Log In
 
 
Carl Dolan Memorial Spring Classic • Apr 13 2014
Series: MABRA BAR 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Fuentes Evolution Cycling Club p/b Lon
2 James Weinstein BIKE DOCTOR p/b North Tek
3 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare
4 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Sy
5 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV
6 Mike Hefner ABRT
7 Sebastian Byers Annapolis Bicycle Racing Team
8 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Will Wong
9 Allen Traylor Integrated Sports Medicine p/b
10 Bill Gros Integrated Sports Medicine p/b
11 Frank Ramos BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Top 5: James Weinstein
12 Douglas Philippone Palantir
13 James Defilippi Squadra Coppi
14 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Will Wong
15 Justin Forney Antietam Velo Club Inc
16 Denny Boyle Lateral Stress Velo Inc.
17 Harry Fang National Capital Velo Club/Uni
18 Brian Rist BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Top 5: James Weinstein
19 Rick Norton Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Antony Barsi
20 Unknown Rider -------
21 Michael Kingery The Bike Lane
22 Jose Nunez Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Antony Barsi
23 Craig Snydal Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Antony Barsi
24 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Lon Teammate Win: David Fuentes
25 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Lon Teammate Win: David Fuentes
26 Ramon Benitez 12/31/14
27 Patrick Hogan ABRT
28 Scott Giles BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Top 5: James Weinstein
29 Matthew Albanese ABRT
30 Todd Bickling BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Top 5: James Weinstein
31 Jeff Chun BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Top 5: James Weinstein
32 Unknown Rider -------
33 Mario Zometa ABRT
34 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Lon Teammate Win: David Fuentes
35 Mike Esmonde Evolution Cycling Club p/b Lon Teammate Win: David Fuentes
36 Michael Stearns SEAVS/Haymarket pb Van Dessel
37 Steve Sandacz QCW Cycling p.b. Breakawaybike
38 Mark Scott National Capital Velo Club/Uni
39 Jeffery Markham Thru-It-All Cycling
40 Mark Skubis Squadra Coppi
41 John Nelmes Integrated Sports Medicine p/b
42 Terry Turner Battley Harley-Davidson
43 Ryan Guttridge BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Top 5: James Weinstein
44 Stephen Robinson BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b
45 William Cusmano Squadra Coppi
46 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Lon Teammate Win: David Fuentes
47 Blair Saunders Western Howard County Cycling
48 Aedan O'connell
49 Eric Boone Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Antony Barsi
50 James Bellora Squadra Coppi
51 Ernesto Diaz Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Antony Barsi
52 Clifton Chamberlin BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Top 5: James Weinstein
53 Oleg Kolodin
54 Jay Moglia Raw Talent Ranch Racing
DNF Max Rogozinski Prince William Elite Racing
DNF Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Lon Teammate Win: David Fuentes
DNF Mark Smith Unattached
DNF Rick Tucker
DNF Laura Cook James River Velo Sport
DNF James Taylor Lateral Stress Velo Inc.
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 22   Cat 3: 21   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Brown NCVC/UnitedHealthcare
2 Paul Lewis Artemis
3 John Eiler Team Carytown Bicycle Company
4 Tanner Browne GS CycleLife
5 Nathan Ong twenty 20
6 Daniel Diem Integrated Sports Medicine p/b
7 Phillip Johnson Gripped Racing p/b Racedots
8 Chris Crane ABRT
9 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Lon
10 Roscoe Leslie Ocean Velo Club/Culver-Pierson
11 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Lon
12 William Hluchan VeloWorks-Spokes Etc
13 Michael Russo Integrated Sports Medicine p/b
14 Patrick Green Integrated Sports Medicine p/b
15 Kristopher Macalinao C3-Twenty20 Cycling Co.
16 Stokely Samuel Artemis Teammate Top 5: Paul Lewis
17 Thomas Simchak District Velocity Racing p/b B
18 Paul De santis Kelly Benefit Strategies/LSV
19 Dan Schwartz NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Alexander Brown
20 Nathan Gazzetta District Velocity Racing p/b B
21 Jacob Sheppard-saidel GS CycleLife Teammate Top 5: Tanner Browne
22 Christopher Hair NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Alexander Brown
23 Byron Horgash Kelly Benefit Strategies/LSV
24 Ryan Collins ABRT
25 Anthony Bramante Team BBC p/b Baltimore Bicycle
26 Robert Helms Kelly Benefit Strategies/LSV
27 Gregg Hyde Evolution Cycling Club p/b Lon
28 Dean Pierson Ocean Velo Club/Culver-Pierson
29 Christopher Rabadi NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Alexander Brown
30 Tony Goncalves CRGautobody.com
31 Ted Harris Ocean Velo Club/Culver-Pierson
32 Jacob Vellaccio Squadra Coppi
33 Bryan Beltran Antietem Velo Club
34 Derek Wilson WWVC Racing
35 Michael Martin Expo Wheelmen
36 Michael Kirby VeloWorks-Spokes Etc
37 Thomas Bailey VeloWorks-Spokes Etc
38 Iain Banks ABRT
39 Brian Frazier SEAVS/Haymarket
40 Thomas Arsenault VeloWorks-Spokes Etc.
41 Ezra Kahn Team BBC p/b Baltimore Bicycle
42 Aaron Mongeau Team BBC p/b Baltimore Bicycle
43 Eric Schmidt NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Alexander Brown
44 Joel Steen C3-Twenty20 Cycling Co.
45 Dereck Franklin NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Alexander Brown
46 Patrick Malarkey Hearts
47 Nick Sachanda Crosshairs/Spy/Bike Dr. Waldor
48 Patrick Hogan ABRT
49 Carlos Goncalves 12/31/14
50 David Miller Integrated Sports Medicine p/b
DNF Alexander Meller ABRT
DNF Paul Morse Team Beyer Auto
DNF Sebastian Byers ABRT
Finishers: Cat 3: 44   Cat 4: 4   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Bowsher Integrated Sports Medicine p/b
2 Kenneth Decker
3 John Switzer Bike Doctor of Frederick
4 David Bender District Velocity Racing p/b B
5 Ryan Jenkins The Bike Lane
6 William Kruse NCVC/UnitedHealthcare
7 Marc Koblentz NCVC/UnitedHealthcare
8 Darion Jackson Artemis
9 Anthony Delauder Cross Creek Cycling Club
10 Michael Ahlers Evolution Cycling Club
11 Lance Hubbell Integrated sports medicine p/b Teammate Win: John Bowsher
12 Dustin Dunsmore District Taco Cycling p/b Bicy
13 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc
14 Travis Skeel Integrated Sports Medicine p/b Teammate Win: John Bowsher
15 Andrew Friend District Taco Cycling p/b Bicy
16 Christopher M. jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
17 Chuck Coleman Kelly Benefit Strategies/LSV
18 Eric Schopf Kelly Benefit Strategies/LSV
19 Dan Martin Bike Rack Racing
20 Brian Shefferman All American Bicycle Club
21 James Maiden ABRT
22 Scott Kaplan NCVC/UnitedHealthcare
23 Eric Brooks Bike Rack Racing
24 Ron Perel
25 John Mead The Bike Lane Teammate Top 5: Ryan Jenkins
26 Christopher Crumbley NCVC/UnitedHealthcare
27 Justin Tetlow NCVC/UnitedHealthcare
28 Shannon Field Adventures for the Cure
29 Amilcar Samudio Artemis
30 John Rohrer Team BBC p/b Baltimore Bicycle
31 David Stryffeler Integrated Sports Medicine p/b Teammate Win: John Bowsher
DNF Osiris Hoil District Taco Cycling p/b Bicy
DNF Quentin Campbell All American Bicycle Club
DNF Ronald Santa cruz Audi
DNF Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare
DNF Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
Finishers: Cat 4: 34   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Money All American Bicycle Club
2 John Sylvester NCVC/UnitedHealthcare
3 Reid Taylor Hi-tech Bikes
4 John Gay
5 Phil Barnes All American Bicycle Club Teammate Win: Jeff Money
6 Joseph Bank Adventures for the Cure
7 Andrew Massonneau Sportif Coaching Group
8 Michael Lewis US Military Cycling Team
9 Randall Jewell All American Bicycle Club Teammate Win: Jeff Money
10 Brian Romberger
11 Gary Grimes AVC/Team Hagerstown-Washington
12 Nicholas Lamb SEAVS/Haymarket pb Van Dessel
13 Simon Frecheite
14 Saleem Farooqui Velocipede P/B Quadtec Solutio
15 Iain Poole
16 Danny Mencher Squadra Coppi
17 Ian Sylvester PAX Velo
18 Daniel Hunt Maple Lawn Endurance Club
19 David Dang Evolution Cycling Club p/b Lon
20 Unknown Rider ------- Teammate Top 5: John Gay
21 Scott Weinhold NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: John Sylvester
22 David Trybus
23 Alex Ayers Celerity Cycling p/b Brooks Sy
24 Hans Ruppenthal Team BBC p/b Baltimore Bicycle
25 Ian Jackson Team BBC p/b Baltimore Bicycle
26 Chris Mack Kelly Benefit Strategies/LSV
27 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc
28 Kent Gubler Team Sparkle
29 Esteban Covarrubias
30 Unknown Rider ------- Teammate Top 5: John Gay
31 Christopher Guepe Integrated Sports Medicine p/b
32 Unknown Rider ------- Teammate Top 5: John Gay
33 Christopher Bradley Celerity Cycling p/b Brooks Sy
34 Nathan Graham VeloWorks-Spokes Etc
35 John Dillon Artemis
36 An Ha
37 Chris Barlow
38 Horacio Recalde
39 Berhane Kahsay Artemis
40 Ryan Fanzone
41 Francisco Covas NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: John Sylvester
42 Thane Stielow PTuning
43 Dennis Courtney
44 Faisal Kamdar Velocipede P/B Quadtec Solutio
45 David Neumann VeloWorks-Spokes Etc
46 Edmund Zolnik
47 Bruce Mort Team Sparkle
48 David Richards Unattached
49 Mike Bonafide
50 Dennet Oregon
51 John Demarchi
52 Gwokang Yang
53 William Reynolds Team RWB / Paralyzed Veterans
54 Brendan Gilligan
55 Rick Barbera Evolution Cycling Club p/b Lon
56 Barry Beauchamp Ocean Velo / Culver and Pierso
57 J Butler Washington-Lee Bike Club
58 John Dragseth PUNCH
59 Roy Gardiner Team Why Bother
60 Paul Gerber NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: John Sylvester
61 Scott Harvey ABRT
62 Gerald Henderson VDAY
63 Adrian Jones Artemis
64 Michael O'hara NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: John Sylvester
65 Charles Santos Velocipede P/B Quadtec Solutio
66 Glenn Stevens Artemis
67 Gordon Trowbridge
68 David Weiner US Military Endurance Sports/
69 Arturo Caraballo
70 David Dorn District Taco Cycling p/b Bicy
71 Adam Hoey District Taco Cycling p/b Bicy
72 Drew Marvin
73 Mike Smart DCMTB
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 65   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Bank Adventures for the Cure
2 Ryan Knight Adventures For the Cure Teammate Win: Joseph Bank
3 Nathan Graham VeloWorks-Spokes Etc
4 Michael O'hara NCVC/UnitedHealthcare
5 David Stealy NCVC/UnitedHealthcare
6 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc
7 Christopher Bradley Celerity Cycling p/b Brooks Sy
8 David Dang Evolution Cycling Club p/b Lon
9 Francisco Covas NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Michael O'hara
10 Lawrence Brown
11 Ian Sylvester PAX Velo
12 Peter Siestrzewitowski District Taco Cycling p/b Bicy
13 John Dragseth PUNCH
14 David Neumann VeloWorks-Spokes Etc Teammate Top 5: Nathan Graham
15 Jake Meyers
16 Michael Orquiza
17 Roy Gardiner Team Why Bother
18 Kyle Thornton Route 1 Velo/Arrow Bicycle
19 Patrick Gray ABRT
20 Mark Reidy NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Michael O'hara
DNF Floyd Armstrong Artemis
DNF Berhane Kahsay Artemis
DNF Gerald Henderson VDAY
DNF David Dorn District Taco Cycling p/b Bicy
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Brew
2 Nicholas Taylor
3 Mark Hyatt
4 Zachary Felpel
5 David Bozak
6 Jason Hall
7 David Osborne
8 Gregory Leach
9 Danny Gibney
10 Steve Sandacz
11 Scott Catanzaro
12 Craig Snydal
13 Miro Koulnis
14 Steven Kusy
15 Daniel Villaflor-drumwright
16 Robert Kelly
17 Cathy Kaiser
18 Unknown Rider
19 Sigberto Garcia
20 Dan Netzer
21 Stephen Robinson
22 Paul Lengermann
23 Jose Escobar
24 Greg Capelle
25 Nathan Ong
26 Peter Custer
27 Frank Leach
28 Paul Varga
29 Samuel Lear
30 Steven Francisco
31 Frank Cundiff
32 Scott Giles
33 Pierce Schmerge
34 James Pettengill
35 Matt Mcloone
36 Mykel Nahorniak
37 Clarke Lind
38 William Hluchan
39 Anthony Bramante
40 Teddy Kozlowski
41 Matthew Mchugh
42 Matias Palavecino
43 Paul Tyrrell Ocean Velo Club/Culver & Pierso
44 Michael Russo
45 R Cameron holland
46 James Smittkamp
47 Roscoe Leslie
48 Unknown Rider
49 Peter Warner
50 Byron Horgash
51 Joseph Baremore
52 Marc Frazer
53 Michael Martin
54 Unknown Rider
55 Clint Dager
56 Jason Meidhof
57 Dimitri Lemus
58 Douglas Philippone
59 Manggon Comsan
60 Anthony Abate
61 Sean Barrie
62 Eli Hengst
63 Kris Stein
64 Ryan Mckinney
65 Thomas Godfrey
66 Timothy Rugg
67 Ryan Bodge
DNF Raymond Miller
DNF Patrick Green
DNF David Miller
DNF James Weinstein
DNF Derek Wilson
DNF Keane Brennan
DNF Russell Langley
DNF Ranjodh Gill
DNF Shaw Fici
DNF Neil Schirmer
DNF Kristopher Macalinao LLC
DNF Paul De santis
DNF Luis Infante
DNF Eric Boone
DNF Mark Sommers
DNF Greg Abbott
DNF Brian Marchionini
DNF Aaron Mongeau
DNF Patrick Malarkey
DNF Matthew Latyszonek
DNF Khang Le
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 32   Cat 3: 25   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Dantas-mccutcheon NCVC
2 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo
3 Anderson Shepard Bike Rack Racing
4 Christopher M. jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
5 Michael Boorstein
6 Lucas Mccollum Snapple
7 Lance Hubbell Integrated sports medicine p/b
8 Osiris Hoil District Taco Cycling p/b Bicy
9 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Lon
10 Christopher Shybut Bike Rack Racing Teammate Top 5: Anderson Shepard
11 Christopher Calderon Antietam Velo Club
12 Dustin Dunsmore District Taco Cycling p/b Bicy
13 Rasheed Jabr District Velocity Racing p/b B
14 Shane Griffin SEAVS/Haymarket
15 James Kohler HPC
16 Chris Malone Haymarket
17 John Rohrer Team BBC p/b Baltimore Bicycle
18 Craig Baumgartner NCVC/UnitedHealthcare
19 Jason Ray The Bike Lane
20 Travis Skeel Integrated Sports Medicine p/b
21 Christopher Brianas
22 Anthony Delauder Cross Creek Cycling Club
23 Andrew Friend District Taco Cycling p/b Bicy
24 Tom Neumann VeloWorks-Spokes Etc
25 Aaron Isom SEAVS/Haymarket pb Van Dessel
26 Zachary Whitlock Rock Creek Velo Teammate Top 5: Sam Nussenzweig
27 Francis Heymann
28 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc
29 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc
30 David Stryffeler Integrated Sports Medicine p/b
31 Mark Granger Sportif Coaching Group
32 Michael Brindza NCVC/UnitedHealthcare
33 Elliott Collins NCVC/UnitedHealthcare
34 John Churan
35 Ronald Santa cruz Audi
36 Collin Magnetti
37 Franklin Johnson jr Artemis
38 Ron Perel
39 Adam Austin Crosshairs/Spy/Bike Dr. Waldor
40 Scott Wilets NCVC/UnitedHealthcare
41 Tyler Lulich VDAY
42 Darion Jackson Artemis
DNF Eric Brooks Bike Rack Racing Teammate Top 5: Anderson Shepard
DNF Phil Howe Kelly Benefit Strategies/LSV
DNF Dan Martin Bike Rack Racing Teammate Top 5: Anderson Shepard
DNF Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
DNF Christopher Khanoyan NCVC/UnitedHealthcare
DNF Drake Jordan PTuning
DNF Chuck Coleman Kelly Benefit Strategies/LSV
DNF William Percival Kelly Benefit Strategies/LSV
DNF Stephen Thau NCVC/UnitedHealthcare
DNF Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc
DNF Richard Furchtgott Rock Creek Velo Teammate Top 5: Sam Nussenzweig
DNF Amilcar Samudio Artemis
Finishers: Cat 4: 50   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Osborne Artemis
2 Paul Tyrrell Ocean Velo Club/Culver-Pierson
3 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV
4 Bill Gros Integrated Sports Medicine p/b
5 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
6 Mario Zometa ABRT
7 Dean Pierson Ocean Velo Club/Culver-Pierson Teammate Top 5: Paul Tyrrell
8 John Lynch Annapolis Bike - Sport
9 Rick Norton Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Marc Frazer
10 Jeff Boswell Team Beyer Auto
11 Michael Stearns SEAVS/Haymarket pb Van Dessel
12 Harry Fang National Capital Velo Club/Uni
13 Carlos Goncalves 12/31/14
14 Roger Friend Cutaway/Blue Wheel
15 James Bellora Squadra Coppi
16 Christopher Woltemade AVC/Team Hagerstown-Washington
17 Bob Gillespie 12/31/14
18 Mark Smith Unattached
19 James Johnson NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
20 Denny Boyle Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Marc Frazer
21 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
22 Stokely Samuel Artemis Teammate Win: David Osborne
23 James Taylor Lateral Stress Velo Inc.
24 Jonathan Holl Team Beyer Auto
25 David Cohen Lateral Stress Velo
26 Blair Saunders Sportif Coaching Group/BPB
27 John Nelmes Integrated Sports Medicine p/b Teammate Top 5: Bill Gros
28 Jerry Mccalop Artemis Teammate Win: David Osborne
29 Michael Zoeller Racerheads SLC
30 Rick Tucker Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Marc Frazer
31 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Lon
32 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Lon
33 Michael Kingery The Bike Lane
34 Kevin Williams Team Beyer Auto
35 Paul Montanus Team Beyer Auto
36 David Kay Team Beyer Auto
37 Thomas Sedlacek jr Bike Works Racing
38 Tom Skinner Team Beyer Auto
39 Richard Melencio All American Bicycle Club
40 Gil Summy OKC Velo
41 Marc Tremblay NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
42 Mike Jinks BikeWorks Racing
43 Unknown Unknown
44 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Lon
45 Ramon Benitez 12/31/14
46 Ryan Guttridge BIKE DOCTOR p/b North Tek
47 Steve Kuperberg NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
48 Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Lon
49 William Luecke NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
50 James Littlejohn Team Beyer Auto
51 Aedan O'connell
52 George Sauter Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Marc Frazer
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 22   Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare
2 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington
3 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Lon
4 Clifton Gray Artemis
5 Mark Scott NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Curtis Southern
6 Rui Ponte Team Beyer Auto
7 Phil Howe Kelly Benefit Strategies/LSV
8 Ad Bax Team Beyer Auto
9 William Percival Kelly Benefit Strategies/LSV
10 Russell Hickman Ocean Velo Club/Culver-Pierson
11 Alexander Meller ABRT
12 Ted Harris Ocean Velo Club/Culver-Pierson
13 Brian Johnston National Capital Velo Club/UnitedHe
14 Bryan Patton Cecil County Cycling Club
15 Lauriston Marshall Team Beyer Auto
16 Randy Thrasher Team Beyer Auto
17 Christoph Mueller NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Curtis Southern
18 Tony Allenmills District Velocity Racing p/b B
19 David Wolfel Route 1 Velo/Arrow Bicycle
20 Jeffery Markham Thru It All Body Shop
21 John Olinski AVC/Team Hagerstown-Washington Teammate Top 5: Dennis Crockett
22 Max Rogozinski Prince William Elite Racing
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Haverstick Team Beyer Auto
2 Bob Walters ABRT
3 Leone Pizzini first state vello sport
4 James Wagner Team Beyer Auto Teammate Win: Scott Haverstick
5 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle
6 Peter Swan NCVC/UnitedHealthcare
7 Myron Lehtman NCVC/UnitedHealthcare
8 Giulio Porta Chesapeake Wheelmen/Aviation V
9 Robert Lea T.E.A.M FUJI
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew English Team Novo Nordisk Jr Developme
2 Jacob Sheppard-saidel GS CycleLife
3 Samuel Lear GS Cyclelife
4 Tyler Sundquist Kelly Benefit Strategies/LSV
5 Ethan Greenberg Kelly Benefit Strategies/LSV
6 Jeremy Crull Kelly Benefit Strategies/LSV
7 Eric Voigt NCVC/UnitedHealthcare
8 Tanner Browne GS CycleLife Teammate Top 5: Jacob Sheppard-saidel
9 Patrick Rice HPC
10 Ryan Patton Dominion Cycling and Tri
11 Adam Choate NCVC/UnitedHealthcare
DQ Jacob Demarchi
DQ Liam Panero GS Cycle Life Teammate Top 5: Jacob Sheppard-saidel
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Poliquin Rock Creek Velo
2 Joshua Townes Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
3 Bo Rider Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
4 Evan Goldberg Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
5 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare
6 Benjamin Harris Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
7 Samuel Goldberg NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
8 Evan Roper NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
9 Tyler Mahone Annapolis Bicycle Racing Team
10 Jesse Rider Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
11 Nicholas Moroney Kelly Benefit Srategies/LSV
12 Liam Mcatee Kelly Benefit Strategies/LSV
13 Connor Mahone Annapolis Bicycle Racing Team
14 Erik Corson Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
15 Sebastian Silberman Lateral Stress Velo Inc.
16 Maximus Oleynik RCV
17 Jonah Killy Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
18 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor
19 Brandon Carboni Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
20 Declan Butler NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
21 Jaren Goldberg NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
DQ Zachary Newton Annapolis Bicycle Racing Team
DQ Jeremy Siedor Kelly Benefit Strategies/LSV
DQ William Malley Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
DQ Eoghan Butler NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
DQ Brandon Diaz Lateral Stress Velo Inc.
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Carson SEAVS/Haymarket
2 Leonie Campbell ABRT
3 Melissa Tallent BIKE DOCTOR p/b Digisource
4 Deanna Ratnikova Moment Bicycles
5 April Nabholz 12/31/14
6 Amy Ta NCVC/UnitedHealthcare
7 Svetlana Mack Rock Creek Velo
8 Megan Carney Bike Rack Racing
9 Sarah Lowery Artemis
10 Tiffany Wise Artemis
11 Sara Brams-miller CAWES p/b Specialized
12 Pamela Simmonds Artemis
13 Mackenzie Vanover Sportif Coaching Grp/Patapsco Bike
14 Lauren Peterson NCVC/UnitedHealthcare
15 Leah Nicholls Bike Rack Racing
16 Joanna Gomez
17 Yvette Macklin Artemis
18 Iris Ford Artemis
19 Kristy Noesges Artemis
DNF Karen Foer
DNF Rachael Hall Artemis
Finishers: Cat 4: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ainhoa Perez-diez ABRT
2 Kathleen Giles ABRT Teammate Win: Ainhoa Perez-diez
3 Kelley Bethoney Evolution Cycling Club p/b Lon
4 Mary Schmerge The Bike Lane
5 Kate Kirkpatrick The November Bicycles Road Tri
6 Janelle Hubbard Colavity Racing Inc.
7 Sue Mcquiston ABRT Teammate Win: Ainhoa Perez-diez
8 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare
9 Cheryl Osborne Artemis
10 Amanda Watson ABRT Teammate Win: Ainhoa Perez-diez
11 Sarah Iepson CAWES p/b Specialized
12 Michelle Hart CAWES p/b Specialized
13 Michelle Miller Artemis
14 Katherine Klausing Bayside Velo/Bike Doctor
15 Chris Kelley Mid Altantic Colavita Women's
16 Wendy Ulmer Evolution Cycling Club p/b Lon Teammate Top 5: Kelley Bethoney
17 Rebecca Chan CAWES p/b Specialized
18 Laura Cook James River Velo Sport
19 Kathleen Wulfkuhle C3-Twenty20 Cycling Co.
20 Crystal Carey Artemis
21 Shelley Devereaux Bike Rack Racing
22 Robin Meidhof CAWES p/b Specialized
23 Kirsten Brew Artemis
24 Marni Harker Mid-atlantic Colavita Womens
25 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Lon Teammate Top 5: Kelley Bethoney
26 Beth Catherwood Artemis
27 Adrienne Mccray Artemis
28 Kristin Borda CAWES p/b Specialized
29 Tara Taylor TayloredFit
DNF Michele Scherer Team BMC Bike Stop
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Mcelvein Rock Creek Velo
2 Anna Staats Annapolis Bicycle Racing Team
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brynne Murphy Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Ruthie Vogel Rock Creek Velo
3 Emme Staats ABRT
4 Sarah Newton ABRT
5 Emily Newton Annapolis Bicycle Racing Team
6 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo
7 Cassie Bopf Rock Creek Velo Teammate Top 5: Ruthie Vogel
8 ? N/a Rock Creek Velo Teammate Top 5: Ruthie Vogel
DQ Storrie Kulynych-irvin ABRT Teammate Top 5: Emme Staats
DQ Jenna Adler Rock Creek Velo Teammate Top 5: Ruthie Vogel
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 1