Log In
 
 
CSU Circuit Race • Mar 29 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Oswald Colorado Mesa University 0:00:00
1
2 Griffin Easter Fort Lewis College 0:00:00
2
3 Zack Noonan Fort Lewis College 0:00:00
3
4 Brad Neagos University of Denver 0:00:00
4
5 Taylor Warren Colorado State University 0:00:00
5
6 Cullen Easter Colorado Mesa University 0:00:00
6
Teammate Win: Spencer Oswald
7 Bill Golembieski University of Colorado Boulder 0:00:00
7
8 George Simpson Colorado State University 0:00:00
8
Teammate Top 5: Taylor Warren
9 Lang Reynolds University of Colorado Boulder 0:00:00
9
10 Natan Cavalca Fort Lewis College 0:00:00
10
Teammate Top 5: Griffin Easter
11 Eric Gregg University of Northern Colorado 0:00:00
11
12 Quint Berkemeier Colorado Mesa University 0:00:00
12
Teammate Win: Spencer Oswald
13 Matthew Hudson University of Colorado Boulder 0:00:00
13
14 Morgan Ryan Colorado Mesa University 0:00:00
14
Teammate Win: Spencer Oswald
15 Andrew Cady US Air Force Academy 0:00:00
15
16 Michael Nichols jr. Colorado State University 0:00:00
16
Teammate Top 5: Taylor Warren
17 Alex Ranum University of Colorado Boulder 0:00:00
17
18 Kolben Preble Fort Lewis College 0:00:00
18
Teammate Top 5: Griffin Easter
19 Lucas Elms Colorado State University 0:00:00
19
Teammate Top 5: Taylor Warren
20 Cyrus Pearo University of Denver 0:00:00
20
Teammate Top 5: Brad Neagos
21 Garrett Braun US Air Force Academy 0:00:00
21
22 Zack Lavergne Colorado Mesa University 0:00:00
22
Teammate Win: Spencer Oswald
23 Troy Meeker Fort Lewis College 0:00:00
23
Teammate Top 5: Griffin Easter
24 Garrett Lundberg Fort Lewis College 0:00:00
24
Teammate Top 5: Griffin Easter
25 Skyler Trujillo Fort Lewis College 0:00:00
25
Teammate Top 5: Griffin Easter
26 Erick Carlson Colorado State University 0:00:00
26
Teammate Top 5: Taylor Warren
27 Pete Davis Colorado Mesa University 0:00:00
27
Teammate Win: Spencer Oswald
DNF Paul Kumm Colorado State University 0:00:00 Teammate Top 5: Taylor Warren
DNF Chad Young Colorado School of Mines 0:00:00
DNF Marcel Davidse University of Colorado Boulder 0:00:00
DNF Edwin Supple Colorado School of Mines 0:00:00
DNF Nicolas Jimenez Colorado School of Mines 0:00:00
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat 3: 14   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Schmidt Colorado School of Mines 0:00:00
1
2 Michael Sampson Fort Lewis College 0:00:00
2
3 Kelton Manzanares Colorado School of Mines 0:00:00
3
Teammate Win: Taylor Schmidt
4 Simon Pendleton University of Colorado Boulder 0:00:00
4
5 Joseph Esswein US Air Force Academy 0:00:00
5
6 Duncan Koehn Colorado Mesa University 0:00:00
6
7 William Tourtillot Colorado State University 0:00:00
7
8 Garrett Brown University of Colorado Boulder 0:00:00
8
Teammate Top 5: Simon Pendleton
9 Stephen Cochran Colorado Mesa University 0:00:00
9
10 Steven Nichols Colorado School of Mines 0:00:00
10
Teammate Win: Taylor Schmidt
11 Devon Baummer University of Colorado Boulder 0:00:00
11
Teammate Top 5: Simon Pendleton
12 Zack Morgan University of Colorado Boulder 0:00:00
12
Teammate Top 5: Simon Pendleton
13 Josh Gallen University of Colorado Boulder 0:00:00
13
Teammate Top 5: Simon Pendleton
14 Devin Rhinehart University of Denver 0:00:00
14
15 Gregory Seymour Colorado State University 0:00:00
15
16 Peter Behm Fort Lewis College 0:00:00
16
Teammate Top 5: Michael Sampson
17 Kacey Campbell Front Range Community College 0:00:00
17
18 Jason Kearns University of Denver 0:00:00
18
19 Grant Vanhoose Colorado State University 0:00:00
19
20 Brendan Lee University of Colorado Boulder 0:00:00
20
Teammate Top 5: Simon Pendleton
DNF Andrew James Colorado Mesa University 0:00:00
DNF Andrew Faturos Colorado State University 0:00:00
DNF Nash Bernik University of Colorado Boulder 0:00:00 Teammate Top 5: Simon Pendleton
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 16   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Szlendak University of Colorado Boulder 0:00:00
1
2 Matthew Kotarbinski Colorado State University 0:00:00
2
3 Alex Patel Colorado School of Mines 0:00:00
3
4 Daniel Zimnyschmitt University of Denver 0:00:00
4
5 Alexander Gray University of Wyoming 0:00:00
5
6 Mark Johnson Adams State University 0:00:00
6
7 Joshua French Colorado School of Mines 0:00:00
7
Teammate Top 5: Alex Patel
8 Stephen Cimino University of Colorado Boulder 0:00:00
8
Teammate Win: Andre Szlendak
9 Tyler Donohue Colorado State University 0:00:00
9
Teammate Top 5: Matthew Kotarbinski
10 Rees York Colorado State University 0:00:00
10
Teammate Top 5: Matthew Kotarbinski
11 Charles Dorchester Colorado State University 0:00:00
11
Teammate Top 5: Matthew Kotarbinski
12 Forrest Russell Adams State University 0:00:00
12
13 Andrew Cunningham Fort Lewis College 0:00:00
13
14 Alex Mcwhorter Fort Lewis College 0:00:00
14
15 Carl Sechrist University of Colorado Boulder 0:00:00
15
Teammate Win: Andre Szlendak
16 Graham Cross Colorado State University 0:00:00
16
Teammate Top 5: Matthew Kotarbinski
17 Hunter Martinez Colorado College 0:00:00
17
18 Evan Kiesow butt Colorado State University 0:00:00
18
Teammate Top 5: Matthew Kotarbinski
19 Derek Hall US Air Force Academy 0:00:00
19
20 Adam Keith University of Colorado Boulder 0:00:00
20
Teammate Win: Andre Szlendak
21 Seth Zegelstein University of Colorado Boulder 0:00:00
21
Teammate Win: Andre Szlendak
22 Ted Hintz University of Denver 0:00:00
22
Teammate Top 5: Daniel Zimnyschmitt
23 Gabriel Gutierrez flores University of Wyoming 0:00:00
23
Teammate Top 5: Alexander Gray
24 Spencer Leslie Colorado State University 0:00:00
24
Teammate Top 5: Matthew Kotarbinski
25 Evan Mega Colorado College 0:00:00
25
26 Alec Schaffer University of Wyoming 0:00:00
26
Teammate Top 5: Alexander Gray
27 Darin Sisneros Adams State University 0:00:00
27
28 Chase Pomering Colorado State University 0:00:00
28
Teammate Top 5: Matthew Kotarbinski
29 Bill Szafranski University of Colorado Boulder 0:00:00
29
Teammate Win: Andre Szlendak
30 Spencer Darbin University of Northern Colorado 0:00:00
30
31 Drake Sisneros Adams State University 0:00:00
31
DNF John Dillon University of Denver 0:00:00 Teammate Top 5: Daniel Zimnyschmitt
DNF Trevor Benson Colorado State University 0:00:00 Teammate Top 5: Matthew Kotarbinski
DNF Rhys Lewis Colorado College 0:00:00
DNF Michael Mcgarry Colorado State University 0:00:00 Teammate Top 5: Matthew Kotarbinski
DNF James Sutton Colorado State University 0:00:00 Teammate Top 5: Matthew Kotarbinski
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 20   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 J. Brent hanlin Groove Subaru Excel Sports 49:39.0
1
2 Jeff Winkler Boulder Cycle Sport
2
3 Craig Hofer Groove Subaru Excel Sports
3
Teammate Win: J. Brent hanlin
4 Byron Nix Groove Subaru Excel Sports
4
Teammate Win: J. Brent hanlin
5 Mike Hegdal Team Rio Grande
5
6 John Barclay Rally Sport Cycling Team
6
7 Callen Borgias Groove Subaru Excel Sports
7
Teammate Win: J. Brent hanlin
8 Peter Ismert Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
8
9 Matt Vawter Rally Sport Cycling Team
9
10 Jim Copeland Saturn Cycling Team TTIII
10
11 Marcel Vangarderen Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
11
12 Jeff Ofsanko Rally Sport Cycling Team
12
13 Lilburn Shaw Groove Subaru Excel Sports
13
Teammate Win: J. Brent hanlin
14 Adam Asnes Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
14
15 Jeff Hoobler UCI PCT: UnitedHealthcare
15
16 Christopher Walsweer Groove Subaru Excel Sports
16
Teammate Win: J. Brent hanlin
17 Sherman Towsley Rally Sport Cycling Team
17
18 Eric Juzysta Rally Sport Cycling Team
18
19 Ronald Kennedy Peloton-Specialized Cycling Team
19
20 Steve Schwarting Sonic Boom Racing Team
20
21 Richard Grabarits
21
22 Amy Charity
22
23 Edward Altshuler Old School Racing
23
24 Samuel Naffziger Peloton-Specialized Cycling Team
24
25 William Pedler Old School Racing
25
26 Robert Arena Real D-Amgen Masters Cycling
26
27 David Boynton Real D-Amgen Masters Cycling
27
28 James Dickerson Great Divide Brewing Company
28
29 Kenneth Altshuler Old School Racing
29
30 Gary Sharp Real D-Amgen Masters Cycling
30
31 Patrick Naylor Old School Racing
31
32 Alan Youngblood Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
32
33 Jeff Ray Natural Grocers Cycling Team
33
34 Dan Evans Peloton-Specialized Cycling Team
34
35 Brian Lindsley Team Cycleton
35
36 Todd Kube Real D-Amgen Masters Cycling
36
37 Corey Cope Sonic Boom Racing
37
38 Peter Lucke Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
38
39 Shawn Rucks Real D-Amgen Masters Cycling
39
40 Eric Wright Rolland Cycling
40
41 Jeff Phelps Peloton-Specialized Cycling Team
41
42 Tony Watts
42
43 Tim Mcandrew thecyclist-lawyer.com
43
44 Thomas Endres
44
45 Vince Hooper Real D-Amgen Masters Cycling
45
46 Gary Harty thecyclist-lawyer.com
46
47 Robert Helton thecyclist-lawyer.com
47
48 Donald Haywood Local Velo
48
49 Richard Elliott International Christian Cycling Clu
49
DNF Herb R beaven IC3 Colorado
DNF Daniel Fernandez Old School Racing
DNF Greg Casals Real D-Amgen Masters Cycling
DNF Michael Smith PSIMET/Zilla Racing
DNF Kevin Mcnamara Team Rocky Mountain Health Plans
DNF Jim Reagan Real D-Amgen Masters Cycling
DNF Andrew Ross Century Road Club Assoc
DNF Richard Tannyhill md VOLO Cycling p/b RMSS
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 16   Cat 3: 14   Cat 4: 16   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxx Chance GS Panache 10:05.0
1
2 Matthew Skrdla Fort Collins Cycling Team
2
3 Zach Vanrheen Primal - Audi Denver
3
4 Aaron Jeffrey Team Rio Grande
4
5 Ryan Taylor RITTE/Sports Garage Racing
5
6 Jack Jefferies Pactimo - Kuni Lexus
6
7 Andrew Johnson Pedal p/b LTP Development Team
7
8 Kevin Flanagan Team Cycleton
8
9 Alex Roberts Primal - Audi Denver
9
Teammate Top 5: Zach Vanrheen
10 John Guala PSIMET/Zilla Racing
10
11 Liam Dunn GS Panache
11
Teammate Win: Maxx Chance
12 Matthew Eberly Primal - Audi Denver
12
Teammate Top 5: Zach Vanrheen
13 Josh Whitney Evol Elite Racing
13
14 Robert Gutzwiller PSIMET/Zilla Racing
14
15 Alexander Gillett Groove Subaru Excel Sports
15
16 Kyle Erickson Natural Grocers Cycling Team
16
17 Aaron Hugen Thump Cycling p/b Turin
17
18 Clark Eckel Thump Cycling p/b Turin
18
19 David T ross Primal - Audi Denver
19
Teammate Top 5: Zach Vanrheen
20 Josh Doyle Local Velo
20
21 Galen Stilgebauer Rocky Mountain Road Club
21
22 Ken Jones Pactimo - Kuni Lexus
22
23 Scott Mitchell Rocky Mountain Road Club
23
24 Joseph Teynor Primal - Audi Denver
24
Teammate Top 5: Zach Vanrheen
25 Fred Shattell VELORIGIN Performance
25
26 Dustin Gillingham Primal - Audi Denver
26
Teammate Top 5: Zach Vanrheen
27 B Scott queen Fort Collins Cycling Team
27
Teammate Top 5: Matthew Skrdla
28 Cody Van Lee's Cyclery-Trek Factory
28
29 Stewart Gross
29
30 Chris Lozyniak Primal - Audi Denver
30
Teammate Top 5: Zach Vanrheen
31 Troy Reynolds PSIMET/Zilla Racing
31
32 Ryan Hughs First City Cycling Team
32
33 Tom Bondurant Fort Collins Cycling Team
33
Teammate Top 5: Matthew Skrdla
34 Steven Thomas
34
35 Adam K jensen Thump Cycling p/b Turin
35
36 James Becker Thump Cycling p/b Turin
36
37 Adam Fivehouse Primal - Audi Denver
37
Teammate Top 5: Zach Vanrheen
38 Thomas Taylor First City Cycling Team
38
39 Andy Johnson Sonic Boom Racing Team
39
40 Bart Abriol Sonic Boom Racing
40
41 Dane Emde Team Rio Grande
41
Teammate Top 5: Aaron Jeffrey
42 Jon Smela Team Rio Grande
42
Teammate Top 5: Aaron Jeffrey
43 Daniel Rising Rocky Mountain Road Club
43
44 Mike Schaumloeffel Team Rio Grande
44
Teammate Top 5: Aaron Jeffrey
45 Blake Cohen Primal - Audi Denver
45
Teammate Top 5: Zach Vanrheen
46 Danny Whipple
46
47 Andrew W fleming
47
48 Jake Keener PSIMET/Zilla Racing
48
49 Jacob Pratt
49
50 James Hoovler Fort Collins Cycling Team
50
Teammate Top 5: Matthew Skrdla
51 James Bethea First City Cycling Team
51
52 Scott Larson PSIMET/Zilla Racing
52
53 Oinatz Uribe Sonic Boom Racing Team
53
DNF Christopher Grantham RITTE/Sports Garage Racing Teammate Top 5: Ryan Taylor
DNF Timothy Clark Sonic Boom Racing
DNF Brian Metz Thump Cycling p/b Turin
DNF Justin Herd RITTE/Sports Garage Racing Teammate Top 5: Ryan Taylor
DNF Gregory Pent Boulder Orthopedics
DNF Christopher Cleavelin Natural Grocers Cycling Team
DNF Juan Gutierrez Local Velo
DNF Justin Hall Team Rio Grande Teammate Top 5: Aaron Jeffrey
Finishers: Cat 3: 56   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brannan Fix Ciclismo Youth Foundation
2 Marco Hintz Sonic Boom Racing Team
3 Andrew E wheeler Primal - Audi Denver
4 Kurt Atkins Primal - Audi Denver
5 Clyde Wright Thump Cycling p/b Turin
6 Ben Schuchard Team Rio Grande
7 Joel Bass First City Cycling Team
8 Matt Blakely Lee's Cyclery-Trek Factory
9 James R stevens IC3 Colorado
10 Nathanael Prewitt First City Cycling Team
11 Rob Horn Thump Cycling p/b Turin Teammate Top 5: Clyde Wright
12 Jonathan Ploransky PSIMET/Zilla Racing
13 Matthew Otero IC3 Colorado
14 J Keith collins PSIMET/Zilla Racing
15 Peter Morelli thecyclist-lawyer.com
16 Ti Hays Thump Cycling p/b Turin Teammate Top 5: Clyde Wright
17 Max Huddleston IC3 Colorado
18 Fleetwood Mathews Sonic Boom Racing
19 Paul Meskimen Team Cycleton
20 Luis Soto thecyclist-lawyer.com
21 Ryan Korzyniowski Lee's Cyclery-Trek Factory
22 Garrick Mitchell Thump Cycling p/b Turin Teammate Top 5: Clyde Wright
23 Andy Leach First City Cycling Team
24 Gordon Towne GS Panache
25 Brent Murphy PSIMET/Zilla Racing
26 Tyler Dunn Primal - Audi Denver Teammate Top 5: Andrew E wheeler
27 Darren Meyer IC3 Colorado
28 Derek Haynes
29 Jason Broderick Team Cycleton
30 Coul Hill International Christian Cycling Clu
31 Mark Surls Primal - Audi Denver Teammate Top 5: Andrew E wheeler
32 Brett Henry Team Cycleton
33 Zack Jensen
34 Jeffrey Schroeder Team Cycleton
35 Zachary Woy Ciclismo Youth Foundation Teammate Win: Brannan Fix
36 Aston Woy Ciclismo Youth Foundation Teammate Win: Brannan Fix
37 Kirk Groves Foxtrot Racing
38 Adam Quinney
39 Andrew Chapman First City Cycling Team
40 Christoph Justen Fort Collins Cycling Team
41 Jason Gugelman First City Cycling Team
42 Justin Santistevan Ciclismo Youth Foundation Teammate Win: Brannan Fix
43 Juan Cortes Prestige Imports/Porsche/Audi Race
44 Mikheil Moucharrafie First City Cycling Team
45 Stuart Braddock Primal - Audi Denver Teammate Top 5: Andrew E wheeler
46 Scott Kleihege Peloton-Specialized Cycling Team
DNF Keith C elliott Primal - Audi Denver Teammate Top 5: Andrew E wheeler
DNF Enrique Lopez Oklahoma State University Non-Colle
DNF Adam Glaser First City Cycling Team
DNF Aaron Goble Peloton-Specialized Cycling Team
DNF Dustin Harrison Thump Cycling p/b Turin Teammate Top 5: Clyde Wright
DNF Tony Prete
DNF Joe Helvoigt Pikes Peak Velo
DNF Paul Eaton First City Cycling Team
DNF David Belin Sonic Boom Racing
Finishers: Cat 4: 41   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Miller Pactimo - Kuni Lexus
2 Joshua Schroeder IC3 Colorado
3 Scott Crabtree Real D-Amgen Masters Cycling
4 Glenn Cratty Sonic Boom Racing Team
5 David Rogers Team Cycleton
6 David Mead Team Cycleton
7 Charles Dean
8 Steven Wens
9 Jackson Hootman Prestige Imports/Porsche/Audi Race
10 Mark Homlish Prestige Imports/Porsche/Audi Race
11 Joseph Chiavetta Colorado State University
12 Matt Gough Peloton-Specialized Cycling Team
13 James Campbell
14 Matthew A ray Prestige Imports/Porsche/Audi Race
15 Johnson Mark Adams State University
16 David Thompson Thump Cycling p/b Turin
17 Albert Langsenkamp Prestige Imports/Porsche/Audi Race
18 Scott Berg Team Rocky Mountain Health Plans
19 Scott Carlson Team Cycleton Teammate Top 5: David Rogers
20 Paul Tanguay First City Cycling Team
21 Lloyd Jones Old School Racing
22 Blair Oliver Lee's Cyclery-Trek Factory
23 Russell Forrest Pro Bike Supply
24 Hogan Petry Altitude Cycling
25 Ryan M pask Altitude Cycling
26 Matthew A ray Prestige Imports/Porsche/Audi Race
27 Mcnellis Brandon University of Colorado Denver
28 David Cropp First City Cycling Team
29 Andrew D bell
30 Brian Mcfadden
31 Jon Maule Foxtrot Racing
32 Adam V pochon Black Sheep Junior Cycling
33 Michael Nightingale GS Panache
34 Brad Clemmons PSIMET/Zilla Racing
35 Joshua Gottlob PSIMET/Zilla Racing
36 Hatcher Jacob
37 Jason Theis IC3 Colorado Teammate Top 5: Joshua Schroeder
38 Joseph Manning Team Rio Grande
39 Vonplutzner John Altitude Cycling
40 Janz Rondon Pactimo - Kuni Lexus Teammate Win: Tom Miller
41 Wyatt Gaulke Altitude Cycling
42 Juan Bautista
43 Robert Day Old School Racing
44 William Derosset
45 Jerry Nichols Team Rio Grande
46 Eric Houck Fort Collins Cycling Team
47 Matthew Purchase
48 Paul Mcgill
DNF Keith Bailey Primal - Audi Denver
DNF Mick Occhiato First City Cycling Team
DNF Brian Hronik
DNF Dietz Andrew
DNF Muga Evan
DNF Eric Thompson Team Rio Grande
Finishers: Cat 4: 38   Cat 5: 8   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Burleigh Primal - Audi Denver 2:20:50
1
2 James Peterman Team Rio Grande
2
3 Drew Christopher Primal - Audi Denver
3
Teammate Win: Michael Burleigh
4 Ian Holt Natural Grocers Cycling Team
4
5 Matthew Gates Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
5
6 Jason Short Pedal p/b LTP Development Team
6
7 Jonathan Cavner Rotor Bike / CP Racing
7
8 Michael Gibson Pedal p/b LTP Development Team
8
9 Matthew Deangelis Primal - Audi Denver
9
Teammate Win: Michael Burleigh
10 Zack Allison Think Finance p/b Trek Bike Stores
10
11 Andrew Clemence Team Cycleton
11
12 Kevin Nicol Natural Grocers Cycling Team
12
Teammate Top 5: Ian Holt
13 Clayton Feldman Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
13
14 Dave Cho Team Rio Grande
14
Teammate Top 5: James Peterman
15 Nate Taggatz First City Cycling Team
15
16 John Noonan Primal - Audi Denver
16
Teammate Win: Michael Burleigh
17 Walter Durrer Team Rio Grande
17
Teammate Top 5: James Peterman
18 Jake Keyser Team Cycleton
18
19 Thomas Fiorillo Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
19
Teammate Top 5: Matthew Gates
20 Garrett White Primal - Audi Denver
20
Teammate Win: Michael Burleigh
21 Nicholas Applegate Team Cycleton
21
22 Nick Bax Team Rio Grande
22
Teammate Top 5: James Peterman
23 Craig Magee Natural Grocers Cycling Team
23
Teammate Top 5: Ian Holt
24 Keith Harper Boulder Orthopedics
24
25 Scott Wall Rotor Bike / CP Racing
25
26 Charles Coyle Groove Subaru Excel Sports
26
27 Brett Tack UCI CT: Wonderful Pistachios Cyclin
27
28 Matthew Segur Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
28
Teammate Top 5: Matthew Gates
29 Kevin Selker Groove Subaru Excel Sports
29
30 Jonathan Copsey Tierra Plan Racing
30
31 Spencer Martin Groove Subaru Excel Sports
31
32 Steven Weiler First City Cycling Team
32
33 Samuel Weinberg
33
34 Nate Llerandi Sonic Boom Racing Team
34
35 Michael Giem Tierra Plan Racing
35
36 Joseph Taddeucci Natural Grocers Cycling Team
36
Teammate Top 5: Ian Holt
37 Jon Moro
37
38 Joshua Smith Sonic Boom Racing Team
38
39 Michael Catterall Pedal p/b LTP Development Team
39
40 Eric Zolner Rotor Bike / CP Racing
40
41 Brandon Eifrid Boulder Running Company Cycling Tea
41
DNF Kevin Tempel First City Cycling Team
DNF Matt Charity Steamboat Velo
DNF Camilo Zambrano Team Rio Grande Teammate Top 5: James Peterman
DNF Thomas Clark Sonic Boom Racing Team
DNF Blake Romine Team Colavita/ Parisi Coffee
DNF Christopher G doyle
DNF James Thies Rocky Mountain Cancer Centers Cycli Teammate Top 5: Matthew Gates
DNF Joseph S pinkerton Natural Grocers Cycling Team Teammate Top 5: Ian Holt
DNF Joseph Cooper Twin Peaks Racing
DNF Trevor Connor Team Rio Grande Teammate Top 5: James Peterman
DNF Raik Huster Rotor Bike / CP Racing
DNF Brett Peters Sonic Boom Racing Team
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 29   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ariane Horbach Colorado Mesa University 0:00:00
1
2 Jenna Macpherson Fort Lewis College 0:00:00
2
3 Sabrina David University of Colorado Boulder 0:00:00
3
4 Lauren Catlin Fort Lewis College 0:00:00
4
5 Melanie Beale Colorado State University 0:00:00
5
6 Kristin Tippey Colorado School of Mines 0:00:00
6
7 Lexie Millard Colorado Mesa University 0:00:00
7
Teammate Win: Ariane Horbach
8 Nicolle Bruderer University of Colorado Boulder 0:00:00
8
Teammate Top 5: Sabrina David
9 Sydney Edmonson Fort Lewis College 0:00:00
9
Teammate Top 5: Jenna Macpherson
10 Kate Wold Colorado State University 0:00:00
10
Teammate Top 5: Melanie Beale
11 Madison Tuggle Colorado State University 0:00:00
11
Teammate Top 5: Melanie Beale
12 Jessica Bobeck University of Colorado Boulder 0:00:00
12
Teammate Top 5: Sabrina David
DNF Mackenzie Paul US Air Force Academy 0:00:00
DNF Klara Rossouw Colorado State University 0:00:00 Teammate Top 5: Melanie Beale
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Button Colorado State University 0:00:00
1
2 Kc Kent Colorado School of Mines 0:00:00
2
3 Jaime Kelleher University of Colorado Boulder 0:00:00
3
4 Lauren Lundquist Colorado School of Mines 0:00:00
4
5 Rebecca Schneider University of Colorado Boulder 0:00:00
5
DNF Nicole Jorgenson Colorado College 0:00:00
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Parker Colorado Mesa University 0:00:00
1
2 April Cunningham Adams State University 0:00:00
2
3 Tracy Murphy Colorado State University 0:00:00
3
4 Lauryn Andre Fort Lewis College 0:00:00
4
5 Vivian Krishnan Fort Lewis College 0:00:00
5
6 Brianna Ozvat Fort Lewis College 0:00:00
6
7 Zoe Harrier University of Northern Colorado 0:00:00
7
8 Barbara Schornstein University of Northern Colorado 0:00:00
8
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Emmerman Rally Sport Cycling Team 10:05.0
1
2 Cari Higgins UCI PCT/WPT: UnitedHealthcare
2
3 Amanda Miller UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
3
4 Whitney Schultz Colavita-Fine Cooking
4
5 Molly Vanrheen Team Primal Racing
5
6 Jennifer Schumm Groove Subaru Excel Sports
6
7 Serenity Anderson Thump Cycling p/b Turin
7
8 Margell Abel Natural Grocers Cycling Team
8
9 Kirsten Williams TWENTY16 Junior Development Team
9
10 Lindsey Knast Primal/McDonald Audi Women's racing
10
11 Luci Olewinski Thump Cycling p/b Turin
11
12 Jamie Gilmore Naked Women's Racing
12
13 Savannah Adams Prestige Imports/Porsche/Audi Race
13
14 Adelaide Perr
14
15 Jennifer Barbour Naked Women's Racing
15
16 Sue Lloyd Thump Cycling p/b Turin
16
17 Andrea Koenig PSIMET/Zilla Racing
17
18 Lynne Anderson Velo Force
18
19 Abby Kacena First City Cycling Team
19
20 Angela Des cognets TheCyclist-Lawyer.com
20
21 Suzanne Lucash Primal/McDonald Audi Women's racing
21
22 Cheryl Gaiser thecyclist-lawyer.com
22
23 Heidi Gurov Bicycle Station Race Team
23
24 Molly Meehan First City Cycling Team
24
25 Deborah Homan First City Cycling Team
25
26 Shauna Sledge
26
27 Michelle Hancock Naked Women's Racing
27
28 Ariane Barragan Boulder Running Company Cycling Tea
28
29 Gretchen Hynes
29
30 Carmen D ledesma feliciano First City Cycling Team
30
DNF Natalie Santelli Fort Follies Cycling Team
DNF Becca Schepps Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat 4: 9   Cat ?: 3