Log In
 
 
Park Circle Criterium Weekend Day 2 • Mar 30 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brock Denis Iron Forged Athletics p/b Yo Dude T
2 Chris Harrigan clemson
3 Michael Ventola Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
4 Conor Schunk Finish Strong Elite Cycling Team
5 Josh Jackson Outspokin Augusta
6 Robert Ruff Low Country Racing
7 Matthew Cross Tumult Racing
8 Myles Lietzke Ms Roses P/b J.Brow-ChampSys
9 Micah Milne Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Conor Schunk
10 John Hain Tumult Racing
11 James Couvillion Les Amis/ CDC Devo
12 Andrew Reynolds Greenville Spinners Bicycle Club/ G
13 Andrew Udinsky Globalbike Savannah
14 Brent Beadles Clemson University
15 Kellen Goodell Ms. Roses pb J. Brown-ChampSys
16 Mitchell Crofts Low Country Racing
17 Carey Jones Mr Roses p/b J. Brown
18 Levi Nelson Modry/Evergreen
19 Kenneth Ingersoll Ms. Roses p/b J. Brown Construction
20 Jonathan White Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
21 Luke Wilson Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
22 Baker Watts RTO National
23 Cody Mann Ms Roses p/b J Brown Contractors
24 Robert Bennett Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
25 Jim Payne Tumult Racing
26 Jason Ward Revolve Residential p/b Pre-Reg.com Teammate Top 5: Michael Ventola
27 Kevin Freeman Rock Hill Bicycle Club
28 Kelcie Keith Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
DNF Joey Lee Globalbike Savannah
DNF Barrett Mitchell Ms. Roses p/b J. Brown Construction
DNF Jim Palmer Outspokin Augusta Teammate Top 5: Josh Jackson
DNF Stephen Loadholdt Low Country Cycling Team
DNF John Curwen Hilton Head Cycling Inc.
DNF Erik Engstrom
DNF Mark Hendey Ms Roses p/b J Brown Contractors
DNF Chris Mojock RedEye Velo
DNF Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Conor Schunk
DNF Donna Kerby GlobalBike Racing
DNF James Allen Globalbike Savannah
DNF Brad Phillips Myrtle Beach Bicycle Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 16   Cat 4: 21   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hain Tumult Racing
2 Sean Allen Cushman & Wakefield Racing
3 Jed Young Globalbike Savannah
4 Luis Bedoya Finish strong endurance team
5 Cal Ford Massage Envy Cycling p/b Catup.com
6 Stephen Guidry Globalbike Charlotte
7 Steven Thompson Bicycle Gallery Racing
8 Chad Rochester Massage Envy p/b Catup.com
9 Josh Jackson Outspokin Augusta
10 Andrew Reynolds Greenville Spinners Bicycle Club/ G
11 Jeff Moore not me
12 Brent Beadles Clemson University
13 Matthew Capps Starlight Custom Apparel/Go!
14 Chris Guella SV/BikeSource Racing
15 John Stewart Myrtle Beach Bicycle Racing
16 Kevin Brazell Massage Envy Cycling
17 Charles Richey
18 Erik Engstrom
19 Joey Lee Globalbike Savannah Teammate Top 5: Jed Young
20 Mark Hendey Ms Roses p/b J Brown Contractors
21 Charlie Fullwood Myrtle Beach Bicycle Racing
22 Mitchell Crofts Low Country Racing
23 Kendal James The Spirited Cyclist Cycling Club
24 Jonathan White Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
25 Jeffrey Avans Charleston Bicycle Company
26 Adam Kidd
27 Stephen Loadholdt Low Country Cycling Team
28 John Curwen Hilton Head Cycling Inc.
29 Alex Petkus Pfoodman Racing
30 Kenneth Ingersoll Ms. Roses p/b J. Brown Construction
31 Justin Bristol Kind Human Sports
32 Eddie Languidey
33 David Fischer Global Bike
34 Steven Brown Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
35 Tim Spackman
36 Kevin Heniford Myrtle Beach Bicycle Racing
37 David Weatherford fugue
38 Michael Coats globalbike Savannah Teammate Top 5: Jed Young
39 Charles Martino
40 Robert Corbett US Military Cycling Team
41 Nick Strehle
42 Evan Kimbro Greensboro Velo Club
43 Daniel Wilson Tumult Racing Teammate Win: John Hain
44 Taylor Glenn
45 Raymond Short
46 Nathan Gordon
47 Penn Rice
48 James Benner United CHS Racing
DNF Robert Bennett Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
DNF Jay Brown
DNF Robert Stives Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
DNF Barrett Mitchell Ms. Roses p/b J. Brown Construction
DNF Luke Wilson Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
DNF Cody Mann Ms Roses p/b J Brown Contractors
DNF R Scott hellman
DNF Cade Bennett Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
DNF Todd Yates Ms Roses p/b J. Brown Contractors
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 32   Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cj Burford
2 Nate Folsom Nerfherder
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Milne Finish Strong Elite Cycling Team
2 Kendal James The Spirited Cyclist Cycling Club
3 Rand Allison AYC Junior Development Team
4 Conor Schunk Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Win: Micah Milne
5 Hayden Dibona
6 Caleb Smith AYC Club team
7 Ross Szendrei FACT
8 Cade Bennett Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
9 Sam Millerpoling FACT
10 Jake Roberts Forest Acres Cycling Team
11 Holden Mccullough FACT
12 Nick Heniford Myrtle Beach Bicycle Racing
13 Kennedy Lambe FACT
DNF Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Win: Micah Milne
DNF Charlotte Mcadams forest acres cycling team
DNF Allyson Hurst FACT
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Crater Finish-Strong.org
2 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team
3 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team p/b POA
4 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA
5 Curtis Long VeloBrew
6 Brock Denis Iron Forged Athletics p/b Yo Dude T
7 Chris Mojock RedEye Velo
8 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team p/
9 Nathan Race Team Subaru benefiting Globalbike
10 David Lee Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Johnny Mitchell
11 Gregory Thompson Classic Cycling / Dolce Vita Wines
12 Shaun Walsh Myrtle Beach Bicycle Racing
13 John Stewart Myrtle Beach Bicycle Racing
14 Jeffrey May Outspokin
15 Ken Oglesby Palmetto Velo
16 Andrew Le beau Hilton Head Cycling
17 John Curwen Hilton Head Cycling Inc.
18 Aaron Atwater Myrtle Beach Bicycle Racing
19 Chris Knetsche The Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Darin Marhanka
20 Jonathan Gibson Myrtle Beach Bicycle Racing
21 Scott Edge Globalbike
22 Scott Gross VeloBrew Cycling Club
23 Kevin Freeman Rock Hill Bicycle Club
DNF Todd Mion The Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Darin Marhanka
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gene Fowler Hilton Head Cycling
2 Scott Miner
3 Thomas Sunday South Carolina Masters
4 Bobby Hough SC Masters Cycling Team
5 Scott Gross VeloBrew Cycling Club
6 William Kerrigan outspoken
7 Glenn Sandefur Robson Forensic Hilton Head Cycling
8 Charlie Fullwood Myrtle Beach Bicycle Racing
9 Jim Palmer Outspokin Augusta
10 Brian Stockmaster usa Pista Elite
11 Joe Lehner RTO National
12 Raymond Short
13 Robert Stives Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
14 Milton Brown Low Country Cycling Team
DNF Stephen Sperry Trappe Door Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thaddeus Dulin Greenlife-Subaru Benefitting Global
2 Jacob Hill Finish Strong Elite Cycling Team
3 Shane Kline
4 Alder Martz Hincapie Sportswear Development Tea
5 Andrew Crater Finish-Strong.org
6 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Cyc
7 Boyd Johnson Globalbike Racing
8 Christopher Butler Hincapie Sportswear Development
9 Shane Braley Finish Strong
10 Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Jacob Hill
11 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Jacob Hill
12 Zack Kratche Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys
13 Travis Livermon
14 Wyatt Briggs Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Jacob Hill
15 Spencer Beamer Village Wrench Supported By Glory C
16 Joshua Brown High Country Devo p/b Pactimo
17 Timothy Mccollum Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
18 Brian Arne Finish Strong Elite Team p/b GCB
19 John Tousignant Ms. Roses p/b J. Brown - Champ Sys
20 Gregory Thompson Classic Cycling / Dolce Vita Wines
21 Nicolas Patton SeaSucker / Guttenplan Coaching
22 Bryan Schoeffler Greenlife-Subaru Benefitting Global Teammate Win: Thaddeus Dulin
23 John Butler Finish Strong
24 Connor Ardrey Outspokin Augusta
25 David Lee Finish Strong Elite Cycling Team Teammate Top 5: Jacob Hill
26 Hunter Resek Mars Hill Cycling
DNF Hank Booth Finish Strong Elite Cycling Team p/
DNF Alex Kellum Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 13   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Milne Finish Strong Elite Cycling Team p/
2 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team
3 Samantha Bendt Carolina Cycling Team
4 Rindi Wood Village Wrench sponsored by Glory C
5 Maryann Riley FACT
6 Jane West Low Country Racing
7 Marianna Williams Outspokin Augusta
8 Donna Kerby GlobalBike Racing
9 Catherine James Team Zoom
10 Nicole Johnson
11 Amy Alexander Team Zoom
DNF Amy Hill Myrtle Beach Bicycle Racing
DNF Olga Weeks Queen City Cycling
DNF Anne Moore Team Zoom
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maryann Riley FACT
2 Anne Moore Team Zoom
3 Jane West Low Country Racing
4 Laura Dishman Carolina Cycling
5 Stacie Ricciardi Alderman - OSP
6 Elizabeth Brady Team Zoom
7 Amy Alexander Team Zoom Teammate Top 5: Anne Moore
8 Stephanie Cole Globalbike Charlotte
9 Kerrigan Sunday FACT Teammate Win: Maryann Riley
10 Annette Johnston Alderman - OSP Teammate Top 5: Stacie Ricciardi
11 Sara Doermann Greenville Spinner Racing
12 Elizabeth Harrison Greenville Spinners Racing Team
13 Allyson Hurst FACT Teammate Win: Maryann Riley
14 Olga Weeks Queen City Cycling
15 Simone Wade
16 Charlotte Mcadams forest acres cycling team
17 Kennedy Lambe FACT Teammate Win: Maryann Riley
DNF Samantha Bendt Carolina Cycling Team
DNF Laura Warren Ms.Roses p/b J. Brown Contractors
DNF Amy Hill Myrtle Beach Bicycle Racing
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 11   Cat 5: 1