Log In
 
 
Perry Roubaix • Mar 22 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Reavis AYC Junior Development Race Team
2 Graham Gillis RedEye Velo
3 Jason Davis RedEye Velo
4 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk Juniors
5 Justin Schmidt Team Mission Source / NGCA
6 Aaron Guyer RedEye Velo
7 ???? ???
8 Christopher Marino RedEye Velo Teammate Top 5: Graham Gillis
9 Ian Cramer Round Here Racing
10 James Delong Village Volkswagen Cycling Team
11 Erik Van name L5Flyers p/b Maxxis
12 Nelson Daniel 4D Racing
13 Matt Ragan Drummond Racing
14 Evan Glowiak
15 Tracy Terpstra Village Volkswagen Cycling Team
16 Scott Morris Scenic City Velo
17 Justin Landis Round Here Racing
18 Peter Butler RedEye Velo Teammate Top 5: Graham Gillis
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Fritz PCP Race Team
2 Moive Star kerns Village Volkswagen Cycling Team
3 Ryan Wolfe
4 Willem Kaiser Team Mission Source / NGCA
5 Daniel Baccino
6 Jerry Perullo L5Flyers p/b Maxxis
7 Robbin Rahman L5Flyers p/b Maxxis
8 Jared Grubbs
9 Trey Griffin PCP Race Team Teammate Win: Joe Fritz
10 Joseph Fritz iv PCP Race Team Teammate Win: Joe Fritz
11 David Jordan Athens Velo Club
12 Greg Malautea Coweta Cycling
13 Crispin Del nero
14 Nathan Hatfield PCP Race Team Teammate Win: Joe Fritz
15 Will Eustace Depaula Racing
16 Parker Haney AYC Junior Development Race Team
17 Mitchell Crofts Low Country Cycling Team
18 Russell Tuten PCP Race Team Teammate Win: Joe Fritz
19 Chris Leslie Drummond Racing
20 Barrett Mitchell Low Country Cycling Team
21 Jed Young Globalbike Club Team
22 Daniel Thorogood Round Here Racing
23 Tyler Adsit Georgia Neurosurgical Institute
24 Sherwood Cox BBC p/b WheelWorx
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Zorn
2 Trey Read Absolute Racing Team
3 Jason Abell
4 Eric Palacio L5Flyers p/b Maxxis
5 Sigmund Lee
6 John Averett
7 Aj Rhodes
8 Davis Bell RedEye Velo
9 Karsten Gregg
10 Joseph Grimm Army Cycling Team
11 Cooper Hammarlund
12 Tommy Morrison North Georgia Cycling Association,
13 Patrick Cavvull
14 Jimmy Loudermilk
15 Kevin O'donnell Road Team
16 Thomas Cross jr North Georgia Cycling Association,
17 David Henry Village Volkswagen Cycling Team
18 Abdel Largaespada
19 Vic Cameron
20 Keith Werle Team Mission Source / NGCA
21 Tommy Morrison North Georgia Cycling Association,
22 Blake Neese Kennesaw State University
23 Tim Ulinski
24 Lamanza Davis Rome Velo
25 Morgan Anderson
26 James Hurst
27 Michael Conforti
28 Robert Lee Absolute Racing Team Teammate Top 5: Trey Read
29 Gerry Hull Smyrna Bicycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 22   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Cohen Homesmart Cycling
2 Philippe Roquiny Tri-Cities Road Club
3 Greg Bryant Cherry St. Cycles
4 Scott Harding southern crescent cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Whitehead
2 Eric Anderson Village Volkswagen Cycling Team
3 Scott Wilde BeckJanitorial.com
4 Larry Johnson Rome Velo
5 David Haney Frazier Cycling
6 Scott Thomas Village Volkswagen Cycling Team
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Haynes BeckJanitorial.com
2 Luc Frenette
3 Richard Opp
4 Steven Harker Reality Bikes Club
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Miller VeloBrew Cycling Club
2 Curtis Long VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Andrew Miller
3 Marek Lipold Peachtree Bikes
4 Christopher Constantin
5 Travis Gibbon VeloBrew Cycling Club Teammate Win: Andrew Miller
6 Dennis Koscielski Dogfish Racing Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Jordan Georgia Neurosurgical Institute
2 Brad Harper North Georgia Cycling Association,
3 Jeffrey Licciardello RS Tech p/b GrindStone Performance
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Lofton VeloBrew Cycling Club
2 John Turner East Point Track Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Goodman Team United Healthcare Georgia/706P
2 Michael Dalterio
3 Shane Braley Finish Strong Elite Cycling Team p/
4 James Thompson
5 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
6 Scott Kuppersmith Palmer Cycling
7 Buddy Spafford Lupus Racing Team
8 Andrew Raab CCB
9 Jordan Heimer Litespeed-BMW
10 Frank Marrs Team Mission Source / NGCA
11 Don Autore RedEye Velo
12 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706P Teammate Win: David Goodman
13 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycl
14 John Hayes Village Volkswagen Cycling Team
15 Igor Rudalev Lupus Racing Team
16 Christian Parrett UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
17 Jan Kolar Lupus Racing Team
18 John Stowe Cherry St. Cycles
19 Jonathan Atkins BeckJanitorial.com
20 Oleg Tanovitchi Lupus Racing Team
21 Bruno Langlois
22 Alexey Shmidt The 706 Project
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Hall Coweta Cycling
Finishers: Cat 3: 1