Log In
 
 
Tucson Bicycle Classic - TT • Mar 14 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Clemence Team Cycleton
2 Sam Warford Big Orange Cycling
3 Kyle Torres BMW Development Team
4 Clayton Stone Athlete Octane
5 Chris Lundberg Team Cycleton Teammate Win: Andrew Clemence
6 David Carlson Sabino Cycles Racing
7 David Rakestraw Athlete Octane Teammate Top 5: Clayton Stone
8 Elliot Dumont 02 Modern Fitness
9 Matthew Holecko Carlos O'Briens Racing
10 Ronald Toth South Bay Wheelmen
11 Isaiah Jerez Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
12 Christian Schlabach ZiaVelo Cycling
13 Marcus Cannon Bike Religion
14 Joey Iuliano Sabino Cycles Racing
15 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing
16 Connor Brown Team Winded Development
17 Nathan Seaford Incycle-Predator Components Elite T
18 Mark Feser Athlete Octane Teammate Top 5: Clayton Stone
19 Adam Bryfogle Tolero Racing
20 Brian Axelrod Athlete Octane Teammate Top 5: Clayton Stone
21 Travis Glysson Team Winded Development
22 Mark Weideman Action Sports
23 Kenny Polley Landis/Trek
24 Chaz Lane Team Winded Development
25 Nathan Franklin Sabino Cycles Racing
26 Robert Krohn GST Racing
27 Robert Angle Bike Religion
28 Robert Chorost
29 Matthew Jones 02 Modern Fitness
30 Jake Spelman Athlete Octane Teammate Top 5: Clayton Stone
31 Stephen Welsh
32 Nathan Brown
33 Marco Colex AZ Cyclery & Multisport
34 Shawn ^daly TriSports Cycling/Eclipse Racing
35 Casey Clark Landis/Trek
36 John Rokke Team Kaos/Alegent Creighton Health
37 Hunter Davis Bike Religion
38 Andre Mcnulty TriSports Cycling/Eclipse Racing
39 Josh Ruiz Incycle-Predator Components Elite T
40 Myles Morales Tribe Multisport
41 Brenon Daly ThirstyBear Cycling
42 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team
43 Craig Orozco Athlete Octane Teammate Top 5: Clayton Stone
44 Dan Naef 02 Modern Fitness
45 Cody Miller Tribe Multisport
46 Max Capener San Tan Racing
Finishers: Cat 2: 41   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Martinez ZiaVelo Cycling
2 Brandon Jones Catalyst Racing
3 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club
4 Clint Bluestein San Tan Racing
5 Wristen Paschich Scalo Veloce
6 Ken Montaney Sabino Cycles Racing
7 Christian Santa cruz El Grupo Youth Cycling Club Teammate Top 5: Ben Duncan
8 Jonathan Schreiner Scalo Veloce Teammate Top 5: Wristen Paschich
9 Dave Mitchell Catalyst Racing Teammate Top 5: Brandon Jones
10 Timothy Scott Aggress
11 Carson Christen Team Cycleton
12 Timothy Miller San Tan Racing Teammate Top 5: Clint Bluestein
13 Michael Woodward Flagstaff Cycling
14 Aaron Jeffrey Team Rio Grande
15 Michael Robinson
16 Anthony Chavez TriSports Cycling/Eclipse Racing
17 Peter Lambe Flagstaff Cycling
18 Max Rich University of Arizona
19 Trenton Bryfogle Tolero Racing
20 Jose Solis US Military Cycling Team
21 Alfredo Teran
22 J Carnes Flagstaff Cycling
23 Sean Mccormack San Tan Racing Teammate Top 5: Clint Bluestein
24 Richard Horn Aggress
25 Andrew Laskowski 02 Modern Fitness
26 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club Teammate Top 5: Ben Duncan
27 Dustin Gillespie FASTER Performance Center
28 Kurt Kroese GST Racing
29 Chad Mickelson PENTA Building Group
30 Braden Bott Carlos O'Briens Racing
31 Jake Mclaughlin University of Arizona
32 Jeremy Wilson Aggress
33 Bailey Eckles Team Rokform
34 Kaden Murdock ZiaVelo Cycling Teammate Win: Kyle Martinez
35 Gregory Foster Scalo Veloce Teammate Top 5: Wristen Paschich
36 Ryan Clickner Procon Cycling
37 Aldo Corral
38 Fernando Islas
39 Kevin Harsley TriSports Cycling/Eclipse Racing
40 Danny Shannon
41 Reid Baker San Tan Racing Teammate Top 5: Clint Bluestein
42 Rich Goedel Sabino Cycles Racing
43 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club Teammate Top 5: Ben Duncan
44 Gilberto Melendez
45 Austin Crosby Team Winded Development
46 Jerry Natale Prestige Imports/Porsche/Audi Race
47 Kirk Klepfer San Tan Racing Teammate Top 5: Clint Bluestein
48 Stephen Banta Tribe Multisport
49 Logan Boyd
50 William Blakeley Flagstaff Cycling
51 Stephen Thomas Rocky Mountain Road Club
52 Brian Quan Catalyst Racing Teammate Top 5: Brandon Jones
53 Ruben Reyes Landis/Trek
54 Peter Michaud Aggress
55 James Davis TriSports Cycling/Eclipse Racing
56 Thomas Eng Team Rocky Mountain Health Plans
57 Nardo Rodriguez San Tan Racing Teammate Top 5: Clint Bluestein
Finishers: Cat 3: 51   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Burkel
2 Marco Valente Tachycardia Racing
3 Sam Gross
4 Alex Kaufman Northern Arizona University
5 Nathan Rediske Scalo Veloce
6 Joesph Keeler Tolero Racing
7 Daniel Mackey Scarlet Fire Racing
8 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club
9 John Bennett Strada Racing Club
10 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling Club
11 Karl Baumgart Athlete Octane
12 Kyle Vanrenterghem TriSports Cycling/Eclipse Racing
13 Ivan Hernandez Catalyst Racing
14 Schuyler Burns Sabino Cycles Racing
15 Miguel Folch
16 Tyler Chairsell Carefast
17 Marc Overson Tolero Racing
18 Garrett Cunico High Desert Bicycles Team
19 Robert Jones 02 Modern Fitness
20 Lynn Orchard Tolero Racing
21 Christian Mathews Volharden
22 Bayram Orazov
23 Brian Robinson
24 Leo Oneill El Grupo Youth Cycling Club
25 Jonathan Wickner University of Arizona
26 Eric Larson TriSports Cycling/Eclipse Racing
27 Marco Quintana High Desert Bicycles Team
28 Mike Hunter Scalo Veloce Teammate Top 5: Nathan Rediske
29 Mark Ehrhart University of New Mexico
30 Ignacio Rivera de rosales El Grupo Youth Cycling Club
31 Kevin Robinson
32 Philip Martens Bicycle Haus Racing
33 Dariusz Zdunek
34 Azael Garcia
35 Sidney Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team
36 Ryan Robold TriSports Cycling/Eclipse Racing
37 Kyle Kent Strada Racing Club
38 Robert Lee 02 Modern Fitness
39 Kyle Hornbeck Flagstaff Cycling
40 Michael Brilhante Team Winded Development
41 Joshua Strauss TriSports Cycling/Eclipse Racing
42 Samuel Zerbib Flagstaff Cycling
43 Stephen Waits Wolf Pack Cycling
44 Kenny Anderson White Mountain Road Club
45 Donald Mercer
46 Kevin Huenneke
47 Mariano Caceres Team El Paso
48 Beau Savage Colavita Racing, Inc.
49 Adam Sklar DNA Cycles Racing
50 Stephen Oddie TriSports Cycling/Eclipse Racing
51 Tim Santaniello
52 Jeremy Weiss 02 Modern Fitness
53 Waldo Terrazas Team El Paso
54 Trey Duvall Colavita Racing, Inc.
55 David Prugh NoTubes/Corning Race Team
56 Randy Sookoo Tolero Racing
57 Lee Frankel CONTENDER BICYCLES
58 Adam Dunn CrankyCross
59 Ywaine Klix ORO Valley Bicycle
60 Chase Heavirland
61 Patrick Koranda Catalyst Racing
62 Kyle Helmke El Grupo Youth Cycling Club
63 Keith Edmiston Velo Vegas/Every Kid a Bike
64 Steven Lada Catalyst Racing
65 Nicholas King Bicycle Ranch
66 Manuel Garza Team El Paso
67 Peter Vlad
68 Richard Castro
69 Daniel Martin Arizona Cycling Racing Team Inc.
70 Pat Mause Team Colleen
Finishers: Cat 1: 2   Cat 4: 65   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Washburn TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
2 Luke Mcguire
3 Gabriel Langbauer Yuma Athletics
4 Cameron Hummels
5 Hubert Gorka Landis/Trek
6 Aitor Zubiarrain Team El Paso
7 Brandon Vanbibber Northern Arizona University
8 Caleb Sutherland University of Arizona
9 Brandon Johnson Summit Velo
10 Jonathan Mclaren Aggress
11 Cody Martin ORO Valley Bicycle
12 Jason Smith
13 Robert Steinmann Aggress
14 Castle Gay Team Winded Development
15 Scott Kim
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Kothke Rapha Condor Cycling Club
2 Philip Brown
3 Jeff Perry
4 Michael Hast IC3 Tucson
5 Chris Cox TriSports Cycling/Eclipse Racing
6 Dean Marvin Summit Velo
7 Paul Wiederhold Team Run or Ride
8 Paul Mittman Team Vitesse
9 Joe Lindner Velo Vegas/Every Kid a Bike
10 Gregory Chmelik
11 John Harrison Sabino Cycles Racing
12 Jimmy Davisjr IC3 Tucson Teammate Top 5: Michael Hast
13 Dan Dillon TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Chris Cox
14 Gary Schobel International Christian Cycling Clu
15 Doug Trantham Pacific Premier Bank Cycling Team
16 Adam Bleier
17 Jay Floyd Velo Vegas/Every Kid a Bike
18 John Beechen GS Boulder/Organic India
19 Michael Bradley
20 Chuck Helmke El Grupo Youth Cycling Club
21 Jon Eberly TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Chris Cox
22 Ken Huizenga
23 Syed Yusoof Team El Paso
24 Pedro Alessi
25 David Freitag Tachycardia Racing
26 Michael Gibbs TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Chris Cox
27 Timothy Nessinger
28 William Voice
Finishers: Cat 5: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unai Urreiztieta
2 Thomas Steiner Adams Avenue Bicycles
3 Hayden Palmer
4 Julian Schreiber White Mountain Road Club
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colter Thomas El Grupo Youth Cycling Club
2 Matthew Harris El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Colter Thomas
3 Kajeme Murrieta El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Colter Thomas
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Levi Kramer FASTER Performance Center
2 David Polley Landis/Trek
3 Cole Lanning El Grupo Youth Cycling Club
4 Samuel Alexander El Grupo Youth Cycling Club
5 Collin Hanes El Grupo Youth Cycling Club
6 Ben Schroeder El Grupo Youth Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Post Unity Racing
2 Santiago Chavez ZiaVelo Cycling
3 Al Senft Sustainable Endurance Coaching
4 Brent Garrigus RIDE Cyclery
5 Travis Dixon ZiaVelo Cycling
6 Scott Biaggi GST Racing
7 Matt Chanin High Desert Bicycles Team
8 Gavin Kennard Sustainable Endurance Coaching Teammate Top 5: Al Senft
9 Jim Silverman GST Racing
10 Kyle Reedy Unity Racing Teammate Win: Riley Post
11 John Abate SPY GIANT RIDE p/b MRI
12 Matthew Pobloske GST Racing
13 Nicholas Traggis Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
14 Roy Pickavance
15 Lance Runyan Unity Racing Teammate Win: Riley Post
16 Luis Chacon
17 Steve Riddle High Desert Bicycles Team
18 Sergio Dominguez
19 Manuel Sanchez
20 Joel Biederman TEAM New York Life
21 Doug Terrell GST Racing
22 Alexander D mccrohan
23 Christopher Mosora Scarlet Fire
24 Esteban Armendariz
25 Andrew Scott TEAM New York Life
26 Bryan Antol GST Racing
27 John Schiefer Pen Velo Racing
28 Matthew Brown
29 Terry Schmidtknecht
30 Casey Skidmore Unity Racing Teammate Win: Riley Post
31 Jonathan Pettit
32 Carlos Hernandez
33 Evan Hyde
34 Robert Paulsen
35 Peter Rimmer
36 Victor Pwu
37 Ernesto Yberri
38 Joel Castro
39 Shane Breinholt
40 Jose A. velazco Athlete Octane
41 Krimpe Fernando
42 Javier Armendariz
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louie Amelburu Microseal Racing Team
2 Walter Durrer Team Rio Grande
3 Jesus Lamb GST Racing
4 Dane Emde Team Rio Grande
5 Jim Woodburne FASTER Performance Center
6 James Kramer FASTER Performance Center
7 Jeremy Barrett Team Rhino
8 Raymond Cook Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
9 Scott Baker GST Racing Teammate Top 5: Jesus Lamb
10 Geoff Chalmers Team Vitesse
11 James Wimberly UC Cyclery/JW Floors
12 Steve Alschuler High Desert Bicycles Team
13 Peter Brown GST Racing Teammate Top 5: Jesus Lamb
14 Charles Royalty San Tan Racing
15 Craig Croxton Summit Velo
16 Adam Asnes Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
17 William Kellagher Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
18 David Able Team Pay 'N Take
19 Chris Gould Beads of Courage-Pro Bike Racing
20 David Julien Procon Cycling
21 Leo Masursky TEAM New York Life
22 Jim Holbrook FASTER Performance Center Teammate Top 5: Jim Woodburne
23 Eric Taylor TEAM New York Life
24 Paul Kealey TEAM New York Life
25 Chris Hard The Contender Club
26 Daniel Redivo Landis/Trek
27 John Hoffmann Tolero Masters Racing
28 David French White Mountain Road Club
29 Durrant Williams San Tan Racing
30 Doug Stewart GST Racing Teammate Top 5: Jesus Lamb
31 David Dobler TEAM New York Life
32 Bayer Vella Le Scomparse Cycling Team
33 Steve Greenwell Rapha Condor Cycling Club
34 Isaiah Adams TEAM New York Life
35 Scott Claes Swami's Cycling Club
36 Frank Lujan
37 Daniel Furtney
38 Manny Arreguin
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 17   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Thompson Southwest Hand Cycling Team
2 Jay Guyot GST Racing
3 Bill Pinckard Microseal Racing Team
4 Peter Smith FASTER Performance Center
5 Andrew Hosterman Landis/Trek
6 Jon Roberts Southwest Hand Cycling Team Teammate Win: Joel Thompson
7 David Bixby Team RPM p/b Bicycle Ranch
8 Keith Brodhagen GST Racing Teammate Top 5: Jay Guyot
9 David Benner Wolf Pack Cycling
10 Donald Lewis Team Rhino
11 Philip Holman 02 Modern Fitness
12 Howard Roose Intermountain Cycling Organization
13 Neal Stoughton Team Simple Green
14 Jeffrey Ulbrich White Mountain Road Club
15 Curtis Ingle
16 Steve Murphy
17 Thomas Martin Sabino Cycles Racing
18 Preston Robertson Sabino Cycles Racing
19 Joe Patronite Southwest Hand Cycling Team Teammate Win: Joel Thompson
20 Robert Tompkins FASTER Performance Center Teammate Top 5: Peter Smith
21 Larry Smith AZBuilt Sports
22 Paul Durham Summit Velo
23 Bill Mcadams TriSports Cycling/Eclipse Racing
24 Jim Browning FASTER Performance Center Teammate Top 5: Peter Smith
25 Armen Khachadourian San Diego Cyclo Vets
26 David Linden Team Dayton-Relevant Works Cycling
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 7   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randall Maddox MadDog 83
2 Doug Perry Aggress
3 John Conahay Sabino Cycles Racing
4 Harold Wallace Team Rhino
5 Roy Quade
6 Richard Bagienski Durango Wheel Club
7 Roger Springer San Diego Cyclo Vets
8 Bud Stratton San Diego Cyclo Vets
9 Stephen Bennett ColoBikeLaw.com
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Dillon Sabino Cycles Racing
2 Richard Ellwanger Aggress
3 Gary Devoss San Diego Cyclo Vets
4 Gaetan Boulanger
5 Charles Day Bozeman Masters' Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Hammer 02 Modern Fitness
2 Patrick Bunch Big D Cycling
3 David Deichman Saguaro Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Brenes
2 Benjamin Jacques-maynes UCI CT: Jamis Hagens Berman
3 Charles 'mac' cassin Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
4 James Peterman Team Rio Grande
5 Kennett Peterson UCI CT: Firefighters Upsala CK
6 Daniel Eaton Canyon Bicycles-Shimano
7 Travis Mccabe UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
8 William Buick Team Rio Grande Teammate Top 5: James Peterman
9 Andrew Baker UCI CT: Astellas Cycling Team
10 Luis Alberto romero amaran UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
11 Andrew Hemesath Team Rio Grande Teammate Top 5: James Peterman
12 Juan Magallanes
13 Alexey Vermeulen BMC Development Team
14 Daniel Jaramillo diez UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
15 Gordon Fraser UCI CT: Competitive Cyclist Racing
16 Matthew Cooke UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
17 David Salomon
18 Colin Gibson Keller Rohrback Cycling
19 Riley Majeune-fagan Team Rio Grande Teammate Top 5: James Peterman
20 Ruben Companioni UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
21 Ulises Castillo
22 Robert Squire UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
23 Michael Dziedzic Landis/Trek
24 Emerson Oronte UCI CT: Jelly Belly Cycling
25 Chris Winn Horizon Organic/Einstein Bros Cycli Teammate Top 5: Charles 'mac' cassin
26 Chad Beyer UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
27 Nick Bax Team Rio Grande Teammate Top 5: James Peterman
28 Josh Yeaton Horizon Organic/Einstein Bros Cycli Teammate Top 5: Charles 'mac' cassin
29 Tyler Coplea Gateway Harley-Davidson
30 Max Korus UCI CT: Astellas Cycling Team
31 Rolando Gonzalez
32 Clayton Feldman Horizon Organic/Einstein Bros Cycli Teammate Top 5: Charles 'mac' cassin
33 Tyler Wren UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Benjamin Jacques-maynes
34 Brecht Dhaene UCI CT: Astellas Cycling Team
35 Fabio Calabria Horizon Organic/Einstein Bros Cycli Teammate Top 5: Charles 'mac' cassin
36 George Cyrus Body by Vi p/b Velo Vie
37 Zach Heskett
38 Matteo Dalcin
39 David Swanson Body by Vi p/b Velo Vie
40 Drew Miller Landis/Trek
41 Paul Thomas Core Cycling Team
42 Daniel Holloway Athlete Octane Cycling
43 Cortlan Brown UCI CT: Astellas Cycling Team
44 Jackson Long Horizon Organic/Einstein Bros Cycli Teammate Top 5: Charles 'mac' cassin
45 Gilberto Porras
46 Kit Recca Horizon Organic/Einstein Bros Cycli Teammate Top 5: Charles 'mac' cassin
47 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A.
48 Cory Greenberg Firefighters Racing UCI Elite
49 Daniel Parkman Athlete Octane
50 Taylor Warren Team Rio Grande Teammate Top 5: James Peterman
51 Kevin Mullervy UCI CT: Champion System - Stans NoT
52 Conor Mullervy UCI CT: Champion System - Stans NoT
53 Rafael Escarcega
54 Gerardo Medina
55 Nicholaus Schreiber Body by Vi p/b Velo Vie
56 Steven Muhle FASTER Performance Center
57 Guido Palma
58 Camilo Zambrano Team Rio Grande Teammate Top 5: James Peterman
59 Devin Clark Athlete Octane Cycling
60 Dominique Mayho
61 Ty Tuttle Canyon Bicycles-Shimano
62 Eric Sammuli Big Orange Cycling
63 Nathaniel Davis Sabino Cycles Racing
64 Timothy Carolan White Mountain Road Club
65 Paul Warner Canyon Bicycles-Shimano
66 Victor Riquelme Body by Vi p/b Velo Vie
67 Rob Alvarez Body by Vi p/b Velo Vie
68 Clay Murfet
69 Ryan Aitcheson
70 Brian Forbes Body by Vi p/b Velo Vie
71 Craig Streit Body by Vi p/b Velo Vie
72 Ramon Juarez
73 Anthony Canevari Athlete Octane Cycling
74 Matt Green UCI CT: Astellas Cycling Team
75 Jared Gilyard Landis/Trek
76 Adam Myerson UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
77 Eddy Kwon
78 Conor O'Brien
79 Michael Pincus UCI CT: Astellas Cycling Team
80 Chris Uberti UCI CT: Astellas Cycling Team
81 Anthony Olson Mitsubishi Laser/Grand Performance
82 Hector Rangel
83 Andrew Dahlheim Athlete Octane Cycling
84 Braydon Bourne
85 Hogan Sills UCI CT: Astellas Cycling Team
86 Chad Hartley Athlete Octane Cycling
87 Robert white ? Athlete Octane Cycling
88 Olivier Delaney
89 Nicholas Greeff Team Rio Grande Teammate Top 5: James Peterman
Finishers: Cat 1: 65   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Lucie Tolero Racing
2 Anna Mumford Rockstar Games/Signature Cycles
3 Nicole Horst GS Boulder/Organic India
4 Karla Gendler
5 Christine Jeffrey Sabino Cycles Racing
6 April Galdajoyce
7 Cara Oneill El Grupo Youth Cycling Club
8 Allison Alterman University of Arizona
9 Kimberly Tom Holliday Rock p/b Zoca
10 Carol Flinchbaugh Midwest Cycling Community NE
11 Stefanie Sichler Arizona State University
12 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club
13 Meredith Caccesemcconvill Holliday Rock p/b Zoca
14 Serenity Anderson Rocky Mountain Road Club
15 Melissa Sotelo Landis/Trek
16 Ericka Bettge Velo Vegas/Every Kid a Bike
17 Nadezhda Mitelman Naked Women's Racing
18 Allison Greening TriSports Cycling/Eclipse Racing
19 Shelby Hoglund 02 Modern Fitness
20 Alexis Gannis Curbside Cyclery Racing Team
21 Elizabeth Schmitt 02 Modern Fitness
22 Sarah Muench Landis/Trek
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adelaide Perr
2 Rachel Beck DNA Cycling Masters
3 Allison Wilson Southwest Hand Cycling Team
4 Maya Collier El Grupo Youth Cycling Club
5 Catherine Stailey ZiaVelo Cycling
6 Isabelle Cote Kruis CX p/b Repucom
7 Christina Yeakel Velo Vegas/Every Kid a Bike
8 Brenna Nelson fastercyclist.com
9 Jacqueline Cali Velo Vegas/Every Kid a Bike
10 Annmarie Chavez ZiaVelo Cycling Teammate Top 5: Catherine Stailey
11 Karen Quigley
12 Kelly Oconnor Aggress
13 Michelle Helmke El Grupo Youth Cycling Club Teammate Top 5: Maya Collier
14 Aubrie Jones Jobing.com Women's Racing
15 Katelynn Long SDBC/EMERALD TEXTILES
16 Moirin Nelson fastercyclist.com
17 Isabel Havsrath
18 Andrea Icenogle Summit Velo
19 Raemy Winton Northern Arizona University
20 Tonya Sotelo ZiaVelo Cycling Teammate Top 5: Catherine Stailey
21 Jodie Oates Jobing.com Women's Racing
22 Beata George
23 Leslie Brady fastercyclist.com
24 Aylin Teran
25 Lynn Kernaghan
26 Holly Reed TriSports Cycling/Eclipse Racing
Finishers: Cat 4: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenzie Steiner Adams Avenue Bicycles
2 Morgan Fortin High Desert Bicycles Team
3 Madison Major El Grupo Youth Cycling Club
4 Ana Quintana-bernal El Grupo Youth Cycling Club
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Wimberly Michelob Ultra - La Grange +21
2 Johanna Roberts
3 Beatrice Dormoy SDBC/EMERALD TEXTILES
4 Jane Berger 02 Modern Fitness
5 Nathalie Potvin Jobing.com Women's Racing
6 Patricia Kimmick
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Stedman Southwest Hand Cycling Team
2 Christina Maddox MadDog 83
3 Deborah Robison AZBuilt Sports
4 Carol Chester
5 Donna Ingle
6 Pam Alexander DNA Cycling Masters
7 Kristine Johnson DNA Cycling Masters
8 Liz Perry Aggress
9 Deborah Wheeler DNA Cycling Masters
10 Heather Odom SDBC/EMERALD TEXTILES
11 Candace Porter Summit Velo
12 Ceil Murphy K4 Racing
13 Lisa Crujido Jobing.com Women's Racing
14 Nancy Fortin High Desert Bicycles Team
15 Leeann Land Strada Racing Club
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Iverson DNA Cycling Masters
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge Summit Velo
2 Julianna Kimball Team Winded Development
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Kirchmann
2 Janel Holcomb UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
3 Lauren Hall UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
4 Denise Ramsden
5 Athena Countouriotis Sisterhood of Cycling
6 Annie Ewart
7 Rebecca Balboni UCI WPT: Exergy TWENTY16
8 Irena Ossola Cloud Racing p/b Ride2Recovery
9 Olivia Dillon Colavita-Fine Cooking
10 Whitney Schultz Colavita-Fine Cooking
11 Kathryn Bertine
12 Lucianne Conklin GS Boulder/Organic India
13 Erica Allar Colavita-Fine Cooking
14 Jamie Gilgen
15 Amber Pierce UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Janel Holcomb
16 Lindsay Fox Jobing.com Women's Racing
17 Caitlin Laroche Monster Media Elite Women
18 Genevieve Krahn
19 Lindsay Bayer Colavita Racing
20 Suzanne Sonye Monster Media Elite Women
21 Jacqueline Parker Cloud Racing p/b Ride2Recovery
22 Anne Donley
23 Mary Zider Colavita-Fine Cooking
24 Kat Salthouse Sabino Cycles Racing
25 Amy Chandos Northern Arizona University
26 Maria Santiago
27 Stacy Appelwick Scarlet Fire presented by Matthews
28 Marieke Blomme
29 Kael Deverell
30 Nicole Mitchell
31 Linnea Herbertson TriSports Cycling/Eclipse Racing
32 Priscilla Calderon Monster Media Elite Women
33 Morgan Patton Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
34 Laura Birdwell Jobing.com Racing
35 Natalie Koch Team Novo Nordisk Women
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 16   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Job Velo Vegas/Every Kid a Bike
2 Daniela Diamente El Grupo Youth Cycling Club
3 Heidi Melendez White Mountain Road Club
4 Raegan Lunsford Michelob Ultra - La Grange +21
5 Shari Cook Vegas Women's Racing/Every Kid A Bi
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1