Log In
 
 
Richmond International Raceway Criterium • Mar 22 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Mullins Team Carytown Bicycle Company
2 Chris Jones* Bon Secours
3 Michael Stoop Starlight Custom Apparel
4 Keith Johnson US Military Cycling Team
5 Daniel King Team Carytown Bicycle Company Teammate Win: Tim Mullins
6 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 David Osborne Artemis
8 William Evans BikeWorks Racing
9 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
10 Pierce Schmerge The Bike Lane
11 Jordan Whiley BikeWorks Racing
12 Keck Baker BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District
13 John Kruegler Cutaway - Felt p/b Angus Dentistry
14 Michael Hosang
15 Curtis Winsor UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
16 John Eiler Richmond Velo Sport
17 Paul Ward Bon Secours Teammate Top 5: Chris Jones*
18 Eli Hengst
19 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
20 Frank Yeager
21 Phillip Johnson Gripped Racing p/b Racedots
22 Jonathan Martinez
23 Chip Goble Bon Secours Teammate Top 5: Chris Jones*
24 Nicholas Tempest Tri Power
25 George Sherman Gotham Cyclists
26 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company Power
27 Jon Gaudio Team 3Sports
28 Anwar Gorham Artemis
29 Sebastian Byers Annapolis Bicycle Racing Team
30 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
31 Curtis Staples The Hillsborough Street Elite
32 Jake King UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
DNF Frank Palmieri
DNF Timothy Powell Team Novo Nordisk Elite
DNF Oliver Dujua Team Carytown Bicycle Company Power
DNF Stuart Louder Crosshairs Cycling
DNF Peter Raimist Team 3Sports
DNF Dave Clark
DNF Christopher Clarke Team 3Sports
DNF Jake Thompson Miller School of Albemarle p/b CBC
DNF Marc Warner Bon Secours Teammate Top 5: Chris Jones*
DNF Christopher Clarke Team 3Sports
DNF Frank Palmieri
DNF Timothy Powell Team Novo Nordisk Elite
DNF Oliver Dujua Team Carytown Bicycle Company Power
DNF Stuart Louder Crosshairs Cycling
DNF Marc Warner Bon Secours Teammate Top 5: Chris Jones*
DNF Dave Clark
DNF Peter Raimist Team 3Sports
DNF Jake Thompson Miller School of Albemarle p/b CBC
51 R Cameron holland BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 22   Cat 3: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Clark
2 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Paul Lewis Artemis
4 John Eiler Richmond Velo Sport
5 Kirk Sweeney Altius Cycling Team
6 Anwar Gorham Artemis
7 Jonathan Martinez
8 Herb Harbison Guys Racing Club
9 Tanner Browne GS CycleLife Development Cycling
10 John Kruegler Cutaway - Felt p/b Angus Dentistry
11 George Sherman Gotham Cyclists
12 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company Power
13 Jacob Vellaccio Squadra Coppi
14 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Manggon Comsan
15 Stokely Samuel Artemis Teammate Top 5: Paul Lewis
16 Jake Thompson Miller School of Albemarle p/b CBC
17 Oliver Dujua Team Carytown Bicycle Company Power
18 Sebastian Byers Annapolis Bicycle Racing Team
19 Frank Yeager
20 Mike Faber ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
21 Edward Mcnelis Richmond Velo Sport Teammate Top 5: John Eiler
22 Sam Winters Celerity Cycling p/b Brooks Systems
23 Tim Shockley Virginia Beach Wheelmen
24 Nick Blend Richmond Velo Sport Teammate Top 5: John Eiler
25 Clifton Chamberlin Bayside Velo/Bike Doctor
26 Dennis Rainear Richmond Velo Sport Teammate Top 5: John Eiler
27 Michael Tamayo Virginia Beach Wheelmen
28 Adam Northup Bon Secours
29 John Gray Virginia Beach Wheelmen
30 Mark North RunRideRace
31 Peter Raimist Team 3Sports
32 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen
33 Terry Ashby Altius Cycling Team Teammate Top 5: Kirk Sweeney
DNF Matthew English Team Novo Nordisk Juniors
DNF Matthew English Team Novo Nordisk Juniors
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antonio Campos Rogue Velo Racing
2 Elwood Glass
3 Thomas Sedlacek jr BikeWorks Racing
4 Giancarlo Pierantoni Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
5 Bradley Gresham Rogue Velo Racing Teammate Win: Antonio Campos
6 Chris Caton Rogue Velo Racing Teammate Win: Antonio Campos
7 Andrei Pugachev Richmond Bicycle Studio Racing
8 Travis Skeel PTS Racing
9 Jarred Orff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
10 Jason Plank Richmond Velo Sport
11 Ron Skinner
12 Casey Werderman Richmond Velo Sport
13 Patrick Meyer Richmond Velo Sport
14 Charles Langley Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
15 Jacob Sheppard-saidel GS CycleLife Development Cycling
16 Kyle Smith Cranford Bike Team/CTS
17 Matt Rowlands Celerity Cycling p/b Brooks Systems
18 Steve Benjamin Richmond Velo Sport
19 Jason Lloyd Rogue Velo Racing Teammate Win: Antonio Campos
20 Brian Derr BikeWorks Racing Teammate Top 5: Thomas Sedlacek jr
21 Clay Adair
22 Wayne Champigny
23 Adam Croft Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
24 Bill Battle Richmond Bicycle Studio Racing
25 Nelson Eby Richmond Velo Sport
26 John Emanuel Team Carytown Bicycle Company Power
27 Stephen Smiley Richmond Bicycle Studio Racing
28 Tom Vaquera Rogue Velo Racing Teammate Win: Antonio Campos
29 Daniel Mcgrath Richmond Bicycle Studio Racing
30 Chris Derby Miller School of Albemarle p/b CBC
31 Anthony Wheeler Team Carytown Bicycle Company
32 Sam Redden
33 Alan Hoff
34 Andrew Kenny Richmond Bicycle Studio Racing
35 Edgardo Hernandez Tri Power
36 Justin Brown Richmond Velo Sport
37 Cam Dinunzio Richmond Bicycle Studio Racing
38 Reb Bliefernich Dominion Cycling and Tri Club
39 Steven Monk Celerity Cycling p/b Brooks Systems
40 Mark Fly Team Carytown Bicycle Company
41 Tom Brookfield Team 3Sports
42 Lester Brown Team 3Sports
43 James Maiden ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
44 Tim Andrus Rogue Race Team-NY
45 Sean Gilmartin
DNF Richard Kennedy ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Kieran Mcloughlin
DNF Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 45   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Bahr
2 Marco Pati
3 Christopher Bradley Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Chad Muller
5 Mark Vogelgesang TEAM PUNCH
6 Jeff Strojny
7 Ian King
8 Daniel Riddle Richmond Velo Sport
9 Jan Grajkowski
10 Chris Giannone Dire Wolf Racing
11 Gabe Morgan Endorphin Fitness
12 Peter Hubbel Richmond Bicycle Studio Racing
13 David Sellars
14 3 Liam duffy
15 Tamer Mokhtar
16 Daniel Wiggins
17 Leigh Dujua Team Carytown Bicycle Company Power
18 Darrell Marion
19 Quinn Horton
20 James Moffitt
21 Brian Murphy
22 Lee Sandstead
23 Shaun Williams NCVC/UnitedHealthcare
24 Brendan Bahr
25 Alex Ayers Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Christopher Bradley
26 David Jones
27 Brian Haugli NCVC/UnitedHealthcare
28 Karl Schmitz Richmond Velo Sport
29 John Tardy Dire Wolf Racing
30 Chris Leverenz
31 Clarence Dillon NCVC/UnitedHealthcare
32 Kevin Jones
33 * Scott wisseman
34 Matthew Dujua Team Carytown Bicycle Company Power
35 John Bristow Team 3Sports
36 Andrew Henle Evolution Cycling Club p/b Long & F
37 Morgan Leonard
38 Mark Madden Evolution Cycling Club p/b Long & F
39 Jimmy Bruce
40 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
41 Richard Mitchell
42 Bryan Norwood
43 Todd Biondolillo
44 David Richards
DNF Chris Karmilovich Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Christopher Bradley
DNF Michael Romyn
DNF Ronald Carter
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 40   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV
2 R Cameron holland BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District
3 Stephen Walker BikeWorks Racing
4 Jose Nunez Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Antony Barsi
5 Kenneth Sumrell Celerity Cycling p/b Brooks Systems
6 Andre Randolph BikeWorks Racing
7 Matt Loftus Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
8 Tom Vaquera Rogue Velo Racing
9 Stokely Samuel Artemis
10 Kirk Sweeney Altius Cycling Team
11 Chip Goble Bon Secours
12 Justin Forney Antietam Velo Club Inc
13 Harlan Ward Atlantic Velo
14 Rick Young Celerity Cycling Teammate Top 5: Kenneth Sumrell
15 Antonio Campos Rogue Velo Racing
16 Thomas Sedlacek jr BikeWorks Racing Teammate Top 5: Stephen Walker
17 Jordan Whiley BikeWorks Racing Teammate Top 5: Stephen Walker
18 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
19 Vince Sutton Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Kenneth Sumrell
20 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
21 Jon Gaudio Team 3Sports
22 Richie Langley South Bay Wheelmen
23 Eli Hengot
24 Harry Dhillon V-DAY
25 Mitch Hunt Rogue Velo Racing
26 Gregg Gammon Richmond Bicycle Studio Racing
27 Mark Holt Richmond Velo Sport
28 Terry Fuller NCVC/UnitedHealthcare
29 Donna Kerby Globalbike Racing
30 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe
31 Tim Starkey Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Kenneth Sumrell
32 Andrei Pugachev Richmond Bicycle Studio Racing
33 Stephen Norair BikeWorks Racing Teammate Top 5: Stephen Walker
34 Ron Skinner
35 Laura Cook James River Velo Sport (JRVS)
36 Bill Battle Richmond Bicycle Studio Racing
37 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative
38 Todd Miller Tri Power
39 Nick Blend Richmond Velo Sport
40 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Kenneth Sumrell
41 Joe Notarnicola Altius Cycling Team
42 Gordan Van hook Rogue Velo Racing
43 Sean Gilmartin
44 Dennis Rainear Richmond Velo Sport
45 John Messersmith Altius Cycling Team
46 Matthew Robins
47 Mark North RunRideRace
48 Arthur Marks Tri Power
49 Avanell Schmitz Tradewinds Racing
50 Jeffrey Schomig ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
51 Edward Mcnelis Richmond Velo Sport
52 William Evans BikeWorks Racing Teammate Top 5: Stephen Walker
DNF Charles Kyle US Military Cycling Team
DNF Jim Elliott
DNF Gregg Hyde Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Aaron Warr
DNF Travis Parrish Team 3Sports
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 12   Cat 3: 23   Cat 4: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Smith East Coasters JR Team
2 Leigh Dujua Team Carytown Bicycle Company Power
3 Casey Fulton Rogue Velo Racing
4 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
5 Patrick Kayne Dominion Cycling and Tri Club
6 Justin Free Dominion Cycling and Tri Club
7 Samuel Kristy Dominion Cycling and Tri Club Teammate Top 5: Patrick Kayne
8 Samantha Mckinnon Dominion Cycling and Tri Club Teammate Top 5: Patrick Kayne
9 Madisen Koler
10 Grace Sheehy Dominion Cycling and Tri Club Teammate Top 5: Patrick Kayne
11 Anna Mihalovich
12 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare
13 Sydney Tucker
14 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
15 Kristian Dillon NCVC/UnitedHealthcare
16 Kai Dove
17 Keagan Carroll
18 James Lloyd Rogue Velo Racing Teammate Top 5: Casey Fulton
19 Maximus Dillon NCVC/UnitedHealthcare
20 Emily Burch
21 David Carey Fat Frogs Racing
22 Sean Hughes
23 Kristin Johnson
24 Jillian Koler
25 Jenna Free Dominion Cycling and Tri Club Teammate Top 5: Patrick Kayne
26 Abby Burch
27 Christopher Carey Fat Frogs Racing
28 Sara Mihalovich
29 Sade` Smith
DNF Alexandra Samarov Dominion Cycling and Tri Club Teammate Top 5: Patrick Kayne
DNF Lexi Christie
DNF Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 14   Cat 5: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Sheppard-saidel GS CycleLife Development Cycling
2 Chris Lloyd Endorphin Fitness
3 Sam Winters Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Matthew English Team Novo Nordisk Juniors
5 Eric Voigt NCVC/UnitedHealthcare
6 Micah Schaubach
7 Matthew Piper Endorphin Fitness Teammate Top 5: Chris Lloyd
8 Chris Derby
9 Clio Dinan National Capital Velo Club/UnitedHe
10 Samuel Yarashus NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Eric Voigt
11 Ryan Patton Dominion Cycling and Tri Club
12 Matthew Dujua Team Carytown Bicycle Company Power
13 Thomas Carey Fat Frogs Racing
14 Andrew Pregnall
15 Mason Hopkins Tradewinds Racing
16 Joseph Zapata-ericson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Cook James River Velo Sport (JRVS)
2 Kate Kirkpatrick The November Bicycles Road Trip
3 Donna Kerby Globalbike Racing
4 Mary Schmerge The Bike Lane
5 Tara Taylor TayloredFit
6 Alena Pugacheva Richmond Bicycle Studio Racing
7 Avanell Schmitz Tradewinds Racing
8 Julie Hunter
9 Lauren Frisk Celerity Cycling p/b Brooks Systems
10 Mallory Mcnelis Cloud Racing p/b Ride2Recovery
11 Amanda Eichert Tradewinds Racing
12 Claire Vanekdom Rock Creek Velo
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynn Mcdaniel
2 Marion Palmieri-nisseler
3 Sarah Anderson
4 Diane Johnson Richmond Velo Sport
5 Ashley Driscoll Richmond Velo Sport
6 Rachael Hall Artemis
7 Maggie Barton Richmond Bicycle Studio Racing
8 Tricia Powell Richmond Velo Sport Teammate Top 5: Diane Johnson
9 Ann Mcelvein Rock Creek Velo
10 Debbie Taylor Fat Frogs Racing
11 Sarah Lewis Thump Cycling p/b Turin
12 Svetlana Mack Rock Creek Velo
13 Marne Naas Fat Frogs Racing
14 Clio Dinan National Capital Velo Club/UnitedHe
15 Samone Brockett
16 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo
17 Mason Hopkins Tradewinds Racing
18 Karen Montgomery Dire Wolf Racing
19 Jessica Wright
DNF Taryn Hains Celerity Cycling p/b Brooks Systems
DNF Taryn Hains Celerity Cycling p/b Brooks Systems
22 Jetaun Washington RIDE Cyclery
Finishers: Cat 4: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nancy Placide Richmond Velo Sport
2 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Jane Seymour Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
DNF Beth Walsh Team 3Sports
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2