Log In
 
 
Macon Cycling Classic • Apr 12 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Seward Unione Sportiva Italiana
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706P
2 Jake Andrews Cherry St. Cycles
3 Dustin White Round Here Racing
4 Marek Lipold Peachtree Bikes
5 Matthew Whatley
6 Christopher Constantin
7 Frank Marrs Team Mission Source / NGCA
8 Edward Murray
9 Jason Smitherman Round Here Racing Teammate Top 5: Dustin White
10 Steve Simmons North Georgia Cycling Association,
11 Charles Rossignol Litespeed-BMW
12 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling
13 Isaac Strickland Coweta Cycling
14 Nathaniel Rowe Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
15 Brandon Pruett Hincapie Development team
16 Mark Babcock
17 Connor Ardrey Outspokin' Augusta
18 John Stowe Cherry St. Cycles Teammate Top 5: Jake Andrews
19 Austin Sholly Cherry St. Cycles Teammate Top 5: Jake Andrews
20 Adam Kruse US Military Cycling Team
21 Matthew Miller
22 Colby Millen Litespeed-BMW
23 Todd Muller Nouveau Velo Cycling Team
24 Brett Magner
25 Rob Evans North Georgia Cycling Association,
26 Brad Parkerson
Finishers: Cat 2: 22   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brock Mason Big Ring Racing
2 Jeffrey Brooks Scenic City Velo
3 Jonathan Sierra Village Volkswagen Cycling Team
4 Greg Spaeth Team Mission Source / NGCA
5 Jake Morman Lifetime Bikes Loganville
6 Tony Robinson Toyota Forklifts/Sport Factory
7 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association,
8 Evan Glowiak US Military Cycling Team
9 Reginald Pineda Round Here Racing
10 Matt Stahl Rome Velo
11 Christopher Mosier Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Greg Spaeth
12 Calvin Cheung Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Greg Spaeth
13 Nick Oestreich Junior Flyers
14 Graham Gillis RedEye Velo
15 Taylor Dunn southern crescent cycling
16 Haegan Altizer Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Greg Spaeth
17 Darrell Farlow Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Greg Spaeth
18 Andrew Udinsky Globalbike Club Team
19 Unknown Rider
20 Gregory Smith Coweta Cycling
21 Willem Kaiser Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Greg Spaeth
22 Justin Meschler Big Ring Racing Teammate Win: Brock Mason
23 Ryan Pumpian Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Greg Spaeth
24 Jason Davis RedEye Velo
25 Wesley Burruss Out Spokin Woodstock
26 Aaron Raley Rome Velo
27 Dan Klapheke Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Greg Spaeth
28 Peter Smith Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Greg Spaeth
29 Heber Cristino Southern Crescent Cycling
30 Ian Cramer Round Here Racing
31 Victor Karm
32 Gregory Brown Epic Customs
33 Nicholas Collins Junior Flyers
34 Olbap Rojas
35 Ben Rothschild
36 Chris Mcgee Rome Velo
37 Darel Christopher
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Todd Frazier Cycling
2 Jed Young Globalbike Club Team
3 Alex Berry Team Mission Source / NGCA
4 James Sciarini Reality Bikes Ambassador
5 Zach Lutz RS Tech p/b GrindStone Performance
6 Russell Tuten PCP Race Team
7 Moive Star kerns Village Volkswagen Cycling Team
8 Brian Sciba RedEye Velo
9 Eric Palacio L5Flyers p/b Maxxis
10 Stephen Baxter Lifetime Bikes Loganville
11 Nathan Hatfield PCP Race Team
12 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
13 David Heath Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
14 Unknown Rider
15 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling
16 Van Mixon Big Ring Racing
17 Greg Malautea Coweta Cycling
18 Davis Branyon Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
19 Marc Wong L5Flyers p/b Maxxis
20 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
21 Keith Crist Hawley's Bicycle World Racing Team
22 Raymond Fararo PCP Race Team
23 Devin Vernick L5Flyers p/b Maxxis
24 Harvey Blanco Lifetime Bikes Loganville
25 Jeff Kahley Big Ring Racing, Inc.
26 Lino Asiatico southern crescent cycling
27 Vladimir Flores Lifetime Bikes Loganville
28 Tom Butler Smyrna Bicycles
29 Robb Pressley Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
30 Mark Thompson PCP Race Team
31 Mark Schulz Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
32 Benjamin Spangler L5Flyers p/b Maxxis
33 Kenny Gilead
34 Andrew Luettgen
35 Scott May Rome Velo
Finishers: Cat 4: 31   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin O'donnell Road Team
2 Shawn Brandon
3 Sean Murray North Georgia Cycling Association,
4 Jason Abell
5 Greg Goldsberry Cherry St. Cycles
6 Rodulfo Caveda L5Flyers p/b Maxxis
7 Shane Mathews southern crescent cycling
8 Manuel Rodriguez
9 Mark Klein
10 Ryan Crawford
11 Gatewood Baynes
12 Joseph Hamlin
13 Charles Weaving iii
14 Daniel Carr
15 Ken Kirby Smyrna Bicycles
16 Stan Ethridge
17 Taylor Davis
18 Robert Vinson Cherry St. Cycles Teammate Top 5: Greg Goldsberry
19 Michael Vizzini
20 Morgan Anderson
21 Keith Werle Team Mission Source / NGCA
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 15   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Tullis Frazier Cycling Juniors
2 Leon Waine Junior Flyers
3 Price Edewaard RedEye Velo
4 Troy Waine Junior Flyers
5 Reece Latham Team Mission Source / NGCA
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Branyon Frazier Cycling
2 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: Davis Branyon
3 Thomas Cross jr North Georgia Cycling Association,
4 David Heath Frazier Cycling Teammate Win: Davis Branyon
5 Davis Mcginty
6 Ryan Garvey Junior Flyers
7 Jordan Reid
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Todd Frazier Cycling
2 Mikey Waine Junior Flyers
3 Nick Oestreich Junior Flyers
4 Brian Sciba RedEye Velo
5 Ian Poore
6 Gabriel Mendez Frazier Cycling Teammate Win: James Todd
7 Justin Bridges Junior Flyers Teammate Top 5: Mikey Waine
8 Ian Schirmer FC Roswell
9 Joey Leggett Big Ring Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Pruett Hincapie Development team
2 Nicholas Collins Junior Flyers
3 Willem Kaiser Team Mission Source / NGCA
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Parkerson
2 Damien Dunn
3 Isaac Strickland Coweta Cycling
4 Edward Murray
5 Unknown Rider
6 Jason Davis RedEye Velo
7 Nathan Hatfield PCP Race Team
8 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling
9 Moive Star kerns Village Volkswagen Cycling Team
10 Alex Berry Team Mission Source / NGCA
11 Unknown Rider
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Teipen
2 Christopher Constantin
3 Kirk Corsello
4 Chad Madan Cherry St. Cycles
5 Marek Lipold Peachtree Bikes
6 Charles Rossignol Litespeed-BMW
7 Gregory Brown Epic Customs
8 Justin Meschler Big Ring Racing
9 Paul Duffy Team Mission Source / NGCA
10 Michael Burns Ridley Masters' Team p/b Reality Bi
11 Steve Simmons North Georgia Cycling Association,
12 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association,
13 Marcelo Martino Southern Crescent Cycling
14 Erik Van name L5Flyers p/b Maxxis
15 Nello Teer Team Mission Source / NGCA
16 Mark Burroughs Ridley Masters' Team p/b Reality Bi
17 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling
18 Greg Gilbert North Georgia Cycling Association,
19 Todd Muller Nouveau Velo Cycling Team
20 Kent Wheeler
21 Eric Anderson Rice University
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Corsello Nouveau Velo Cycling Team
2 Andy Lougher Portland Velo Club/Cyclemania
3 Shane Collins Free Flite Masters
4 Gregory Smith Coweta Cycling
5 Kent Wheeler Nouveau Velo Cycling Team Teammate Win: Kirk Corsello
6 Kenny Gilead
7 Dan Klapheke Team Mission Source / NGCA
8 Perry Melneciuc Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
9 Richard Hendry
10 Keith Werle Team Mission Source / NGCA
11 Jim Whitehead Out Spokin Woodstock
12 Robert Jordan Team Kenda
13 Tony Blansit Georgia Neurosurgical Institute
14 Mark Mcnees
15 Lino Asiatico southern crescent cycling
Finishers: Cat 1: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Carrell Peachtree Bikes
2 Jonathan Atkins BeckJanitorial.com
3 Nello Teer Team Mission Source / NGCA
4 Darrell Farlow Team Mission Source / NGCA
5 Jerry Andrick Reality Bikes
6 Mark Brackenbury Team Mission Source / NGCA
7 Glenn Sandefur Hilton Head Cycling/Robson Forensic
8 Brian Coll Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Nello Teer
9 Dale Hair Village Volkswagen Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Dalton Swamp Yankee Road Club
2 Richard Mauney Toyota Forklifts/Sport Factory
3 John Turner East Point Track Club
4 Greg Latham Team Mission Source / NGCA
5 Patrick Flautt Depaula Racing
6 Steven Harker Reality Bikes Club
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Heath Frazier Cycling
2 Maxwell Oestreich Junior Flyers
3 Logan Stahl Rome Velo
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Heimer Litespeed-BMW
2 Oliver Flautt Lupus Racing Team
3 Frank Marrs Team Mission Source / NGCA
4 Fletcher Lydick Team United Healthcare Georgia/706P
5 Artur Sagat Round Here Racing
6 Eddie Murray
7 Garey Gomez Litespeed-BMW Teammate Win: Jordan Heimer
8 Chad Madan Cherry St. Cycles
9 Jonathan Atkins BeckJanitorial.com
10 David Gearhart Litespeed-BMW Teammate Win: Jordan Heimer
11 Tomas Petit Frazier Cycling Juniors
12 Jason Smitherman Round Here Racing Teammate Top 5: Artur Sagat
13 John Stowe Cherry St. Cycles
14 Benjamin Bryant
15 Hank Beaver Litespeed-BMW Teammate Win: Jordan Heimer
16 Matthew Whatley
17 Dylan Degan
18 Benjy Coil Litespeed-BMW Teammate Win: Jordan Heimer
19 Rob Evans North Georgia Cycling Association,
20 Dustin White Round Here Racing Teammate Top 5: Artur Sagat
21 Brady Rogers Litespeed-BMW Teammate Win: Jordan Heimer
22 Jake Andrews Cherry St. Cycles
23 Matthew Miller
24 Austin Sholly Cherry St. Cycles
25 Ryan Rish North Georgia Cycling Association,
26 Chris Chotas Litespeed-BMW Teammate Win: Jordan Heimer
27 Connor Ardrey Outspokin' Augusta
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 12   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath
2 Martha Hall
3 Diana Ramos
4 Ayesha Deen
5 Amy Ross
6 Mackenzie Collins
7 Veronica Cejas
8 Rachel Gideon
9 Jennifer Klein
10 Kimberly Campione
11 Veronica Cejas
12 Tina Locklear
13 Kellee Melneciuc
14 Isabella Nguy
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Benedict
2 Esha Shakthy Frazier Cycling
3 Taylor Benedict
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath Frazier Cycling
2 Mackenzie Collins Junior Flyers
3 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling Teammate Win: Megan Heath
4 Isabella Nguy Frazier Cycling Teammate Win: Megan Heath
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haegan Altizer Team Mission Source / NGCA
2 Abigail Aldridge PCP Race Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors
2 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Ryan Hoppenfeld
3 Aneesh Shakthy Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Ryan Hoppenfeld
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diana Ramos
2 Lori Palmer
3 Abigail Aldridge
4 Martha Hall
5 Michele Moulton
6 Kimberly Campione
7 Elizabeth Lee
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4