Log In
 
 
Bethel CDR Gold Race • Mar 23 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf
2 Lane Maher TEAM EDGE
3 Thomas Evelein CT Cycling Advancement Program
4 Nick Sabatelli CCAP Junior Team
5 Wyatt Cote CT Cycling Advancement Program
6 Elijah Brazeal CCAP
7 Kyle Mullaly Capitol Velo Club
8 Aidan Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf Teammate Win: Peter Kiernan
9 Brian Suto CCAP
10 Jonathan Guiza TRIfitness
11 Kevin Mullaly Capital Velo Club
12 Keith Mullaly Capitol Velo Club
13 Ian Whaley CCAP
14 Derek Cote CT Cycling Advancement Program Teammate Top 5: Thomas Evelein
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Staropoli Sherpa
2 Paul Lestage Tarmac Cycling
3 Kyle Herlihy C3 RACING
4 Ethan Young kershaw Bayhill Capital p/b Corner Cycle
5 Barry Eyre Arc-En-Ciel Racing Team
6 John Schwartz Favata's TRT Bicycles
7 Ryan Mcgovern CRCA / Hatchmap Cycling
8 Henry Chan Pawling Cycle & Sport
9 Mike Hyman Unattached
10 Andrew Meunier Pawling Cycle & Sport
11 Colin Keaveney Unattached
12 Thomas Evelein CT Cycling Advancement Program
13 Joe Praino Iron Bridge / Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
14 Alexander Semkow Bethel Cycle Sport
15 Harold Chang Westwood Velo
16 Kurt Daniello Laurel
17 Dwayne Nosworthy Bethel Cycle
18 Mark Pattinson TTEndurance
19 James Dao CRCA
20 Dennis Rutherford Rockstar / Signature Cycles
21 Erick Fernandez CRCA / Dave Jordan Racing
22 Roger Billharz Pawling Cycle & Sport
23 Eric Jennette Laurel
24 Keith Mullaly Capitol Velo Club
25 Christoffel Brits Team Edge
26 Craig Thaler Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
27 Rudy Bleakley jr Sherpa Teammate Win: Michael Staropoli
28 James Louch signature cycles/rockstar games
29 Jason Yoakum Bethel cycle
30 Jason Roggenbauer Bethel Cycle
31 Jeremy Fand Team Velo 5
32 Marc Kingsley Inn at Cooperstown/Paceline Sports
33 Sean Roach Iron Bridge /Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
34 Brian Kelley Pawling cycle and sport
35 Wyatt Cote CT Cycling Advancement Program
36 Mike Watch Team Bicycle Doctor
37 Jonathan Halperin Hastings Velo
38 Ed Wolf Sherpa Teammate Win: Michael Staropoli
39 James Mullins Bethel Cycle Sport
40 Peter Kiernan Race CF
41 Peter Guarino Team Bicycle Doctor
42 Sean Sheridan Pawling Cycle & Sport
43 Bjoern Stoecker
44 Kyle Mullaly Capitol Velo Club
45 Chris Budden Danbury Audi
46 Anthony Sambrato Westwood Velo
47 Kenley Gonzalez Bethel Cycle Sport Club
48 Jeffrey Baringer team bicycle doctor
49 James Yoo CRCA / Hatchmap Cycling
50 Charlie Bird CRCA/Sixcycle-RK&O
51 Dwight Johnson Laurel Bicycle Club
52 Robert Kelley Pawling Cycle & Sport
53 Jeffrey Cote Eastern Bloc Cycling Club
54 Gregg Ziebell TTEndurance
Finishers: Cat 4: 53   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Kanney TeamBikeway.com
2 Armand Daccache Bethel Cycle
3 Brett Tremaine
4 Peter Feller Team Motorex
5 John Daut
6 Don Crumrine
7 Mark Walker Major Taylor Development Team
8 Evan Tobey
9 Zachary Flynn Bethel Cycle Teammate Top 5: Armand Daccache
10 Benjamin Chertoff Major Taylor Development Team
11 Philip Lavoie Rogue Racing
12 Michael Pida
13 Gregory Tembeck Cycleworks
14 Spencer Ralston Newington Bikes
15 Alan Watkins TEAM EDGE
16 Tj Blackman Eastern States Cycling
17 John Vail Velo 5
18 Edward Clark Team edge
19 Brett Jones Sherpa
20 Christopher Dudko CMS Racing
21 Jesus Patino cafeteros
22 Brian Hite
23 Richard Pagano Iron Bridge / Tarmac Cycling
24 Gregory Chiovitti Team Edge
25 Shawn Jackson teambikeway.com Teammate Win: Nate Kanney
26 William Lesoravage
27 Peter Kiernan Ridgefield Bicycle Sport Club
28 Jamie Ishii
29 Aidan Kiernan Race CF
Finishers: Cat 5: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Rovner CRCA/Sixcycle-RK&O
2 Brian Kelley Pawling cycle and sport
3 Ryan Mcgarrity CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Win: Josh Rovner
4 Joe Straub Signature Cycles/Rockstar Games
5 Michael Staropoli Sherpa
6 Michael Anderson CRCA / FGX Racing
7 Akira Sato Expo Wheelmen
8 Jon Monson unattached
9 Etsu Taniguchi CRCA / FGX Racing
10 Brian Wolf Team Rockstar Games / Signature Cyc Teammate Top 5: Joe Straub
11 Andrew Meunier Pawling Cycle & Sport Teammate Top 5: Brian Kelley
12 James Louch signature cycles/rockstar games Teammate Top 5: Joe Straub
13 Erick Fernandez CRCA / Dave Jordan Racing
14 Henry Chan Pawling Cycle & Sport Teammate Top 5: Brian Kelley
15 Henning Schroeder Unattached
16 Duane Young-kershaw Team Spark
17 John Morales Cafeteros Cycling Club
18 Dwayne Nosworthy Bethel Cycle
19 Ethan Young kershaw Bayhill Capital p/b Corner Cycle
20 Leonard Galati CRCA / FGX Racing
21 Edenilson Dasilva Navone Studio
22 Mike Hyman Unattached
23 Robert Lombardi M. Taylor Racing Team N.Y.
24 Glenn Babikian Signature Cycles/Rockstar Games Teammate Top 5: Joe Straub
25 Brett Halpern CRCA / Dave Jordan Racing
26 Alvaro Betancur Cafeteros Cycling Club
27 Kensaun Vadnais BOLD Racing / enduranceWERX
28 Barry Eyre Arc-En-Ciel Racing Team
29 Jeffrey Mckay Unattached
30 Sam Dodge Stage 1/Fusion Think
31 John Schwartz Favata's TRT Bicycles
32 Alex Binkley CRCA / JLVelo NYC
33 Jeffrey Weaver Devil's Gear Bike Shop/NHBC
34 Michael Taylor Eastern States Cycling
35 Lorenzo Serra Pawling Cycle & Sport Teammate Top 5: Brian Kelley
36 Vincent Lore Bethel Cycle
37 Daniel Cleiman CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Win: Josh Rovner
38 Reid Hanford CCAP
39 Brian Kelley Pawling cycle and sport Teammate Top 5: Brian Kelley
40 Matthew Feiner Devil's Gear Bike Shop/NHBC
41 Corey Morenz CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Win: Josh Rovner
42 Daniel Patterson CRCA / VeloOrigin Performance
43 Richard Scudney CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Win: Josh Rovner
44 Charlie Bird CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Win: Josh Rovner
45 Ethan Pond CRCA / CycleLifeUSA GF Capital
46 Michael Kuehn CRCA / FGX Racing
47 Gerry Clapper Horst Engineering Masters Cycling T
48 David Devine Watchung Wheelmen
49 Bryan Fried CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Win: Josh Rovner
50 Joel Pelletier Expo Wheelmen
51 John O'fallon CRCA/Rapha Racing
52 Dennis Rutherford Rockstar / Signature Cycles Teammate Top 5: Joe Straub
53 Gregory Colby unattached
54 James Conopask Sherpa - Team Mossman
55 Joseph Bitetto Team Danbury Audi
56 Vassos Kyprianou Bethel Cycle Sport Club
57 Sean Roach Iron Bridge /Tarmac Cycling
58 Dan Goldberg Stage 1/Fusion Think
Finishers: Cat 3: 33   Cat 4: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Steinberg Brauer/Mick Management
2 Ian Farrar Purium Health Products Cycling Team
3 Glenn Babikian Signature Cycles/Rockstar Games
4 John Morales Cafeteros Cycling Club
5 Ed Beamon Watchung Wheelmen
6 Will King GST Racing
7 Brian Wolf Team Rockstar Games / Signature Cyc Teammate Top 5: Glenn Babikian
8 David Bailey team Danbury Audi
9 Joe Straub Signature Cycles/Rockstar Games Teammate Top 5: Glenn Babikian
10 Christofer Dehahn Brauer/Mick Management Teammate Win: Gary Steinberg
11 Guy Poirier bethel cycle
12 Mark Pattinson TTEndurance
13 Jon Monson unattached
14 Daniel Fox Corner Cycle
15 Mike Andrews Verge Sport/Test Pilot
16 Kenneth Reilly Iron bridge/Tarmac cycling
17 Patrick Cunningham TWZ Masters Cycling Team
18 Casey Gawlak Iron Bridge / Tarmac Cycling
19 Ed Wolf Sherpa
20 Mark Sumner Clinton Cycling Club
21 Dominique Desmonts Team Danbury Audi
22 Sean Sheridan Pawling Cycle & Sport
23 John Morgan Clinton Cycling Club
24 Alvaro Betancur Cafeteros Cycling Club Teammate Top 5: John Morales
25 Jeff Johnson DeathRow Velo
26 Richard Broderick CT Yankee Bicycle
27 James Mcdonald Sherpa - Team Mossman
28 Marc Kingsley Inn at Cooperstown/Paceline Sports
29 Reid Hanford CCAP
30 Christopher Mcneil Unattached
31 Robert Lyons Finkraft Cycling Team
32 James Conopask Sherpa - Team Mossman
33 Christian Kaefer Brauer/Mick Management Teammate Win: Gary Steinberg
34 Bill Muzzio Bethel Cycle Sport Club
35 Steve Kang CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
36 Steven Suto Signature Cycles/Rockstar Games Teammate Top 5: Glenn Babikian
37 Rudy Bleakley jr Sherpa
38 Ken Plundeke Brauer/Mick Management Teammate Win: Gary Steinberg
39 Henry Agudelo Cafeteros Cycling Club Teammate Top 5: John Morales
40 Matt Armstrong Team Danbury Audi
41 Gerry Clapper Horst Engineering Masters Cycling T
42 Miguel Torres Cheshire Cycle Racing
43 Jeffrey Mckay Unattached
44 Donald Fuchs Brauer/Mick Management Teammate Win: Gary Steinberg
45 Vassos Kyprianou Bethel Cycle Sport Club
46 Amanda Braverman CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
47 Richard Linsky
48 Chris Chapman CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
49 Morgan Stebbins Rockstar/Signature Teammate Top 5: Glenn Babikian
50 Joseph Bitetto Team Danbury Audi
51 Roger Billharz Pawling Cycle & Sport
52 Jon Furminger HVVC
53 David Stauffer Podium Training
54 Thomas Toal Bethel Cycle Sport Club
55 Gregory Henry
56 Richard Rude Eastern States Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 32   Cat 4: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eneas Freyre TTEndurance
2 Zach Koop CRCA / Blue Ribbon
3 David Hoyle CCAP
4 David Warner Green Line Velo
5 Ross Baldwin Watchung Wheelmen
6 Derek Cote CT Cycling Advancement Program
7 Michael Goret Watchung Wheelman
8 Brian Suto CCAP Teammate Top 5: David Hoyle
9 Bryan Mcgill Grinta Cycling Team
10 John Harris CT Cycling Advancement Program Pro-
11 Stephen Badger BETHEL CYCLE SPORT
12 Anthony Alessio International Christian Cycling Clu
13 Jimmy Page Florida Velo
14 Sammy Moseley CRCA/Foundation
15 Jeremy Brazeal Bethel Cycle Sport Club
16 Kuria Njenga CRCA / Houlihan Lokey
17 Hunter Pronovost Cheshire Cycle Racing
18 Ed Beamon Watchung Wheelmen Teammate Top 5: Ross Baldwin
19 Jacinto Pereira
20 Harrison Leavens 32NCSIp/bVTV
21 Connor Walsh CCAP Teammate Top 5: David Hoyle
22 A.j. Moran Green Line Velo Teammate Top 5: David Warner
23 Guy Poirier bethel cycle
24 Tomas Ketcham CRCA / Blue Ribbon Teammate Top 5: Zach Koop
25 Nick Iacovelli Watchung Wheelmen Teammate Top 5: Ross Baldwin
26 Christofer Dehahn Brauer/Mick Management
27 Mark Sumner Clinton Cycling Club
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 16   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassandra Maximenko CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
2 Amanda Braverman CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW Teammate Win: Cassandra Maximenko
3 Emily Underwood CRCA / Rockstar Games/Signature Cyc
4 Laura Summers Team ERRACE p/b DSO Manufacturing
5 Camie Kornely CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW Teammate Win: Cassandra Maximenko
6 Jennifer Magur Signature Cycles/Rockstar Games
7 Audrey Friedrichsen scott Finkraft
8 Victoria Brumfield CRCA / Radical Media
9 Jodie Hein CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
10 Dorothy Ramsey DeathRow Velo
11 Nancy Ford Finkraft
12 Anna Mumford CRCA / Rockstar Games/Signature Cyc Teammate Top 5: Emily Underwood
13 Ellen Moses CRCA / BH/Comedy Central
14 Brittlee Bowman CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW Teammate Win: Cassandra Maximenko
15 Fanny Bourdais CRCA / Rockstar Games/Signature Cyc Teammate Top 5: Emily Underwood
16 Erica Adelberg CRCA / Radical Media
17 Penny Buchar Unattached
18 Helen Hatch CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW Teammate Win: Cassandra Maximenko
19 Beth Saman Greater Hartford Cycling Club
20 Cynthia Lo CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW Teammate Win: Cassandra Maximenko
21 Jennifer Nordhem CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW Teammate Win: Cassandra Maximenko
22 Julia Simon CRCA / Rockstar Games/Signature Cyc Teammate Top 5: Emily Underwood
23 Jane Pearson Guru Sports
24 Elizabeth Marcello CRCA / Radical Media
25 Nanci Modica CRCA / Radical Media
26 Robyn Passander Team Errace p/b DSO Manufacturing Teammate Top 5: Laura Summers
27 Cheryl Wolf Team Rockstar Games/Signature Cycle Teammate Top 5: Emily Underwood
28 Katrina Niez Greater Hartford Cycling Club
29 Lucia Deng CRCA / Rockstar Games/Signature Cyc Teammate Top 5: Emily Underwood
30 110 maria Murphy Finkraft
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 11   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat ?: 1