Log In
 
 
Gainesville Gran Prix - TT • Mar 29 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Heath Frazier Cycling
2 Michael Garrison North Georgia Cycling Association I
3 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: David Heath
4 Grayson Wickel Asheville Youth Cycling Club
5 Shawn Watkins Asheville Youth Cycling Club
6 Nicolas Federico Frazier Cycling Teammate Win: David Heath
7 Brandon Lundstrum Junior Flyers
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Mendez Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Tullis Frazier Cycling
2 Ben Mckenzie Asheville Youth Cycling Club
3 Stephen Heath Frazier Cycling Teammate Win: Sam Tullis
4 Sean Branyon Frazier Cycling Teammate Win: Sam Tullis
5 Aneesh Shakthy Frazier Cycling Teammate Win: Sam Tullis
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Collins North Atlanta Riding Club
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Blansit Georgia Cycling Inc.
2 Chris Withers Safe Harbor p/b Technico Inc.
3 Robert Watkins
4 Jim Whitehead
5 Steve Church Fit Performance
6 Scott Latell CZ Velo
7 Michael Stigers
8 Dale Hair Scenic City Velo
9 Robert Lang
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Flautt Depaula Racing
2 Michael Vizzini
3 Dave Dixon
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Garrison North Georgia Cycling Association I
2 Devin Reavis Asheville Youth Cycling Club
3 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk
4 Greg Spaeth North Georgia Cycling Association I Teammate Win: Ian Garrison
5 Doug Robinson Birmingham Velo
6 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk
7 Liam Ainslie UGA
8 Nick Oestreich Junior Flyers
9 Sebastian York Asheville Youth Cycling Club Teammate Top 5: Devin Reavis
10 Connor Tankersley Scenic City Velo
11 Blake Johnson Asheville Youth Cycling Club Teammate Top 5: Devin Reavis
12 Christopher Rupe GearLink Racing INC.
13 James Brookshire Volharden
14 Nicholas Collins Junior Flyers
15 Chris Cole
16 Calvin Cheung Team Mission Source / NGCA
17 Steve Riley North Georgia Cycling Association I Teammate Win: Ian Garrison
18 Mathew York Asheville Youth Cycling Club Teammate Top 5: Devin Reavis
19 Evan Glowiak
20 Darel Christopher
Finishers: Cat 3: 19   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Hatfield PCP Race Team
2 Alex Berry North Georgia Cycling Association I
3 Thomas Freckmann Out Spokin Woodstock
4 Charlie Mckenzie Asheville Youth Cycling Club
5 James Todd Frazier Cycling
6 Davis Branyon Frazier Cycling
7 Andrew Luettgen
8 Duncan Mcguire Reality Bikes
9 James Sciarini Reality Bikes
10 Parker Haney Asheville Youth Cycling Club Teammate Top 5: Charlie Mckenzie
11 Chris Arriaza Frazier Cycling Teammate Top 5: James Todd
12 Jeremy Spafard Lifetime Bikes Loganville
13 David Haney Frazier Cycling Teammate Top 5: James Todd
14 Daniel Thorogood Round Here Racing
15 Sherwood Cox Birmingham Bicycle
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Lutz
2 Dan Murray
3 Ken Kirby Smyrna Bicycles
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Buddy Spafford Century Road Club Assoc
2 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team
3 Mike Stone Stan's NoTubes P/b Proferrin
4 Jonathan Brown Hot Tubes Development Cycling Team
5 Igor Rudalev Century Road Club Assoc Teammate Win: Buddy Spafford
6 Christian Parrett UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
7 Mac Brennan ICC BISSELL-ABG-GIANT
8 Austin Ulich Wrenched Athlete U26
9 David Gearhart Litespeed-BMW
10 Jack Maddux Hot Tubes Development Cycling Team Teammate Top 5: Philip O'donnell
11 Zeb King Stan's NoTubes P/b Proferrin Teammate Top 5: Mike Stone
12 Fletcher Lydick The 706 Project
13 Andrew Raab CCB
14 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin Teammate Top 5: Mike Stone
15 David Goodman The 706 Project
16 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team Teammate Top 5: Philip O'donnell
17 Jonathan Toftoy Revolution Cycle/Twin Six
18 Oleg Tanovitchi Century Road Club Assoc Teammate Win: Buddy Spafford
19 Michael Dalterio Team NovoNordisk
20 Ethan Reynolds Hot Tubes Development Cycling Team Teammate Top 5: Philip O'donnell
21 John Stowe Cherry St. Cycles
22 Grayson Brookshire Volharden
23 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk
24 Matthew Miller
25 Adam Kruse US Military Cycling Team
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Tullis Frazier Cycling
2 Annalise Oestreich Junior Flyers
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophia Broadwell Junior Flyers
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Esha Shakthy Frazier Cycling
2 Emily Lundstrum Junior Flyers
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Gideon Frazier Cycling
2 Victoria Haney Asheville Youth Cycling Club
3 Mackenzie Collins Junior Flyers
4 Madeleine Haney Asheville Youth Cycling Club
5 Melissa Leto Savannah Wheelmen
6 Isabella Nguy Frazier Cycling Teammate Win: Rachel Gideon
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath Frazier Cycling
2 Tina Locklear Georgia Cycling Inc.
3 Christine Grant North Georgia Cycling Association I
4 Frances Sledge PCP Race Team
5 Abigail Aldridge PCP Race Team
6 Elizabeth Lee Lifetime Bikes Loganville
7 Diana Ramos PCP Race Team Teammate Top 5: Frances Sledge
8 Marilyn Cullinane Stan's NoTubes P/b Proferrin
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1