Log In
 
 
Greene County Road Race • Apr 19 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Seitz Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Benjamin Fogle Kelly Benefit Strategies Elite
3 John Cotter NovaCare Cycling
4 Jonathan Marshall Faulkner Nissan Racing
5 Todd Latocha Appalachian Bicycle Racing Associat
6 Nathan Annon
7 Chas Mcfarland Dynamic Physical Therapy Cycling p/
8 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team
9 Jacob Yundt Iron City Bikes
10 Derek Clark Dynamic Physical Therapy Cycling p/
11 Keith Hower Freddie Fu Cycling Team
12 William Slutz Dynamic Physical Therapy Cycling Te
13 David Friedman
14 Kyle Mihalik Freddie Fu Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Yeash Integrated Sports Medicine p/b Brow
2 Willem Deboer UPMC Cycling Performance/ Pro Bikes
3 Michael Russo Integrated Sports Medicine p/b Brow Teammate Win: Justin Yeash
4 Zachary Kephart Spokes-N-Skis/Altoona Bicycle Club
5 David Short Freddie Fu Cycling Team
6 Shawn Litster NuGo/Koeles
7 Christopher Reynolds Pro bikes
8 Eric Diamond Integrated Sports Medicine p/b Brow Teammate Win: Justin Yeash
9 Devin Corboy Dynamic Physical Therapy Cycling Te
10 Patrick Green Integrated Sports Medicine p/b Brow Teammate Win: Justin Yeash
11 Ian Baun UPMC Cycling Performance/ ProBikes Teammate Top 5: Willem Deboer
12 Hugo Lozano J Mac Cycling LLC
13 Christian Korey UPMC / Probikes
14 Caleb Smith Pro Mountain Outfitters
15 Nathan Clair Dynamic Physical Therapy Cycling Te
16 E Hubstenberger iii Dynamic Physical Therapy Cycling Te
17 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling Te
18 Birk Mcgilvrey La Prima Espresso Co. Racing
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Markley Bicycle Outfitters Racing Team
2 Joshua Teets
3 Matthew Dolfi
4 Josh Hogan Hollyloft/Alfies Cycling Team
5 Jason Luttrell Bicycle Outfitters Racing Team Teammate Win: Brian Markley
6 Peter Grewar N+1
7 James Doyle WWVC Racing
8 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Cycling
9 Jeff Chaffin
10 Dale Moss n+1
11 Chris Helbling East End Cycling Club
12 James Braswell PATHFINDER of WV
13 John Mcdanel NuGo/Koeles
14 Matthew Mcdonald Bicycle Outfitters Racing Team Teammate Win: Brian Markley
15 Brian White
16 Jeff Curry NuGo/Koeles
17 Curtis Brown NuGo/Koeles
18 Matthieu Guillon EAST END CYCLING CLUB
19 Derek Reager NuGo/Koeles
20 Matt Weller Hollyloft
21 Ken Mowry East End Cycling Club
22 Matthew Williams
23 Aaron Mccarter Hollyloft/Alfies Cycling Team Teammate Top 5: Josh Hogan
24 Florian Lungu NovaCare Cycling
25 Erick Roskos
26 Fred Klehm n+1 Cycling
27 Aaron Bovalino La Prima Espresso Co. Racing
DNF Marco Piccirilli
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Miller
2 Stephen Tinker
3 Dale Black East End Cycling Club
4 Daniel Rabe Nugo/Koeles
5 William Reese
6 Drew Smorul East End Cycling Club
7 Christopher Gilson
8 Eric Osth East End Cycling Club Teammate Top 5: Dale Black
9 Hyagriv Simhan East End Cycling Club Teammate Top 5: Dale Black
10 David Rosenberg East End Cycling Club Teammate Top 5: Dale Black
11 Kevin Pietrzyk East End Cycling Club Teammate Top 5: Dale Black
12 Robert Linger
13 Justin Schell KaMOTION Multi-Sport
14 Glenn Murphey SBR Cycling
15 Tad Gorske East End Cycling Club Teammate Top 5: Dale Black
DNF Dan Shriver
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rowan De boer Team Citius
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Woltemade AVC / Team Hagerstown-Washington Co
2 John Blumenauer AVC / Team Hagerstown-Washington Co Teammate Win: Christopher Woltemade
3 Jay Downs QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
4 Gary Rodosta Breakaway Velo
5 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team
6 Edward Mcpherson QCW Cycling
7 Chris Jones
8 Steve Edgett World Cup Ski and Cycle
9 Daniel Manges Breakaway Velo Teammate Top 5: Gary Rodosta
10 Fritz Kessler Breakaway Velo Teammate Top 5: Gary Rodosta
11 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling p/
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Grimwood World Cup Ski & Cycle Racing Team
2 Darren Hartman World Cup Ski & Cycle Racing Team Teammate Win: Robert Grimwood
3 Gunnar Shogren Team Pathfinder of WV !
4 Michael Angove Whole Wheel Velo Club
5 Scott Young Tri Tech
6 David Thornton
7 Donald Dickerson pathfinder of WV
8 Jeffrey Paul Rare Disease Cycling
9 Jeff Palm Flood City Velo
10 Jon Conte Bishop's Bicycles
11 Frank Corbett QCW Cycling/QCW Cycling p.b. Breaka
12 Joseph Kenas Guy's Racing Club
13 James Sota Flood City Velo
14 Maarten De boer Team Citius
15 Scott House Consol Energy Racing
16 Paul Critser
17 David Hersh Flood City Velo
18 Paul Stevenson
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Mcelhinny UPMC / PROBIKES
2 William Hutchens
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Dorinzi Pathfinder of West Vriginia
2 Traci Rodosta Breakaway Velo
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justine Pagenhardt Pathfinder of West Virginia
2 Rosalind Hain AVC Hagerstown
3 Amanda Brodish KaMOTION Multi-Sport
4 Danielle Millett East End Cycling Club
5 Lauren Senkevich Hollyloft/Alfies Cycling Team
6 Nicole Berrian
7 Christine Lovejoy Team Detached
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1