Log In
 
 
Chantilly Circuit Race • Apr 12 2014
Series: MABRA BAR 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Taylor BIKE DOCTOR p/b North Tek
2 Jose Escobar BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b DISTR
3 Matthew Mchugh NCVC/UnitedHealthcare
4 R Cameron holland BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b DISTR
5 Eran Preble Hobbie Corrigan & Bertucio P.C./ CC
6 Mark Hyatt NCVC/UnitedHealthcare
7 David Bozak Team Beyer Auto
8 Jason Hall Integrated Sports Medicine p/b Brow
9 Ranjodh Gill BIKE DOCTOR p/b Digi Source
10 Daniel Villaflor-drumwright NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Matthew Mchugh
11 Paul Ward Bon Secours
12 Paul Mica NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Matthew Mchugh
13 Peter Custer BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Win: Nicholas Taylor
14 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV
15 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
16 Frank Leach Metra/Cycles 54 Cycling Team
17 Steven Kendall Kelly Benefit Strategies/LSV
18 Miro Koulnis BikeReg.com
19 Steven Francisco Hobbie Corrigan & Bertucio P.C./CC Teammate Top 5: Eran Preble
20 Aaron Hotaling District Velocity Racing p/b Bicycl
21 Nicholas Goossen
22 Pierce Schmerge The Bike Lane
23 Robert Kelly District Velocity Racing p/b Bicycl
24 Mario Zometa ABRT
25 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Matthew Mchugh
26 Matthew Neigh ABRT
27 Terry Turner BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District
28 Thomas Fadoul NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Matthew Mchugh
29 Brian Rist BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Win: Nicholas Taylor
30 Ryan Collins ABRT
31 Jay Moglia Raw Talent Ranch Racing
32 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F
33 Toby Weatherall Metra/Cycles 54 Cycling Team
34 Kris Stein Team Beyer Auto
35 Frank Palmieri
36 Ian Spivack BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Win: Nicholas Taylor
37 Aidan Palmer BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Win: Nicholas Taylor
38 Michael Martin Expo Wheelmen
39 Michael Kingery The Bike Lane
40 Gregory Leach Metra/Cycles 54 Cycling Team
41 Jason Meidhof Team Beyer Auto
42 Dimitri Lemus Team Beyer Auto
43 Michael Tabasko BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Win: Nicholas Taylor
44 David Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
45 Shane Scoggin Kelly Benefit Strategies/LSV
46 Patrick Hogan ABRT
47 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F
48 Eli Hengst BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b DISTR Teammate Top 5: Jose Escobar
49 Douglas Philippone Palantir
50 Matthew Albanese ABRT
51 Ryan Mckinney Team Beyer Auto
52 Andrew Shelby BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Win: Nicholas Taylor
DNF Mark Sommers Team Beyer Auto
DNF James Studebaker BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Win: Nicholas Taylor
DNF Unknown Rider
DNF Jim Smittkamp NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Matthew Mchugh
DNF Brad Thompson Amoroso's/TSV
DNF Justin Forney Antietam Velo Club Inc
DNF Jose Nunez Kelly Benefit Strategies/LSV
DNF Peter Warner BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Win: Nicholas Taylor
DNF Derek Wilson WWVC Racing
DNF Ryan Bodge BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Win: Nicholas Taylor
DNF Donald Brew Team Beyer Auto
DNF Anthony Abate District Velocity Racing p/b Bicycl
DNF Greg Abbott NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Matthew Mchugh
DNF Scott Catanzaro BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b DISTR Teammate Top 5: Jose Escobar
DNF George Ganoung ABRT
DNF Robb Hampton BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Win: Nicholas Taylor
DNF Jeff Chun BIKE DOCTOR p/b North Tek Teammate Win: Nicholas Taylor
DNF Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 32   Cat 3: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Esmonde Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 Kris Stein Team Beyer Auto
3 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV
4 David Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Mike Esmonde
5 Mario Zometa ABRT
6 George Ganoung ABRT
7 Matthew Albanese ABRT Teammate Top 5: Mario Zometa
8 Jose Nunez Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Antony Barsi
9 William Evans Bikeworks
10 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare
11 Patrick Hogan ABRT Teammate Top 5: Mario Zometa
12 Douglas Philippone Palantir
13 Eli Hengst BATTLEY DUCATI-SPOKES ETC p/b DISTR
14 Jeff Chun BIKE DOCTOR p/b North Tek
15 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare
16 Max Rogozinski Prince William Elite Racing
17 Justin Forney AVC/Antietam Velo Club
18 Brad Thompson Amoroso's/TSV
19 Kyle Smith Cranford Bike Team
20 Bryan Jones NCVC/UnitedHealthcare
21 Matthew Neigh ABRT Teammate Top 5: Mario Zometa
22 Ryan Taylor NCVC/UnitedHealthcare
23 Michael Kingery The Bike Lane
24 Jeff Heuerman BSBA Racing
DNF Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Mike Esmonde
DNF Mike Hefner ABRT Teammate Top 5: Mario Zometa
DNF Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Mike Esmonde
DNF Andre Randolph BikeWorks Racing
DNF Temple Washington Evolution Cycling/Team DLS
DNF Michael Tabasko BIKE DOCTOR p/b North Tek
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Stearns SEAVS/Haymarket pb Van Dessel
2 Ace Mcdermott ABRT
3 Kenneth Sumrell Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare
5 David Osborne Artemis
6 Bill Gros Integrated Sports Medicine p/b Brow
7 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Peter Lindeman
8 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV
9 Paul Tyrrell Ocean Velo Club/Culver & Pierso
10 Dean Pierson Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
11 David Howell Prince William Elite Racing (PoWER)
12 Carlos Goncalves
13 Bob Gillespie
14 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
15 Mike Faber ABRT Teammate Top 5: Ace Mcdermott
16 Ramon Benitez Artemis Teammate Top 5: David Osborne
17 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & F
18 John Nelmes Integrated Sports Medicine p/b Brow
19 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Peter Lindeman
DNF William Luecke NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Peter Lindeman
DNF Rick Tucker Lateral Stress Velo Inc.
DNF Mark Hagen Route 1 Velo
DNF John Wahl
DNF James Bellora Squadra Coppi/Vapiano
DNF Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF William Mchenry Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co
2 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare
4 Lauriston Marshall Team Beyer Auto
5 Raymond Miller Team Beyer Auto
6 Ted Harris Ocean Velo Club/Culver&Pierson Hous
7 Clifton Gray Artemis
8 David Wolfel Route 1 Velo/Arrow Bicycle
9 Dirk Cowley FFKR-Contender Racing
10 Max Rogozinski Prince William Elite Racing
11 Rui Ponte DCVelo/Beyer Auto Group
12 Barry Wilcox ii Rock Creek Velo
DNF Ronne Irvine T.E.A.M. Fuji
DNF Andy Dobson Saroff Racing Team
DNF William Bond Fat Frogs Racing
DNF Temple Washington Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Victor Siegfried
DNF Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle
DNF Mark Scott NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Curtis Southern
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Hair NCVC/UnitedHealthcare
2 Nathan Ong twenty 20
3 Alexander Brown NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Christopher Hair
4 Daniel Diem Integrated Sports Medicine p/b Brow
5 John Eiler Team Carytown Bicycle Company
6 Erik Steudle Whole Wheel Velo Club
7 Phillip Johnson Gripped Racing p/b Racedots
8 David Miller Integrated Sports Medicine p/b Brow Teammate Top 5: Daniel Diem
9 Evan Wheeler NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Christopher Hair
10 Christopher Rabadi NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Christopher Hair
11 Jason Acuna WWVC Racing
12 Mykel Nahorniak District Velocity Racing p/b Bicycl
13 Michael Russo Integrated Sports Medicine p/b Brow Teammate Top 5: Daniel Diem
14 Nicholas Goossen
15 Eric Schmidt NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Christopher Hair
16 James Miceli ABRT
17 Paul Varga Team Beyer Auto
18 Stokely Samuel ARTEMIS
19 Michael Martin Expo Wheelmen
20 Thomas Bailey VeloWorks-Spokes Etc
21 Clifton Chamberlin BIKE DOCTOR p/b North Tek
22 Tyler Waldron ABRT
23 Michael Kirby VeloWorks-Spokes Etc
24 Jacob Sheppard-saidel GS CycleLife
25 Derek Wilson WWVC Racing
DNF Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Gregg Hyde Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Clayton Hamilton NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Christopher Hair
DNF David Wolfel Route 1 Velo/Arrow Bicycle
DNF Dan Schwartz NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Christopher Hair
DNF Paul Lewis Artemis
DNF Ryan Collins ABRT
DNF Charles Biro Route 1 Velo/Arrow Bicycle
DNF Luke Mysko L.C.B.C.
DNF Nathan Gazzetta District Velocity Racing
DNF Brian Frazier SEAVS/Haymarket
DNF Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 3: 31   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stokely Samuel ARTEMIS
2 Sebastian Byers ABRT
3 James Defilippi Squadra Coppi
4 Mark Skubis Squadra Coppi
5 Paul Lewis Artemis Teammate Win: Stokely Samuel
6 James Kohler HPC
7 Clifton Chamberlin BIKE DOCTOR p/b North Tek
8 Matt Pickworth HPC
9 Andy Giordano Bicycle Outfitters Racing Team
10 Ryan Jenkins The Bike Lane
11 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F
12 Mark Kerlin
13 Jeff Heuerman BSBA
14 William Cusmano Squadra Coppi Teammate Top 5: James Defilippi
15 Rasheed Jabr District Velocity Racing p/b Bicycl
16 Aaron Isom SEAVS/Haymarket pb Van Dessel
17 William Mchenry Evolution Cycling Club p/b Long & F
18 Christopher Crumbley NCVC/UnitedHealthcare
19 Tony Allenmills District Velocity Racing p/b Bicycl
20 Marc Koblentz NCVC/UnitedHealthcare
21 Charles Kyle US Military Cycling Team
22 Drake Jordan PTuning
DNF Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Marcus Floro District Velocity Racing p/b Bicycl
DNF Antonio Campos Rogue Velo Racing
DNF Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Chas Offutt District Velocity Racing p/b Bicycl
DNF Temple Washington Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Mark Tyma Artemis Teammate Win: Stokely Samuel
DNF David Saunders Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Dennis Short CRFP/Spokes/Trek/PoWER
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 16   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Ray The Bike Lane
2 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
3 Darion Jackson Artemis
4 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Travis Skeel Integrated Sports Medicine
6 William Kruse NCVC/UnitedHealthcare
7 Michele Lisi SEAVS/Haymarket pb Van Dessel
8 Joel Waters VCU
9 Steve Patterson Celerity Cycling p/b Brooks Systems
10 Geraldo Peralta WWVC
11 Elliott Collins NCVC/UnitedHealthcare
12 Andy Giordano Bicycle Outfitters Racing Team
13 Nicholas Steber NCVC/UnitedHealthcare
14 Charles Langley Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
15 Geoffrey Tiblin
16 Franklin Johnson jr Artemis Teammate Top 5: Darion Jackson
17 Tyler Lulich VDAY
18 Eran Levi
19 Matthew Dantas-mccutcheon NCVC
20 Shane Griffin SEAVS/Haymarket
21 Andrei Pugachev Richmond Bicycle Studio Racing
22 James Mortson The Bike Lane Teammate Win: Jason Ray
23 Scott Kaplan NCVC/UnitedHealthcare
24 R Carney Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Jeff Erler
25 Oliver Harris
26 Justin Tetlow NCVC/UnitedHealthcare
27 Bryan Beltran Antietem Velo Club
28 Chris Malone Haymarket
29 Greg Gibson Harymarket
30 Marcus Floro District Velocity Racing p/b Bicycl
31 Andrew Friend District Taco Cycling p/b BicycleSP
32 Osiris Hoil District Taco Cycling p/b BicycleSP
33 Kyle Smith Cranford Bike Team
34 Dustin Dunsmore District Taco Cycling p/b BicycleSP
35 Anthony Wheeler Team Carytown Bicycle Company
36 Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare
37 Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Jeff Erler
38 Christopher Calderon Antietam Velo Club
39 Tom Merce Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Jeff Erler
40 Sam Redden Hilton Cycling Club/Walt Racing
41 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Jeff Erler
42 Tom Neumann VeloWorks-Spokes Etc Teammate Top 5: Sean Chisham
43 Thomas Sedlacek jr Bike Works Racing
44 Andrew Parker NCVC/UnitedHealthcare
45 Marc Edmonds
46 Dan Martin Team DC Velo
47 Christopher Khanoyan NCVC/UnitedHealthcare
48 Randy Napiza NCVC/UnitedHealthcare
49 Ronald Santa cruz Audi
50 Antonio Campos Rogue Velo Racing
51 Michael Brindza NCVC/UnitedHealthcare
52 David Stryffeler Integrated Sports Medicine p/b Brow
53 Ryan Taylor NCVC/UnitedHealthcare
54 Allen Traylor Integrated Sports Medicine p/b Brow
55 David Bender District Velocity Racing p/b Bicycl
56 Richard Kennedy A B R T
57 Mark Wlodarczak Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Jeff Erler
58 Alistair Hastings The Bike Lane Teammate Win: Jason Ray
59 Ryan Jenkins The Bike Lane Teammate Win: Jason Ray
60 Landon Vom steeg Johns Hopkins University
61 Simon Kim WWVC Racing
62 James Maiden ABRT
63 Reb Bliefernich Domion
DNF Steven Monk Celerity Cyling p/b Brooks Systems
DNF Justin Onusko HPC
DNF John Mead The Bike Lane Teammate Win: Jason Ray
DNF Coty Mills Rogue Velo racing
DNF Alexander Porter District Velocity Racing p/b Bicycl
DNF Travis Skeel Integrated Sports Medicine p/b Brow
DNF Bryan Vasek NCVC/UnitedHealthcare
DNF David Saunders Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Jeff Erler
DNF Dennis Short CRFP/Spokes/Trek/PoWER
DNF John Emanuel Carytown Bicycle Company
DNF Matthew Even Bicycle Pro Shop Off-Road
DNF John Churan
DNF Matt Dezee NCVC/UnitedHealthcare
DNF Jesse Foster Artemis Teammate Top 5: Darion Jackson
DNF Rasheed Jabr District Velocity Racing p/b Bicycl
DNF Brian Mattern Squadra Coppi
DNF Elwood Glass
DNF Choong Hwang WWVC
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 76   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Holmes NCI Systems Inc.
2 Michael O'hara NCVC/UnitedHealthcare
3 Rick Barbera Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 William Mikolajczak NCVC/UnitedHealthcare
5 Reid Taylor Hi-tech Bikes
6 David Webber David Webber
7 Jake Nahorniak Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Rick Barbera
8 Ben Britton Kelly Benefit
9 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc
10 Jon Balatbat N/A
11 Fabian Candeario
12 Kyle Williams NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Michael O'hara
13 Daniel Evers NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Michael O'hara
14 Nicholas Lamb SEAVS/Haymarket pb Van Dessel
15 Simon Pak Bike Rack Racing
16 Brandon Cogswell Bike Rack Racing
17 David Dang Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Rick Barbera
18 Christopher Bradley Celerity Cycling p/b Brooks Systems
19 Pete Blair SEAVS/Haymarket pb Van Dessel
20 Alex Ayers Celerity Cycling p/b Brooks Systems
21 Todd Kinkead Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Rick Barbera
22 Donald Mckinnon Dominion Cycling and Tri Club
23 Ian Sylvester PAX Velo
24 Quinn Killy Rock Creek Velo
25 Phil Barnes All American Bicycle Club
26 David Duvall Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Rick Barbera
27 Andre Tolver
28 Dennet Oregon
29 Saleem Farooqui Velocipede P/B Quadtec Solutions
30 Jonathan Gibson
31 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Rick Barbera
32 Raymond Rosario Blue Roosters
33 Glenn Stevens Artemis
34 Mathew Brooking
35 Christopher Guepe Integrated sports medicine p/b Brow
36 Scott Weinhold NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Michael O'hara
37 Shaun Williams NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Michael O'hara
38 Peter Herman
39 Richard Menton SEAVS/Haymarket
40 Christopher Flynn Austin Flyers
DNF Mark Madden Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Rick Barbera
DNF Eddie Love NONE
DNF Scott Kozicki
DNF Danny Mencher Squadra Coppi
DNF Charles Santos Velocipede p/b Quadtec Solutions
DNF Bryan Norwood
DNF Nader Nayfeh Velocipede P/B Quadtec Solutions
DNF Faisal Kamdar Velocipede P/B Quadtec Solutions
DNF J Butler Washington-Lee Bike Club
DNF Gordon Trowbridge
DNF Berhane Kahsay Artemis
DNF Andrew Henle Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Rick Barbera
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 45   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew English Team Novo Nordisk Juniors
2 Zachary Whitlock Rock Creek Velo
3 Eric Voigt NCVC/UnitedHealthcare
4 Adam Fulcher Rock Creek Velo
5 Justin Onusko HPC
6 Laraib Laubach Rock Creek Velo
7 Samuel Yarashus NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Eric Voigt
8 Ryan Patton Dominion Cycling and Tri
9 Micah Schaubach Hilton Cycling Club / Walt Racing
10 Patrick Rice HPC Teammate Top 5: Justin Onusko
DNF Jordan Werbel rock creek velo Teammate Top 5: Zachary Whitlock
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Poliquin Rock Creek Velo
2 Bo Rider Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
3 Evan Goldberg Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
4 Patrick Kayne Dominion
5 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare
6 Justin Free Dominion Cycling and Tri Club
7 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
8 Joshua Townes Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
9 Karl Neff NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
10 Samuel Goldberg NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
11 Alex Kasch NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
12 Samuel Kristy Dominion Cycling and Tri
13 Jonah Killy Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
14 Tobias Klein NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
15 Evan Roper NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
16 Declan Butler NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
17 Ned Cooper NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
18 Tyler Mahone Annapolis Bicycle Racing Team
19 Eoghan Butler NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
20 William Malley Rock Creek Velo Teammate Win: Daniel Poliquin
21 Jaren Goldberg NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
22 Connor Mahone Annapolis Bicycle Racing Team
23 Willem Drescher NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
DNF Boston Billings
DNF Casey Fulton Rogue Velo Racing
DNF Nate Wong NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
DNF Sean Hughes Fat Frogs
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 24   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare
2 Michelle Miller Artemis
3 Michelle Hart CAWES p/b Specialized
4 Amanda Eichert Tradewinds
5 Ainhoa Perez-diez ABRT
6 Michele Scherer
7 Laura Cook James River Velo Sport
8 Mindy Simmons Mid-Atlantic Colavita Women
9 Kelley Bethoney Evolution Cycling Club p/b Long & F
10 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Cheryl Osborne ARTEMIS Teammate Top 5: Michelle Miller
12 Janelle Hubbard Colavity Racing Inc.
13 Stacey Jensen Cloud Racing p/b Ride 2 Recovery
14 Nicole Raspa ABRT Teammate Top 5: Ainhoa Perez-diez
15 Rebecca Chan CAWES p/b Specialized Teammate Top 5: Michelle Hart
16 Marni Harker Mid-atlantic Colavita Women
17 Robin Meidhof CAWES p/b Specialized Teammate Top 5: Michelle Hart
18 Sarah Iepson CAWES p/b Specialized Teammate Top 5: Michelle Hart
19 Chris Kelley Mid Altantic Colavita Women's Team
20 Claire Vanekdom Rock Creek Velo
21 Wendy Ulmer Evolution Cycling Club p/b Long & F
22 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 17   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alena Pugacheva Richmond Bicycle Studio / VCU Cycli
2 Kate Kirkpatrick The November Bicycles Road Trip
3 Adrienne Mccray Artemis
4 Shelley Devereaux Bike Rack Racing
5 Beth Catherwood Artemis
6 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 Mary Schmerge The Bike Lane
8 Kirsten Brew Artemis Teammate Top 5: Adrienne Mccray
9 Katherine Klausing BIKE DOCTOR p/b North Tek
10 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Tara Taylor TayloredFit
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Carson SEAVS/Haymarket
2 Tiffany Wise Artemis
3 Amy Ta NCVC/UnitedHealthcare
4 Deanna Ratnikova Moment Bicycles
5 Svetlana Mack Rock Creek Velo
6 Melissa Tallent BIKE DOCTOR p/b Digisource
7 Marion Palmieri-nisseler Unattached
8 Pamela Simmonds Artemis Teammate Top 5: Tiffany Wise
9 Angela Parrotta Team Sticky Fingers
10 Debbie Taylor Fat Frogs Racing
11 Megan Carney Bike Rack Racing
12 Laura Cathers
13 April Williamson Bike Rack Racing
14 Lauren Peterson NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Amy Ta
15 Sara Brams-miller Cawes p/b Spec
16 Christine samuelson ? Dog Fish Racing
17 Iris Ford Artemis Teammate Top 5: Tiffany Wise
18 Kristy Noesges Artemis Teammate Top 5: Tiffany Wise
19 Lydia Rodriguez VeloWorks-Spokes Etc
20 Jacqueline Stallworth VeloWorks-Spokes Etc
21 Erin Conner Team Sticky Fingers
22 Clio Dinan NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Amy Ta
23 Claudia Gonzalez martinez Gripped Racing p/b Racedots
24 Catherine Badger AVC/Antietam Velo Club
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clio Dinan NCVC/UnitedHealthcare
2 Ann Mcelvein Rock Creek Velo
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Mckinnon Dominion Cycling and Tri Club
2 Alexandra Samarov Dominion Triathlon
3 Cassie Bopf Rock Creek Velo
4 Sade' Smith Endorphin Fitness
5 Jenna Adler Rock Creek Velo
6 Abigailmonique Frondoza ABR
DNF Annamaria Mchugh Rock Creek Velo Teammate Top 5: Cassie Bopf
Finishers: Cat 4: 7