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Alcocer Bicycle Heaven / PVA
2 Ian Anderson Bicycle Heaven / PVA Teammate Win: Aidan Alcocer
3 Tommy Ketterhagen 787 Racing
4 John Ketterhagen 787 Racing
5 Santiago Soto T3Multisports Elite Junior Cycling
6 Aaron hagler T3multisports elite junior cycling T3Multisports
7 Jack Bonilla T3Multisports
8 Christian danoy T3multisports T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Top 5: Santiago Soto
9 Cole Robinson T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Top 5: Santiago Soto
10 Angel Leal Bicycle Heaven / PVA Teammate Win: Aidan Alcocer
11 Paul Porterfield Dark Horse Racing
12 Kasey Copley T3Multisports
13 Elijah Goldreyer Boneshaker Project
14 Nathan Lewis 512-Racing p/b AJ's Cyclery
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc
2 James Caldwell Corpus Christi Cycle Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Wenger Super Squadra
2 Michael sheehan Elbowz racing Boneshaker Project
3 Meredith Miller Chicken and Waffles Racing
4 Alec Aldape Super Squadra pb AustinBikes
5 Brandon Smith ATC Racing
6 Kevin Fish Super Squadra pb AustinBikes
7 Brant Speed Driveway Series Racing
8 Grayson Brookshire Volharden
9 Christopher Lutz Bicycle Heaven / PVA
10 Grant Koontz Super Squadra pb AustinBikes Teammate Top 5: Alec Aldape
11 Carson Lange VooDoo U23
12 Bill Quach Southern Elite/Sun & Ski Sports Teammate Top 5: Michael sheehan Elbowz racing
13 Andrew Seitz Kelly Benefit Strategies/LSV
14 Mitchell Sides Jack & Adams Racing Team - Austin,
15 Jonny Sundt
16 Kevin Girkins Super Squadra pb AustinBikes Teammate Top 5: Alec Aldape
17 Mason Quintana Austin Bikes/ Mobil 1
18 Paul Carty Austin Bikes/ Mobil 1
19 Adrian Flores Boneshaker Project Teammate Top 5: Michael sheehan Elbowz racing
20 Tice Porterfield VooDoo U23
21 Robert Biard 787 Racing
22 Ruarri Day-stirrat 787 Racing
23 John Connolly Team Yacht Club
24 Michael Mull Dark Horse Racing
25 Gregg Ueckert Chicken & Waffles
26 Steven Wheeler Super Squadra pb AustinBikes Teammate Top 5: Alec Aldape
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chelsea Smith Team Endurance 360
2 Leila Kasprzyk River City Market Racing
3 Courtney Bach ThinkFinance Racing
4 Karla Gendler
5 Eryn Wike ThinkFinance Racing
6 Suzy Snell Colavita Racing
7 Nadia Barrera River City Market Racing Teammate Top 5: Leila Kasprzyk
8 Kelly Cole ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Courtney Bach
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debra Bailey River City Market Racing
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Baird Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
2 Carolyn Defoore Bicycle Sport Shop Road Team
3 Estefy Gonzalez T3Multisports
4 Shannon Stauffer
5 Yen Nguyen Austin Flyers Women's Cycling
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenny Park River City Market Racing
2 Kathleen Hattaway Team Cycle Progression
3 Jennifer Mix 787 Racing
4 Kim Ciolli River City Market Racing Teammate Win: Jenny Park
5 Rheannon Cunningham River City Market Racing Teammate Win: Jenny Park
Finishers: Cat 1: 5