Log In
 
 
Eagle Creek Park Cycling Grand Prix v1.0 • Apr 12 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Puffer Texas Roadhouse Cycling Team
2 Karim Abdelkader Team Heroes- MOB
3 Doug Fagan Team Upland Brewing - Soma Coffee
4 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
5 Matthew Salpietro Team Upland Brewing - Soma Coffee
6 John Woods Team Upland Brewing - Soma Coffee
7 Matthew Light Racing For Riley
8 Vic Emond Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Karim Abdelkader
9 Timothy Nixon Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
10 Joshua Miller Colavita Racing
11 Ben Schmutte First Internet Bank Cycling Team
12 Andrew Boyd Clarksville Schwinn powered by Whay
13 Scott Baumer Team Indiebike p/b Angie's Lis
14 Gregory Grosicki
15 Chris Kroll Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Doug Fagan
16 Thomas Revard
17 Lewis Henrickson CMS Race Team
18 Brice Brookshire Spin Zone Racing
19 Sam Stone Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Doug Fagan
20 Robert Smallman Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Doug Fagan
21 Mark Powell Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
22 Eric Barnett Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: John Puffer
23 Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: John Puffer
24 Harry Clark Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Karim Abdelkader
25 Kevin Attkisson Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: John Puffer
26 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
27 Nick Sapp
28 Jeffrey Meade Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Doug Fagan
29 Kevin Noone ICC BISSELL-ABG-GIANT
30 Hayden Warner Uphill Grind Cycle & Fitness
31 James Beers 859 Cycling
32 Ray Smith Clarksville Schwinn powered by Whay
33 Beau Boggs ICC BISSELL-ABG-GIANT
34 Jonathan Jacob BISSELL-ABG-GIANT
35 Andrew Messer Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Doug Fagan
36 Richard Stuart Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: John Puffer
37 Alex Mclaughlin Clarksville Schwinn powered by Whay
38 John Callahan
39 Richard Sanson Racing For Riley
40 Thomas Walsh Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
41 Don Birch Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Karim Abdelkader
42 Thomas Cox Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Karim Abdelkader
43 Isaiah Newkirk Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Doug Fagan
44 Turner Duncan First Internet Bank Cycling Team
DNF Gunner Dygert ICC BISSELL-ABG-GIANT
DNF John Ryan KCV Cycling Club
DNF Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: John Puffer
DNF Cary Schein
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 19   Cat 3: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beau Boggs ICC BISSELL-ABG-GIANT
2 Matthew Salpietro Team Upland Brewing - Soma Coffee
3 Samuel Runningen First Internet Bank Cycling Team
4 Jeffrey Meade Team Upland Brewing - Soma Coffee
5 Nick Sapp
6 Thomas Davis
7 Joe Bartels NoLimit Cycling
8 Matt Tescula NoLimit Cycling
9 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
10 Victor Popov First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Samuel Runningen
11 Thomas Revard
12 Brent Vanlandingham Terre Haute Cycling
13 Michael Langan Team Heroes- MOB
14 Justin Bird ProChain Junior Boys
15 Charles Dell Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
16 Brent Houk Speedway Wheelmen
17 Jason Mygrant Blue Ridge Design Cycling Team
18 Jason Romain Blue Ridge Design Cycling Team
19 Matthew Grate Ft. Wayne Outfitters
20 Kevin Mckinney BISSELL-ABG-GIANT
21 Chris Pfeiffer Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
22 Matthew Jourdan Indiana Flyers
23 James Beers 859 Cycling
24 Terry Mcdonald
25 Ramon Vasquez NoLimit Cycling
DNF Michael Schroeder Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
DNF Justin Kirk TrueSport.com
DNF Andy Grote NoLimit Cycling
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vincent Vergara
2 Grant Goldman ROLLFAST
3 Jordan Fleming
4 Andrew Zakel Team Louisville
5 Matt Misner Ft. Wayne Outfitters
6 Justin Kirk TrueSport.com
7 Aaron Prange Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
8 Christopher Blair ROLLFAST Teammate Top 5: Grant Goldman
9 Corey Baute Team Bicycle Outfitters Indy
10 Christian Madrid Gear Up Cycles
11 Brian Haley
12 Unknown Rider
13 Joseph Van denburg J's Bikes/IHOP
14 Richard Garr 859 Cycling
15 Shaun Fitzgerald
16 Kevin Smith
17 Wes Kendall J's Bikes/IHOP
18 Matthew Wilson
19 William Carey
20 Marc O'leary Team Bicycle Outfitters Indy
21 David Wefler
22 Tom Burridge Nomad Cycling Club
23 Jared Johnson
24 Cary Schein
25 Matthew Hardison
26 Terry Mcdonald
27 Tomas Kazokas
28 Nicholas Untch Purdue University
29 Kyle Goris Team Nebo Ridge
30 Justin Black
31 Ryan Page Gray Goat Sports
32 Dylan Curtis NoLimit Cycling
33 Topher Bell
34 Carl Ring
DNF Cory Lewis
DNF Jacob Hoggard ROLLFAST Teammate Top 5: Grant Goldman
DNF Robert Annis A Cycling Team
DNF Will Coleman
DNF Chris Carr ROLLFAST Teammate Top 5: Grant Goldman
DNF John Ringis
DNF Mark Edwards Team Heroes- MOB
DNF Shannon Branscomb NoLimit Cycling
DNF Nate Lake
DNF Seth Worthington ROLLFAST Teammate Top 5: Grant Goldman
DNF Shane Slaven Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 15   Cat 5: 24   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Madrid Gear Up Cycles
2 Brian Haley
3 Jacob Hoggard ROLLFAST
4 Brennan Foster Red Zone Cycling
5 Matthew Hardison
6 Dan Cox
7 Eli Knight
8 Shaun Fitzgerald
9 Spencer Miller ROLLFAST Teammate Top 5: Jacob Hoggard
10 Jon Conte Bishop Bicycles
11 Aaron Kennerk
12 Will Coleman
13 Larry Chen
14 Thomas Totten
15 Brandon fry Team nebo ridge Team Nebo Ridge
16 Ryan Coddington Indiana Cure Chasers
17 Jonny Gooder
DNF Nathaniel Vasquez NoLimit Cycling
DNF Dylan Curtis NoLimit Cycling
DNF Justin Black
DNF Shane Slaven Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 17   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lily Peck Midwest Development Cycling Inc.
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Puffer Texas Roadhouse Cycling Team
2 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
3 Andrew Messer Team Upland Brewing - Soma Coffee
4 Joe Bartels NoLimit Cycling
5 Harry Clark Team Heroes- MOB
6 William Hallberg Team Nebo Ridge
7 Patrick Hirschfeld Team Indiebike p/b Angie's Lis
8 Felipe Cardenas T3 Cycling Team
9 John Balmer Century Road Club Of America
10 Craig Eigenbrod Zipp Factory Team Teammate Top 5: Benjamin Weaver
11 Brian Baker Kentucky Flyers Cycling Inc
12 Tom Bondurant
13 Michael Langan Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Harry Clark
14 Steven Gaylor Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: John Puffer
15 Terry Mcdonald
16 Jason Mygrant Blue Ridge Design Cycling Team
17 Matt Misner Ft. Wayne Outfitters
18 Shane Slaven Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
19 Matthew Lerner Scheller's Racing Team
20 Rodney Miller Team Nebo Ridge
21 Briana Kovac First Internet Bank Cycling Team
22 Vic Emond Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Harry Clark
23 William Dolan Scheller's Racing Team
24 Don Birch Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Harry Clark
25 Eric Barnett Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: John Puffer
26 Todd Belanger
27 Matthew Jourdan Indiana Flyers
28 Darrin Lay Scheller's Racing Team
29 Ken Misch T3 Cycling Team
30 Ramon Vasquez NoLimit Cycling Teammate Top 5: Joe Bartels
31 William Carey
32 Laura Felicetti First Internet Bank Cycling Team
33 Aaron Prange Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
34 Tim Johnson Jeff's Bike Shop
35 Scott Whiteman Speedway Wheelmen
36 Scott Perry Speedway Wheelmen
37 Eric Anderson Zipp Factory Team Teammate Top 5: Benjamin Weaver
38 Andrew Zakel Team Louisville
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 15   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kroll Team Upland Brewing - Soma Coffee
2 Robert Brooks Team Heroes- MOB
3 Jim Creamer Team Heroes- MOB
4 Kevin Noone ICC BISSELL-ABG-GIANT
5 Marc Johnson Team Indiebike p/b Angie's Lis
6 Jeffrey Chambers Scheller's Racing Team
7 John Freije Team Heroes- MOB Teammate Top 5: Robert Brooks
8 Gene James Team Nebo Ridge
9 Gary Palmer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
10 Jane Vanni-noone Scarlet Fire presented by Matthews
11 Benjamin West Speedway Wheelmen
12 Bruce Fagan ROLLFAST
13 John Schmitz Team Indiebike p/b Angie's Lis Teammate Top 5: Marc Johnson
14 Allen Galloway Bicycle Outfitters Indy
15 Matthew Grate Ft. Wayne Outfitters
16 Mike Vonnahmen Midwest Masters Cycling Team
17 Kevin Mckinney BISSELL-ABG-GIANT
18 Terry Molecwyk
19 Tom Burridge Nomad Cycling Club
20 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team
21 Bryan Boggs Zipp Factory Team
DNF William Stone Scarlet Fire
DNF Andy Vogel
DNF Brent Vanlandingham Terre Haute Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Briana Kovac First Internet Bank Cycling Team
2 Shera Clark Clarksville Schwinn powered by Whay
3 Katie Arnold First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Briana Kovac
4 Jane Vanni-noone Scarlet Fire presented by Matthews
5 Hana Baker Team Heroes- MOB
6 Laura Felicetti First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Briana Kovac
7 Katy Sahm Scarlet Fire presented by Matthews Teammate Top 5: Jane Vanni-noone
8 Amy Davison Speedway Wheelmen
9 Debora Haley Men of Steel Racing
10 Sydney Hatten First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Briana Kovac
11 Claudia Witzig Scarlet Fire Racing
12 Rachel Sinders
13 Katie Beck Verge Sport Midwest
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 4