Log In
 
 
Copperopolis Road Race • Apr 19 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Litzenberger R4R - Make A Wish
2 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
3 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
4 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Wohlberg UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
2 Dirk Himley Hammer Nutrition/Charity of Choice
3 Richard Del valle CoreTechs Cycling Team
4 John Mckone
5 Brenon Daly ThirstyBear Cycling
6 Jan Elsbach VOS Racing
7 Sean Mcdonald Michael David Winery Cycling Team
8 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
9 Hunter Ziesing Hammer Nutrition/Charity of Choice Teammate Top 5: Dirk Himley
10 Murray Swanson Peninsula Velo
11 Chris Courtney SJBC
12 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Brenon Daly
13 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle/Minnesota Cycl
14 Chris Becker Ca Technologies Racing
15 Max Thompson ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Brenon Daly
16 Gus Platis Folsom Bike/VW/Raley's
17 Matt Wocasek Spokesman Bicycles
18 Gregory Spanier CA Technologies Racing
19 Thomas Coulter Morgan Stanley Cycling Team
DNF Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team - TwT
DNF Lance Newey Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF Christopher Kemp Team City Sacramento
DNF Kerry Stockwell Team BP/Sierra Neveda/Reliable
DNF John Fairbanks Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Gardie Jackson ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Brenon Daly
DNF Oddvar Kaarboe ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Brenon Daly
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert anderson Team specialized racing masters Team Specialized Racing Masters
2 Steven Archer Morgan Stanley /Specialized
3 Kevin Susco Marc Pro - Strava
4 Alan Roberts ThirstyBear Cycling
5 Jonathan Laine 3 Feet-It's the law
6 Mark Caldwell Morgan Stanley /Specialized
7 Dan Scrivner Alto Velo Racing Club/Lux-Vue-Sun P
8 Michael Vetterli CA Technologies
9 Gilbert Tarin Ca Technologies Racing
10 Josef Lemire Team Hammer Nurtrition
11 Erik Salander Peninsula Velo Racing
12 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
13 Ken Shiokari CA Technologies Racing
14 Larry Wolff Team Hammer Nutrition
15 Gregg Marioni California Giant Berry Farms/Specia
16 Joseph Storm CA Technologies Racing
DNF Joe Allen VSRT/DS Electric
DNF George Smith Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Kevin Susco
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Echeveste Platinum Performance
2 Eric Gibbons Threshold Sports p/b Leadout Endura
3 Michael Miller Metromint Cycling
4 Nick Kreeger SquadraSF
5 Brian Schuster SquadraSF
6 James Sears Davis Bike Club Race Team
7 Andrew Shimizu Data Driven Athlete Racing
8 Max Silverstein ThresholdSports p/b Leadout Enduran Teammate Top 5: Eric Gibbons
9 Bill Laddish
10 David Mai R4R-Make A Wish
11 Joseph Sullivan SJBC
12 Phill Mai Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
13 Brad Williams Poc + Ritte
14 Simon Hill Ritte Racing
15 Eliot Logan Metromint Cycling Teammate Top 5: Michael Miller
16 Ryan Oakes Chico Elite
17 Paul Berger Topsport
18 Chris Matthews GeneSolve
19 Alex Lugosch Squadra SF Teammate Top 5: Nick Kreeger
20 Sean Beck BRECycling
21 Skyler Taylor Bear Development Team
22 Timothy Zsoka Team BP/Sierra Nevada/Reliable
23 Scott Sommerfeld BRECycling
24 Bladi Duran Big Orange Cycling
25 Clint Williams River City Velo
DNF Elliot Grothe Carefast P/B Les Rois
DNF Alfredo Gallegos Platinum Performance Racing Team
DNF Jordan Gudebski c510
DNF Kyle Johnston POC+Ritte
DNF Sergio Iniguez Bell Real Estate Cyling Team
DNF Chris Gaitos team fremont/ ffbc powered by chipo
DNF George Ciordas Dayka-Hackett
DNF David Baar POC+Ritte
DNF Scott Cole Squadra SF Teammate Top 5: Nick Kreeger
DNF Ben Egger Knight Riders Racing
DNF Chuck Edwall iii LuxVue-SunPower Racing
DNF Reginald Trimingham Davis Bike Club Race Team
DNF Barrett Ausman Team Mike's Bikes p/b Equator
DNF Damian Gonzalez Michael David Winery Cycling Team
DNF Ryan Vanderleun SHO-AIR/ SERT
DNF Zachary Isaacs Middlebury College
DNF Dan Tedford SquadraSF Teammate Top 5: Nick Kreeger
DNF Zachary Morvant Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Marc Marino Squadra SF Teammate Top 5: Nick Kreeger
DNF Michael Piccirilli Ritte Racing
DNF Richard Reinhardt Sacramento Golden Wheelman
DNF Bobby Rees POC + Ritte / Ritte Van Vlaanderen
Finishers: Cat 3: 45   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Funk
2 Erik Vangsnes Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Cycling
4 Dat Le VSRT/DS Electric
5 Eddie Santos Team Bicycle Trip
6 Chris Ashton SquadraSF
7 Darin Morgan Michael David winery
8 Shiva Sharma Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
9 Richard Langsford
10 Aaron Mcdevitt
11 Garth Jackson
12 Justin Hintz River City Velo
13 Jason Milliron Peninsula Velo Racing
14 Daniel Corral Metromint Cycling
15 Shawn Remy Michael David Winery/ One10 Perform
16 Zachary Proteau Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Erik Vangsnes
17 Chris Sontag Michael David Winery
18 Deniz Warraich Knight Riders Racing
DNF Jeremy Dossetter SquadraSF
DNF Eric Chi Pen Velo Racing
DNF Alex Braunstein Team Roaring Mouse
DNF Adam Garcia Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Erik Vangsnes
DNF Barry Obrien Pen Velo Racing
DNF Brian Renyer Rio Strada Racing
DNF Chris Levins Pen Velo Racing
Finishers: Cat 4: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aron Yevuta Victory Velo Racing
2 David Kirkbride Team Roaring Mouse
3 Matthew Sloan Team Spokesman Bicycles
4 Paul Higley Folsom Bike/VW/Raley's
5 Ben Cannon VSRT/DS Electric
6 Chappy Wood
7 Benjamin Woodside Team Revolutions
8 Donald Dumaine Team Revolutions
9 Chad Richards Team BP/Sierra Nevada/Reliable
10 Kevin Comerford VSRT/Ds Electric Teammate Top 5: Ben Cannon
11 Omir Torres Team Revolutions
12 Robert Easley Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
13 Rolland Jurgens CA Technologies Racing
14 Jeff Dale Team Revolutions
15 Jesse Balon Christian Cycling - Hammer Nutritio
16 Shayne Marshall Victory Velo Racing Teammate Win: Aron Yevuta
17 Max Hudson Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
18 James Torrence Eden Bicycles Racing Team
19 Jeremy Hansen SBR p/b Steven's Bicycles
20 Len Baker Team Revolutions
21 Brendan Glueck Team Oakland Cycling
22 Samuel Paik Christian Cycling-Hammer Nutrition
23 Tim Davis Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
24 Jason Weldon Scheels
25 Derek Novaes Rio Strada Racing
26 Brian West Team Oakland
27 Reese Gary Team Revolutions
DNF Harish Narayanaswamy Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
DNF Peter Unruh
DNF Christian Mauri Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
DNF Cesar Guillen Evergreen Cycling
DNF Nathaniel Leeds Roaring Mouse Teammate Top 5: David Kirkbride
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Ensign Folsom Bike/VW/Raley's
2 Donald Lee Pen Velo Racing
3 Rob Leever Team BP/Sierra Nevada/Reliable
4 Jay Parkhill Team Roaring Mouse
5 Sean Lollar Body Concepts
6 Lloyd Jobe Berkeley Bicycle Club (BBC)
7 Jason Pettinato Body Concepts Teammate Top 5: Sean Lollar
8 Dan Goldsmith SHO-AIR/SERT
9 Troy Soares Victory Velo Racing
10 Stefan Brunnschweiler Berkeley Bicycle Club (BBC)
11 Charles Magnuson Body Concepts Teammate Top 5: Sean Lollar
12 Geoff Beard Cushman & Wakefield Racing
13 Alex Chiappetta Berkeley Bicycle Club (BBC)
14 Glen Kinion none
15 Eric Murray Suffolk-Sunpower Racing
16 Anthony Low Cushman & Wakefield Racing
17 Krag Rasmussen Eden Bicycles Racing Team
18 Osvaldo Tomatis folsom bike club
19 Paul Ludden NorCal Hub Racing
20 Jim Forester Cushman & Wakefield Racing
DNF Brian Ort Team Roaring Mouse Teammate Top 5: Jay Parkhill
DNF Russell Cameron SHO-AIR/SERT
DNF Jerome Heiberger SHO-AIR/SERT
DNF Kevin Odonnell Cushman Wakefield Racing
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Lund VSRT/ DS Electric
2 Randy Millard Victory Velo Racing
3 Walter Fant SJBC
4 Robert Montague Spokesman Bicycles
5 Douglas Mckenzie Fightin' Bobas
6 Ron Faulk Body Concepts
7 Phillip Lovaglio SJBC Teammate Top 5: Walter Fant
8 Chuck Spiteri Peninsula Velo Racing
9 Danny Wood Cushman & Wakefield Racing
10 Craig Larsen Monta Vista Velo
11 Bob Fetherston Unattached
12 Russell Mccrary Team Hammer Nutrition
DNF L Allen shaw Fun Sports Bikes Cycling Team
DNF Bruce Ruana Scheels
DNF Will Parks Body Concepts
DNF Thomas wood ?
DNF Jack Wenzel Body Concepts
DNF Roger Von rotz Fun Sport Bikes Cycling Team
DNF Randy Floyd Body Concepts
DNF Matt Conidaris Body Concepts
DNF Michael Andalora Santa Cruz Wheelman (Spokesmans Bic
DNF Chris Mickelsen
DNF Geoff Landon Kovarus - Wells Fargo Racing
DNF Scott Kennedy Victory Velo Racing Teammate Top 5: Randy Millard
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 22   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Mcgrath Dolce Vita Cycling
2 Selim Elhadj
3 Richard Graetz SJBC
4 Anthony Augustin Dolce Vita Cycling Teammate Win: Owen Mcgrath
5 Ben Aldern
6 Jose Aguirre
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Bush Topsport
2 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
3 Harry Duncan Team City
4 John Simmons Team City Sacramento
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Cook Team Swift
2 Jordan Ruffino Limitless Cycling Racing Team
3 Zachary Gottesman MELLOW MOTORS CYCLING TEAM
4 Charlie Velez LeadOut Racing
5 Jasper Hodgson Limitless Cycling Racing Team
6 Conan Wen Team Fremont / FFBC pb Chipotle
7 Erik Muir Red Lantern Cycles
8 Cole Davis Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Jordan Ruffino
9 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling
10 Ian Dickson Tieni Duro
11 Samuel Hill Limitless Cycling Race Team
12 Kyle Fiori Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Jordan Ruffino
13 Andrew Shacker Team Fremont/FFBC powered by Chipo
14 Ethan Frankel Team Swift Teammate Win: Ben Cook
15 Liam King SJBC
DNF Justin Poulson SJBC
DNF David Leon davis bike club juniors race team
DNF Cameron Li SJBC
DNF Will Wright SJBC
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Saltzman NCCF/Team Specialized Juniors
2 Sean Bennett Whole Athlete-specialized
3 Jonathan Christensen Limitless Cycling Team
4 Ryan Clarke Team Swift
5 Chance Tiner Limitless Cycling Racing Team
6 Alec Pasqualina
7 Robert Terra Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Chance Tiner
8 Timothy Winslow
9 Matthew Kesselring Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Chance Tiner
10 Memo Jimenez
DNF Alexander Rosero Fun Sport Bikes Cycling Team
DNF Matthew Valencia NCCF/Team Specialized Juniors Teammate Win: Jason Saltzman
DNF Connor Ellison Limitless Cycling Racing Team Teammate Top 5: Chance Tiner
DNF David Alcalay Davis Bike Club Race Team Juniors
DNF Irving Zamora
DNF Brandon Barragan
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Jacques-maynes UCI CT: Jamis Hagens Berman
2 Adam Switters Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Justin Rossi Marc Pro - Strava
4 Maxim Jenkins Marc Pro - Strava
5 Kyle Murphy CRCA/Foundation
6 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
7 Samuel Cerruti
8 Walton Brush Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Adam Switters
9 Joshua Carling Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
10 Ariel Herrmann Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
11 Joe Dickerson
12 Jacob Albrecht Whole Athlete Specialized
13 Matthew Abdalah SquadraSF
14 Chris Evans SquadraSF
15 Nick Newcomb Bear Development Team
16 Mackenzie Champlin BIG ORANGE
17 Luciano Sponza VuMedi Elite Cycling Team
18 Chris Yu Metromint Cycling
19 Michael Jasinski TEAM CLIF BAR
20 Jonathan Teeter Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
21 David Bangor Fresh Air Bicycles - Focus
22 Erik Nelson Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF Brennan Percy Chico Elite
DNF Naveen Molloy Fresh Air Bicycles - Focus
DNF Torey Philipp California Giant / Specialized
DNF Rainier Schaefer Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Adam Switters
DNF Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Adam Switters
DNF Mat Gordon SquadraSF
DNF Andrew Biscardi VuMedi Elite Cycling Team
DNF Alex Lockwood SquadraSF
DNF Matt Mckinzie Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
DNF Mark Manning DODOcase Racing Team
DNF Matt Schaupp BMW Development Team
DNF Elliot Hawkes Metromint Cycling
DNF Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
DNF Giuseppe Errico SquadraSF
DNF Kurt Wolfgang SquadraSF
DNF Mark Weideman Action Sports
DNF Keith Hillier Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
DNF Gregory White VuMedi Elite Cycling Team
DNF Ned Britten Davis Bike Club Race Team
DNF Aj Snovel Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 23   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team
2 Sergio Arras
3 Jack Hargrove Davis Bike Club Race Team
4 Kennedy Hill PSIMET Racing/ Vanderkitten
5 Angel Bonilla
6 Lauren Wolfe SJBC
7 Anil Tuli Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Jack Hargrove
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aliya Traficante Davis Bike Club Race Team
2 Angel Garbarino TMBW-Equator
3 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator
4 Tiina Aardemae Metromint Cycling
5 Monica Harris Thirsty Bear Cycling Team
6 Lacey Payne INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
DNF Chelsea Brown Delta Velo
DNF Emily Setzer Folsom Bike/Cervelo
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Olson Metromint Cycling
2 Jennifer Dorian Dayka-Hackett
3 Sarabeth Maciey Davis Bike Club
4 Diana Cedeno Metromint Cycling Teammate Win: Nicole Olson
5 Robin Soares Victory Velo Racing
6 Charity Marshall Vitory Velo Racing
DNF Erica Schwanke
DNF Claire Anderson
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Reese SBR p/b Steven's Bicycles
2 Kieran Devere INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
3 Kristin Wolfe SJBC
4 Emily Abraham Team Swift
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Newell Jakroo Racing Team
2 Judith Wexler Folsom Bike/Cervelo
3 Jane Despas SCC
4 Marley Smith Folsom Bike/Cervelo
5 Heather Pryor Folsom Bike/Cervelo
6 Joanna Bechtel Metromint Cycling
7 Emily Thurston Threshold Sports p/b Leadout Endura
8 Leah Thomas Metromint Cycling
9 Ellen Sherrill Metromint Cycling
DNF Heather Lipana Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Judith Wexler
DNF Megan Alderete ThirstyBear Cycling
DNF Cara Fitchett Velo Sports Group
DNF Sofia Marin Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Judith Wexler
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 2