Log In
 
 
Iris Stagner Memorial Stage Race - Crit • Feb 15 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Kellogg MBBC Racing
2 Bob Atkins US Military Cycling Team
3 Ronnie Davidson Bike One Racing Team
4 Robert Dole Northwest Cycling Club
5 Keith Bassham Tom's Bicycles
6 Scott taylor Sun & ski/champion core racing Team Bicycles Inc.
7 Marcos Ferreyra
8 Rogan Prachyl Dallas BIke Works
9 Albert Sweany TBi - Dedicated Race Team
10 Michael baker Tbi - dedicated race team TBi - Dedicated Race Team
11 Phil Carlson Bike Lab
12 James Engle OutRival Racing
13 Derek Wolfe
14 Bill Viering MBBC Racing Teammate Win: Christopher Kellogg
15 Christopher Dedera MBBC Racing Teammate Win: Christopher Kellogg
16 Ryan Lange Rockwall Cycling
17 John Jordan McKinney Velo Club
18 Clint Siddons Joe's Pro Bikes
19 Brandon O'neal Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Robert Dole
20 Hugo Scala Matrix/RBM
21 Nathan Scaggs MBBC Racing Teammate Win: Christopher Kellogg
22 Dan Kemp Joe's Pro Bikes
23 Mike Patrick Tom's Bicycles Teammate Top 5: Keith Bassham
24 Brad Boulton TBi - Dedicated Race Team
25 Carey Allen Tuneros Racing Team
26 Tony Hopkins MBBC Racing Teammate Win: Christopher Kellogg
27 Jeffrey Noon Dallas BIke Works
28 Brad Jay Joe's Pro Bikes
29 Mike Hutton Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Robert Dole
30 Carlos Salas MBBC Racing Teammate Win: Christopher Kellogg
31 Paul Campo Team Prologue
32 Marc Hamel
33 Brent Sears Team Bicycles Inc.
34 Roy Griffith MBBC Racing Teammate Win: Christopher Kellogg
35 Ron Bradshaw Mirage
36 Kenneth Prine Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Robert Dole
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stewart Ericson Team Bicycles Inc.
2 Kent Myers VooDoo Racing
3 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
4 Mark Baerd
5 Tyler Cutbirth Austin Bikes/ Mobil 1
6 Beau Lee DNA Racing
7 Christopher Dauwe Dallas BIke Works
8 Curtis George Griin / Mambo Cycling Team
9 Chad Cloud Team Bicycles inc Teammate Win: Stewart Ericson
10 Will Hughes Boneshaker Project
11 Jason Evans Walmart Cycling Team
12 Jason Reed SimplexQ Racing Team
13 Cole Tininenko SimplexQ Racing Team
14 Grayson Keppler Cadence Cyclery
15 Patrick Hallett Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Tyler Cutbirth
16 Ricardo Martinez Griin / Mambo Cycling Team
17 Wayne Strohman EVOKE Racing
18 Paul Abel
19 Bryan Roberts TBi - Dedicated Race Team Teammate Win: Stewart Ericson
20 Bernave Velasquez Dallas BIke Works
21 Bill Sowers Walmart Cycling Team
22 Luis Gomez Griin / Mambo Cycling Team
23 Pat Varva Bike One Racing Team
24 Art Huff Walmart Cycling Team
25 Toby Russell PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Top 5: Jefferey May
26 Eduardo Wilkinson Dark Horse Racing
27 Casey Paxton Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Tyler Cutbirth
28 Michael Bohn PACC
29 Austin Walker Dark Horse Racing
30 Frederick Wild DNA Racing
31 Isaac Porterfield Dark Horse Racing
32 Wayne Edgar EVOKE Racing
33 Tom Warren A Bloc
34 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
35 Andrew Powell Northwest Cycling Club
36 Omar Nunez Rock Fitness Cycling Team
37 Lance Mooney Northwest Cycling Club
38 John Gillum SimplexQ Racing Team
39 Bryan Boydstun Dark Horse Racing
40 Heath Deal Walmart Cycling Team
41 Terry Storch EVOKE Racing
42 Chris Holcomb Team Kordestani
43 Ianrey Amuan Rock Fitness Cycling Team
44 Hans Wright Bicycles Plus Racing
45 Oscar Barreto Griin / Mambo Cycling Team
46 Dave Mccarthy Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Tyler Cutbirth
47 James Gillum SimplexQ Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 33   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Reed Baylor University
2 Kyle Swanson PARK PLACE DEALERSHIPS
3 Gary Deserrano BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
4 Hugo Scala Matrix/RBM
5 Vitor Zucco schizzi BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
6 Jobe Rodgers Team Velocity Bike Shop
7 Andrew Monfort Chaparral Cycling Club
8 David Ross Shred Monster
9 George Dias US Military Cycling Team
10 Preston Glace 787 Racing
11 Lawrence Ocampo Northwest Cycling Club
12 Alex Joseph
13 Benjamin Steavenson Bicycle Heaven / PVA
14 William Bonnette Revoluzione Racing
15 James Baucum West Texas A & M University
16 Keita Nishiyama Baylor University Teammate Win: Brady Reed
17 Robert Mcdonald 787 Racing
18 Calvin Valdez
19 Jeffrey Waller BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING Teammate Top 5: Gary Deserrano
20 Marcelo Garza Joe's Pro Bikes
21 Luis Ruiz Northwest Cycling Club
22 Nathaniel Goodell PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Top 5: Kyle Swanson
23 Greg Gibbs BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING Teammate Top 5: Gary Deserrano
24 Brent Poulsen Velo Gold Racing
25 Ino Sofjan Northwest Cycling Club
26 Ryan Raeke Hotter'N Hell Hundred
27 Diren Singhe BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING Teammate Top 5: Gary Deserrano
28 Kevin Goins Revoluzione Racing
29 Chris Degenaars PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Top 5: Kyle Swanson
30 Greg Clark Revoluzione Racing
31 Zoran Smaic BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING Teammate Top 5: Gary Deserrano
32 Todd Mann
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 18   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Hinton
2 Austin Schneider Northwest Cycling Club
3 Logan Sofjan Northwest Cycling Club
4 Evan Bausbacher Matrix/RBM
5 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
6 Bradyn Smith Matrix Cycling Club
7 Reydesel Garcia GS Tenzing
8 Luke Neafus DNA Racing
9 Albert Nava Dark Horse Racing Teammate Top 5: Gabriel Porterfield
10 Paul Porterfield Dark Horse Racing Teammate Top 5: Gabriel Porterfield
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Baatz Corinth Cycling/Harden Racing
2 Joel Hawks FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
3 Joe Gonzalez FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
4 Nathan Aust Dallas Bike Works
5 Ian Hampton Bike Barn Texas
6 Glen Watson Bike Barn (Texas)
7 Panayiotis Sotiriades Texas Pro Health Racing
8 Roland San miguel Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Win: Robert Baatz
9 Rich Dotson FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Joel Hawks
10 Willem Van der gryp BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
11 Andrew Hays VooDoo Racing
12 David Richardson River City Market Racing
13 Jonathan Garrett Knobbies & Slicks
14 Gerardo Chaparro FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Joel Hawks
15 Derek Whisenhunt Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Win: Robert Baatz
16 Michael Braden FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Joel Hawks
17 Bradley Herle FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Joel Hawks
18 Derek Cooley Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Win: Robert Baatz
19 Heath Lambert BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
20 Ray Healy Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Win: Robert Baatz
21 Jeffrey Burnett Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Win: Robert Baatz
22 Scott Dalhover BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
23 Shawn Jantzen BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 13   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jorge Merle PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Stanton Kruse Mad Duck Racing
3 Tom Harrison Team Delirium Racing
4 Scott Giancola McKinney Velo Club
5 Michael Ereli A Bloc
6 Gregg Goodwin TBi - Dedicated Race Team
7 Mike Reade Arlington Velo Club
8 Eddie Cadena McKinney Velo Club Teammate Top 5: Scott Giancola
9 Quintin Boehmisch Team Bicycles Inc.
10 Darrell Hull Corinth Cycling/Harden Racing
11 Spencer Jewell Geri Atrix
12 Christopher Buttine PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Win: Jorge Merle
13 Al Kline A Bloc Teammate Top 5: Michael Ereli
14 Ken Rees ThinkFinance Racing
15 Pete Lantz Tulsa Wheelmen
16 Jonathan Snow A Bloc Teammate Top 5: Michael Ereli
17 Bill Shirer McKinney Velo Club Teammate Top 5: Scott Giancola
18 Dallas Koeppe Dark Horse Racing
19 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
20 George Heagerty Geri Atrix
21 Scott Munroe A Bloc Teammate Top 5: Michael Ereli
22 Rick Beckman A Bloc Teammate Top 5: Michael Ereli
23 Thomas Bain Geri Atrix
24 Maner Shaw Team Delirium Racing Teammate Top 5: Tom Harrison
25 Val Lincecum Southwest Cycling Club Racing
26 David Parks Mirage
27 Chris Olson
28 Sam Roberts Tulsa Wheelmen
29 Ronne Wood
30 Jeffry Fene McKinney Velo Club Teammate Top 5: Scott Giancola
31 Robert Mccarver Team Delirium Racing Teammate Top 5: Tom Harrison
32 Jeffery Scherer TBi - Dedicated Race Team
33 Tilfas Perry Northwest Cycling Club
34 Wally Wilkins Northwest Cycling Club
35 Rickey Wilson Geri Atrix
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 17   Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Waddell Tulsa Tough Racing pb ICEdot
2 Lucas Wardein Colavita-Stradalli Cycle
3 Kristian House
4 Kyle anderson Park place dealerships Dark Horse Racing
5 Derek Wilkerson ELBOWZ Racing
6 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
7 Hunter East Oklahoma City Velo Club
8 Michael Mull Dark Horse Racing Teammate Top 5: Kyle anderson Park place dealerships
9 Micah Newell Team Undiscovered
10 Kennett Peterson UCI CT: Firefighters Upsala CK
11 James Day Shred Monster
12 Michael Lalla ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Derek Wilkerson
13 Nick Torraca Boneshaker Project
14 Mat Stephens Boneshaker Project
15 Jacob White ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Derek Wilkerson
16 Joey Mesa EVOKE Racing
17 Robbie Chrisman 787 Racing
18 Ricky Randall DNA Racing
19 Kyle Sigl Think Finance p/b Trek Bike Stores
20 Matt Brady Dark Horse Racing Teammate Top 5: Kyle anderson Park place dealerships
21 Said Assali Shama Cycles
22 Jason Mccombs Dark Horse Racing Teammate Top 5: Kyle anderson Park place dealerships
23 Brice Jones Walmart Cycling Team
24 Caleb Hulsey Dark Horse Racing Teammate Top 5: Kyle anderson Park place dealerships
25 John Ryan Knobbies & Slicks Bike Shop
26 Jake Boone PARK PLACE DEALERSHIPS
27 Collin Davis Plano Athletic Cycling Club/PACC
28 Enoc Ishida Dallas BIke Works
29 Evan East Hincapie Cycling
30 Sawyer Currie DNA Racing
31 Kolt B bates PARK PLACE DEALERSHIPS
32 Rob Bell Team Undiscovered
33 Steve Dodge Dark Horse Racing Teammate Top 5: Kyle anderson Park place dealerships
34 Zach Shone Walmart Cycling Team
35 Jay Hawkins Oklahoma City Velo Club
36 Gerald Drummond Dark Horse Racing Teammate Top 5: Kyle anderson Park place dealerships
37 Lauren Stephens UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
38 Kevin Girkins Super Squadra pb AustinBikes
39 Andrew Armstrong Matrix Cycling Club
40 Dan Ronan Dark Horse Racing Teammate Top 5: Kyle anderson Park place dealerships
41 Michael Wert GS Tenzing
42 Jonathan Hughes Austin Bikes/ Mobil 1
43 Sean Brown Hotter'N Hell Hundred
44 John Murazak Matrix/RBM
45 Peter Beland Walmart Cycling Team
46 Dylan Postier EVOKE Racing
47 Bob Cummings EVOKE Racing
48 Adam Biwan Watt Posse
49 Ryan Gabriel Tulsa Tough Racing pb ICEdot Teammate Win: Jason Waddell
50 Winfield Gibson Tulsa Wheelmen
51 Ryan Godfrey Dark Horse Racing Teammate Top 5: Kyle anderson Park place dealerships
52 Tyler stewart Dallas bike works Dark Horse Racing Teammate Top 5: Kyle anderson Park place dealerships
53 Brian Parks EVOKE Racing
54 Squire Lawrence Dark Horse Racing Teammate Top 5: Kyle anderson Park place dealerships
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 30   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Lewis Shama Cycles
2 Megan Tuckermoon Rockwall Cycling
3 Karla Gendler
4 Shannon Moak FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
5 Summer Moak TWENTY16 Junior Development Team
6 Tracy Christenson Rockwall Cycling
7 Melissa Monosoff FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest Teammate Top 5: Shannon Moak
8 Ann Weigel GS Tenzing
9 Chelsea Smith Team Endurance 360
10 Wendy Hazelwood Rockwall Cycling Teammate Top 5: Megan Tuckermoon
11 Amy Manuel BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
12 Christie Tracy Team ALS
13 Alisha Shutler Tulsa Tough Racing pb ICEdot
14 Melissa Rodriguez Rockwall Cycling Teammate Top 5: Megan Tuckermoon
15 Victoria Kanizer JET Cycling
16 April Wright ThinkFinance Racing
17 Katelyn Dittmann R & M
18 Katrin Tucker Rockwall Cycling Teammate Top 5: Megan Tuckermoon
19 Karla Oneal Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Celina Richardson River City Market Racing
2 ? Kathleen PARK PLACE DEALERSHIPS
3 Karensam Bolen BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
4 Jeanne Lambert BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
5 Darci Scott Rockwall Cycling
6 Susan Alger Chaparral Cycling Club
7 Chrissy Fox Dark Horse Racing
8 Carmen Hampton Bike Barn Texas
9 Kathy Weldon Rockwall Cycling Teammate Top 5: Darci Scott
10 Christina Koeppe Team TIBCO II
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mandy Heintz Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing
2 Kathryn Hunter ATC Racing
3 Catherine Moore Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing Teammate Win: Mandy Heintz
4 Kim Jennings Bicycles Outback Racing/LifeVantage
5 Michelle Montoya Bicycles Outback Racing/LifeVantage
6 Allison Atkinson Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing Teammate Win: Mandy Heintz
7 Michelle Lewis sirianni gacki Dallas Racing
8 Jan Bennett FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
9 Caryn Montague PARK PLACE DEALERSHIPS
10 Solymar Rivera PARK PLACE DEALERSHIPS
11 Andrea Thomas PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Ashley Weaver Hotter'N Hell Hundred
13 Daniela Ochoa PARK PLACE DEALERSHIPS
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 1