Log In
 
 
Marian Midwest Cycling Classic • Apr 19 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Odonnell Texas Roadhouse Cycling Team
2 Chad Burdzilauskas Frisia
3 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
4 Chris Kroll Team Upland Brewing - Soma Coffee
5 Matt Bole Team Dayton-Relevant Works Cycling
6 Bryan Boggs Zipp Factory Team
7 Brian Baker Kentucky Flyers Cycling Inc
8 Ryan Eggen Team Indiebike p/b Angie's Lis
9 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
10 Stephen Hulsman Kentucky Flyers Cycling Inc
11 David Neis Team Dayton-Relevant Works Cycling Teammate Top 5: Matt Bole
12 Andrzej Banaszkiewicz BISSELL-ABG-GIANT
13 Eric Barnett Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Patrick Odonnell
14 John Schmitz Team Indiebike p/b Angie's Lis
15 Robert Sherman Team Dayton-Relevant Works Cycling Teammate Top 5: Matt Bole
16 Jim Creamer Team Heroes- MOB
17 Felipe Cardenas T3 Cycling Team
18 William Hallberg Team Nebo Ridge
19 Craig Eigenbrod Zipp Factory Team
20 Wayne Mckillip Ft. Wayne Outfitters
21 Kevin Noone Maumee Valley Wheelmen
22 Richard Sanson Racing For Riley
23 Mark Sills Scarlet Fire Racing
24 Joe Fuller Clarksville Schwinn/Rapid Transit
25 Steve Ellis Team Indiebike p/B Angie's List
26 Matthew Grate Ft. Wayne Outfitters
27 Sean O'donnell Scarlet Fire Racing
28 Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Patrick Odonnell
29 Laura Felicetti First Internet Bank Cycling Team
30 Kevin Mckinney BISSELL-ABG-GIANT
31 Joseph Webster ICC BISSELL-ABG-GIANT
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 15   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Salpietro Team Upland Brewing - Soma Coffee
2 Wyatt Myers Team Simple Green
3 Scott Mcclary First Internet Bank Cycling Team
4 Miles Johnson Team Indiebike p/b Angie's Lis
5 Joshua Kush Team Indiebike p/b Angie's Lis
6 Jay Brant Team Indiebike p/b Angie's Lis
7 Will Gleason Central Ohio Bicycle Club
8 Michael Wilkie ABD Cycling Team
9 Dakota Mcdivitt
10 Ian Umstead Village Volkswagen Cycling Team
11 Wayne Mckillip Ft. Wayne Outfitters
12 Samuel Runningen First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Scott Mcclary
13 Gunner Dygert ICC BISSELL-ABG-GIANT
14 Brian Arfmann ABD Cycling Team
15 Rodney Roof Zephyr Wheel Sports
16 Zach Deitch Speedway Wheelmen
17 Tyler Carlton Ann Arbor Velo Club
18 Scott Lanzer Team Dayton-Relevant Works Cycling
19 Thomas Bondurant
20 Joe Fuller Clarksville Schwinn/Rapid Transit
21 Brian Sullivan Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Matthew Salpietro
22 Brandon Leviton four2one Sports
23 Matthew Grate Ft. Wayne Outfitters
24 Sam Harbison Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Matthew Salpietro
25 Ethan Stone Scarlet Fire Racing
26 Nicholas Benedict
27 Matthew Wright
28 Ryan Eggen Team Indiebike p/b Angie's Lis Teammate Top 5: Miles Johnson
29 John Hoopingarner First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Scott Mcclary
30 Lewis Henrickson CMS Race Team
31 Chris Pfeiffer Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Matthew Salpietro
32 Andrew Kramer Momentum Racing LLC - MO
33 Richard Sanson Racing For Riley
34 Sean Vig Scarlet Fire Racing
35 Alek Minkis Midwest Development Cycling Inc.
36 Christopher Poptic Zephyr Wheel Sports
37 Dustin Jones Team Indiebike p/b Angie's Lis Teammate Top 5: Miles Johnson
38 Charles Dell Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Matthew Salpietro
39 Philip Couturier BELGIANWERKX
40 Ben Freas ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co
41 Jackson Mcnear McDonalds Cycling Team
Finishers: Cat 3: 36   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Worthington ROLLFAST
2 Neil Fortner Wild Card Cycling
3 Devin O'leary Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
4 Justin Kirk TrueSport.com
5 Ky Kiefer University of Michigan-Ann Arbor
6 John Bott T3 Cycling Team
7 Grant Goldman ROLLFAST Teammate Win: Seth Worthington
8 Vincent Vergara
9 Matt Shade
10 Michael Khamis
11 Miles Stepto
12 Terry Mcdonald
13 John Boharic University of Illinois at Chicago
14 Tyler Trask Michigan Cycling Club
15 Dylan Nash Indiana Cure Chasers
16 Jason Wilson Ohio State University
17 Daniel Noboa University of Illinois at Urbana-Ch
18 Harvey Elliott Ann Arbor Velo Club
19 Joel Melby University of Illinois at Urbana-Ch
20 Nicholas Hartman Indiana University-Bloomington
21 Michael Chettleburgh
22 Jordan Fleming
23 Nicholas Salupo Marian University Cycling Team
24 Matthew Chartier
25 Ben Lundeberg University of Wisconsin-Platteville
26 Kyle Zander Ohio State University
27 Elliott Parshall Indiana Cure Chasers
28 William Carey
29 Joe Blommel
30 Dan Cox
31 Matthew Hardison
32 Greg Bauer Speedway Wheelmen
33 Kevin Strawbridge
34 Zachary Pena Illinois Institute of Technology
35 Austin Ventura
36 Shane Moreillon Indiana Cure Chasers
37 Ron Moore
38 Luke Fenlon
39 Will Coleman
40 Benjamin Siver Mox Multisport
41 Jeremy Crawford
42 Derek Burge beckley
43 Nate Lake
44 Marc Couturier University of Wisconsin-Platteville
45 Loren Bo Team TATI
46 Lavelle Hatcher Team Dayton Bicycling
47 Michael Hart Midwest Devo
48 Fred Feng Michigan Cycling Club
49 Stephen Windisch University of Illinois at Urbana-Ch
50 Jeremy Stubbe
51 Curran Beckler
52 Lance Litleotn
53 Daniel Lakemacher
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 28   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Salemi Team Heroes- MOB
2 Cary Smith T3 Cycling Team
3 Tracy Gilliland
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Odonnell Texas Roadhouse Cycling Team
2 Aaron Beebe BISSELL-ABG-GIANT
3 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes
4 John Puffer Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Patrick Odonnell
5 Ryan Knapp Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Patrick Odonnell
6 Adam Leibovitz UCI CT: Champion System - Stans NoT
7 Hogan Sills UCI CT: Astellas Cycling Team
8 Brandon Feehery UCI CT: Astellas Cycling Team
9 Christopher Tveter
10 Ryan Good MatsonMoney
11 Jacob Rytlewski UCI CT: Astellas Cycling Team
12 Matthew Light Racing For Riley
13 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Patrick Odonnell
14 Luke Lukas D3DEVO
15 Jason Fowler BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Aaron Beebe
16 Sven Gartner EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Dustin Morici
17 Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Dustin Morici
18 Andy Prickett Team Dayton-Relevant Works Cycling
19 Brice Brookshire Spin Zone Racing
20 Hendra Palisades Ohio State University
21 Ben Schmutte First Internet Bank Cycling Team
22 Brian Baker Kentucky Flyers Cycling Inc
23 Timothy Nixon Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
24 David Novak Kelly Benefit Strategies/LSV
25 John Woods Team Upland Brewing - Soma Coffee
26 David Neis Team Dayton-Relevant Works Cycling
27 Eric Barnett Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Patrick Odonnell
28 Zachary Lewis MatsonMoney
29 Scott Baumer Team Indiebike p/b Angie's Lis
30 Ryan Shean Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Patrick Odonnell
31 Robert Smallman Team Upland Brewing - Soma Coffee
32 John Balmer Century Road Club Of America
33 Robert Sherman Team Dayton-Relevant Works Cycling
34 Andrew Boyd Clarksville Schwinn powered by Whay
35 Andrzej Banaszkiewicz BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Aaron Beebe
36 Travis Monroe Audi
37 Johnathan Freter UCI CT: Jelly Belly Cycling
38 Justin Lowe Low Country Cycling Team
39 Steven Gordon Toyota of Lexington
40 John Becker First Internet Bank Cycling Team
41 Charles Mcclary First Internet Bank Cycling Team
42 Luke Tilmans
43 Daniel Williams Korte Hammer Down Racing
44 Charles Crouse Racing For Riley
45 Chad Burdzilauskas Frisia
46 Jack Mccann Netherland Rubber
47 Zachary Nehr ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co
48 Matt Brophy Momentum Racing LLC - MO
49 Ray Smith Clarksville Schwinn powered by Whay
50 Chris Kroll Team Upland Brewing - Soma Coffee
51 Samuel Wright
52 Alex Wieseler Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Patrick Odonnell
53 Eric Anderson Zipp Factory Team
54 John Grant
55 Richard Stuart Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Patrick Odonnell
56 Matt Bole Team Dayton-Relevant Works Cycling
57 Doug Fagan Team Upland Brewing - Soma Coffee
58 Harry Clark Team Heroes- MOB
59 Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Patrick Odonnell
60 Colton Barrett Athlete Octane Cycling
61 John Ryan KCV Cycling Club
62 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
63 John Callahan Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
64 Bradley Menna The Weather Channel
65 Kaleb Koch Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Patrick Odonnell
66 Kyle Stewart Team Dayton-Relevant Works Cycling
67 Luke Haley Cleveland Clinic Sports Health Regi
68 Mark Powell Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
69 Alex Mclaughlin Clarksville Schwinn powered by Whay
70 Turner Duncan First Internet Bank Cycling Team
DNF Edward Wimmer Team Dayton-Relevant Works Cycling
Finishers: Cat 1: 28   Cat 2: 40   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Nehr ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co
2 Victor Popov First Internet Bank Cycling Team
3 Ben Freas ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Co Teammate Win: Zachary Nehr
4 Cameron Fisk Red Zone Cycling
5 Josiah Longenecker Midwest Devo
6 Jack Crump Red Zone Cycling
7 Jackson Mcnear McDonalds Cycling Team
8 Corbin Schmitz Midwest Devo Teammate Top 5: Josiah Longenecker
9 Mitchell Dutczak South Chicago Wheelmen
10 Brennan Foster Red Zone Cycling Teammate Top 5: Cameron Fisk
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coryn Rivera UCI PCT/WPT: UnitedHealthcare
2 Sierra Siebenlist Scarlet Fire presented by Matthews
3 Katie Arnold First Internet Bank Cycling Team
4 Briana Kovac First Internet Bank Cycling Team
5 Cj Karas Team Fraser
6 Jane Vanni-noone Scarlet Fire presented by Matthews
7 Emily Elbers Farm Team Elite Women's Cycling Tea
8 Anne Gerard Scarlet Fire
9 Laura Felicetti First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Katie Arnold
10 Tate Devlin University of North Carolina at Wil
11 Hannah Hayduk Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
12 Katherine Santos ProChain Junior Girls
13 Claudia Witzig Scarlet Fire Racing
14 Kelsey Devereaux
15 Aryn Doll
16 Jess Bunchek First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Katie Arnold
17 Birgit Reeves Incycle-Predator Components Elite T
18 Katy Sahm Scarlet Fire presented by Matthews Teammate Top 5: Sierra Siebenlist
19 Sarah Demerly First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Katie Arnold
20 Valarie Gossage Scarlet Fire Racing
21 Rebecca Zink A Cycling Team
22 Sydney Hatten First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Katie Arnold
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ali Oesch Spin Zone Racing Women
2 Amy Davison Speedway Wheelmen
3 Kara D'evelyn Womens C
4 Elizabeth Kieffer Scarlet Fire Racing
5 Lily Peck Midwest Development Cycling Inc.
6 Andrea Merlotti Michigan Cycling Club
7 Jennifer Munley First Internet Bank Cycling Team
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1