Log In
 
 
Team Group Health Independence Valley Road Race • Mar 29 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Wilssens Audi 03:19:36
Off The Front
2 Aaron Shaw HSP 03:19:45
Off The Front
3 Jason Cemanski Cycle U / Apex Racing 03:22:26
Off The Front
4 Dustin Van wyck HSP 03:22:27
Off The Front
5 Bradford Kilcline HSP 03:22:27
Off The Front
6 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 03:22:27
Off The Front
7 Rich Mcclung Broadmark Capital 03:22:29
Off The Front
8 Eric Cockrell HSP 03:22:42
Off The Front
Teammate Top 5: Aaron Shaw
9 Ian Baldwin Broadmark Capital 03:26:26
Off The Front
10 Vaughn Nelson Olympia Orthopaedic Associates 03:26:26
Off The Front
11 Will Teal HSP 03:26:26
Off The Front
Teammate Top 5: Aaron Shaw
12 Zach Bowden Audi 03:28:25
Off The Front
Teammate Win: Steven Wilssens
13 Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates 03:30:33
Off The Front
14 Andrew Nestingen Fischer Plumbing Cycling Team 03:30:33
Off The Front
15 Evan Siroky Therapeutic Associates Racing 03:30:36
Off The Front
16 Kent Ross PDX DEVO Junior Cycling Team 03:32:34
1
17 David Sherman Therapeutic Associates Racing 03:32:34
2
18 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 03:32:34
3
19 Rad Cunningham Stranamanti Cycling 03:32:34
4
20 Keiichi Otani Broadmark Capital 03:32:34
5
21 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 03:32:34
6
22 John Wolters Tenspeed Hero / J.P. Graziano 03:32:34
23 Bryan Urakawa Fischer Plumbing Cycling Team 03:32:34
24 Kevin Andrews Therapeutic Associates Racing 03:32:34
25 Peter Gray 03:32:34
26 Kevin Hansen Ravenna Capital Management 03:32:34
27 Brian Hitchcock HSP 03:32:43 Teammate Top 5: Aaron Shaw
DNF Jake Perrin DNF
DNF Casey Ehrman Therapeutic Associates Racing DNF
DNF Michael Palmer Team Oregon presented by Laurelwood DNF
DNF Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing DNF
DNF Mike Kath Therapeutic Associates Racing DNF
DNF Erik Holland DNF
DNF John Reynolds DNF
DNF Ian Tubbs Audi DNF Teammate Win: Steven Wilssens
DNF Tony Pletcher Bikesale.com DNF
DNF Keith Faretra Cucina Fresca Cycling Team DNF
DNF Stephen Gavette Cycle U / Apex Racing DNF Teammate Top 5: Jason Cemanski
DNF David Root Therapeutic Associates Racing DNF
DNF Pj Bauser Hagens Berman Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 29   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 02:39:33
2 Robert Campbell Kryki Sports 02:45:05
3 Travis Biechele Cycle U / Apex Racing 02:45:05
4 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates 02:45:05
5 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 02:45:08
6 Erik Scheller Tête de la Course Cycling 02:45:14
7 Nikos Mills Garage Racing 02:45:30
8 Joe Holmes Tête de la Course Cycling 02:45:32
9 Anthony Dickson 02:45:32
10 Sean Phillips Garage Racing 02:46:44
11 Tom Wick Garage Racing 02:46:44
12 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 02:48:06 Teammate Top 5: Aaron Coker
13 Dennis Bartlett bikesport racing team 02:49:10
14 Mike Foster SCCA/Starbucks Cycling 02:54:49 Teammate Win: Jeffrey Reed
15 Eric Schuman Tête de la Course Cycling 03:00:41
16 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 03:00:41 Teammate Top 5: Aaron Coker
17 Ryan Jewell 03:12:47
DNF Neil Casserly Garage Racing DNF
DNF Greg Arden Cycle U / Apex Racing DNF Teammate Top 5: Travis Biechele
DNF Alex Rosenast Garage Racing DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 14   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neal Joslyn 02:36:31
Off The Front
2 Andrew Easley Olympia Orthopaedic Associates 02:36:31
Off The Front
3 Andrew Austin Old Town Bicycle Race Team (OTB) 02:36:35
Off The Front
4 Mathew Waterfall Tacoma Bike Racing Team 02:37:35
1
5 Steve Westover 02:37:35
2
6 Benjamin Peterson Audi 02:37:35
3
7 David Obrien Rad Racing NW 02:37:35
4
8 Pierrebernard Thiffault Hagens Berman-Society Consulting 02:37:35
5
9 Geoff Andrist Blue Rooster/ScanSnap 02:37:35
6
10 Edward Delisle 02:37:35
7
11 Samuel Dodd SCCA/Starbucks Cycling 02:37:35
8
12 Andrew Shirey Audi 02:37:35
9
13 Michael Spring Audi 02:37:42
14 Benjamin Storrar Point Defiance Counseling 02:37:47
15 Nolan Brady Rad Racing NW 02:41:39
Off The Back
16 Scott Monett Tacoma Bike Racing Team 02:44:53
Off The Back
Teammate Top 5: Mathew Waterfall
17 Unknown Rider 02:47:50
Off The Back
18 Sam Waples Audi 02:47:50
Off The Back
19 Joseph Skokan Bikesale.com 02:48:09
Off The Back
20 Henry Gertje Olympia Orthopaedic Associates 02:48:19
Off The Back
Teammate Top 5: Andrew Easley
21 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 02:52:50
Off The Back
22 Nathan Pepin Cycle U / Apex Racing 02:54:24
Off The Back
23 Jordon Bressler Olympia Orthopaedic Associates 02:57:36
Off The Back
Teammate Top 5: Andrew Easley
24 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling 03:05:42
Off The Back
25 Peter Hinckley Therapeutic Associates Racing 03:05:46
Off The Back
DNF Paul Coffee Tacoma Bike Racing Team DNF Teammate Top 5: Mathew Waterfall
DNF Josh Tanner Hagens Berman-Society Consulting DNF
DNF Killian Bailey DNF
DNF Tim Farrell Audi DNF
DNF Erik Spring Audi DNF
DNF Cooper Rombold Shuksan Velo Club Race Team DNF
Finishers: Cat 3: 30   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Ferronato 01:48:50
1
2 Nick Siverly Blue Rooster/ScanSnap 01:48:50
2
3 Scott Villalon Fischer Plumbing Cycling Team 01:48:50
3
4 Lewis Whiley Rad Racing NW 01:48:50
4
5 Bryan Torian Olympia Orthopaedic Associates 01:48:50
5
6 Leigh Thurgood Hagens Berman-Society Consulting 01:48:50
6
7 Lloyd Lints Cucina Fresca Cycling Team 01:48:50
7
8 Evan Geary Rad Racing NW 01:48:54 Teammate Top 5: Lewis Whiley
9 Jacob Sheppard Recycled Cycles Racing 01:49:01
10 George Fordham Audi 01:50:23
Off The Back
11 Damon Wyatt bikesport racing team 01:50:23
Off The Back
12 Steve Walker Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:50:38
Off The Back
13 Andrew Leon Attachmate SVVC 01:50:38
Off The Back
14 Justin Buell 01:51:37
Off The Back
15 Sun Dang Audi 01:51:37
Off The Back
16 Hugh Kelty 01:51:37
Off The Back
17 Alexander Perezpaz Cycle U / Apex Racing 01:53:03
Off The Back
18 Peter Kriofske Audi 01:53:15
Off The Back
19 Jonathan Kamke Blue Rooster/ScanSnap 01:54:13
Off The Back
Teammate Top 5: Nick Siverly
20 Rick Wiedmann Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:54:13
Off The Back
21 Christopher Kaiser Fischer Plumbing Cycling Team 01:56:00
Off The Back
Teammate Top 5: Scott Villalon
22 Christopher Coyle Garage Racing 01:56:30
Off The Back
23 Daniel Hubbell Cucina Fresca Cycling Team 02:02:19
Off The Back
24 Jeff Pozarski Bikesale.com 02:02:32
Off The Back
25 Kirk Beatty Olympia Orthopaedic Associates 02:02:32
Off The Back
Teammate Top 5: Bryan Torian
26 Layton Carroll- novack Cycle U / Apex Racing 02:02:49
Off The Back
27 Steve Bleifuhs Cucina Fresca Cycling Team 02:03:52
Off The Back
28 Adam Ware 02:03:53
Off The Back
29 Nik Ramstad Attachmate SVVC 02:07:46
Off The Back
DNF Aaron Vorhies US Military Cycling Team DNF
DNF Braden Fridell DNF
DNF Michael Thornton Fischer Plumbing Cycling Team DNF Teammate Top 5: Scott Villalon
DNF Graeme Murray Mox Multisport DNF
DNF Sean Mcgraw Hagens Berman-Society Consulting DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Barnwell Cycle U / Apex Racing 01:52:44
2 Kyle Anderson Olympia Orthopaedic Associates 01:52:52
1
3 Brett Gaspers Cycle U / Apex Racing 01:52:52
2
Teammate Win: Richard Barnwell
4 Nathan Cranston 01:52:52
3
5 Brian Wood Shuksan Velo Club Race Team 01:52:52
4
6 Glenn Brihagen Cycle U / Apex Racing 01:52:52
5
Teammate Win: Richard Barnwell
7 Gabriel Holmes SCCA/Starbucks Cycling 01:52:52
6
8 Robert Demick Cycle U / Apex Racing 01:53:46
Off The Back
Teammate Win: Richard Barnwell
9 Stewart Bowmer Shuksan Velo Club Race Team 01:53:54
Off The Back
Teammate Top 5: Brian Wood
10 Todd Mortensen HSP 01:53:56
Off The Back
11 Jd Reagan 01:56:44
Off The Back
12 Craig Powers Bikesale.com 01:59:27
Off The Back
13 Stephane Crepin Cucina Fresca Cycling Team 01:59:59
Off The Back
14 James Mckee Cycle U / Apex Racing 02:01:59
Off The Back
Teammate Win: Richard Barnwell
15 Jeff Ott Olympia Orthopaedic Associates 02:03:34
Off The Back
Teammate Top 5: Kyle Anderson
16 Paul Dinger Cucina Fresca Cycling Team 02:03:36
Off The Back
17 Edgar Vanlieshout Hagens Berman-Society Consulting 02:03:46
Off The Back
18 Steven Curry Tacoma Bike 02:05:56
Off The Back
19 Mark Clausen Cucina Fresca Cycling Team 02:16:46
Off The Back
20 Christopher Soelling Cucina Fresca Cycling Team 02:16:46
Off The Back
21 Manek Mistry Olympia Orthopaedic Associates 02:37:48
Off The Back
Teammate Top 5: Kyle Anderson
DNF Kenneth Ramirez Cycle U / Apex Racing DNF Teammate Win: Richard Barnwell
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Fisher Garage Racing 01:46:04
Off The Front
2 Dan Warner Blue Rooster/ScanSnap 01:46:06
Off The Front
3 Jonathan Pittsford Audi 01:46:12
Off The Front
4 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 01:53:27
1
5 Kyle Deline SCCA/Starbucks Cycling 01:53:27
2
6 Alex Francis Washington State University 01:53:27
3
7 Nick Bruskewitz 01:53:27
4
8 Jed Stremel Audi 01:53:27
5
Teammate Top 5: Jonathan Pittsford
9 Lewis Wright 01:53:27
6
10 Joseph Hall Cycle U / Apex Racing 01:53:27
7
11 Yee Feng 01:53:27
8
12 Julian Soh Olympia Orthopaedic Associates 01:53:27
9
13 James Shimada Cucina Fresca Cycling Team 01:53:27
10
14 Garrett George Fischer Plumbing Cycling Team 01:53:27
11
15 Hani Atassi 01:53:27
12
16 Andrew Sanders 01:53:27
13
17 Pete Strom Tacoma Bike Racing Team 01:53:27
14
18 Geoffrey Murray SCCA/Starbucks Cycling 01:53:31 Teammate Top 5: Kyle Deline
19 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 01:57:09
Off The Back
20 Adam Bailey Kenmore Velo 01:58:51
Off The Back
21 Gordon Tangen Cycle U / Apex Racing 02:01:42
Off The Back
22 Chris Mayer Therapeutic Associates Racing 02:02:17
Off The Back
23 Paul Josephson Cycle U / Apex Racing 02:02:37
Off The Back
24 James Vanrosmalen Fischer Plumbing Cycling Team 02:02:46
Off The Back
25 Todd Tourville Fischer Plumbing Cycling Team 02:02:46
Off The Back
26 James Howeth Cucina Fresca Cycling Team 02:04:59
Off The Back
27 Alexander Perry 02:06:06
Off The Back
28 Jesse Llona Cycle U / Apex Racing 02:06:14
Off The Back
29 Mark Watson 02:07:14
Off The Back
30 Scott Caparelli 02:11:44
Off The Back
31 Chris Joosse Tacoma Bike 02:12:53
Off The Back
32 Lanny Moore Old Town Bicycle Race Team (OTB) 02:15:46
Off The Back
DNF Alexander Pettit DNF
DNF Abbrey Monreal DNF
DNF Alec Osenbach Hagens Berman-Society Consulting DNF
DNF Mitchell Thornton Fischer Plumbing Cycling Team DNF
Finishers: Cat 5: 34   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Gerak Blue Rooster/ScanSnap 01:50:04
1
2 Rick Benson Fischer Plumbing Cycling Team 01:50:04
2
3 Anthony Whiley Fischer Plumbing Cycling Team 01:50:04
3
4 David Hecht Team Steam 01:50:04
4
5 Ronald Sielinski Therapeutic Associates Racing 01:50:04
5
6 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates 01:50:04
6
7 Timothy Purcell Fischer Plumbing Cycling Team 01:50:04
7
Teammate Top 5: Rick Benson
8 Doug Perrin 01:50:04
8
9 Randall Smith 01:50:04
9
10 Joe Bowen Cucina Fresca Cycling Team 01:50:04
10
11 Mark Runyan Blue Rooster/ScanSnap 01:50:04
11
Teammate Win: Josh Gerak
12 Bill Serantoni Cycle U / Apex Racing 01:50:04
12
13 Robert Ripley HSP 01:50:04
13
14 Peter Miller Cycle U / Apex Racing 01:50:08
15 Bennett White HSP 02:00:29
Off The Back
16 Paul Krebsbach Cucina Fresca Cycling Team 02:03:06
Off The Back
DNF Bruce Hoff Herriott Sports Performance DNF
DNF Robbin Goldfoos Seattle Super Squadra DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Thompson Bikesale.com 01:50:07
2 Kevin Johnson Blue Rooster/ScanSnap 01:55:09
3 Dan Austad Team Hammer Nutrition 02:03:06
4 David Friedt Cucina Fresca Cycling Team 02:22:58
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 03:01:19
2 Joann Kiesanowski 03:02:36
3 Ivy Audrain Keller Rohrback Cycling 03:02:45
4 Laura Dodd SCCA/Starbucks Cycling 03:02:47 Teammate Win: Sarah Carroll
5 Jadine Riley Team Group Health 03:08:30
6 Heather Nielson HSP 03:08:30
7 Vanessa Johnson SCCA/Starbucks Cycling 03:08:33 Teammate Win: Sarah Carroll
8 Dave Aldersebaes SCCA/Starbucks Cycling 03:13:08 Teammate Win: Sarah Carroll
DNF Cady Chintis Les Petites Victoires DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 03:08:31
2 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling 03:18:04
3 Karen Wilkinson Team Group Health 03:21:35
4 Lisa Coyne Team Group Health 03:21:35
5 Lori Brault 03:21:35
6 Kristen Walker Hagens Berman-Society Consulting 03:21:38
7 Courtney Gould Therapeutic Associates Racing 03:21:38 Teammate Win: Shelley Dunlop
8 Amanda Mcnabb Team Group Health 03:29:25 Teammate Top 5: Karen Wilkinson
9 Karine Valliantsaunders SCCA/Starbucks Cycling 03:31:52 Teammate Top 5: Theresa Harding
DNF Adriane Hairston Team Group Health DNF Teammate Top 5: Karen Wilkinson
DNF Alexandra Mertens SCCA/Starbucks Cycling DNF Teammate Top 5: Theresa Harding
DNF Alicia King Hagens Berman-Society Consulting DNF
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Everhart Bikesale.com 02:03:40
1
2 Taldi Walter Team Group Health 02:03:40
2
3 Malia Greening Este Racing 02:03:40
3
4 Lisa Steppe Bikesale.com 02:03:40
4
Teammate Win: Beth Everhart
5 Anamaria Popp Hagens Berman-Society Consulting 02:03:40
5
6 Melissa Beams Spokeswomen Racing 02:03:40
6
7 Stephanie Sipes Hagens Berman-Society Consulting 02:03:40
7
Teammate Top 5: Anamaria Popp
8 Megan Fay Hagens Berman-Society Consulting 02:03:40
8
Teammate Top 5: Anamaria Popp
9 Kelley Mast Fischer Plumbing Cycling Team 02:03:40
9
10 Emily Beedle Bikesale.com 02:04:41
Off The Back
Teammate Win: Beth Everhart
11 Mallory Travis Hagens Berman-Society Consulting 02:05:10
Off The Back
Teammate Top 5: Anamaria Popp
12 Veronica Parkin Whatcom Women Development Team 02:08:07
Off The Back
13 Nicole Weiss Team Group Health 02:08:47
Off The Back
Teammate Top 5: Taldi Walter
14 Amanda Loser SCCA/Starbucks Cycling 02:08:47
Off The Back
15 Eva Kness Bikesale.com 02:08:49
Off The Back
Teammate Win: Beth Everhart
16 Colleen Welch Olympia Orthopaedic Associates 02:09:16
Off The Back
17 Mckayla Dunfey Team Group Health 02:08:47
Off The Back
Teammate Top 5: Taldi Walter
18 Amber Gunning SCCA/Starbucks Cycling 02:08:47
Off The Back
19 Knar Gavin 02:17:31
Off The Back
20 Jennifer Santoyo Bikesale.com 02:19:00
Off The Back
Teammate Win: Beth Everhart
21 Emily Alexander SCCA/Starbucks Cycling 02:20:43
Off The Back
22 Caylen Beaty Team Group Health 02:21:47
Off The Back
Teammate Top 5: Taldi Walter
DNF Debbie Thomas Olympia Orthopaedic Associates DNF
Finishers: Cat 4: 23