Log In
 
 
East Canyon-Echo Road Race • Apr 19 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Slack Canyon Bicycles-Shimano 2:29:40
Off The Front
2 Cortlan Brown UCI CT: Astellas Cycling Team 2:29:43
Off The Front
3 Jacob Stocking Ski Utah Cycling Team 2:29:44
Off The Front
4 Tim Mulvihill CONTENDER BICYCLES 2:29:47
Off The Front
5 Mitchell Peterson Canyon Bicycles-Shimano 2:29:50
Off The Front
Teammate Win: Erik Slack
6 Alex Grant 2:29:52
Off The Front
7 Bradley Gehrig UCI CT: Jamis/Sutter Home 2:30:09
1
8 Joe Waters Canyon Bicycles-Shimano 2:30:10
2
Teammate Win: Erik Slack
9 Ben Schmalz Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 2:30:11
3
10 Logan Phippen Canyon Bicycles-Shimano 2:30:11
4
Teammate Win: Erik Slack
11 Nathan Cisney America First Credit Union Cycling 2:30:12
5
12 Alex Hughes Logan Race Club 2:30:14
6
13 Bonn Turkington Canyon Bicycles-Shimano 2:30:28 Teammate Win: Erik Slack
14 Michael Wilcox Canyon Bicycles - Shimano 2:30:28 Teammate Win: Erik Slack
15 Aaron Olsen Velosport Racing 2:30:29
16 Hunter Huffman Canyon Bicycles-Shimano 2:30:34 Teammate Win: Erik Slack
17 Cody Haroldsen Ski Utah Cycling Team 2:30:45
Off The Back
Teammate Top 5: Jacob Stocking
18 Jason Castor FFKR - CONTENDER RACING 2:30:49
Off The Back
19 Tom Cooke X-Men, The 2:30:50
Off The Back
20 Mark Flis FFKR - CONTENDER RACING 2:30:52
Off The Back
21 Taylor Fletcher 2:30:53
Off The Back
22 Justin Lindine Team Redline 2:30:55
Off The Back
23 Justin Healy Ski Utah|Plan 7 2:31:00
Off The Back
24 Cameron Hoffman Team Endurance 360 2:31:03
Off The Back
25 Ira Sorensen Millcreek Bicycles 2:31:14
Off The Back
26 Kevin Van loon Bicycle Center 2:31:17
Off The Back
27 Troy Heithecker Roosters/Bikers Edge-UT 2:31:18
Off The Back
28 Austin Turner LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:32:07
Off The Back
29 Bryce Young Canyon Bicycles - Shimano 2:33:06
Off The Back
Teammate Win: Erik Slack
30 Will Hanson Ski Utah|Plan 7 2:33:06
Off The Back
31 Nathan Barnes Millcreek Bicycles 2:33:30
Off The Back
32 Brent Cannon 2:33:55
Off The Back
33 Jason Sager Women Riding Well 2:34:00
Off The Back
34 Kyle Brown Ski Utah|Plan 7 2:45:02
Off The Back
35 Eric Gardiner Ski Utah|Plan 7 2:46:08
Off The Back
36 Brandon Blackwell Ski Utah Cycling Team 2:46:08
Off The Back
Teammate Top 5: Jacob Stocking
37 Steve Albrecht Ski Utah Cycling Team 2:46:08
Off The Back
Teammate Top 5: Jacob Stocking
38 Sam Todd FFKR - CONTENDER RACING 2:46:09
Off The Back
39 Leon Bergant LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:47:15
Off The Back
40 Ryan Kingsolver LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:47:49
Off The Back
41 Tyler Servoss 2:50:32
Off The Back
42 Julian Fowkes FFKR - CONTENDER RACING 3:02:54
Off The Back
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 20   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Zimbelman VOLO Cycling p/b RMSS 2:44:19
2 Jared Prince America First Credit Union Cycling 2:44:22
3 Colt Albrecht Team Red Rock 2:44:22
4 Jason Andersen Razik Bicycles 2:44:29
5 Ben Rabner Adobe Cycling 2:44:36
6 Eric Dupuis 2:45:59
7 Greg Tibbitts Squadra Flying Tigers 2:46:13
8 Tyler Higley Bountiful Mazda Cycling Team 2:53:33
9 Chris Pace Team Jackson Hole 2:53:37
10 Dan Kadrmas Bountiful Mazda Cycling Team 2:55:20
11 Joshua Udall VOLO Cycling p/b RMSS 3:05:30 Teammate Win: Mark Zimbelman
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schaefer Microseal Racing Team 2:46:30
2 Christoph Heinrich FFKR - CONTENDER RACING 2:46:33
3 Cris Williams VOLO Cycling p/b RMSS 2:46:39
4 Rick Black Ski Utah|Plan 7 2:46:48
5 Dave Sharp Barbacoa - Mi Duole 2:46:55
6 Donald Armstrong Microseal Racing Team 2:47:01 Teammate Win: Mark Schaefer
7 Scott Allen Canyon Bicycles-Shimano 2:47:35
8 Andrew Lock Millcreek Bicycles 2:47:37
9 Mike Broadbent Logan Race Club 2:48:03
10 Bruce Bilodeau Canyon Bicycles - Shimano 2:48:15
11 Todd Taft Ski Utah|Plan 7 2:48:24 Teammate Top 5: Rick Black
12 Greg S Canyon Bicycles-Shimano 2:48:36
13 Scott Mathewson FFKR - CONTENDER RACING 2:48:37 Teammate Top 5: Christoph Heinrich
14 Darrell Davis FFKR - CONTENDER RACING 2:49:16 Teammate Top 5: Christoph Heinrich
15 Jeff Sumsion 2:58:09
16 Steven Lewis Salt Lake City Cycling (SLCC) 3:00:10
17 Louis Riel Canyon Bicycles - Shimano 3:03:46
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Norman Frye Ski Utah|Plan 7 2:57:04
2 Ken Jones Barbacoa - Mi Duole 2:57:08
3 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 2:57:26
4 Joe Brubaker Ski Utah|Plan 7 2:58:49 Teammate Win: Norman Frye
5 Ravell Call Bountiful Mazda Cycling Team 2:58:51
6 Elton Reid FFKR - CONTENDER RACING 3:06:39
7 Bill Field Team Jackson Hole 3:06:40
8 Farrell Spackman Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 3:07:17
9 Scott Horn Team Jackson Hole 3:07:33
10 Tek Kilgore Barbacoa - Mi Duole 3:13:03 Teammate Top 5: Ken Jones
11 Greg Skordas 3:15:15
12 Harald Aune 3:16:31
13 Tom Chase S2C/Primal 3:33:45
14 Bubba Gleason 3:43:18
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 7   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Heinrich FFKR - CONTENDER RACING 1:14:31
2 Jack Shuckra FFKR - CONTENDER RACING 1:14:55 Teammate Win: Luke Heinrich
3 Peter Stack 1:17:31
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Bagley 2:42:27
2 Josh Brown LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:42:28
3 Michael Ferrell Folsom Bike/VW/Raley's 2:42:29
4 Ricky Bangerter LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:42:29
5 Trevor Brown 2:42:29
6 Shelby Burton 2:42:42
7 Samuel Dearden AtTask Canyon Bicycles 2:42:44
8 Sage Thorpe LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:42:44 Teammate Top 5: Josh Brown
9 Thomas Fowler Ski Utah|Plan 7 2:43:07
10 James Ji Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 2:43:14
11 Nathan Steele Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 2:43:16
12 Kyle Anderson Ski Utah Cycling Team 2:43:22
13 Anson Kirchner SaltCycle - Intelitechs 2:43:23
14 David Carter 2:43:26
15 Patrick Cassiday 2:43:40
16 Tyler Kirk 2:43:41
17 Abraham Torres FFKR - CONTENDER RACING 2:43:44
18 Jedd Cox 2:43:47
19 Michael Hawley LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:43:48 Teammate Top 5: Josh Brown
20 Troy Gorman 2:43:50
21 Perry Hall 2:43:55
22 Liam Odonnell Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 2:44:01
23 Alex Headman SaltCycle-Intelitechs Racing Team 2:44:01
24 Keaton Rich SaltCycle-Intelitechs Racing Team 2:44:01
25 Jamie White Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 2:44:03
26 Geoffery Barry Millcreek Bicycles 2:44:04
27 Lloyd Sutton Front Rangers Cycling Club 2:44:09
28 Shaun Johnson FFKR - CONTENDER RACING 2:44:13
29 Michael Forsyth Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 2:44:34
30 Scott Buccambuso Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 2:44:35
31 Brian Cadman 2:44:45
32 Daniel Sellers SaltCycle-Intelitechs Racing Team 2:44:47
33 Ryan Florence Canyon Bicycles-Shimano 2:44:47
34 Mathew Nelson SaltCycle-Intelitechs Racing Team 2:45:29
35 Blake Fessler 2:45:51
36 Michael Pratt Canyon Bicycles - Shimano 2:46:48
37 Josh Carter 2:46:59
38 Dragan Filipovic Ski Utah|Plan 7 2:53:45
39 Matthew Blango Ski Utah|Plan 7 2:53:53
40 Kirk Campbell Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 2:54:09
41 Adam Meirowitz Cycles 54 2:55:09
42 Edward Kilbourn Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller 2:57:09
43 Scott Stack Canyon Bicycles-Shimano 2:57:54
44 Steve Smock 2:58:07
45 Courtney Larsen 3:01:43
46 John Ford Canyon Bicycles - Shimano 3:13:04
47 Eric Draper 3:22:32
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 27   Cat 4: 18   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elias Green LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:44:53
2 Tanner Soelberg Utah Valley University 2:44:53
3 Joergen Trepp SaltCycle-Intelitechs Racing Team 2:44:56
4 Adam Brown 2:44:58
5 Joseph Stewart Utah Valley University 2:44:58
6 Derek Edwards Zanconato Racing 2:45:24
7 Jacob Crockett FFKR - CONTENDER RACING 2:45:27
8 Tim Jaggi 2:45:28
9 Jon Larsen Millcreek Bicycles 2:45:28
10 Matthew Draper LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:45:28 Teammate Win: Elias Green
11 John Gill LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:45:47 Teammate Win: Elias Green
12 Jared Royer Team Red Rock 2:45:50
13 Spencer Storey America First Credit Union Cycling 2:45:53
14 Joe Luna Roosters/Bikers Edge-UT 2:45:56
15 John Higgins 2:46:52
16 Alex Armstorng Canyon Bicycles-Shimano 2:46:52
17 Dustin Nielsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:46:53 Teammate Win: Elias Green
18 Kurt Simpson 2:47:01
19 Eric Lamoreaux Barbacoa - Mi Duole 2:47:05
20 Devin Smith Bountiful Mazda Cycling Team 2:47:14
21 Nick Loyola 2:47:24
22 Cj Chidester Roosters/Bikers Edge-UT 2:47:24
23 Steve Lawrence Roosters/Bikers Edge-UT 2:47:29
24 Derrick Warlaumont Zanconato Racing 2:47:32
25 Mark Otterson Zanconato Racing 2:47:42
26 Bradley Thurgood 2:47:43
27 Ryan Hobson Adobe Cycling 2:47:59
28 Tristan Baird Logan Race Club 2:48:42
29 Franz Butler Bountiful Mazda Cycling Team 2:48:54
30 Ryan Woolston AtTask Canyon Bicycles 2:50:15
31 Samuel Mcbride 2:50:15
32 Drew Demarco Canyon Bicycles-Shimano 2:51:00
33 Chris Eppley FFKR - CONTENDER RACING 2:53:50
34 Dave Eldredge 2:58:00
35 Tyler Metcalf 2:58:00
36 Jared Meyers 2:58:00
37 Brain Buchagar 2:59:30
38 Cody Johler 3:00:02
39 Russell Mcbride 3:00:30
40 John Bitner America First Credit Union Cycling 3:00:58
41 Colt Flitton America First Credit Union Cycling 3:01:45
42 Chris Douglass Logan Race Club 3:02:13
43 Glenn Seninger 3:03:00
44 Spencer Brown 3:03:49
45 Christian Moreno Utah Valley University 3:05:42 Teammate Top 5: Tanner Soelberg
46 Brent Ballard 3:06:13
47 Clark Livsey 3:07:55
48 Brian Child Logan Race Club 3:10:36
49 Dryke Hutchison Durango Wheel Club 3:13:24
50 Jeff Harris Bountiful Mazda Cycling Team 3:13:31
51 Derek Whiting Porcupine Cycling 3:13:38
52 Keith Taylor 3:13:50
53 Joe Kammerer 3:14:20
54 Aaron Branham Zanconato Racing 3:14:22
55 Barett Christensen 3:17:34
56 Todd Holsten 3:18:00
57 Jeremy Bowen Logan Race Club 3:19:27
58 David Baker Zanconato Racing 3:20:04
59 Ryan Reeder 3:20:22
60 Michael Rylant 3:21:18
61 Steven Jackson FFKR - CONTENDER RACING 3:23:41
62 Daxton Kennington 3:23:54
63 Samuel Lecain 3:41:11
64 John Lecain 3:43:48
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 38   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allan Mecham 2:48:05
2 Travis Mickelson 2:48:05
3 Todd Hamblin 2:48:21
4 Dr. Todd flitton Roosters/Bikers Edge-UT 2:48:25
5 Justin Gibson Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 2:48:34
6 Isaac Kunz Ski Utah Cycling Team 2:48:34
7 Chris Hard The Contender Club 2:48:34
8 **jason Sparks Golden Spike Cycling 2:48:36
9 Josh Foukas 2:48:49
10 Dwaine Allgier 2:49:09
11 Michael Macci Ski Utah|Plan 7 2:49:12
12 Joshua Bond 2:49:13
13 Shane Watt 2:49:14
14 Zac Nelson X-Men, The 2:49:16
15 Bruce Hill LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:49:17
16 Preston Edwards Infinite Cycles 2:49:26
17 Rich Morris 2:49:27
18 Mike Loveland 2:49:49
19 Stephen Hester MiDuole 2:50:10
20 Mark Smith Logan Race Club 2:50:25
21 Ian Skurnik 2:50:30
22 Daniel Durkin Team Jackson Hole 2:50:50
23 Daniel Thunell 2:50:56
24 Benjamin Booth S2C/Primal 2:50:59
25 Mike Payan LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 3:00:38
26 Johnny Shirley 3:00:43
27 Kelly Perkins Velosport Racing 3:02:04
28 Michael Johnson 3:02:06
29 Robert Haight 3:02:24
30 Scott Smith 3:02:29
31 Mike Cannon 3:02:40
32 Darren Wiberg 3:02:57
33 Ben Raybould 3:03:19
34 Jeff Shugars 3:04:16
35 Michael Raemisch LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 3:05:22
36 David Hansen 3:05:34
37 Bryon Dangerfield 3:06:01
38 Stuart Porter Porcupine Cycling 3:06:06
39 Matt Frieda 3:07:18
40 Alex Lawrence Bountiful Bicycle Racing 3:07:21
41 Paul Burghardt Porcupine Cycling 3:07:43
42 Mark Baird VOLO Cycling p/b RMSS 3:08:28
43 David Swartz 3:09:30
44 Robert Jones Porcupine Cycling 3:12:41
45 Mike Oblad Porcupine Cycling 3:14:56
46 Chris Furstenau 3:36:53
47 Jason Anderson 3:53:31
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 29   Cat 5: 10   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Breanne Nalder DNA Cycling p/b K4 2:58:36
2 Amy Thornquist DNA Cycling p/b K4 2:59:04 Teammate Win: Breanne Nalder
3 Mindy Mccutcheon Canyon Bicycles-Shimano 2:59:28
4 Melinda Macfarlane Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 3:02:08
5 Mikayla Lyman DNA Cycling p/b K4 3:03:49 Teammate Win: Breanne Nalder
6 Brookanne Mickelson 3:03:55
7 Shirley Leydsman 3:04:07
8 Amber Woodbury LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 3:04:18
9 Kandie Lund Bountiful Mazda Cycling Team 3:04:36
10 Beth Mcmaster Bountiful Mazda Cycling Team 3:04:37
11 Kat Carr 3:06:12
12 Jennifer Vollmer LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 3:09:05
13 Catherine Kim DNA Cycling p/b K4 3:33:10 Teammate Win: Breanne Nalder
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Emerson 2:06:39
2 Robyn Masters Ski Utah|Plan 7 2:07:13
3 Ruth Shapiro Ski Utah|Plan 7 2:08:07
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Lowe 2:05:47
2 Jannalyn Luttrell Bountiful Mazda Cycling Team 2:06:03
3 Marci Kimball 2:06:25
4 Rachel Baarda SaltCycle-Intelitechs Racing Team 2:06:47
5 Sara Baker Canyon Bicycles-Shimano 2:06:59
6 Chelsea Wood 2:06:59
7 Ali Knutson Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 2:07:06
8 Chandra Unsworth 2:07:28
9 Mary Jo hermandson Team Red Rock 2:07:59
10 Kelly Dailey Bountiful Mazda Cycling Team 2:08:35 Teammate Top 5: Jannalyn Luttrell
11 Colleen Neider Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 2:09:51
12 Chancee Stoker LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:10:21
13 Debora Adam Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 2:13:12
14 Karissa Lamb Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl 2:25:08
15 Kellie Oliver Team Red Rock 2:36:18
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 10