Log In
 
 
Sea Otter Classic - Road • Apr 12 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Zell
2 Joshua Dapice Audi
3 Devis Cinni
4 Matthew Carinio ArtsCyclery.com
5 Silver Lazzari
6 Jacob Berkman Team Mike's Bikes p/b Equator
7 Craig Nunes Rock Solid Cycling
8 Greg Mcquaid ThirstyBear Cycling
9 Peter Vaughan
10 Michael Buckley Specialized / Touchstone Masters
11 Lewis Peterson SRAM Factory
12 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
13 Hanns Detlefsen CA Technologies Racing
14 Philip Tinstman Monster Media Elite Masters
15 Ken Gallardo ThirstyBear Cycling
16 Jeromy Cottell Specialized / Touchstone Masters
17 Scott Bromstead Team Mike's Bikes p/b Equator
18 Chris Furgiuele Studio Velo
19 Robert Britt dZI Studio Velp
20 Massimo Chiarini
21 Fred Arellano ICE SPORTSWEAR Masters Racing
22 Thomas Newmeyer Studio Velo
23 Dedrick Kon 8th Wonder Cycling
24 Shores Steven Berkeley Bicycle Club (BBC)
25 Craig Mannino R5 - Rock Racing
26 Michael Heagney Intelligentsia Coffee
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Walker TIME - Velo Pasadena Team
2 Mark Noble TIME - Velo Pasadena Team Teammate Win: Christian Walker
3 Oddvar Kaarboe ThirstyBear Cycling
4 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
5 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
6 Dan Shore Ciclistas del Valle
7 David Passmore Specialized / Touchstone Masters
8 Craig Roemer Specialized / Touchstone Masters
9 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Oddvar Kaarboe
10 Kevin Susco Marc Pro - Strava
11 Cris Williams VOLO Cycling p/b RMSS
12 Jason Griffin Findlay/Fantini Masters
13 Chris Hahn TIME - Velo Pasadena Team Teammate Win: Christian Walker
14 Derek Johnson ArtsCyclery.com
15 Blake Reed ArtsCyclery.com
16 Bob Brandt San Jose Bicycle Club
17 Greg Colley TIME - Velo Pasadena Team Teammate Win: Christian Walker
18 Jeff Spaulding SRAM Factory
19 Scott Hollander Off The Front
20 James Ingham
21 Lance Newey Team BP/Sierra Nevada/Reliable
22 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Gibbons Threshold Sports p/b Leadout Endura
2 Christopher Malloy SRAM Factory
3 Stefano Profumo Spokesman Bicycles
4 Josh Brown LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
5 Bill Laddish
6 Jon Budinoff
7 Racer Unknown
8 Max Silverstein Threshold Sports p/b Leadout Endura Teammate Win: Eric Gibbons
9 Fred Berghout
10 Brian Gordon Blackstar Racing
11 Ricardo Contreras Cycle World Road
12 Branson Yantes LiVe Well p/b Bountiful Bicycle Teammate Top 5: Josh Brown
13 Schuster Brian
14 Patrick Barrett Michelob Ultra - La Grange +21
15 Stephen Cabebe Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
16 Attila Fruttus Big Orange Cycling
17 Joseph Sullivan SJBC
18 Ryan Jones Team Mike's Bikes p/b Equator
19 Ken Hoevelkamp G2 Bike
20 Sunil Jagadish Audi
21 Dave Pankratz One Way Cycling
22 Mike Russell TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
23 Jason Francia Team Simple Green
24 Easter Stratton Bear Development Team
25 Jason Andersen Razik Bicycles
26 Robert Schell Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
27 Adrian Olson Dons Bikes
28 Daniel Cobley Big Orange Cycling
29 Ricky Bangerter LiVe Well p/b Bountiful Bicycle Teammate Top 5: Josh Brown
30 Aubrey Smentkowski Team Rokform
31 Scott Hooper Team BP/Sierra Nevada/Reliable
32 David Mai R4R-Make A Wish
33 Derek Unland SRAM Factory Teammate Top 5: Christopher Malloy
34 Brendan Money LiVe Well p/b Bountiful Bicycle Teammate Top 5: Josh Brown
35 Zachary Isaacs Middlebury College
36 Jim Baskin BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
37 Jonathan Barber
Finishers: Cat 3: 33   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team,
2 Gage Hecht NCCF/ Team Specialized Juniors
3 Connor Brown Team Winded Development
4 Christopher Blevins NCCF/ Team Specialized Juniors
5 Ethan Reynolds Hot Tubes Development Cycling Team, Teammate Win: Michael Hernandez
6 Matteo Jorgenson BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
7 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team, Teammate Win: Michael Hernandez
8 Cameron Beard Hutch's - Specialized - Slocom
9 Efren Flores LUX/Specialized by Cynergy
10 Ian Garrison Team Mission Source / NGCA
11 Clayton Stone
12 Grant Mcelroy NCCF/ Team Specialized Juniors Teammate Top 5: Gage Hecht
13 Eric Oien Monster Media Junior Development
14 Sean Mcelroy NCCF/ Team Specialized Juniors Teammate Top 5: Gage Hecht
15 Jason Saltzman NCCF/ Team Specialized Juniors Teammate Top 5: Gage Hecht
16 Richard Holec
17 Diego Binatena SKLZ-Swami's Development Elite Team
18 Evan Clouse
19 Noah Granigan RACE CF
20 Ben Cook Team Swift
21 Nicholas Castellano NCCF/ Team Specialized Juniors Teammate Top 5: Gage Hecht
22 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
23 Jack Maddux Hot Tubes Development Cycling Team, Teammate Win: Michael Hernandez
24 Jules Gilliam NCCF/ Team Specialized Juniors Teammate Top 5: Gage Hecht
25 Justin Griffin FFKR - CONTENDER RACING
26 Justin Leong Limitless Cycling Racing Team
27 Jake Perrin
28 Erik Muir
29 Ivan Venter
30 Lewis Whiley Rad Racing NW
31 Adam Alvarez
32 Noah Bader - fourney
33 Lance Haidet Bear Development Team
34 Chaz Hogenauer BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
35 Samuel Rosenberg Hutch's - Specialized - Slocom
36 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team
37 Kent Ross PDX DEVO Junior Cycling Team
38 Jordan Ruffino Limitless Cycling Racing Team
39 Brian Stack SPY GIANT RIDE p/b MRI
40 Eben Horacek Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy
41 Noah Beggs PDX DEVO Junior Cycling Team
42 Jonathan Legge LUX/Specialized by Cynergy
43 Christian Husband Monster Media Junior Development
44 Kyle Legge
45 Jonah Meadvancort
46 Trent Bielaszka BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
47 Philip Bui TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
48 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team
49 Nathan Rico Monster Media Junior Development
50 Bo Knickman LUX/Specialized by Cynergy
51 Matt Valencia
52 Kevin Hernandez LUX/Specialized by Cynergy
53 Anders Nystrom BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
54 Jasper Hodgson Limitless Cycling Racing Team
55 Tommy Lucas Bear Development Team
56 Matthew Vitrano BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
57 Emerson Lindenlaub LUX/Specialized by Cynergy
58 Aidan Malmberg
59 Tyler Tangen Audi
60 Wyatt Mason Rad Racing NW
61 Jack Leach LUX/Specialized by Cynergy
62 Eugene Binunsky Tieni Duro Junior Cycling Team
63 Ian Keough-14 Hot Tubes Development Cycling Team, Teammate Win: Michael Hernandez
64 Jonathan Christensen Limitless Cycling Racing Team
65 Geoffrey Bartz Bolthouse Farms Cycling Team
66 Chance Tiner Limitless Cycling Racing Team
67 Ayden Young Audi
68 Ryan Clarke Team Swift
69 Miles Frank Team Hammer Nutrition
70 Connor Ellison Limitless Cycling Racing Team
71 Mateo Gomez LUX/Specialized by Cynergy
72 Eric Bryan
73 Austin Crosby Team Winded Development Teammate Top 5: Connor Brown
74 Kyle Thornton BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
75 Bailey Eckles Team Rokform
76 Matt Kesselring
77 Kyle Kato Rasmussen Bike Shop
78 Tony Comer
79 Keegan Oneill PDX DEVO Junior Cycling Team
80 Hugh Alessi BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 20   Cat 3: 30   Cat 4: 15   Cat 5: 9   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert anderson Team specialized racing masters NCCF/ Team Specialized Masters
2 Josef Lemire Hammer Nutrition
3 George Smith
4 Dan Scrivner LuxVue-SunPower Racing
5 Carl Nielson CA Technologies Racing
6 Erik Salander Pen Velo Racing
7 Daniel Swietlik OTR Racing
8 Lawrence Nolan Team Specialized Racing
9 Harold Reimer LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Dan Scrivner
10 Michael Vella LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Dan Scrivner
11 Rod Rozman Body Concepts
12 Gilbert Tarin CA Technologies Racing Teammate Top 5: Carl Nielson
13 Marc Spivey StageOne Cycling Team
14 Gene Raphaelian
15 Bill Pinckard Microseal Racing Team
16 Steve Bernede Team Werks
17 John Zunino
18 Russell Mccrary Team Hammer Nutrition
19 Martin Robles
20 Doug Bauer
21 Bill Reckas
22 Karl Schindler Beads of Courage-Pro Bike Racing
23 Randy Floyd
24 Tom Woolley Mellow Motors
25 Glenn Fetsch Pen Velo Racing
26 Joe Allen VSRT/DS Electric
27 Link Lindquist Team Rokform
28 Joe Fant
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 5