Log In
 
 
Tucson Bicycle Classic - Circuit Race • Mar 16 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Welsh
2 Marco Colex AZ Cyclery & Multisport
3 Connor Brown Team Winded Development
4 David Carlson Sabino Cycles Racing
5 Max Capener San Tan Racing
6 Clayton Stone Athlete Octane
7 Adam Bryfogle Tolero Racing
8 John Rokke Team Kaos/Alegent Creighton Health
9 Elliot Dumont 02 Modern Fitness
10 Josh Ruiz Incycle-Predator Components Elite T
11 Sam Warford Big Orange Cycling
12 Ronald Toth South Bay Wheelmen
13 Isaiah Jerez Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
14 Kyle Torres BMW Development Team
15 Christian Schlabach ZiaVelo Cycling
16 Chris Lundberg Team Cycleton
17 Robert Angle Bike Religion
18 Robert Chorost
19 Casey Clark Landis/Trek
20 Kenny Polley Landis/Trek
21 Nathan Brown
22 Andrew Clemence Team Cycleton
23 Matthew Holecko Carlos O'Briens Racing
24 Brenon Daly ThirstyBear Cycling
25 Jake Spelman Athlete Octane
26 Nathan Franklin Sabino Cycles Racing Teammate Top 5: David Carlson
27 Mark Feser Athlete Octane
28 David Rakestraw Athlete Octane
29 Marcus Cannon Bike Religion
30 Mark Weideman Action Sports
31 Joey Iuliano Sabino Cycles Racing Teammate Top 5: David Carlson
32 Myles Morales Tribe Multisport
33 Shawn ^daly TriSports Cycling/Eclipse Racing
34 Andre Mcnulty TriSports Cycling/Eclipse Racing
35 Travis Glysson Team Winded Development Teammate Top 5: Connor Brown
36 Hunter Davis Bike Religion
37 Cody Miller Tribe Multisport
38 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing
39 Matthew Jones 02 Modern Fitness
40 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team
DNF Brian Axelrod Athlete Octane
DNF Dan Naef 02 Modern Fitness
Finishers: Cat 2: 38   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Santa cruz El Grupo Youth Cycling Club
2 Max Rich University of Arizona
3 Jose Solis US Military Cycling Team
4 Trenton Bryfogle Tolero Racing
5 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Christian Santa cruz
6 Anthony Chavez TriSports Cycling/Eclipse Racing
7 Braden Bott Carlos O'Briens Racing
8 Kyle Martinez ZiaVelo Cycling
9 Brandon Jones Catalyst Racing
10 Andrew Laskowski 02 Modern Fitness
11 Austin Crosby Team Winded Development
12 Michael Woodward Flagstaff Cycling
13 Dustin Gillespie FASTER Performance Center
14 Jeremy Wilson Aggress
15 Logan Boyd
16 Chad Mickelson PENTA Building Group
17 Ken Montaney Sabino Cycles Racing
18 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Christian Santa cruz
19 Wristen Paschich Scalo Veloce
20 Kirk Klepfer San Tan Racing
21 Alfredo Teran
22 Dave Mitchell Catalyst Racing
23 Kaden Murdock ZiaVelo Cycling
24 Kurt Kroese GST Racing
25 Fernando Islas
26 Reid Baker San Tan Racing
27 Clint Bluestein San Tan Racing
28 Timothy Miller San Tan Racing
29 Timothy Scott Aggress
30 Peter Lambe Flagstaff Cycling
31 Jake Mclaughlin University of Arizona Teammate Top 5: Max Rich
32 Ryan Clickner Procon Cycling
33 Gregory Foster Scalo Veloce
34 Sean Mccormack San Tan Racing
35 Aaron Jeffrey Team Rio Grande
36 J Carnes Flagstaff Cycling
37 Rich Goedel Sabino Cycles Racing
38 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Christian Santa cruz
39 Carson Christen Team Cycleton
40 Richard Horn Aggress
41 Michael Robinson
42 Danny Shannon
43 Jerry Natale Prestige Imports/Porsche/Audi Race
44 James Davis TriSports Cycling/Eclipse Racing
45 Stephen Thomas Rocky Mountain Road Club
46 Peter Michaud Aggress
DNF Kevin Harsley TriSports Cycling/Eclipse Racing
DNF Brian Quan Catalyst Racing
DNF Aldo Corral
DNF Bailey Eckles Team Rokform
DNF Ruben Reyes Landis/Trek
DNF Gilberto Melendez
DNF William Blakeley Flagstaff Cycling
DNF Jonathan Schreiner Scalo Veloce
DNF Nardo Rodriguez San Tan Racing
DNF Thomas Eng Team Rocky Mountain Health Plans
Finishers: Cat 3: 50   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling Club
2 Alex Kaufman Northern Arizona University
3 Tyler Chairsell Carefast
4 Robert Jones 02 Modern Fitness
5 Robert Lee 02 Modern Fitness
6 Karl Baumgart Athlete Octane
7 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Nicholas Harris
8 Marco Quintana High Desert Bicycles Team
9 Miguel Folch
10 Ignacio Rivera de rosales El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Nicholas Harris
11 Michael Brilhante Team Winded Development
12 Leo Oneill El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Nicholas Harris
13 Brian Robinson
14 Travis Burkel
15 John Bennett Strada Racing Club
16 Dariusz Zdunek
17 Stephen Oddie TriSports Cycling/Eclipse Racing
18 Trey Duvall Colavita Racing, Inc.
19 Kyle Vanrenterghem TriSports Cycling/Eclipse Racing
20 Nathan Rediske Scalo Veloce
21 Kenny Anderson White Mountain Road Club
22 Sam Gross
23 Stephen Waits Wolf Pack Cycling
24 Azael Garcia
25 Peter Vlad
26 Jonathan Wickner University of Arizona
27 Tim Santaniello
28 Marco Valente Tachycardia Racing
29 Jeremy Weiss 02 Modern Fitness Teammate Top 5: Robert Jones
30 Bayram Orazov
31 Kevin Huenneke
32 Samuel Zerbib Flagstaff Cycling
33 Beau Savage Colavita Racing, Inc.
34 Philip Martens Bicycle Haus Racing
35 Keith Edmiston Velo Vegas/Every Kid a Bike
36 Kyle Kent Strada Racing Club
37 Lee Frankel CONTENDER BICYCLES
38 Patrick Koranda Catalyst Racing
39 Sidney Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team
40 Kyle Helmke El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Nicholas Harris
41 Joshua Strauss TriSports Cycling/Eclipse Racing
42 Mike Hunter Scalo Veloce
43 Manuel Garza Team El Paso
44 Donald Mercer
45 David Prugh NoTubes/Corning Race Team
46 Randy Sookoo Tolero Racing
47 Steven Lada Catalyst Racing
48 Kevin Robinson
DNF Waldo Terrazas Team El Paso
DNF Mariano Caceres Team El Paso
DNF Daniel Mackey Scarlet Fire Racing
DNF Pat Mause Team Colleen
DNF Richard Castro
DNF Lynn Orchard Tolero Racing
DNF Nicholas King Bicycle Ranch
DNF Adam Sklar DNA Cycles Racing
DNF Mark Ehrhart University of New Mexico
DNF Kyle Hornbeck Flagstaff Cycling
DNF Ivan Hernandez Catalyst Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 58  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Washburn TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
2 Luke Mcguire
3 Aitor Zubiarrain Team El Paso
4 Gabriel Langbauer Yuma Athletics
5 Hubert Gorka Landis/Trek
6 Cameron Hummels
7 Cody Martin ORO Valley Bicycle
8 Brandon Johnson Summit Velo
9 Jonathan Mclaren Aggress
10 Jason Smith
11 Caleb Sutherland University of Arizona
12 Robert Steinmann Aggress
13 Castle Gay Team Winded Development
DNF Scott Kim
DNF Brandon Vanbibber Northern Arizona University
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Perry
2 Michael Kothke Rapha Condor Cycling Club
3 Philip Brown
4 Chris Cox TriSports Cycling/Eclipse Racing
5 Jimmy Davisjr IC3 Tucson
6 Doug Trantham Pacific Premier Bank Cycling Team
7 Michael Hast IC3 Tucson Teammate Top 5: Jimmy Davisjr
8 Dean Marvin Summit Velo
9 Gregory Chmelik
10 John Harrison Sabino Cycles Racing
11 Paul Wiederhold Team Run or Ride
12 Joe Lindner Velo Vegas/Every Kid a Bike
13 Michael Bradley
14 Paul Mittman Team Vitesse
15 Dan Dillon TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Chris Cox
16 Gary Schobel International Christian Cycling Clu
17 John Beechen GS Boulder/Organic India
18 William Voice
19 David Freitag Tachycardia Racing
20 Pedro Alessi
21 Ken Huizenga
22 Syed Yusoof Team El Paso
23 Timothy Nessinger
DNF Jay Floyd Velo Vegas/Every Kid a Bike
DNF Adam Bleier
DNF Chuck Helmke El Grupo Youth Cycling Club
DNF Jon Eberly TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Chris Cox
Finishers: Cat 5: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unai Urreiztieta
2 Hayden Palmer
3 Thomas Steiner Adams Avenue Bicycles
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colter Thomas El Grupo Youth Cycling Club
2 Matthew Harris El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Colter Thomas
3 Kajeme Murrieta El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Colter Thomas
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Polley Landis/Trek
2 Levi Kramer FASTER Performance Center
3 Cole Lanning El Grupo Youth Cycling Club
4 Ben Shroeder El Grupo Youth Cycling Club
5 Collin Hanes El Grupo Youth Cycling Club
6 Samuel Alexander El Grupo Youth Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Hernandez
2 Lance Runyan Unity Racing
3 Kyle Reedy Unity Racing
4 Riley Post Unity Racing
5 Matthew Pobloske GST Racing
6 Joel Biederman TEAM New York Life
7 Nicholas Traggis Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
8 Scott Biaggi GST Racing Teammate Top 5: Matthew Pobloske
9 John Abate SPY GIANT RIDE p/b MRI
10 Santiago Chavez ZiaVelo Cycling
11 Brent Garrigus RIDE Cyclery
12 Bryan Antol GST Racing Teammate Top 5: Matthew Pobloske
13 Joel Castro
14 Casey Skidmore Unity Racing Teammate Top 5: Lance Runyan
15 Evan Hyde
16 Andrew Scott TEAM New York Life
17 Luis Chacon
18 Ernesto Yberri
19 Jim Silverman GST Racing Teammate Top 5: Matthew Pobloske
20 Matthew Brown
21 Gavin Kennard Sustainable Endurance Coaching
22 Roy Pickavance
23 Jonathan Pettit
24 Al Senft Sustainable Endurance Coaching
25 Peter Rimmer
26 Travis Dixon ZiaVelo Cycling
27 Matt Chanin High Desert Bicycles Team
28 Manuel Sanchez
29 Sergio Dominguez
30 Steve Riddle High Desert Bicycles Team
31 Terry Schmidtknecht
32 Shane Breinholt
33 Christopher Mosora Scarlet Fire
34 Krimpe Fernando
DNF Jose A. velazco Athlete Octane
DNF Doug Terrell GST Racing Teammate Top 5: Matthew Pobloske
DNF Alexander D mccrohan
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Kramer FASTER Performance Center
2 David Julien Procon Cycling
3 Jim Woodburne FASTER Performance Center Teammate Win: James Kramer
4 Dane Emde Team Rio Grande
5 Louie Amelburu Microseal Racing Team
6 David Able Team Pay 'N Take
7 Jesus Lamb GST Racing
8 William Kellagher Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
9 Craig Croxton Summit Velo
10 Peter Brown GST Racing
11 Walter Durrer Team Rio Grande Teammate Top 5: Dane Emde
12 Geoff Chalmers Team Vitesse
13 Raymond Cook Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
14 Chris Hard The Contender Club
15 Scott Baker GST Racing
16 Scott Claes Swami's Cycling Club
17 Jeremy Barrett Team Rhino
18 Charles Royalty San Tan Racing
19 Durrant Williams San Tan Racing
20 Chris Gould Beads of Courage-Pro Bike Racing
21 Adam Asnes Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
22 Steve Alschuler High Desert Bicycles Team
23 James Wimberly UC Cyclery/JW Floors
24 Paul Kealey TEAM New York Life
25 Leo Masursky TEAM New York Life
26 David French White Mountain Road Club
27 John Hoffmann Tolero Masters Racing
28 Steve Greenwell Rapha Condor Cycling Club
29 David Dobler TEAM New York Life
30 Daniel Furtney
31 Isaiah Adams TEAM New York Life
32 Eric Taylor TEAM New York Life
33 Bayer Vella Le Scomparse Cycling Team
34 Daniel Redivo Landis/Trek
35 Frank Lujan
DNF Doug Stewart GST Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 16   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Yeaton Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
2 Fabio Calabria Horizon Organic/Einstein Bros Cycli Teammate Win: Josh Yeaton
3 Daniel Jaramillo diez UCI CT: Jamis Hagens Berman
4 Juan Magallanes
5 Gordon Fraser UCI CT: Competitive Cyclist Racing
6 Daniel Eaton Canyon Bicycles-Shimano
7 Conor Mullervy UCI CT: Champion System - Stans NoT
8 Travis Mccabe UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
9 Brecht Dhaene UCI CT: Astellas Cycling Team
10 Gregory Brenes
11 Paul Warner Canyon Bicycles-Shimano
12 Anthony Canevari Athlete Octane Cycling
13 Chad Beyer UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
14 Charles 'mac' cassin Horizon Organic/Einstein Bros Cycli Teammate Win: Josh Yeaton
15 Matteo Dalcin
16 Gerardo Medina
17 Andrew Hemesath Team Rio Grande
18 Benjamin Jacques-maynes UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Daniel Jaramillo diez
19 Rolando Gonzalez
20 Max Korus UCI CT: Astellas Cycling Team
21 William Buick Team Rio Grande
22 Andrew Dahlheim Athlete Octane Cycling
23 Chris Uberti UCI CT: Astellas Cycling Team
24 Kennett Peterson UCI CT: Firefighters Upsala CK
25 Clay Murfet
26 Cortlan Brown UCI CT: Astellas Cycling Team
27 Cory Greenberg Firefighters Racing UCI Elite
28 James Peterman Team Rio Grande
29 Ryan Aitcheson
30 Gilberto Porras
31 Taylor Warren Team Rio Grande
32 Colin Gibson Keller Rohrback Cycling
33 Matt Green UCI CT: Astellas Cycling Team
34 Conor O'Brien
35 Luis Alberto romero amaran UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Daniel Jaramillo diez
36 Nathaniel Davis Sabino Cycles Racing
37 Kit Recca Horizon Organic/Einstein Bros Cycli Teammate Win: Josh Yeaton
38 Camilo Zambrano Team Rio Grande
39 David Salomon
40 Victor Riquelme Body by Vi p/b Velo Vie
41 Eddy Kwon
42 Steven Muhle FASTER Performance Center
43 Nick Bax Team Rio Grande
44 Anthony Olson Mitsubishi Laser/Grand Performance
45 Emerson Oronte UCI CT: Jelly Belly Cycling
46 Jackson Long Horizon Organic/Einstein Bros Cycli Teammate Win: Josh Yeaton
47 Chris Winn Horizon Organic/Einstein Bros Cycli Teammate Win: Josh Yeaton
48 Chad Hartley Athlete Octane Cycling
49 Jared Gilyard Landis/Trek
50 Timothy Carolan White Mountain Road Club
51 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A.
52 Michael Pincus UCI CT: Astellas Cycling Team
53 Robert Squire UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Daniel Jaramillo diez
54 Ruben Companioni UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Daniel Jaramillo diez
55 Daniel Parkman Athlete Octane
56 Ulises Castillo
57 Braydon Bourne
58 Ty Tuttle Canyon Bicycles-Shimano
59 Kevin Mullervy UCI CT: Champion System - Stans NoT
60 Tyler Wren UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Daniel Jaramillo diez
61 Clayton Feldman Horizon Organic/Einstein Bros Cycli Teammate Win: Josh Yeaton
62 Guido Palma
63 Matthew Cooke UCI CT: Jamis Hagens Berman Teammate Top 5: Daniel Jaramillo diez
64 Robert white ? Athlete Octane Cycling
65 Alexey Vermeulen BMC Development Team
66 Ramon Juarez
DNF Hector Rangel
DNF Adam Myerson UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
DNF Daniel Holloway Athlete Octane Cycling
DNF Rob Alvarez Body by Vi p/b Velo Vie
DNF Drew Miller Landis/Trek
DNF Hogan Sills UCI CT: Astellas Cycling Team
DNF Zach Heskett
DNF Michael Dziedzic Landis/Trek
DNF Olivier Delaney
DNF David Swanson Body by Vi p/b Velo Vie
DNF Craig Streit Body by Vi p/b Velo Vie
DNF Tyler Coplea Gateway Harley-Davidson
DNF Andrew Baker UCI CT: Astellas Cycling Team
DNF Paul Thomas Core Cycling Team
DNF George Cyrus Body by Vi p/b Velo Vie
DNF Riley Majeune-fagan Team Rio Grande
DNF Rafael Escarcega
DNF Devin Clark Athlete Octane Cycling
DNF Nicholaus Schreiber Body by Vi p/b Velo Vie
Finishers: Cat 1: 63   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neal Stoughton Team Simple Green
2 Preston Robertson Sabino Cycles Racing
3 David Bixby Team RPM p/b Bicycle Ranch
4 Peter Smith FASTER Performance Center
5 Bill Pinckard Microseal Racing Team
6 Jon Roberts Southwest Hand Cycling Team
7 Joel Thompson Southwest Hand Cycling Team
8 Jay Guyot GST Racing
9 Andrew Hosterman Landis/Trek
10 David Benner Wolf Pack Cycling
11 Donald Lewis Team Rhino
12 Keith Brodhagen GST Racing
13 Thomas Martin Sabino Cycles Racing Teammate Top 5: Preston Robertson
14 Jeffrey Ulbrich White Mountain Road Club
15 Larry Smith AZBuilt Sports
16 Paul Durham Summit Velo
17 Howard Roose Intermountain Cycling Organization
18 Curtis Ingle
19 David Linden Team Dayton-Relevant Works Cycling
20 Robert Tompkins FASTER Performance Center Teammate Top 5: Peter Smith
21 Armen Khachadourian San Diego Cyclo Vets
DNF Philip Holman 02 Modern Fitness
DNF Joe Patronite Southwest Hand Cycling Team
DNF Bill Mcadams TriSports Cycling/Eclipse Racing
DNF Jim Browning FASTER Performance Center Teammate Top 5: Peter Smith
DNF Steve Murphy
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 7   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Perry Aggress
2 John Conahay Sabino Cycles Racing
3 Roy Quade
4 Harold Wallace Team Rhino
5 Randall Maddox MadDog 83
6 Bud Stratton San Diego Cyclo Vets
7 Roger Springer San Diego Cyclo Vets
8 Stephen Bennett ColoBikeLaw.com
DNF Richard Bagienski Durango Wheel Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Devoss San Diego Cyclo Vets
2 Jack Dillon Sabino Cycles Racing
3 Richard Ellwanger Aggress
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Hammer 02 Modern Fitness
2 David Deichman Saguaro Velo
3 Patrick Bunch Big D Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Lucie Tolero Racing
2 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club
3 Anna Mumford Rockstar Games/Signature Cycles
4 Allison Alterman University of Arizona
5 Nicole Horst GS Boulder/Organic India
6 Meredith Caccesemcconvill Holliday Rock p/b Zoca
7 April Galdajoyce
8 Karla Gendler
9 Cara Oneill El Grupo Youth Cycling Club Teammate Top 5: Chloe Welch
10 Christine Jeffrey Sabino Cycles Racing
11 Serenity Anderson Thump Cycling p/b Turin
12 Nadezhda Mitelman Naked Women's Racing
13 Stefanie Sichler Arizona State University
14 Carol Flinchbaugh Midwest Cycling Community NE
15 Kimberly Tom Holliday Rock p/b Zoca
16 Sarah Muench Landis/Trek
17 Allison Greening TriSports Cycling/Eclipse Racing
18 Elizabeth Schmitt 02 Modern Fitness
DNF Melissa Sotelo Landis/Trek
DNF Ericka Bettge Velo Vegas/Every Kid a Bike
Finishers: Cat 3: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adelaide Perr
2 Aylin Teran
3 Maya Collier El Grupo Youth Cycling Club
4 Michelle Helmke El Grupo Youth Cycling Club
5 Katelynn Long SDBC/EMERALD TEXTILES
6 Isabelle Cote Kruis CX p/b Repucom
7 Brenna Nelson fastercyclist.com
8 Catherine Stailey ZiaVelo Cycling
9 Moirin Nelson fastercyclist.com
10 Rachel Beck DNA Cycling Masters
11 Annmarie Chavez ZiaVelo Cycling
12 Aubrie Jones Jobing.com Women's Racing
13 Christina Yeakel Velo Vegas/Every Kid a Bike
14 Holly Reed TriSports Cycling/Eclipse Racing
15 Andrea Icenogle Summit Velo
16 Kelly Oconnor Aggress
17 Isabel Havsrath
18 Leslie Brady fastercyclist.com
19 Beata George
20 Tonya Sotelo ZiaVelo Cycling
21 Karen Quigley
DNF Jacqueline Cali Velo Vegas/Every Kid a Bike
DNF Lynn Kernaghan
DNF Raemy Winton Northern Arizona University
Finishers: Cat 4: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenzie Steiner Adams Avenue Bicycles
2 Madison Major El Grupo Youth Cycling Club
3 Ana Quintana-bernal El Grupo Youth Cycling Club
4 Morgan Fortin High Desert Bicycles Team
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniela Diamente El Grupo Youth Cycling Club
2 Lisa Job Velo Vegas/Every Kid a Bike
3 Raegan Lunsford Michelob Ultra - La Grange +21
4 Heidi Melendez White Mountain Road Club
5 Shari Cook Vegas Women's Racing/Every Kid A Bi
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Wimberly Michelob Ultra - La Grange +21
2 Johanna Roberts
3 Beatrice Dormoy SDBC/EMERALD TEXTILES
4 Nathalie Potvin Jobing.com Women's Racing
5 Patricia Kimmick
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Deborah Robison AZBuilt Sports
2 Martha Stedman Southwest Hand Cycling Team
3 Carol Chester
4 Christina Maddox MadDog 83
5 Liz Perry Aggress
6 Heather Odom SDBC/EMERALD TEXTILES
7 Pam Alexander DNA Cycling Masters
8 Candace Porter Summit Velo
9 Donna Ingle
10 Lisa Crujido Jobing.com Women's Racing
11 Nancy Fortin High Desert Bicycles Team
12 Leeann Land Strada Racing Club
DNF Kristine Johnson DNA Cycling Masters
DNF Deborah Wheeler DNA Cycling Masters
DNF Ceil Murphy K4 Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Martha Iverson Martha Iverson
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Melinda Berge Melinda Berge
DNF Julianna Kimball Julianna Kimball
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Denise Ramsden
2 Janel Holcomb UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
3 Lauren Hall UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
4 Leah Kirchmann
5 Caitlin Laroche Monster Media Elite Women
6 Olivia Dillon Colavita-Fine Cooking
7 Genevieve Krahn
8 Jamie Gilgen
9 Athena Countouriotis Sisterhood of Cycling
10 Mary Zider Colavita-Fine Cooking
11 Lucianne Conklin GS Boulder/Organic India
12 Anne Donley
13 Irena Ossola Cloud Racing p/b Ride2Recovery
14 Annie Ewart
15 Kathryn Bertine
16 Marieke Blomme
17 Amber Pierce UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Janel Holcomb
18 Amy Chandos Northern Arizona University
19 Maria Santiago
20 Rebecca Balboni UCI WPT: Exergy TWENTY16
21 Nicole Mitchell
22 Morgan Patton Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
23 Lindsay Bayer Colavita Racing
24 Whitney Schultz Colavita-Fine Cooking
25 Erica Allar Colavita-Fine Cooking
26 Linnea Herbertson TriSports Cycling/Eclipse Racing
DNF Jacqueline Parker Cloud Racing p/b Ride2Recovery
DNF Kat Salthouse Sabino Cycles Racing
DNF Priscilla Calderon Monster Media Elite Women Teammate Top 5: Caitlin Laroche
DNF Suzanne Sonye Monster Media Elite Women Teammate Top 5: Caitlin Laroche
DNF Kael Deverell
DNF Laura Birdwell Jobing.com Racing
DNF Stacy Appelwick Scarlet Fire presented by Matthews
DNF Lindsay Fox Jobing.com Women's Racing
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 15   Cat ?: 8