Log In
 
 
Rock Hill Bicycle Club Classic • Apr 5 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Botting Carolina Cycling Team
2 Joshua Whitmore Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
3 Bryan Hoy Crosstown Velo
4 Michael Hosang Steel Mountain Cycling
5 Stanley Dover Carolina Cycling Team Teammate Win: Matt Botting
6 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team p/b POA
7 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team p/
8 Rich Harper Kens Bike Shop - HRC
9 Michael Vestal Clemmons Bicycle Racing
10 Joe Hathcock carolina cycling team Teammate Win: Matt Botting
11 Brad Harman Safe Harbor p/b Technico Inc.
12 Gordon Stiel Standard Pacific Homes Cycling Team
13 Kerry Humphrey Carolina Cycling Team Teammate Win: Matt Botting
14 Gregory Thompson Classic Cycling / Dolce Vita Wines
15 James Allen CatUp Coaching
16 Evan St clair Charlotte Sports Cycling
17 Chris Knetsche The Trappe Door Cycling Team
18 David Webster Hawleys Bicycle World Racing Team
19 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
20 Todd Mion The Trappe Door Cycling Team
21 Glen Allison Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
22 Bryan Schoeffler Greenlife-Subaru Benefitting Global
23 Tommy Jones Carolina Cycling Team Teammate Win: Matt Botting
24 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team
25 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
26 Christopher Vigna Team Rize
27 Scott Latell CZ Velo
28 Michael Koerschner Asheville Bicycle Racing Club
29 Robert Watkins Myrtle Beach Bicycle Fix
30 Larry Waters Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
DNF Richard Nance Hearts Racing Club
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 16   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gene Fowler Hilton Head Cycling
2 Chris Steele Modry Evergreen Racing
3 Barry Woosley Clemmons Bicycle Racing
4 James Mead Giordana Clif Bar
5 Greg Cordasco Liberty Cycle
6 Bob Sisson Globalbike
7 Daryl Rains Modry Evergreen
8 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
9 Dean Lyons Boone Bike
10 Darrell Farlow Team Mission Source - NGCA
11 Carl Woodworth Modry/Evergreen Racing Teammate Top 5: Chris Steele
12 David Moore Modry/Evergreen Partners
13 Glenn Sandefur Hilton Head Cycling/Robson Forensic
14 Jay Beam Modry/Evergreen Partners
15 Thomas Ratajczak ABRC
16 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
17 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners
18 Thomas Evans na
19 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo
20 Michael Berry Modry/Evergreen Partners
21 James Berry Sphinx Racing
22 Arthur Danfy SPINX BIKE RACE TEAM
23 Steven Lehman Modry evergreen
24 David Kyzer Spinx
25 Paul Steagall SV/BikeSource Racing Team
26 Terry Wilson ABRC
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 20   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Starnes Clemmons Bicycle Racing
2 Andrew Fairman ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Anthony Rizzo Cool Breeze/Trek Bike Cycling Team
4 Sebastian York AYC Junior Development Team
5 Charkie Huegel Revolting Cogs
6 Samuel Kophazi Les Amis / Calder Brothers Devo
7 Chris Sugar Civitas Track Cycling
8 Mike Lifshotz
9 David Webster Hawleys Bicycle World Racing Team
10 Paul Gregory Cyclus Sports
11 Conor Schunk
12 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
13 Franklin Deese Cyclus Sports
14 John Croom Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
15 Brian Ring OrthoCarolina/Energy Cafe
16 Tyler Nothstein Team Alliance Environmental
17 Shaun Walsh Myrtle Beach Bicycle Racing
18 Matthew Chisholm Tumult Racing
19 Jeremy Mcdaniel Cyclus Sports
20 Camilo Restrepo Les Amis/Calder Brothers Developmen
21 Kellen Goodell Ms. Roses pb J. Brown-ChampSys
22 Mathew York Asheville Youth Cycling Club Team
23 Neil Ostenfeld Massage Envy Cycling p/b Catup.com
24 Jim Payne Tumult Racing
25 Andrew Udinsky Globalbike Savannah
26 David Walls AYC Junior Development Race Team
27 Barry Woosley Clemmons Bicycle Racing Teammate Win: Alan Starnes
28 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo
29 Sterling Swaim Benissimo
30 David Fowley Mojo Cycles Racing
31 Mike Helman RTO National
32 Michael Vestal Clemmons Bicycle Racing Teammate Win: Alan Starnes
33 Mike Byrd
34 Marc Buxbaum Team Spoke Cycles pb Carolina Ale H
35 Bradley Garrett Les Amis/Up State Junior Cycling
36 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/
37 Levi Nelson Modry/Evergreen Partners
38 John Hain Tumult Racing
39 Matthew Mcnees Cyclus Sports
40 Ives Vanheule RTO National
41 Aidan Pounder AYC Junior Development Race Team
42 Dean Lyons Boone Bike
43 Chris Wooten Modry/Evergreen Partners
44 Andrew Le beau Hilton Head Cycling
45 Michael Schneider Hawleys Bicycle World Race Team
Finishers: Cat 3: 42   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kendal James The Spirited Cyclist Cycling Club
2 Wojtek Dyszkiewicz OrthoCarolina/Energy Cafe
3 Stephen Guidry Globalbike Charlotte
4 Jed Young Globalbike Savannah
5 Kenneth Ingersoll Ms. Roses p/b J. Brown Construction
6 Josh Cates Cyclus Sports
7 Brian Lafranchi OrthoCarolina/Energy Cafe Teammate Top 5: Wojtek Dyszkiewicz
8 Chad Rochester Massage Envy Cycling p/b Catup.com
9 Rand Allison Asheville Youth cycling
10 Chase Prezioso Giordana-CST
11 Cal Ford Massage Envy Cycling p/b Catup.com
12 Alvin Frias catUP Coaching
13 Eric Middleton
14 Kelly Edwards Outspokin' Augusta
15 Kristopher Sally Les Amis / Upstate Junior Cycling /
16 Beatty Wolverton Les Amis/Up State Junior Cycling/Ca
17 Patrick Carr
18 Jared Grubbs Unattached
19 Matthew Capps Starlight Custom Apparel/Go!
20 Jim Palmer Outspokin' Augusta
21 Russell Weaver catUP Coaching
22 Jesse Klennon Crosstown Velo
23 Eric Calder Up State Junior Cycling-Les Amis/Ca
24 Michael Coats Global Bike
25 Terry Forrest Atomic Cycles
26 Alec Whyte Finish Strong Elite Cycling Team p/
27 Kevin Brazell Massage Envy p/b catup.com
28 Nicholas Townes Les Amis/Up State Junior Cycling
29 Peter Vanderhoeven Plan X Cycling
30 Luis Bedoya Finish Strong Endurance Team p/b GC
31 Shawn Moseley OrthoCarolina/Energy Cafe Teammate Top 5: Wojtek Dyszkiewicz
32 Joey Lee Globalbike Savannah Teammate Top 5: Jed Young
Finishers: Cat 4: 30   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Gibson Myrtle Beach Bicycle Racing
2 Matthew Spargo Modry/Evergreen Partners
3 Stephen Guidry Globalbike Charlotte
4 Wojtek Dyszkiewicz OrthoCarolina/Energy Cafe
5 Jed Young Globalbike Savannah
6 Bryan Lovelace
7 Aaron Atwater Myrtle Beach Bicycle Racing Teammate Win: Jonathan Gibson
8 William Jenkins Globalbike Charlotte Teammate Top 5: Stephen Guidry
9 Christopher Smith AtOmic Cycles
10 Peter Cassidy Globalbike Club Team
11 Robert Bennett Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
12 Christopher Benson
13 Michael Coats Global Bike
14 Tory Barbisan Mojo Cycles Racing
15 James Brigman South Main Cycles Racing
16 Ken Beaudry Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Matthew Spargo
17 William Flowers Mojo Cycles Racing
18 Dale Gilreath Cycletherapy
19 Shawn Mccarter Global Bike Charlotte Teammate Top 5: Stephen Guidry
20 Joey Lee Globalbike Savannah Teammate Top 5: Jed Young
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Palmer Outspokin' Augusta
2 Terry Forrest Atomic Cycles
3 Christian Reinke Rock Hill Bicycle Club
4 William Goley Modry Evergreen Racing
5 Craig Collie Cross Creek Cycling Club
6 Andrew Gamble Modry Evergreen Racing
7 Michael Diker Freewheelers of Spartanburg
8 Charlie Fullwood Myrtle Beach Bicycle Racing
9 David Tucker
10 Rip Major Greenville Spinners Racing Team
11 Mark Bidstrup
12 Thomas Mcguire Modry/Evergreen Partners
13 Robert Potter ABRC
14 Dean Pennypacker Globalbike Charlotte
15 David Peed Globalbike Charlotte
16 Michael Grigat Rome Velo
17 Joe Nix Robson Forensic
18 Jim Palistrant catUP Coaching
19 Stephen Duncan Velosports Racing Asheville
20 Daniel Shelbo
21 James Taylor Greenville Spinners Club
22 Javier Rodas Robson Forensic
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colton Crallie
2 Paul Vulcan OrthoCarolina/Energy Cafe
3 Jacob Pilkerton OrthoCarolina/Energy Cafe
4 Paul Deaver SBR Racing
5 David Fischer Global Bike
6 Sean Allen Cushman & Wakefield Racing
7 Charlie Fullwood Myrtle Beach Bicycle Racing
8 Daniel Baer USC Cola
9 Charles Richey
10 Keith Demma
11 Rusty Pendleton
12 Stephano Porter Capital Cycling Club
13 Charles Martino
14 Jose Soto Massage Envy Cycling p/b Catup.com
15 Chris Pratt Bike Depot
16 Stephen Gannon
17 David Beverly OrthoCarolina/EnergyCafe Teammate Top 5: Paul Vulcan
18 Ronan Cleary
19 Daniel Shelbo
20 Joe Nix Robson Forensic
21 Stephen Lee
22 Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team
23 Taylor Glenn
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Benson Les Amis
2 Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team
3 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
4 Sarah Dressel Les Amis Upstate junior Cycling
5 Riley Gallagher Spirited Cyclist
6 Lucas Grigat
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kendal James The Spirited Cyclist Cycling Club
2 Cade Bennett Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thaddeus Dulin Greenlife-Subaru Benefitting global
2 David Forkner Greenlife-Subaru Benefitting Global Teammate Win: Thaddeus Dulin
3 Patrick Raines Kens Bike Shop - HRC
4 Joshua Whitmore Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
5 William Guillen Happy tooth racing
6 Timothy Mccollum Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
7 Carlos Pinate Finish Strong Elite Cycling Team p/
8 R Maitland jones
9 Marcus Morgan Carolina Flyers
10 David Flynn Kens Bike Shop - HRC Teammate Top 5: Patrick Raines
11 Peter Morse OCTTO-Cervelo
12 Nathan Race Greenlife-Subaru Benefitting Global Teammate Win: Thaddeus Dulin
13 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
14 Marc Williams Greenlife-Subaru Benefitting Global Teammate Win: Thaddeus Dulin
15 Luis Flores Happy tooth racing Teammate Top 5: William Guillen
16 John Jay Happy tooth racing Teammate Top 5: William Guillen
17 Rich Harper Kens Bike Shop - HRC Teammate Top 5: Patrick Raines
18 Richard Nance Hearts Racing Club
19 Ted Hopkins Revolution Cycle Sports
20 Stephen Wagstaff Happy tooth racing Teammate Top 5: William Guillen
21 Bryan Schoeffler Greenlife-Subaru Benefitting Global Teammate Win: Thaddeus Dulin
22 Robert Watkins Myrtle Beach Bicycle Fix
23 Richard Kirby Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
24 Boyd Johnson Globalbike Racing
25 Connor Ardrey Outspokin Augusta
26 Christopher Calder Greenlife-Subaru Cycling Team benef
27 Robert O'gorman jr Happy tooth racing Teammate Top 5: William Guillen
28 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 13   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashlyn Woods Carolina Cycling Team
2 Jennifer Wakeman Team Zoom
3 Samantha Bendt Carolina cycling
4 Susan Jones - morgan Team Zoom
5 Marianne Holt PainPathways Cycling Team
6 Adormarie Martinez adorno Carolina Cycling Team Teammate Win: Ashlyn Woods
7 Donna Kerby GlobalBike Racing
8 Sarah Kraxberger Carolina Cycling Team Teammate Win: Ashlyn Woods
9 Haggith Montoya PainPathways Cycling Team Teammate Top 5: Marianne Holt
10 Amy Alexander Team Zoom Teammate Top 5: Jennifer Wakeman
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Bendt Carolina cycling
2 Ashlyn Woods Carolina Cycling Team
3 Danielle Nelson Ortho Carolina/Energy Cafe
4 Jennifer Wakeman Team Zoom
5 Jeannie Gibson Myrtle Beach Bicycle Racing
6 Sarah Kraxberger Carolina Cycling Team
7 Amy Alexander Team Zoom Teammate Top 5: Jennifer Wakeman
8 Laura Calvin Trek Bike Store Team
9 Trudi Franzel Alderman/OSP
10 Stacie Ricciardi Alderman-OSP
11 Megan Archer Cycle-Smart
12 Julie Webster
13 Annette Johnston Alderman - OSP
14 Stephanie Cole Globalbike Charlotte
15 Olga Weeks Queen City Cycling
16 Elizabeth Harrison Greenville Spinners Racing
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 9