Log In
 
 
Aaron Shafer Memorial - Road Race • Apr 19 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Hirt MOAB Masters Racing
2 John Carr Treehouse Racing
3 Bradley Price Chainheart Cycling Studio
4 Mark Miller Treehouse Racing
5 Kent Bostick Visit Knoxville Elite Cycling
6 Jimmy Lancaster Clarksville Velo
7 Joel Vowell CoreTechs Cycling TwT
8 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio Teammate Top 5: Bradley Price
9 David Briggs I AM Racing
10 Todd Hickman 901 Racing
11 David Hixson Gran Fondo Racing
12 William Robison MOAB Masters Racing Teammate Win: Shawn Hirt
13 Todd Huber SVMIC Cycling
14 Robert Gregory MOAB Masters Racing Teammate Win: Shawn Hirt
15 Tod Williams MOAB Masters Racing Teammate Win: Shawn Hirt
16 Troy Tucker Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
17 Ronald Wilson Micro Metals/Bike Zoo
18 Jay Levy SVMIC Cycling
19 David Hoffman MOAB Masters Racing Teammate Win: Shawn Hirt
20 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing Teammate Win: Shawn Hirt
21 Benjamin Webster Caney Fork Racing
DNF Neil Fronheiser Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
DNF Kevin Hinson MOAB Masters Racing Teammate Win: Shawn Hirt
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Yeager Village Volkswagen Cycling Team
2 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Jeffrey Yeager
3 Yukio Mariner Trace Bikes
4 Will Goodson Trace Bikes
5 Morgan Miller Hub Endurance Chattanooga
6 Jacob Kuper Trace Bikes
7 Eleanor Israel Trace Bikes Teammate Top 5: Yukio Mariner
8 Luke Andre Hub City Bicycle - Lift Center Raci
DNF Gracie Pendleton
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaques Palin Micro Metals/Bike Zoo
2 Matthew Thompson Team Gran Fondo
3 Mitchell Danner Johnson & Hayes Physical Therapists
4 Tony Adair SVMIC Cycling
5 Dan Murray
6 Tom Golden Village Volkswagen Cycling Team
7 Paul Haanschoten Johnson & Hayes Physical Therapists Teammate Top 5: Mitchell Danner
8 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
9 Gregory Palevo Clarksville Velo
10 Michael Bircheat Clarksville Velo
11 Thomas Gates MOAB Masters Racing
12 Carl D'alessandro Clarksville Velo
13 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club
14 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci
15 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci
16 James Price Tri-Cyclists BRC
17 Ronald Zannini Caney Fork Racing
18 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo Teammate Win: Jaques Palin
19 Edward Mcclarty MOAB Masters Racing
20 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
21 Jeffrey Yeager Village Volkswagen Cycling Team
22 Jonathan Kinnick Tri-Cities Road Club
23 Eric Anderson Village Volkswagen Cycling Team
24 John Holden Village Volkswagen Cycling Team
25 Chris Daffin SVMIC Cycling Teammate Top 5: Tony Adair
26 Scott Baas Cookeville Bicycles
27 Jonathan King Riverside Bicycle Racing
28 Lee Clayton Riverside Bicycle Racing
29 Scott Silvers I AM Racing
30 Larry Johnson Rome Velo
31 Ivan Murdock Clarksville Velo
32 Jack Evans Southern Express
33 Stephen Albright Ride615 Development
34 David Dellinger
35 James Wachter Harper Auto
36 Timothy Tidwell Harper Auto
37 Scott Thomas Village Volkswagen Cycling Team
38 Jeff Treuden Ride615 Development
39 Thomas King Harper Auto
40 Richard Young I AM Racing
41 Kenneth Wallace I AM Racing
42 Richard Opp
DNF Bobby Haynes Hub City Bicycle - Lift Center Raci
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 23   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camilo Ulloa
2 Diego Garavito
3 Frank Marrs Team Mission Source / NGCA
4 Travis Werts Sonic Cycling
5 Stephen Bassett Hagens Berman U-23
6 Andrew Reardon Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
7 Mathew Meunier Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
8 Jason Chatham Team Bikers Choice
9 Brian Sumners Johnson & Hayes Physical Therapists
10 Rick Harris Team Bikers Choice
11 Dustin Burkeen Wood -N- Wave
12 Cameron Molchan Micro Metals/Bike Zoo
13 Zachary Hoover Village Volkswagen Cycling Team
14 Robert Berghel Village Volkswagen Cycling Team
15 Jonathan Crowson Visit Knoxville Elite Cycling
16 Richie Slagle Hub City Bicycle - Lift Center Raci
17 Will Montgomery I AM Racing
18 Thomas Evans Harper Auto
19 Matthew Russell Texas Roadhouse Cycling Team
20 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team
21 Derek Tavasci Village Volkswagen Cycling Team
22 Patrick Casey Village Volkswagen Cycling Team
23 Patrick Walle I AM Racing
24 Benjamin Bryant Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Frank Marrs
25 Nicholas Nichols Hub Endurance Chattanooga
26 Rob Evans North Georgia Cycling Association,
27 Jacob Williams Visit Knoxville Elite Cycling
28 Michaelee Bowes I AM Racing
29 James Waller Ride615 Development
30 Nathan Stone I AM Racing
31 Christopher Cundiff US Military Cycling Team
32 Eric Carlile MOAB Masters Racing
33 Mark Peet Harper Auto
34 Joshua lewis Team bikers choice I AM Racing
35 Michael Palevo Finish Strong Elite Cycling Team p/
36 James Grant I AM Racing
37 Curtis Strange Village Volkswagen Cycling Team
38 David Ferguson McDonalds Cycling Team
39 Justin Schmidt Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Frank Marrs
40 Caleb Wilson MOAB
41 Steven Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
42 David Bradbury Treehouse Racing
43 Tracy Terpstra Village Volkswagen Cycling Team
44 Josh Webb I AM Racing
45 Parker Goodson Trace Bikes
46 Jacob Keough Team Novo Nordisk Development
47 Jacob Keough Team Novo Nordisk Development
48 Jacob Keough Team Novo Nordisk Development
49 Jacob Keough Team Novo Nordisk Development
50 Jacob Keough Team Novo Nordisk Development
51 Jacob Keough Team Novo Nordisk Development
52 Jacob Keough Team Novo Nordisk Development
53 Jacob Keough Team Novo Nordisk Development
54 Jacob Keough Team Novo Nordisk Development
55 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
DNF John Hayes Village Volkswagen Cycling Team
DNF Tim Henry Litespeed-BMW
DNF Jacques Cartier I AM Racing
DNF John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
DNF Jason Spence Friends Great Smokies (FGS Cycling)
DNF Matt Schupp Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
DNF Peter Radebaugh Trace Bikes
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 27   Cat 3: 17   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Grubbs Team Bikers Choice
2 Stephen Ray Village Volkswagen Cycling Team
3 Patrick Andre Hub City Bicycle - Lift Center Raci
4 Ashly Dewberry I AM Racing
5 Georg Pingen Hub City Bicycle - Lift Center Raci
6 Jesse Klennon Crosstown Velo
7 Will Owens Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Stephen Ray
8 Jeffery Mastroleo I AM Racing Teammate Top 5: Ashly Dewberry
9 Lee Carmichael
10 Eric Bateman Treehouse Racing
11 Arvin Jansen Trace Bikes
12 James Buckingham Team Bikers Choice Teammate Win: Joe Grubbs
13 Chris Cooper Team Bikers Choice Teammate Win: Joe Grubbs
14 David Graham Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Stephen Ray
15 Marco Pigni Harper Auto
16 Scott Schlapman Johnson & Hayes Physical Therapists
17 Tommy Clark MOAB
18 Jonas Wood Trace Bikes
19 Jason Torrence I AM Racing Teammate Top 5: Ashly Dewberry
20 Ryan Cleary I AM Racing Teammate Top 5: Ashly Dewberry
21 David Cox Team Dayton-Relevant Works Cycling
22 Jonathan Jenkins Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Stephen Ray
23 Andy Garner I AM Racing Teammate Top 5: Ashly Dewberry
24 Jay Loftus I AM Racing Teammate Top 5: Ashly Dewberry
25 Brent Ferrell Treehouse Racing
26 Matthew Baxter Clarksville Velo
27 Nate Lelek I AM Racing Teammate Top 5: Ashly Dewberry
28 Jacob Henley Hub Endurance Chattanooga
29 Jordan Picchiottino
30 John Jackson
DNF Simon Lewis Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Stephen Ray
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 24   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Burris Depaula Racing
2 Eric Eddy Harper Auto
3 Jeremy Gruber
4 Joshua Walliser
5 Ryan Mcgiboney
6 Jimmy Carter Audi
7 James Buttrey Trace Bikes
8 Randall Hoffpauir
9 David Sumerlin Village Volkswagen Cycling Team
10 Shawn Edwards Southern Express
11 Steven Paulson I AM Racing
12 Joseph Matacale
13 John Marr
14 Wade Buttrey Trace Bikes
15 Jeffrey Kauppi I AM Racing
16 Justin Dorris Caney Fork Racing
17 Nathan Greene Ride615 Development
18 Mathew Portell Ride615 Development
19 Nicolas Andre
20 Brent Basham
21 Rusty Ramsey Village Volkswagen Cycling Team
22 Tom Davis Trace Bikes
23 Lee Yarbro
24 John Speight Team Gran Fondo
25 Ryan Morphew
26 Derek Lewis I AM Racing
27 Steven Toby Southern Express
28 Doug Turner
29 Brian Gaddy Clarksville Velo
30 Anthony Vierra Clarksville Velo
31 Anthony Miller Village Volkswagen Cycling Team
32 Mark Gore
DNF Preston Gibson I AM Racing
DNF Mike Long Clarksville Velo
DNF David Donald Piney Flats Bicycles and fitness
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 31   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kailin Acheson Team Belladium
2 Stephanie Hatcher Tennessee Women's Cycling Proj
3 Lauren Trenary Tennessee Women's Cycling Proj
4 Wendy Gardiner Rome Velo
5 Sarah Schlapman Johnson & Hayes Physical Therapists
6 Kimberly Thorington
7 Karen Gauthier Johnson & Hayes Physical Therapists Teammate Top 5: Sarah Schlapman
8 Kristi Whitten Tennessee Women's Cycling Proj Teammate Top 5: Stephanie Hatcher
9 Martha Lowe Tennessee Women's Cycling Proj Teammate Top 5: Stephanie Hatcher
10 Jennifer Morehead Marx and Bensdorf Cycling Team
11 Deborah Gibb Taco Mamacita
12 Emily Strange Marx and Bensdorf Cycling Team
13 Cathi Swanson Taco Mamacita
14 Robyn Wilham Taco Mamacita
15 April Hickok
DNF Judith Soule
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 10   Cat ?: 3