Log In
 
 
Tour de Hills Road Race • Apr 19 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Winfield Gibson Tulsa Wheelmen
2 Eric Haynes
3 Joshua Leibowitz Michelob Ultra - Big Shark Racing T
4 Janne Hamalainen Tulsa Wheelmen Teammate Win: Winfield Gibson
5 Brian Dziewa Michelob Ultra - Big Shark Racing
6 Evan East Hincapie Cycling
7 William Gault Tulsa Tough Racing pb ICEdot
8 Cody Goettl Mercy Kuat
9 Jay Blankenship Tulsa Wheelmen Teammate Win: Winfield Gibson
10 Alex Bumpers Volharden
11 Jake Schneidewind Team Athlete Forward
12 Jesse Siemen Michelob Ultra - Big Shark Racing T Teammate Top 5: Joshua Leibowitz
13 Jason Waddell ContentWorks/UnseenMachine
14 Levi Baker Team Athlete Forward
15 Josh Estes Team Athlete Forward
16 Heath Banning
17 Kris French
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Tininenko SimplexQ Racing Team
2 Duncan Warner Walmart Cycling Team
3 Gregory Staley Korte Hammer Down Racing
4 Richard Holt Three Happy Cows Cycling
5 Shanely Mullikin Team HFA p/b Competitive Industries
6 Bruce Edlund Walmart Cycling Team
7 Chad Cragle Central Arkansas Velo/CARVE
8 Derek Berry SimplexQ Racing Team Teammate Win: Cole Tininenko
9 David Gray Michelob Ultra - Big Shark Racing T
10 Karl Hanson Central Arkansas Velo/CARVE
11 Steve Mcbee Three Happy Cows Cycling Teammate Top 5: Richard Holt
12 Zach Shone Walmart Cycling Team Teammate Top 5: Duncan Warner
13 Robert Lemaster Team Soundpony
14 Innocent Harelimana Velo Force
15 Tyler Kidder Team HFA p/b Competitive Industries Teammate Top 5: Shanely Mullikin
16 Kirk Grynwald Central Arkansas Velo/CARVE
17 Paul Jackson Team HFA p/b Competitive Industries Teammate Top 5: Shanely Mullikin
18 Jason Vickery Three Happy Cows Cycling Teammate Top 5: Richard Holt
19 Sean Salazar
20 Stewart Miller Fairhope Cycling Project
21 Tanner Ward University of Arkansas Cycling Team
22 Danielle Bradley Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing
23 Curt Arthur Cirque du Velos Powered by Peddler
24 Jason Evans Walmart Cycling Team Teammate Top 5: Duncan Warner
25 James Gillum SimplexQ Racing Team Teammate Win: Cole Tininenko
26 John Kelly Central Arkansas Velo/CARVE
27 Scott Hall Central Arkansas Velo/CARVE
28 Andrew Moffitt Central Arkansas Velo/CARVE
29 Michael Hinds University of Arkansas Cycling Team
30 Jason Diggle
31 Caleb Pierce Central Arkansas Velo/CARVE
32 Cody Rankin Central Arkansas Velo/CARVE
33 Matthew Bevans Central Arkansas Velo/CARVE
DNF George Rhode Central Arkansas Velo/CARVE
DNF Stewart Miller Fairhope Cycling Project
DNF Jeff Frizzell TEAM SUB4 www.teamsub4.com
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 19   Cat 4: 11   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Cobb TEAM SUB4 www.teamsub4.com
2 Ryan Toedebusch Big Tree Cycling
3 Chad Grundy
4 Adam Mccall Team Athlete Forward
5 Ben Souders TEAM SUB4 www.teamsub4.com Teammate Win: Zach Cobb
6 Bradley Barton Team Prologue
7 Paul Erickson TEAM SUB4 www.teamsub4.com Teammate Win: Zach Cobb
8 William Anders HealthSouth Racing Team
9 Christopher Brown
10 David Gill Central Arkansas Velo/CARVE
11 Mark Earles Team Colavita/ Parisi Coffee
12 Adam Tingler Team Soundpony
13 Ben Gramling
14 Blake Hazelwood Walmart Cycling Team
15 Jonathan Brown
16 Stephen Harrison
17 Billy Willard Gearhead Cycle House
18 Gustavo Gomez Team Athlete Forward Teammate Top 5: Adam Mccall
19 Spencer Kinsey Central Arkansas Velo/CARVE
20 Matthew Godbehere
21 Neil Chanter TEAM SUB4 www.teamsub4.com Teammate Win: Zach Cobb
22 Brad Rodebush
23 Mike Manning
24 James Spears
25 Jeffrey Juneau
26 Mark Cumberbatch Central Arkansas Velo/CARVE
27 Matt Renegal
28 Victor Gurel
29 Andrew Gratton
30 Matt Stelte
31 John Wooldridge Arkansas Cycling & Fitness
32 Chris Clements
DNF Nicholas Penrod Team Soundpony
DNF Larry Jordan
DNF Daniel Schroeder
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 21   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Beland Walmart Cycling Team
2 Christopher Siemens Team Air Assurance/Tulsa Connect
3 Dathan Atchison Walmart Cycling Team Teammate Win: Peter Beland
4 Alex Palencia Walmart Cycling Team Teammate Win: Peter Beland
5 Richard Schmidt Fayetteville Wheelmen
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter East Oklahoma City Velo Club
2 Scott Sifferman TEAM SUB4 www.teamsub4.com
3 Jonathon Johnson Three Happy Cows Cycling
4 Paul Komarek AAA Cycling Team
5 Marty Levine The Cannonball-Hub Racing Team
6 Steven Auchterlonie Three Happy Cows Cycling
7 Jim Mcdonald Oklahoma City Velo Club Teammate Win: Hunter East
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynne Anderson Velo Force
2 Jennifer Herrell-rhoades 360 Racing
3 Rachel Furman Central Arkansas Velo/CARVE
4 Lisa Glad Velo Force Teammate Win: Lynne Anderson
5 Jill Tillman TEAM SUB4 www.teamsub4.com
6 Claire Reinbold South City Cycling Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 4