Log In
 
 
Milligan College Cycling Classic - Historic Elizabethton Criterium • Apr 6 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Hurst Cumberland University
2 Christopher Meacham Lees-McRae College
3 Eric Stubbs University of Florida
4 Mauro Rato Mars Hill University
5 Joseph Welsh East Tennessee State University
6 Charlie Hough Furman University
7 Sebastian Morfin University of Florida Teammate Top 5: Eric Stubbs
8 Nick Jowsey Brevard College
9 Nolan Tankersley Milligan College
10 Cam Mancuso Lees-McRae College Teammate Top 5: Christopher Meacham
11 Alex Jensen King University
12 Caleb Welborn Brevard College
13 Nate Morse Furman University
14 Michael York University of Georgia
15 Alex Kellum Clemson University
16 Daniel Mosquera University of Florida Teammate Top 5: Eric Stubbs
17 Luke Caldwell Cumberland University Teammate Win: Tanner Hurst
18 Wyatt Briggs Brevard College
19 Andrew Bailey King University
20 Timothy Killelea King University
21 Reece Oleson Cumberland University Teammate Win: Tanner Hurst
22 Matthew Zimmer Lees-McRae College Teammate Top 5: Christopher Meacham
23 Timothy Jenkinson Mars Hill University Teammate Top 5: Mauro Rato
24 Chad Capobianco Mars Hill University Teammate Top 5: Mauro Rato
25 Casey Stallard East Tennessee State University Teammate Top 5: Joseph Welsh
26 Aubrey Moore Cumberland University Teammate Win: Tanner Hurst
27 Jose Avila Lees-McRae College Teammate Top 5: Christopher Meacham
28 Gunnar Bergey Lees-McRae College Teammate Top 5: Christopher Meacham
29 Dylan Knutson Lees-McRae College Teammate Top 5: Christopher Meacham
30 Tommy Schubert Cumberland University Teammate Win: Tanner Hurst
DNF Nathan Spence Auburn University
DNF Brandon Milet Brevard College
DNF Logan Luker Cumberland University Teammate Win: Tanner Hurst
DNF Ryan Collins Georgia Institute of Technology
DNF Christian Dicenso Georgia Institute of Technology
DNF Zach Maness King University
DNF Cody Phillips Lees-McRae College Teammate Top 5: Christopher Meacham
DNF John Butler Mars Hill University Teammate Top 5: Mauro Rato
DNF Hunter Resek Mars Hill University Teammate Top 5: Mauro Rato
DNF Barry Wilcox iii Mars Hill University Teammate Top 5: Mauro Rato
DNF Trent Blackburn Lees-McRae College Teammate Top 5: Christopher Meacham
DNF Jordan Lewis AYC Junior Development Race Team
DNF James Couvillion Clemson University
DNF Nicholas Luther Clemson University
DNF Samuel Dobrozsi Lees-McRae College Teammate Top 5: Christopher Meacham
DNF Connor Tankersley Milligan College
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 13   Cat 3: 18   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Whittle Auburn University
2 Cameron Meyer University of Florida
3 Reuben Dupre King University
4 Brent Mayo University of Georgia
5 William Mehta Virginia Intermont College
6 Chris Esposito Lees-McRae College
7 Tyler Aquino University of Central Florida
8 Zachary Houlik Lees-McRae College
9 Chris Harrigan Clemson University
10 Eli Wemyss Lees-McRae College
11 Christopher Stubel Georgia Institute of Technology
12 Kyle Rainey Cumberland University
13 Christopher Hughes Auburn University Teammate Win: Frank Whittle
14 Anthony Cofrancesco University of Florida Teammate Top 5: Cameron Meyer
15 Chris Stout Georgia Institute of Technology
16 Aaron Greenwell Georgia State University
17 Peter Zhang University of Florida Teammate Top 5: Cameron Meyer
18 David Abusiewiez University of Florida Teammate Top 5: Cameron Meyer
19 Brian Jorgensen Lees-McRae College
20 Brent Beadles Clemson University
DNF Guy Kemmann Clemson University
DNF William Greene Cumberland University
DNF Kevin Koth University of Central Florida
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 12   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robin Crandall Warren Wilson College
2 Bergun West Warren Wilson College Teammate Win: Robin Crandall
3 Regis Bryer Brevard College
4 Andrew Stallings Milligan College
5 Jonathan Poisson University of Florida
6 Jared Hart University of Florida
7 Marshall Petrik University of Florida Teammate Top 5: Jonathan Poisson
8 Reid Yoder King University
9 Robert Leeson Warren Wilson College Teammate Win: Robin Crandall
10 Antonio Jimenez Florida State University
11 Jackson Gilbert Georgia Institute of Technology
12 Bilal Manzoor Georgia Institute of Technology
13 Blake Stephenson Brevard College Teammate Top 5: Regis Bryer
14 Minh Nguyen University of Florida Teammate Top 5: Jonathan Poisson
15 Dylan Flood Warren Wilson College Teammate Win: Robin Crandall
16 Alan Sparks East Tennessee State University
17 Juan Molina Virginia Intermont College
18 Forrest Bryant Auburn University
19 Everett Engstrom Clemson University
20 Joshua Collins Virginia Intermont College
21 Kyle Mortensen Kennesaw State University
22 Clinton Nephew University of Georgia
23 Padraic Elliott Florida State University
24 Tyler Miller Milligan College Teammate Top 5: Andrew Stallings
25 Ben Rothschild Georgia Institute of Technology
26 Cameron Kieffer Auburn University
27 Zachary Kane Warren Wilson College Teammate Win: Robin Crandall
28 Stephen Walton Auburn University
DNF John Boynton University of Florida Teammate Top 5: Jonathan Poisson
DNF Ki Taek oh Georgia Institute of Technology
DNF Branden Jones Milligan College Teammate Top 5: Andrew Stallings
DNF Andrew Nicholson Western Carolina University
DNF Sean Taylor Kennesaw State University
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 19   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Arensman Brevard College
2 Jennifer Caicedo King University
3 Page Robertson Lees-McRae College
4 Solymar Rivera University of Puerto Rico-Rio Piedr
5 Kaitlyn Lawrence Lees-McRae College
6 Kaysee Armstrong King University
7 Allson Jones Warren Wilson College
8 Stephanie Cucaz Milligan College
9 Diana Nelson University of Florida
10 Michelle Hedrich University of Florida
11 Kira Maicke University of Georgia
12 Emiy Shields Lees-McRae College Teammate Top 5: Page Robertson
13 Danielle Clark Furman University
14 Hailey Sarausky Lees-McRae College Teammate Top 5: Page Robertson
15 Catherine Harnden Mars Hill University
16 Erin Donohue Lees-McRae College Teammate Top 5: Page Robertson
17 Nicole Miranda Brevard College Teammate Win: Allison Arensman
18 Emily Cox University of Georgia
19 Anna Zuver University of Georgia
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Rogers King University
2 Sarah Fonger Brevard College
3 Evan Ferrell King University Teammate Win: Megan Rogers
4 Caitlin Laemmle Western Carolina University
5 Jamie Hudson Georgia Institute of Technology
6 Hannah Cook Brevard College
7 Virginia Pszczolkowski Warren Wilson College
8 Sarah Welch Virginia Intermont College
9 Zenda Davis Auburn University
10 Alyssa Walsh Virginia Intermont College
11 Annamarie Russell Virginia Intermont College
12 Kane Osborne
13 Sylvie Hyman University of Florida
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team
2 Corey Nunez Tri-Cities Road Club
3 Morgan Miller Hub Endurance Chattanooga
4 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team
5 Charles Westbrook AYC Club Team
6 Tristen Westbrook AYC Club Team
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Price Chainheart Cycling Studio
2 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club
3 Dwight Smith Tri-Cities Road Club
4 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio Teammate Win: Bradley Price
5 Philippe Roquiny Tri-Cities Road Club
6 Bobby Hough SC Masters Cycling Team
7 Andy Glenn MSG Cyclocross
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Crowson Visit Knoxville Elite Cycling
2 Jordan Lewis AYC Junior Development Race Team
3 Connor Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
4 Jonathan Cucaz Finish Strong Endurance Team p/b GC
5 Nolan Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
6 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
7 Josh Macnaughton Visit Knoxville Elite Cycling Teammate Win: Jonathan Crowson
8 Dwight Smith Tri-Cities Road Club
9 Zachary Nave Finish Strong Elite Cycling Team p/
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Henley Hub Endurance Chattanooga
2 Jonathan Poisson University of Florida
3 Mason Caperton
4 Timothy Blayney Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
5 Bilal Manzoor Georgia Institute of Technology
6 Jared Hart University of Florida
7 Andrew Stallings Milligan College
8 Andy Glenn MSG Cyclocross
9 Alexander Ratliff Tri-Cities Road Club
10 Garrett Smith Reedy Creek Bicycles
11 Oliver Newman
12 Tyler Miller Milligan College
13 Joshua Collins Virginia Intermont College
14 Dakota Smith
15 Ben Rothschild Georgia Institute of Technology Teammate Top 5: Bilal Manzoor
16 John Allsteadt Tri-Cities Road Club
17 Anthony Miller Village Volkswagen Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Cucaz PCP Race Team
2 Emily Cox Team United Healthcare Georgia/706P
3 Kira Maicke PCP Race Team Teammate Win: Stephanie Cucaz
4 Anna Zuver PCP Race Team Teammate Win: Stephanie Cucaz
5 Kane Osborne
6 Marie Tutterow
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1