Log In
 
 
Hungry Dog Criterium • Mar 23 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Aldecoa Bicycle Haus Racing
2 Kyle Kent Strada Racing Club
3 Dan Coley San Tan Racing
4 Justin Dunagan San Tan Racing
5 Shane Breinholt
6 Karl Baumgart Athlete Octane
7 Michael Brilhante Team Winded Development
8 Philip Butler Team Winded Development
9 Jonathan Wickner University of Arizona
10 Deven Gudinas Fleming Wealth Strategies.com
11 Michael Bolinger
12 Steve Garcia San Tan Racing Teammate Top 5: Dan Coley
13 Kelly Poarch
14 Mark Lovlien Audi
15 Eric Borchers Swiss American Racing
16 Paul Grube PENTA Building Group
17 Dariusz Zdunek
18 Torsten Voss
19 Mike Bontrager Paragon Cycling
20 Derek Rich Landis/Trek
21 Alexis Gannis Curbside Cyclery Racing Team
22 Scott Ridout
23 Stefanie Sichler Arizona State University
24 James Delaney Carlos O'Briens Racing
25 John Bennett Strada Racing Club Teammate Top 5: Kyle Kent
26 Cody Walker
27 Heath Pyle San Tan Racing Teammate Top 5: Dan Coley
28 Robert Lee 02 Modern Fitness
29 Lonnie Poarch
30 Benjamin Galloway Citrus Valley Velo
31 Steven Goble Body by Vi p/b Velo Vie
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Coley San Tan Racing
2 Justin Dunagan San Tan Racing Teammate Win: Dan Coley
3 Scott Ridout
4 Stephen Duffy Core Cycling Team
5 Rob Aldeecoa
6 Jonathan Pettit
7 Philip Butler Team Winded Development
8 John Bennett Strada Racing Club
9 Kyle Kent Strada Racing Club
10 Paul Grube PENTA Building Group
11 Michael Bolinger
12 Kelly Poarch
13 Deven Gudinas Fleming Wealth Strategies.com
14 Dariusz Zdunek
15 Hubert Gorka Landis/Trek
16 Eric Borchers Swiss American Racing
17 Cody Walker
18 Michael Brilhante Team Winded Development
19 Richard Murray Fleming Wealth Strategies.com
20 Jonathan Wickner University of Arizona
21 David Platon AZ Cyclery & Multisport
22 Michael Sanders Body by Vi p/b Velo Vie
23 Mike Van houten Paragon Cycling
24 Brendan Bengtson Landis/Trek
25 Chris Quismorio
26 Stefanie Sichler Arizona State University
27 Jason Suarez Team Winded Development
28 Yakov Bronsteyn Core Cycling Team Teammate Top 5: Stephen Duffy
29 Scott Jones
30 Derek Rich Landis/Trek
31 Alex Gennis
32 James Delaney Carlos O'Briens Racing
33 Torsten Voss
34 Peter Vlad
35 Brandon Abranovic Strada Racing Club
36 Gary Delmore
37 Bill Parmentier Athlete Octane
38 Gary Stone Team Winded Development
39 Jeff Buchanan
40 Dominic Sanchez
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 22   Cat 5: 13   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Schell Core Cycling Team
2 Evan Schube Camelback Bike Club
3 Hubert Gorka Landis/Trek
4 Nick Wilson Team Winded Development
5 Scott Jones
6 Levi Kramer FASTER Performance Center
7 Brendan Bengtson Landis/Trek Teammate Top 5: Hubert Gorka
8 Christopher Schauffele
9 Gary Delmore
10 Dillon Kennedy
11 Brandon Abranovic Strada Racing Club
12 Chris Lofruscio Two-Wheel Jones Racing
13 Chris Quismorio
14 Dominic Sanchez
15 Gary Stone Team Winded Development Teammate Top 5: Nick Wilson
16 Matthew Nickels
17 Mike Van houten Paragon Cycling
18 Jeff Buchanan
19 Joseph Demarco Strada Racing Club
20 Yakov Bronsteyn Core Cycling Team Teammate Win: Fred Schell
21 Dustin Harder Harder Cycling
22 Zach Mertz Team Winded Development Teammate Top 5: Nick Wilson
Finishers: Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling Club
2 Leo Oneill El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Nicholas Harris
3 Levi Kramer FASTER Performance Center
4 Clayton Stone Athlete Octane
5 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Nicholas Harris
6 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Nicholas Harris
7 Logan Boyd
8 Christian Santa cruz El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Nicholas Harris
9 Brendan Bengtson Landis/Trek
10 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Nicholas Harris
11 Brandon Mcnulty Landis/Trek
12 Lance Eddis-finbow Landis/Trek
13 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Nicholas Harris
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Streit Body by Vi p/b Velo Vie
2 Brian Forbes Body by Vi p/b Velo Vie Teammate Win: Craig Streit
3 Robert Dolman Bicycle Haus Racing
4 Scott Wall Rotor Bike / CP Racing
5 Tod Smith Camelback Bike Club
6 Andy Gracyalny Athlete Octane
7 David Hamblen Tribe Multisport
8 Ben Galley Citrus Valley Velo
9 Chris Peterson
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Woodburne FASTER Performance Center
2 Peter Smith FASTER Performance Center Teammate Win: Jim Woodburne
3 James Kramer FASTER Performance Center Teammate Win: Jim Woodburne
4 Mark Fosenburg
5 Chris Poole FASTER Performance Center Teammate Win: Jim Woodburne
6 Tod Smith Camelback Bike Club
7 Donald Martin
8 David Genovese Athlete Octane
9 David Hamblen Tribe Multisport
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Smith FASTER Performance Center
2 Andrew Hosterman Landis/Trek
3 Lionel Space
4 Greg Barrett Fleming Wealth Strategies.com
5 Bill Kahn Strada Racing Club
6 Jim Pongratz Core Cycling Team
7 Tom Katheder CRRC/Canadian River
8 Joseph Cunningham Team RPM p/b Bicycle Ranch
9 Marco Bonelli
10 Thomas Martin Sabino Cycles Racing
11 David Swain Team Broadway Bicycles
12 Derek Gittings Paragon Cycling
13 Rene Lucas Core Cycling Team
14 Charles Higgins Landis/Trek Teammate Top 5: Andrew Hosterman
15 Kenneth Doss Bicycle Haus Racing
16 Wayne Lewis
17 Mike Parrish
18 Richard Snyder Core Cycling Team
19 Gary Bernard Paragon Cycling
20 Everett Wells FASTER Performance Center Teammate Win: Peter Smith
21 Thomas Fleming Major Motion Cycling Club
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Riquelme UCI CT: Wonderful Pistachios Cyclin
2 Clayton Stone Athlete Octane
3 Craig Streit Body by Vi p/b Velo Vie
4 Brandon Mcnulty Landis/Trek
5 Matthew Holecko Carlos O'Briens Racing
6 Taylor Skinner Tribe Multisport
7 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing Teammate Top 5: Matthew Holecko
8 Dustin Gillespie FASTER Performance Center
9 Christian Santa cruz El Grupo Youth Cycling Club
10 Michael Woodward Flagstaff Cycling
11 Brian Axelrod Athlete Octane Teammate Top 5: Clayton Stone
12 Lance Eddis-finbow Landis/Trek Teammate Top 5: Brandon Mcnulty
13 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club
14 Rob Alvarez Body by Vi p/b Velo Vie Teammate Top 5: Craig Streit
15 Marco Colex AZ Cyclery & Multisport
16 Marc Shifler Athlete Octane Teammate Top 5: Clayton Stone
17 Chase Beninga Team Jackson Hole
18 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club
19 Charles Sutphin S2C/Primal
20 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club
21 Rodolfo Espino San Tan Racing
22 Connor Brown Team Winded Development
23 Stephen Huey Tribe Multisport
24 Brian Forbes Body by Vi p/b Velo Vie Teammate Top 5: Craig Streit
25 Jake Merry
26 Jake Spelman Athlete Octane Teammate Top 5: Clayton Stone
27 Logan Boyd
28 Tim Hayden Bicycle Haus Racing
29 Rachel Byus FCS|Zngine p/b Mr. Restore
30 Constantin Schreiber Strada Racing Club
31 David Genovese Athlete Octane Teammate Top 5: Clayton Stone
32 Chris Poole FASTER Performance Center
33 Stephen Banta Tribe Multisport
34 Mark Feser Athlete Octane Teammate Top 5: Clayton Stone
35 John Parish Athlete Octane Teammate Top 5: Clayton Stone
36 Woody Sloan Fleming Wealth Strategies.com
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 17   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hemmerlin Strada Racing Club
2 Tanner Bohlender Strada Racing Club Teammate Win: Michael Hemmerlin
3 Hayden Palmer
4 Nicole Hemmerlin Strada Racing Club Teammate Win: Michael Hemmerlin
5 Sam Ress
6 Emily Bengtson Landis/Trek
7 Abigail Post
8 Alex Hankins Strada Racing Club Teammate Win: Michael Hemmerlin
9 Brooklyn Suarez Team Winded Development
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Muench Landis/Trek
2 Sally Aston Bicycle Haus Racing
3 Stefanie Sichler Arizona State University
4 Jennifer Camoriano Two-Wheel Jones Racing
5 Aubrie Jones Jobing.com Women's Racing
6 Nicole Susco Two-Wheel Jones Racing
7 Emily Brown US Military Cycling Team
8 Brigette Brown
9 Sharon Scofield Team Rhino
10 Jo Johnson Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
11 Kayla Hankins Strada Racing Club
12 Tiffany Harvey Landis/Trek Teammate Win: Sarah Muench
13 Nathalie Potvin Jobing.com Women's Racing Teammate Top 5: Aubrie Jones
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Lucie Tolero Racing
2 Rachel Byus FCS|Zngine p/b Mr. Restore
3 Heidi Melendez White Mountain Road Club
Finishers: Cat 2: 3