Log In
 
 
Hell of the South • Mar 29 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Reed SVMIC Cycling
2 Troy Tucker Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
3 Kenneth Moore SVMIC Cycling Teammate Win: Ben Reed
4 Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling Team
5 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team
6 Eric Barnett Texas Roadhouse Cycling Team
7 Todd Hickman 901 Racing
8 David Briggs I AM Racing
9 Keith Knittle MOAB Masters Racing
10 Neil Fronheiser Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Troy Tucker
11 Thad Dehart SVMIC Cycling Teammate Win: Ben Reed
12 Todd Huber SVMIC Cycling Teammate Win: Ben Reed
13 Michael Crouch Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Troy Tucker
14 Jeremy Nagoshiner Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Troy Tucker
15 Robert Gregory MOAB Masters Racing
16 Jean-paul Mcneely
17 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci
18 Christopher Gabrielson Baraboo Sharks
DNF Kevin Hinson MOAB Masters Racing
DNF Keith Weil Johnson & Hayes Physical Therapists
DNF James Simms SVMIC Cycling Teammate Win: Ben Reed
DNF Steven Reeves Johnson & Hayes Physical Therapists
DNF James Dawson Johnson & Hayes Physical Therapists
Finishers: Cat 2: 11   Cat 3: 7   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team
2 Paul Haanschoten Johnson & Hayes Physical Therapists
3 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
4 Tony Adair SVMIC Cycling
5 Greg Brannon Village Volkswagen Cycling Team
6 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
7 Chris Daffin SVMIC Cycling Teammate Top 5: Tony Adair
8 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
9 Michael Moriarty
10 Kenneth Marshall SVMIC Cycling Teammate Top 5: Tony Adair
DNF Greg Casteel Harper Auto
DNF Edward Mcclarty MOAB Masters Racing
DNF Mitchell Danner Johnson & Hayes Physical Therapists Teammate Top 5: Paul Haanschoten
DNF Andy Norris SVMIC Cycling Teammate Top 5: Tony Adair
DNF Thomas Gates Moab/Middle Tennessee Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michaelee Bowes I AM Racing
2 Brian Sumners Johnson & Hayes Physical Therapists
3 Matthew Salpietro Team Upland Brewing - Soma Coffee
4 Timo Stark Birmingham Velo
5 Jacob Williams Visit Knoxville Elite Cycling
6 Ian Umstead Village Volkswagen Cycling Team
7 Wyatt Myers Team Simple Green
8 Justin Lowe Gear Up Cycles
9 Ross Livingston The Bike Crossing
10 Jesse Siemen Michelob Ultra - Big Shark Racing T
11 Reece Oleson NorthStar Development
12 James Delong Village Volkswagen Cycling Team
13 Patrick Casey Village Volkswagen Cycling Team
14 Jason Brasel I AM Racing Teammate Win: Michaelee Bowes
15 Nathan Stone I AM Racing Teammate Win: Michaelee Bowes
16 Curtis Strange Village Volkswagen Cycling Team
17 Greg Halliday Marx and Bensdorf Cycling Team
18 Cody Mccoy Marx and Bensdorf Cycling Team
19 David Ferguson McDonalds Cycling Team
20 David Bradbury Treehouse Racing
21 Jose Avila
22 Derek Tavasci Village Volkswagen Cycling Team
23 Don Panarisi Cirque du Velos Powered by Peddler
24 Tracy Terpstra Village Volkswagen Cycling Team
25 Richard Patterson Marx and Bensdorf Cycling Team
26 Bryan Thames Marx and Bensdorf Cycling Team
27 Joseph Swanson Cirque du Velos Powered by Peddler
DNF Parker Goodson Trace Bikes
DNF Peter Radebaugh Trace Bikes
DNF Logan Luker Tulsa Bone and Joint
DNF James Grant I AM Racing Teammate Win: Michaelee Bowes
DNF Josh Macnaughton Visit Knoxville Elite Cycling Teammate Top 5: Jacob Williams
DNF Trent Blackburn
DNF Daren Rogers Village Volkswagen Cycling Team
DNF Mark Yoshida Marx and Bensdorf Cycling Team
DNF Brandon Berish EGO p/b Sammy's Bikes
DNF Evan Blankenship Spin City Racing
DNF Ryan Bosio Marx and Bensdorf Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 32   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Caldwell Cumberland University
2 Patrick Andre Hub City Bicycle - Lift Center Raci
3 Michael Edens Team Bikers Choice
4 Jonathan Reeves I Am Racing
5 Joe Grubbs Team Bikers Choice
6 Thomas Boyle Treehouse Racing
7 David Piercey Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: Patrick Andre
8 Will Owens Village Volkswagen Cycling Team
9 Johnathan Gannaway Village Volkswagen Cycling Team
10 Lee Carmichael
11 Arvin Jansen Trace Bikes
12 Patrick Dust
13 Phillip Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
14 Tom Golden Village Volkswagen Cycling Team
15 Eric Bateman Treehouse Racing
16 Curt Arthur Cirque du Velos Powered by Peddler
17 Steve Durden I AM Racing Teammate Top 5: Jonathan Reeves
18 Michael Hart Midwest Devo
19 Eli Wemyss Treehouse Racing
20 Marco Pigni Harper Auto
21 Matthew Thompson Team Gran Fondo
22 Jkevin Adams Cirque du Velos Powered by Peddler
23 Jeffrey Yeager Village Volkswagen Cycling Team
24 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: Patrick Andre
25 Peter Ecos Memphis Velo
26 Simon Lewis Village Volkswagen Cycling Team
27 Kyle Rainey GP Velotek
DNF Jay Loftus I Am Racing Teammate Top 5: Jonathan Reeves
DNF Ellis Caldwell SVMIC Cycling
DNF Dannie Medlin BPC Cycling
DNF Moive Star kerns Village Volkswagen Cycling Team
DNF Jameson Simms Village Volkswagen Cycling Team
DNF James Buckingham Team Bikers Choice Teammate Top 5: Michael Edens
DNF Joel Fischer McDonalds Cycling Team
DNF Robert Juric Johnson & Hayes Physical Therapists
DNF Adam Murphree BPC Cycling
DNF Steve Fermanich BPC Cycling
38 William Yonkowski Cirque du Velos Powered by Peddler
39 Mike Flowers
Finishers: Cat 4: 35   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Henley Hub Endurance Chattanooga
2 Brian Barnett Oxford Cycling
3 Joshua Walliser
4 Bert Hartman I AM Racing
5 Brian Robinson Johnson & Hayes Physical Therapists
6 Eric Anderson Village Volkswagen Cycling Team
7 Scott Marx Team Bikers Choice
8 Rusty Ramsey
9 Ben Rowland
10 Cody Wallis
11 Andrew Grooms
12 Freman Fritz hartman
13 Lee Clayton Riverside Bicycle Racing
14 Jonathan King Riverside Bicycle Racing
15 Ryan Mcgiboney
16 John Trent Memphis Velo
17 Neil Baggett Riverside Bicycle Racing
18 Cline Morton
19 Josh Cook Team Bikers Choice
20 Tom Davis Trace Bikes
21 Kevin Early Team Bikers Choice
22 Ryan Wilson
23 Greg Oloughlin
24 Chase Porter
25 Joseph Cate
26 John Holden Village Volkswagen Cycling Team
27 Bradley Tennis Baraboo Sharks
28 John Dershem ROLLFAST
29 Mike Long Clarksville Velo
30 Yukio Mariner Trace Bikes
31 Genaro Manzano
32 Seth Bassett SVMIC Cycling
33 Scott Libby Trace Bikes
34 Patrick Taylor
35 Joseph Ward
36 Elliot Gild Trace Bikes
37 Jacob Kuper Trace Bikes
38 Anthony Garner
39 Carson Beckett
DNF Dan Shriver
DNF Andy Goodson Trace Bikes
DNF Will Goodson Trace Bikes
DNF Greg Kuper Trace Bikes
44 Danny Ward
45 Timothy Browning Madison Cycles
46 Brent Ferrell Treehouse Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 37   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Novak Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3 Tanner Hurst Team Upland Brewing - Soma Coffee
4 Ryan Shean Texas Roadhouse Cycling Team
5 Patrick Walle I AM Racing
6 Justin Lowe Low Country Cycling Team
7 David Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
8 Chad Burdzilauskas Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Shean
9 Travis Werts Sonic Cycling
10 Bryant Funston Marx and Bensdorf Cycling Team
11 Travis Monroe Audi
12 Ryan Sullivan Team United Healthcare Georgia/706P
13 Alex Mclaughlin Clarksville Schwinn powered by Whay
14 Patrick Odonnell Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Shean
15 Tim Henry Litespeed-BMW
16 Andrew Reardon Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
17 David Hauber Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Shean
18 John Woods Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Tanner Hurst
19 Luke Lukas D3DEVO
20 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Shean
21 John Hayes Village Volkswagen Cycling Team
22 Nathan Robinson US Military Cycling Team
23 Davis Winstead Palmer Cycling
24 Peter Reed Marx and Bensdorf Cycling Team
25 Kurt Page US Military Cycling Team
26 Matt Schupp Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
27 John Carr Treehouse Racing
28 Tommy Schubert Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Tanner Hurst
29 Jonathan Crowson Visit Knoxville Elite Cycling
DNF Patrick Harkins
DNF Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes
DNF Ian Mcshane Bissell/ABG Cycling Club
DNF Alistair Sponsel Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
DNF John Puffer Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Shean
DNF Matthew Russell Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Shean
DNF Robert Smallman Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Tanner Hurst
DNF Aubrey Moore Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
DNF Mark Miller Treehouse Racing
DNF Ray Smith Clarksville Schwinn powered by Whay
DNF Christopher Cundiff US Military Cycling Team
DNF Mathew Meunier Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
DNF Dale Sanford Marx and Bensdorf Cycling Team
43 Patrick Quinn Toyota of Lexington
44 Michael Palevo Finish Strong Elite Cycling Team p/
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shera Clark Clarksville Schwinn powered by Whay
2 Jessica Christensen Team WE
3 Kelly Kowalczyk Clarksville Schwinn powered by Whay Teammate Win: Shera Clark
4 Martha Lowe Tennessee Women's Cycling Proj
5 Anina Blankenship Balanced: Bike Fitting & Coaching C
6 Stephanie Rynas Taco Mamacita
7 Sierra Siebenlist Scarlet Fire presented by Matthews
8 Karen Gauthier Johnson & Hayes Physical Therapists
9 Lauren Trenary Tennessee Women's Cycling Proj Teammate Top 5: Martha Lowe
10 Emma Sara Team WE Teammate Top 5: Jessica Christensen
11 Leigh Ruston Memphis Velo
12 Paige Vinson Tennessee Women's Cycling Proj Teammate Top 5: Martha Lowe
13 Tab Harrison Tennessee Women's Cycling Proj Teammate Top 5: Martha Lowe
14 Jessica Owings Tennessee Women's Cycling Proj Teammate Top 5: Martha Lowe
15 Blair Brown Taco Mamacita
16 Cathi Swanson Taco Mamacita
17 Lara Cate jordan Memphis Velo
18 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk
19 Maggie Canady Memphis Velo
20 Tammy Richardson Tennessee Women's Cycling Proj Teammate Top 5: Martha Lowe
DNF Helmy Tennis Baraboo Sharks
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 11   Cat ?: 1