Log In
 
 
Rosewood Series • Mar 2 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Herrera Alligator's Cycling Team
2 Yosvany Falcon Colavita Racing Inc
3 Patrick Sansbury Recio Racing
4 Enrique Lopez TTR
5 Cesar Sosa Unattached
6 Luis Zayas Stan's Notubes P/B Proferrin
7 Jonet Hernandez Pink Panther
8 Nelson Trujillo Tas Cycling Team
9 Roslan Rivera Colavita Racing Inc Teammate Top 5: Yosvany Falcon
10 Jaime Oliveros Unattached
11 Ricardo Gil F.I.U.
12 Todd Sanders ZMotion/BikeStreet
13 Jose Rodriguez Rossetti
14 Ashton Hulscher Cool Beans Racing
15 Blain Reeves ZMotion/BikeStreet
16 Kevin Eggart Recio Racing Teammate Top 5: Patrick Sansbury
17 Yulien Rodriguez G M Bikes
18 Amir Wexler GS Palm Beach Garneau
19 Christian Viera TTR Teammate Top 5: Enrique Lopez
20 Dan Valdes Cool Beans Racing
DNF Ariel Tavarez South Miami
DNF Julio Rojas GS Palm Beach Garneau
DNF Martin Vernon Big Wheel Sunrise
DNF Yariel Bermudez Team Performance Fitness-Delra
DNF Carlos Ortiz Ghost Riders
DNF Samuel Sanchez TTR Teammate Top 5: Enrique Lopez
DNF Ken Schofield ZMotion/BikeStreet
DNF Jeffrey Lyon Cycle Depot
DNF Julio Cruz Tas Cycling Team
DNF Stephen Gilligan B&J Bicycles
DNF James Clossick Velo Masters Of Miami
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 10   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Herring TOP NOTCH
2 William Loheide Andante/Patches
3 Rigoberto Ramirez City Bike Club
4 Hugo Rendon Andante/Patches
5 Leonardo Perez avila Unattached
6 Daniel Bittel ZMotion/BikeStreet
7 Carlos Prats Unattached
8 Eddy Chacon Unattached
9 Edgar Maldonado Colavita Racing Inc
10 Carlos Fuentes Palmetto Sport Cars
11 Christopher Pupo Interactive Metronome
12 Jason Douglas Cycle Depot
13 Omar Machiste Colavita Racing Inc
14 Orelvis Martinez Unattached
15 Manuel Trujillo Unattached
16 Stuart Copelovitch Cycle Depot
17 Dustin Brody Cool Beans Racing
18 Serge Augustin Cycle Depot
19 Abdel Salas Unattached
20 Roger Brodhead Andante/Patches Teammate Top 5: William Loheide
21 Les Ryder All 4 Cycling
22 Andres Tascon Unattached
23 Jose Maldonado ZMotion/BikeStreet
24 Rick Avendano Cycle Depot Racing Team
25 Alexander Rodriquez Unattached
26 Richard Abreu All 4 Cycling
27 Yasmani Neira Unattached
28 Leonel Figueredo Unattached
29 Humberto Pages Palmetto Sport Cars
30 Carl Flores Unattached
31 Francisco Ruiz Unattached
32 Rodolfo Gonzalez BBP
33 Carlos Valle FIU
34 Carlos Pagan Unattached
35 Peter Ferralls Unattached
36 Andrew Macfarlane Andante/Patches Teammate Top 5: William Loheide
37 Azari Arrocha Andante/Patches Teammate Top 5: William Loheide
38 Esteban Lettieres Unattached
39 Robert Duran Elite Cycling
40 Marco Monteverde Andante/Patches Teammate Top 5: William Loheide
41 Abdel Osorio Andante/Mastermind Team
42 Cristian Gonzalez Andante/Mastermind Team
43 Jesus Angel Unattached
44 Pavel Fiallo Unattached
45 Yamil Llorens Team Performance Fitness-Delra
46 Alexey Kashirin Unattached
DNF Nicholas Moulos Cycle Depot
DNF Locksley Vassell Galiz Cycling Team
DNF Daniel Londono Unattached
DNF Jose Dominguez Unattached
DNF Geovany Olazabal City Bikes
DNF Justin Blattner Florida International University
DNF Carlos Morales Unattached
DNF John Yearick Unattached
DNF Ernie Diaz F.I.U.
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 34   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hugo Rendon Andante/Patches
2 William Loheide Andante/Patches Teammate Win: Hugo Rendon
3 Ivan Chavez Unattached
4 Jeffrey Lyon Cycle Depot
5 Michel Mouly jr Ride Fast Gear
6 Mauricio Valenzuela Unattached
7 Shannon Malmquist Florida Velodrome Association
8 Guillermo Guzman Ghost Riders
9 Nate Adler Cool Beans Racing
10 Christopher Corrigan Cool Beans Racing
11 Christopher Wright Team Performance Fitness-Delra
12 Dan Valdes Cool Beans Racing
13 Luis Rios Unattached
14 Julio Cruz Tas Cycling Team
15 Amir Wexler GS Palm Beach Garneau
16 Esteban Arniella Cool Beans Racing
17 Julio Rojas GS Palm Beach Garneau
18 Jonet Hernandez Pink Panther
19 Nelson Trujillo Tas Cycling Team
20 George Mayer Cool Beans Racing
21 Jorge Garcia Ghost Riders
22 Fred Locascio Unattached
23 Stephen Tannenbaum Cool Beans Racing
24 Leonard Hall Colavita Racing Inc
25 Christian Viera TTR
26 Jason Simnowitz Outcast Racing Team
27 Roman Morozov Cool Beans Racing
28 Matthew Strongin Cool Beans Racing
29 Ledy Alonso Team Performance Fitness-Delra
30 Ransford Robinson Cycle Depot Teammate Top 5: Jeffrey Lyon
31 Marco Monteverde Andante/Patches Teammate Win: Hugo Rendon
32 Edwin Ortiz Galiz Cycling Team
33 Ricardo Romay Unattached
34 Jose Rodriguez Rossetti
35 Ashton Hulscher Cool Beans Racing
36 Levy Ambre GS Palm Beach Garneau
37 Roger Phanord Cycle Depot Teammate Top 5: Jeffrey Lyon
38 Miguel Luis Team Performance Fitness-Delra
39 Richard Diaz Ghost Riders
40 Paulo Silva Outcast Racing Team
41 Gus Ferrer Big Wheel Sunrise
42 Jose Armas GS Palm Beach Garneau
DNF Edgar Maldonado Colavita Racing Inc
DNF Paul Lincoln Bike America Racing Team
DNF Raul Rodriguez Performance Fitness-Delfay Cen
DNF Erick Hernandez Florida Velodrome Association
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 14   Cat 3: 19   Cat 4: 4   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Schofield ZMotion/BikeStreet
2 Todd Sanders ZMotion/BikeStreet Teammate Win: Ken Schofield
3 Roger Phanord Cycle Depot
4 Wallie Martinez Big Wheel Sunrise
5 Jeffrey Lyon Cycle Depot
6 Humberto Pages Palmetto Sport Cars
7 Peter Carlos EBP Racing Team
8 Damian Paulete Palmetto Sport Cars
9 Javier Ortiz Ghost Riders
10 Stephen Tannenbaum Cool Beans Racing
11 Jose Hernandez Velo Masters Of Miami
12 Cesar Ramirez Big Wheel
13 Bruce Keno ZMotion/BikeStreet Teammate Win: Ken Schofield
14 Kevin Eggart Recio Racing
15 Scott Wood BikeStreet USA
16 Stuart Copelovitch Cycle Depot Teammate Top 5: Roger Phanord
17 Leonel Rodriguez Ghost Riders
18 Fred Locascio Unattached
19 James Woolard Unattached
20 Charles Rosenthal Cycle Depot Racing Team
21 Erwing Regalado Miami Masters
22 Leonard Hall Colavita Racing Inc
23 Jose Maldonado ZMotion/BikeStreet Teammate Win: Ken Schofield
24 Azari Arrocha Andante/Patches
25 Levy Ambre GS Palm Beach Garneau
26 Carlos Ortiz Ghost Riders
27 Gus Ferrer Big Wheel Sunrise Teammate Top 5: Wallie Martinez
28 James Clossick Velo Masters Of Miami
29 Andrew Macfarlane Andante/Patches
30 Edixon Rodriguez Big Wheel Sunrise Teammate Top 5: Wallie Martinez
31 Todd Michael switzer Unattached
32 Mark Lim ZMotion/BikeStreet Teammate Win: Ken Schofield
33 Blain Reeves ZMotion/BikeStreet Teammate Win: Ken Schofield
34 Jose Armas GS Palm Beach Garneau
35 Carl Fornaris Velo Masters Of Miami
36 Paul Lincoln Bike America Racing Team
DNF Peter Ferralls Unattached
DNF Stephen Gilligan B&J Bicycles
DNF Les Ryder All 4 Cycling
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 18   Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Perry Bike America Racing Team
2 Hernan Perilla Big Wheel Sunrise
3 Christopher Glenn Cool Beans Racing
4 Richard Abreu All 4 Cycling
5 Jerzy Pdeszczak Big Wheel Sunrise
6 Jonathan Creavalle Galiz Cycling Team
7 Fitzroy Craig Team Performance Fitness-Delra
8 Robert Kowal Somerset Wheenmen
9 Francisco Vasquez Big Wheel Sunrise Teammate Top 5: Hernan Perilla
10 Renny Ortiz Big Wheel Sunrise Teammate Top 5: Hernan Perilla
11 William Tittle GS Palm Beach Garneau
12 Victor Balmaseda Team Performance Fitness-Delra
13 Luis Bastidas Miami Masters
14 Steve Midlarsky Bike America Racing Team Teammate Win: Paul Perry
15 Michael Rowe GS Palm Beach Garneau
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 1