Log In
 
 
2014 Philadelphia Naval Yard Criterium • Apr 19 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bobby Lea SeaSucker / Guttenplan Coaching 09:48.0
1
2 Ryan Dewald Delaware Valley Racing
2
3 Garrett Olsen Skyline
3
4 Stephan Hoffman Century Road Club Assoc
4
5 John Minturn CRCA/Weather Channel Cycling Team
5
6 Glenn Ferreira Five Four Sports
6
7 William Elliston Van Dessel Factory Team
7
8 Cole Oberman QCW Cycling
8
9 ? John Pure Energy Racing
9
10 Nick Rogers Breakaway Bikes
10
11 Alan Fody Tri-State Velo / Amoroso's Racing T
11
12 Brett Kielick Kelly Benefit Strategies Elite
12
13 Thomas Detwiler QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
13
14 Micah Engle Faulkner Nissan Racing
14
15 Keith Hatton Tri-State Velo / Amoroso's Racing T
15
16 Matt Furlow
16
17 Timothy Weigelt CS VELO
17
18 David Dawson The Performance Lab p/b Caffeinated
18
19 Colin Sandberg Team GPOA
19
20 Keith Gerber The Performance Lab p/b Caffeinated
20
21 Jared Babik TEAM GPOA
21
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Araya Riptide Cycling 00:24.0
1
2 Jarrod Wysock SpinTeck p/b Blue Bell Private Weal
2
3 Timothy Weigelt CS VELO
3
4 Jeff Godfrey Thru It All Body Shop
4
5 Bryce Ressler Shirk's Racing Presented by Trek Bi
5
6 Jack Drummond Bicycle Therapy / Melitta
6
7 Paul Varga Team Beyer Auto
7
8 Willem Heydendael Bicycle Therapy / Melitta
8
9 Justin Dipalma Tuckahoe Bike Bhop
9
10 Michael Borda Hobbie
10
11 Byron Horgash Kelly Benefit Strategies/LSV
11
12 Myles Lund Philadelphia Ciclismo
12
13 Andrew Da silva Kissena Cycling Club
13
14 Herb Harbison Guy's Racing Club
14
15 Sean Roach Iron Bridge/Tarmac Cycling
15
16 Mike Barbone Equipe Vitesse
16
17 Brian Howles CS Velo
17
Teammate Top 5: Timothy Weigelt
18 Craig London Kissena Cycling Club
18
19 Jason Roth Green Mountain Cyclery
19
20 Oliver Harris
20
21 Nicholas Calcagni Fuji Bikes - Team Independence Cycl
21
22 Tim Borsetti Five Four Sports
22
23 Tom Salvesen
23
24 Brendan Mcgrath Bicycle Therapy/Melitta
24
25 George Sherman Gotham
25
26 Konrad Ratzmann Kissena Cycling Club
26
27 Alec Ratzell Young Medalists
27
28 Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare
28
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 7   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Araya Riptide Cycling 46:57.0
1
2 Adam Furlong
2
3 Jason Lindemuth SwashBuckler Brewing Co Cycling
3
4 Justin Dipalma Tuckahoe Bike Bhop
4
5 Sean Gaughan Tuckahoe bike shop
5
6 Andrew Haughton QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
6
7 Oliver Harris
7
8 Derrick Swanson CS Velo
8
9 Jason Roth Green Mountain Cyclery
9
10 Eric Greenberg Sunnybrook Trek / Limerick Chiropra
10
11 Jeffrey Watts Green Mountain Cyclery
11
12 Nicholas Calcagni Fuji Bikes - Team Independence Cycl
12
13 Mitchell Kieffer USAF Wounded Warrior
13
14 Darren Linkin QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
14
15 Chris Grundner TEAM TBB / DEEP BLUE
15
16 Kenn Barfell Equipe Vitesse
16
17 Tom Salvesen
17
18 Brian Howles CS Velo
18
19 Colin Smith QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
19
20 Robert Wasch upstate velo
20
21 Dan Haughton QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
21
22 Iain Poole
22
23 Darren Goffin QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
23
24 Jonathan Wertz Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work
24
25 Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare
25
26 Scott Kozicki Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work
26
27 William Robertson
27
28 William Mikolajczak NCVC/UnitedHealthcare
28
29 Richard Henning CS Velo
29
30 Jesse Manuel Green Mtn Cyclery
30
31 Marquand Brown Iron Town Cycling
31
32 Gerald Johnston Guy's Racing Club
32
33 Michael Porter CS Velo
33
34 Nate Burns Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
34
35 Sam Redden Hilton Cycling Club/Walt Racing
35
36 Eric Vorwald Freeze Thaw Cycles
36
37 Michael Vincent
37
38 Deanna Ratnikova Moment Bicycles
38
39 Ben Costa
39
40 Andy Mark Amoroso's Racing Team/Tri State Vel
40
41 Sean Harmer
41
42 Matthew Louie
42
43 Timothy Berg CS VELO
43
44 Michael Pettit Boss Racing
44
45 Andrew Edwards
45
46 Michael Landis Tri-State Velo / Amoroso's Racing T
46
47 Craig Hinkle
47
48 Zak Andrews
48
49 Tom Lausch Green Mtn Cyclery
49
50 Peter Macary Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
50
51 Daniel Shelanskey Caffeinated Cyclist p/b Venice
51
52 Gerald Henderson V-DAY
52
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 31   Cat 5: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Haughton QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 37:06.0
1
2 Adam Furlong
2
3 Jeffrey Watts Green Mountain Cyclery
3
4 Jonathan Wertz Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work
4
5 Robert Wasch upstate velo
5
6 Christopher Moore QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
6
Teammate Win: Dan Haughton
7 William Robertson
7
8 Iain Poole
8
9 Scott Kozicki Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work
9
Teammate Top 5: Jonathan Wertz
10 Timothy Berg CS VELO
10
11 Zak Andrews
11
12 Justin Trezza CS Velo
12
13 Wanya Cave Tri-STate Velo / Amoroso's Racing T
13
14 Ryan Reyes Rock It Riders
14
15 Owen Ala
15
16 Marquand Brown Iron Town Cycling
16
17 Kyle Pray QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
17
Teammate Win: Dan Haughton
18 Mike Cozza QCW
18
Teammate Win: Dan Haughton
19 William Evers SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal
19
20 Peter Macary Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
20
21 Joseph Burch Equipe Vitesse
21
22 Theodore Jones Iron Town Cycling
22
23 Ned Bement
23
24 Stefan Stables Tri-State Velo
24
25 William Mikolajczak NCVC/UnitedHealthcare
25
26 Nino Isaac ranjo Kayuh Bicycles
26
27 Karl Escher
27
28 Mark Collins
28
29 Joel Schoening
29
30 Ben Platt
30
31 Izzat Rahman Kayuh Bicycles
31
32 Matthew Mangan C.S. Velo
32
33 Clinton Carter Caffeinated Cyclist Racing P/B Veni
33
34 Nate Burns Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
34
35 Geoffrey Tomes CRCA/Kruis CX p/b Repucom
35
36 Alexander Guo Kayuh Bicycles
36
37 Alex Traubert
37
38 Vincenzo Siravo
38
39 Matthew Louie
39
40 Earl Hunt Equipe Vitesse
40
41 Joseph Ault Cadence Cycling Philadelphia
41
42 David Finnegan
42
43 Michael Vincent
43
44 Gerald Henderson V-DAY
44
45 Henry Rinck
45
46 Curt Wilson
46
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 33   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Skrip JVR Sports 39:31.0
1
2 Alec Ratzell Young Medalists
2
3 Cole Reece T-Town Elite
3
4 Jesse Carpenter Qcwcycling
4
5 Andrew Dapper JVR Sports
5
Teammate Win: Jacob Skrip
6 Evelyn Korbich Young Medalists
6
7 Landon Garcia JVR Sports
7
Teammate Win: Jacob Skrip
8 Nikesh Patel T-TOWN EXPRESS
8
9 Robert Taylor Tri-State Velo / Amoroso's Racing T
9
10 Daniel Szallai T-Town Express
10
11 Joseph Clay Philadelphia Cyclocross School/ KOR
11
12 Marcello Cesario Young Medalists
12
Teammate Top 5: Alec Ratzell
13 Jacob Dinerman B-Team
13
14 Gerard Josulevicz Team Vortex
14
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Margolin Watchung Wheelmen 47:22.0
1
2 Brad Ober Thru It All Body Shop
2
3 Peter Fickinger ActiveYards
3
4 Ron Williams Hilton Head Cycling/Robson Forensic
4
5 Joe Hamilton PA Masters RC
5
6 Joseph Piscitello Pa Masters rc.
6
7 Keith Davies Mid Atl Masters Bicycle Org
7
8 Mark Light Team Cycle Solutions
8
9 Karl Rahn CRCA/Weather Channel Cycling Team
9
10 Rod Myers Delaware Valley Racing / Team Skyli
10
11 Rich Ross Mambo Kings Racing/D&Q
11
12 David Grant Chester County Velo - ActiveYards
12
Teammate Top 5: Peter Fickinger
13 Tom Nagy SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal
13
14 Jeffrey Miesemer Swashbuckler Brewing Co Cycling
14
15 Greg Horrocks SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal
15
16 John Spittal Thru It All Body Shop inc.
16
17 Martin Mrugal PA Masters RC
17
Teammate Top 5: Joe Hamilton
18 Gregory Danielewicz Bike King Racing
18
19 Michael Carr QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
19
20 Michael Bowe Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
20
21 Ron Short QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
21
22 Matthew Harrington Team Skyline Masters
22
23 David Lowe Philadelphia Ciclismo
23
24 George Kotokis Guys Racing Club
24
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 14   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Manacchio PA Masters RC 49:51.0
1
2 Keith Davies MAMBO CX/GO CYCLING
2
3 Kevin Saint clair Team SKYLINE
3
4 Christian Sell QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
4
5 Darin Benson Thru It All
5
6 Aubrey Gordon Liberty Cycle, Inc.
6
7 Clifton Gray Artemis
7
8 William Brunner Colavita Racing Inc.
8
9 Thomas Simpson Summit Cycling / D&Q
9
10 Brian Gristick Team Cycle Solutions
10
11 Stephen Erb Equipe Vitesse
11
12 Michael Speranza QCW Cycling p.b Breakawaybikes.com
12
Teammate Top 5: Christian Sell
13 John Leighty Mambo Kings Racing/DQ
13
14 Shreeram Mudambi Guys Racing Club
14
15 Paul Kornet Chester County Velo
15
16 Robert Casciato Team Alliance Environmental
16
17 Richard Maynard Amoroso's Racing Team/Tri State Vel
17
18 Mark Hastings QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
18
Teammate Top 5: Christian Sell
19 Patrick Gellineau Team Somerset
19
20 Jay Hoffman Tri State Velo
20
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 13   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Capaldo TriState Velo
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Dagostino MidAtlantic Colavita Women s Team 54:01.0
1
2 Deborah Leedalebrown Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
2
3 Elizabeth Bonilla Peanut Butter & Co. Human Zoom
3
4 Colleen Gulick Riptide Cycling/ Team EPS/CSS p/b S
4
5 Colleen Hayduk Fearless Femme p/b Pure Energy Cycl
5
6 Kristin Lotito Century Road Club Assoc
6
7 Jennifer Nordhem CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
7
8 Aimee Layton CRCA/CityMDcycling
8
9 Arley Kemmerer MidAtlantic Colavita Women s Team
9
Teammate Win: Lauren Dagostino
10 Kimberly Zubris Peanut Butter & Co. Human Zoom
10
Teammate Top 5: Elizabeth Bonilla
11 Masha Schneider Zenberry
11
12 Emily Spence CRCA/BH Comedy Central
12
13 Jacqueline Paull Team ProPower Coaching
13
14 Kelley Bethoney Evolution Cycling Club p/b Long & F
14
15 Sara Yancovitz CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
15
16 Victoria Hanks Peanut Butter and Co. Human Zoom
16
17 Sarah Iepson CAWES p/b Specialized
17
18 Kristie Nichols james QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
18
19 Margaret Moore Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
19
Teammate Top 5: Deborah Leedalebrown
20 Kathleen Wulfkuhle C3 - Twenty 20 Cycling Co
20
21 Jacqueline Mcclure Farm Team Elite Women's Cycling Tea
21
22 Stacey Jensen Cloud Racing p/b Ride 2 Recovery
22
23 Evelyn Korbich Young Medalists
23
24 Adrienne Mccray Artemis
24
25 Sophia Lee QCW Cycling pb Breakaway Bikes
25
26 Brittany Macdonald Rogue Velo Racing
26
27 Carol-lynn Mills CRCA/KruisCXp/bRepucom
27
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Todd Pink Rhino Racing 43:55.0
1
2 Oksana Miller CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
2
3 Maria Kleppe CRCA
3
4 Angelia Fick Bicycle Therapy / Melitta
4
5 Sarah Lowery Artemis Racing
5
6 Deanna Ratnikova Moment Bicycles
6
7 Sarah Cooper Action Wheels Bike Shop
7
8 Sam Orskog QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
8
9 Phoebe Wang QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
9
10 Rachel Rubino Bicycle Therapy / Melitta
10
Teammate Top 5: Angelia Fick
11 Kathy Mulholland Action Wheels
11
12 Sara Brams-miller CAWES p/b Specialized
12
13 Lauren Buechner QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
13
14 Shaina Kravitz Kelpius Cycling
14
15 Gabrielle Longchamp Somerset
15
16 Allison Mccabe EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
16
17 Rosalind Patterson Team Vulpes
17
18 Pamela Simmonds Artemis
18
19 Melissa Paquette QCW Cycling p.b. breakawaybikes.com
19
20 Camille Ala
20
DNF Cristina Cortes Riptide Women Cycling
Finishers: Cat 4: 20   Cat ?: 1