Log In
 
 
Union City Mayor's Circuit Race • Mar 15 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Garrison Team Mission Source / NGCA
2 Doug Robinson Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
3 Justin Meschler Big Ring Racing
4 Jacob Tubbs Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
5 Calvin Cheung Team Mission Source / NGCA Teammate Win: Ian Garrison
6 ???? ?????
7 Jamie Alexander Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi Teammate Top 5: Doug Robinson
8 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
9 Tony Esposito Mellow Mushroom Pizza Bakers
10 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
11 Tony Robinson Toyota Forklifts/Sport Factory
12 Brad Cox Mellow Mushroom Racing
13 Curtis Strange Village Volkswagen Cycling Team
14 Steve Riley Team Mission Source / NGCA Teammate Win: Ian Garrison
15 Dan Busch
16 Kellen Goodell Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys
17 Ian Cramer Round Here Racing
18 R Reid richesin Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi Teammate Top 5: Doug Robinson
19 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association,
20 Nick Oestreich Junior Flyers
21 Mark Fontanilla Classic Cycling/Dolce Vita Wines
22 Cody Hall Smyrna Bicycles
23 Nicholas Collins Junior Flyers
24 Heber Cristino Southern Crescent Cycling
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willem Kaiser Team Mission Source / NGCA
2 Andrew Luettgen
3 Spencer Ramthun BeckJanitorial.com
4 Lino Asiatico southern crescent cycling
5 David Jordan Athens Velo Club
6 Cody Elder L5Flyers p/b Maxxis
7 Robbin Rahman L5Flyers p/b Maxxis
8 David Graham Scenic City Velo
9 Jeremy Spafard Lifetime Bikes Loganville
10 Benjamin Spangler L5Flyers p/b Maxxis
11 Mark Schulz Frazier Cycling
12 George Valentine Team Mission Source / NGCA Teammate Win: Willem Kaiser
13 Moive Star kerns Village Volkswagen Cycling Team
14 Thomas Ramthun Coweta Cycling
15 Stephen Baxter Lifetime Bikes Loganville
16 Greg Malautea Coweta Cycling
17 Devin Vernick L5Flyers p/b Maxxis
18 Kenny Gilead
19 Chris Leslie Drummond Racing
20 Jorge Collado southern crescent cycling Teammate Top 5: Lino Asiatico
21 Kenneth Ingersoll Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
22 Vladimir Flores Lifetime Bikes Loganville
23 Jeff Kahley Big Ring Racing, Inc.
24 Will Owens Village Volkswagen Cycling Team
25 Richard Hendry
26 Matthew O'donnell L5Flyers p/b Maxxis
27 Michael Garrison Team Mission Source / NGCA Teammate Win: Willem Kaiser
28 Veruruca Cejas
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin O'donnell Road Team
2 Daniel Baccino
3 Al Murner
4 Sean Murray North Georgia Cycling Association,
5 Greg Wassey BeckJanitorial.com
6 Shane Mathews
7 Michael Brierley Pure Energy Racing
8 Brian Steele Southern Crescent Cycling
9 Patrick Carroll Team Mission Source / NGCA
10 Manuel Rodriguez
11 Jason Perez
12 David White The Cannonball-Hub Racing Team
13 Abdel Largaespada
14 Thomas Cross jr North Georgia Cycling Association, Teammate Top 5: Sean Murray
15 Ethan Sanders
16 Chase Bohannon Rome Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marek Lipold Peachtree Bikes
2 Leonardo Marquez James Vincent Bicycles/JV Racing
3 Jamie Alexander Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
4 Justin Meschler Big Ring Racing
5 Daudi Cobb Peachtree Bikes Teammate Win: Marek Lipold
6 Xavier Cortez Team Mission Source / NGCA
7 Isaac Strickland Coweta Cycling
8 Jacob Tubbs Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi Teammate Top 5: Jamie Alexander
9 Dan Busch
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Corsello Nouveau Velo Cycling Team
2 Brendan Sullivan Lupus Racing Team
3 Ty Tagami Dan's Competition Factory Racing
4 Steven Carrell
5 Jeff Warnake
6 Darrell Farlow Team Mission Source / NGCA
7 Nello Teer Team Mission Source / NGCA
8 Shane Collins Free Flite Masters
9 Brad Harper North Georgia Cycling Association,
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Seward Unione Sportiva Italiana
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Baccino
2 Greg Malautea Coweta Cycling
3 Moive Star kerns Village Volkswagen Cycling Team
4 Greg Wassey BeckJanitorial.com
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Butler Smyrna Bicycles
2 Jim Whitehead
3 Tom Golden Village Volkswagen Cycling Team
4 Scott Wilde BeckJanitorial.com
5 John Coyle Lifetime Bikes Loganville
6 Thomas Pleck Lifetime Bikes Loganville
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Haynes BeckJanitorial.com
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Travieso UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
2 Jonathan Atkins
3 David Cueli The 706 Project
4 Emile Abraham CRRC/Canadian River
5 Brendan Cornett The 706 Project
6 Kirk Corsello Nouveau Velo Cycling Team
7 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team,
8 Oleg Tanovitchi Lupus Racing Team
9 Frank Marrs Team Mission Source / NGCA
10 David Gearhart Litespeed-BMW
11 Isaac Strickland Coweta Cycling
12 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706P
13 Michael Dalterio Somerset Wheelmen
14 Mike Stone UCI CT: BMC/Hincapie Sportswear De
15 ?rider ?sat up
16 Andy Scarano Team United Healthcare Georgia/706P
17 Dylan Degan
18 Steve Simmons North Georgia Cycling Association,
19 Brandon Pruett Hincapie Development team
20 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
21 Chad Madan Cherry St. Cycles
22 Broderick Hartley Predator Cycling
23 James Schurman Colavita Racing
24 Shawn Gravois Lupus Racing Team
25 Winston David Lupus Racing Team
26 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
27 Matthew Miller
28 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling
29 Rob Evans North Georgia Cycling Association,
30 Brendan Sullivan Lupus Racing Team
31 Matthew Whatley
32 Daniel Holt
33 Igor Rudalev Lupus Racing Team
34 Alexey Shmidt The 706 Project Teammate Top 5: David Cueli
35 David Flynn Hearts Racing Club
36 Jan Kolar Lupus Racing Team
37 Andy Lougher Lupus Racing Team
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 11   Cat 3: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Palmer Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
2 Diana Ramos PCP Race Team
3 Martha Hall Coweta Cycling
4 Kimberly Campione Lifetime Bikes Loganville
5 Tina Locklear Georgia Neurosurgical Institute
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dawn Hill Team Mission Source / NGCA
2 Jennifer Klein Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
3 Tanisha Browne Lifetime Bikes Loganville
4 Mackenzie Collins Junior Flyers
5 Annalise Oestreich Junior Flyers
6 Jennifer Scheinfeld Team Mission Source / NGCA Teammate Win: Dawn Hill
7 Amy Ross
8 Stephanie Felty BeckJanitorial.com
9 ???? ????
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2