Log In
 
 
Fair Park Criterium • Mar 8 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Love PACC
2 John Murazak Matrix/RBM
3 Edgar Ibarra
4 Larry Decicco Rockwall Cycling
5 John Bain GS Tenzing
6 Stewart Ericson Team Bicycles Inc.
7 Enoc Ishida Dallas BIke Works
8 Michael Wert GS Tenzing Teammate Top 5: John Bain
9 Colby Logback Team Party Time
10 Gilberto Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
11 Tyler Cloutier Cutaway - Felt p/b Angus Dentistry
12 Matthew Gosling Team Party Time
13 Ben williams Team undiscovered DNA Racing
14 Brent Aston Mirage
15 Keith Hargis Matrix Cycling Club
16 Robert Snedden Rockwall Cycling Teammate Top 5: Larry Decicco
17 Adam Biwan Watt Posse
18 Michael Bohn PACC Teammate Win: Glen Love
19 Rodolfo Arredondo GS Tenzing Teammate Top 5: John Bain
20 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
21 Kenneth Maclean GS Tenzing Teammate Top 5: John Bain
22 Jesus Chaparro Dallas Bike Works
23 Will Frank Rockwall Cycling Teammate Top 5: Larry Decicco
24 Richard Quezada PARK PLACE DEALERSHIPS
25 Robert Watson Rockwall Cycling Teammate Top 5: Larry Decicco
26 Stuart Rasley GS Tenzing Teammate Top 5: John Bain
27 Garrett Hobbs Dark Horse Racing
28 Joseph Giardano GS Tenzing Teammate Top 5: John Bain
Finishers: Cat 2: 14   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Braden FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
2 Stewart Ericson Team Bicycles Inc.
3 Johnny Cox Tuneros Racing Team
4 Kevin Gregory KingRacingGroup
5 Gilberto Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
6 Lester Carson Colonel's /Sho-Air
7 Joshua Carey Mirage
8 Will Hughes Boneshaker Project
9 Gary Dutschmann Mirage
10 Hugo Scala Matrix/RBM
11 Toby Russell PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Andrew Bradfield
13 Mike Mitcham TBi - Dedicated Race Team Teammate Top 5: Stewart Ericson
14 James Jones Mirage
15 Roberta Rodriguez
16 Gabriel Ortiz Oak Cliff Bicycle Company
17 Jordan Ransom
18 Nard Moseley KingRacingGroup Teammate Top 5: Kevin Gregory
19 Jesus Chaparro Dallas Bike Works
20 Bert Herrington Velo Gold Racing
21 Mike Herrick Dallas Bike Works
22 Rob Sandusky Matrix/RBM
23 R Les terrill Dallas BIke Works
24 Mark Adame Herradura Tequila/Revoluzione Racin
25 Joel Hawks FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Win: Michael Braden
26 Christopher Rowley Herradura Tequila/Revoluzione Racin
27 Charlie Waskey Team Rokform
28 Boyd Wallace Dallas Bike Works
29 Derrick Saunders Colonel's /Sho-Air
30 James Dowhin Team Party Time
31 John Jordan McKinney Velo Club
32 Ricardo Martinez Griin / Mambo Cycling Team
33 Jeremy Ordaz Oak Cliff Bicycle Company
34 William Bonnette Herradura Tequila/Revoluzione Racin
35 Frank Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team Teammate Top 5: Gilberto Velazquez
36 Patrick T burke McKinney Velo Club
37 Marc Parlette FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Win: Michael Braden
38 Brent Napier FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Win: Michael Braden
39 Charles Mills Mirage
40 Hugo Scala Matrix/RBM
41 Todd Thomas Matrix Cycling Club
42 Mike Reade Arlington Velo Club
43 Steven Mitchell GS Tenzing
44 Johnpaul Blanton Boneshaker Project
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 27   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vitor Zucco schizzi BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
2 Gabriel Ortiz Oak Cliff Bicycle Company
3 Nick Hanesand Southwest Cycling Club Racing
4 Michael Neinast Dark Horse Racing
5 Mark Molthan
6 Andrew Leverette Athletes on Track
7 Hugo Scala Matrix/RBM
8 Francisco Gonzalez Dallas Racing
9 Colt Clemens Rockwall Cycling
10 Jeremy Ordaz Oak Cliff Bicycle Company Teammate Top 5: Gabriel Ortiz
11 Brian Buchrucker Herradura Tequila/Revoluzione Racin
12 Brian Estes Mirage
13 William Hughes FRESH Racing
14 Kevin Goins Herradura Tequila/Revoluzione Racin
15 Greg Clark Herradura Tequila/Revoluzione Racin
16 Alexander Link PACC
17 Hunter Lucas Athletes on Track
18 David Lopez Plano Athletic Cycling Club/PACC
19 Jacob Ingram Matrix Cycling Club
20 Austin Smith
21 Clyde Stafford jr Mirage
22 David Vong Ozark Cycling Club
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Arsenault S3 Racing team
2 Alex Olmeta
3 Jacob Shepherd
4 Reydesel Garcia GS Tenzing
5 Bradyn Smith Matrix Cycling Club
6 Logan Maxey Cadence Cyclery
7 Ryan Terry Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Bradyn Smith
8 John Collins
9 Chase Widener Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Bradyn Smith
10 Jayan Joshi
11 Rohan Khatti
12 Will Mabes
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Waskey Team Rokform
2 Bill Viering MBBC Racing
3 Brion Goudreau Cadence Cyclery
4 Quintin Boehmisch Team Bicycles Inc.
5 Michael baker Tbi - dedicated race team TBi - Dedicated Race Team
6 Albert Sweany TBi - Dedicated Race Team
7 Scott taylor Sun & ski/champion core racing Team Bicycles Inc. Teammate Top 5: Quintin Boehmisch
8 Joel Shewry TBi - Dedicated Race Team Teammate Top 5: Quintin Boehmisch
9 Gerardo Chaparro FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
10 Edvin Ordonez
11 Alexander Link PACC
12 James Wolff PACC
13 Kentara Mckinney McKinney Velo Club
14 Carey Allen Tuneros Racing Team
15 William Hughes FRESH Racing
16 Brad Jay Joe's Pro Bikes
17 Steve Chisholm PARK PLACE DEALERSHIPS
18 Jeffrey Waller BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
19 Mack Mckinney Dallas BIke Works
20 Brad Boulton TBi - Dedicated Race Team Teammate Top 5: Quintin Boehmisch
21 Greg Clark Herradura Tequila/Revoluzione Racin
22 Joshua Carey Mirage
23 Clyde Stafford jr Mirage
24 Carlos Salas MBBC Racing Teammate Top 5: Bill Viering
25 Brian Estes Mirage
26 Raymond De leon
27 Steven Kotar Tuneros Racing Team
28 Robert Plaskota Velo Gold Racing
29 Austin Smith
30 Mark Molthan
31 Eric Hobbs Dark Horse Racing
32 Simon Gonzalez
33 John Jordan McKinney Velo Club
34 Jim Goodyear Cadence Cyclery Teammate Top 5: Brion Goudreau
35 Steven Chaos thompson Dark Horse Racing
36 Phillip Pena Mirage
37 David Lopez Plano Athletic Cycling Club/PACC
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
2 Glen Love PACC
3 John Murazak Matrix/RBM Teammate Win: Chris carlson Matrix/rbm
4 Michael Braden FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
5 Joel Hawks FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
6 Robert Watson Rockwall Cycling
7 Douglas Ray Crest/RBM Cycling
8 Michael Gacki FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Michael Braden
9 Joe Gonzalez FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Michael Braden
10 Stephen Borski Watt Posse
11 Charlie Waskey Team Rokform
12 Marc Parlette FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Michael Braden
13 Gerardo Chaparro FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Michael Braden
14 Michael Bohn PACC Teammate Top 5: Glen Love
15 Rich Dotson FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Michael Braden
16 Todd Lafleur FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Michael Braden
17 Ian Moore Squadra Di Servitori
18 R Les terrill Dallas BIke Works
19 Andrew Boone FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Michael Braden
20 Gary Deserrano BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
21 Brent Napier FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Michael Braden
22 Patrick T burke McKinney Velo Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 10   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jorge Merle PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Scott Giancola McKinney Velo Club
3 Gregg Goodwin TBi - Dedicated Race Team
4 Quintin Boehmisch Team Bicycles Inc.
5 Walter Megura McKinney Velo Club
6 Mike Reade Arlington Velo Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Buttine PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Rickey Wilson Geri Atrix
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? Bret
2 Shawn Small GS Tenzing
3 Collin Davis Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
5 Christopher Powers Matrix/RBM
6 Denis Rugovac
7 Kyle Sigl Think Finance p/b Trek Bike Stores
8 Adam Mills Think Finance p/b Trek Bike Stores
9 Nathan Trimble Dallas Racing
10 Chris Kutach Matrix/RBM Teammate Top 5: Chris carlson Matrix/rbm
11 Robert Lange Matrix/RBM Teammate Top 5: Chris carlson Matrix/rbm
12 John Mckelvy Dallas BIke Works
13 Steve Dodge Dark Horse Racing
14 Jared Reynoso Matrix Cycling Club
15 Kolt B bates PARK PLACE DEALERSHIPS
16 Mario Arroyave Think Finance p/b Trek Bike Stores
17 John Ryan Knobbies & Slicks Bike Shop
18 Jake Boone PARK PLACE DEALERSHIPS
19 Adam Biwan Watt Posse
20 Tim Karabin The Performance Lab p/b Caffeinated
21 Shawn Hodges Watt Posse
22 Tyler Cloutier Cutaway - Felt p/b Angus Dentistry
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
2 Daniela Ochoa PARK PLACE DEALERSHIPS
3 Angela Roberts
4 April Wright ThinkFinance Racing
5 Katelyn Dittmann R & M
6 Michelle Reyero MBBC Racing
7 Sarah Startz Matrix Cycling Club
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Celeste Desormeaux Matrix/RBM
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Moore Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing
2 Janicke Gunvaldsen Shama Cycles
3 Monica Hyslop PARK PLACE DEALERSHIPS
4 Andrea Thomas PARK PLACE DEALERSHIPS
5 Caryn Montague PARK PLACE DEALERSHIPS
6 Daniela Ochoa PARK PLACE DEALERSHIPS
7 Michelle Lewis sirianni gacki Dallas Racing
8 Ann Weigel GS Tenzing
9 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2