Log In
 
 
Team Overview: Boston Road Club Inc. Also Known As
Team News Ticker Embed This
Team Race History
New Britain Criterium (Jul 13 2014)
Sara Melikian Woman Cat 3-4 20 / 21
Rick Hardy Master 55+ 25 / 28
Longsjo Classic Stage 3 (Jun 29 2014)
Audrey Raboin Women Cat 3/4 21 / 32
Sara Melikian Women Cat 3/4 27 / 32
Longsjo Classic Stage 2 (Jun 28 2014)
Richard Zachary Men Cat 3/4 91 / 91
The Keith Berger Memorial Criterium (Jun 22 2014)
Sara Melikian "Women Open 35 / 40
Rhode Island Masters' Cycling Classic (Jun 21 2014)
Rick Hardy Men Masters 60-64 5k TT 4 / 6
Peter Sharman Men Masters 55-59 5k TT 4 / 6
Rick Hardy Men CAT 1-4 Masters 6064 40K 7 / 9
Rick Hardy Men CAT 1-4 Masters 6064 20K 7 / 9
Sheldon Charles Men CAT 1-4 Masters 4549 20K 6 / 6
Rick Hardy Men Masters 60-64 10KTT 7 / 10
Peter Sharman Men Masters 55-59 10KTT 3 / 7
The Seasons Credit Union Team Time Trial - CT Masters Games - CT TT Championships (Jun 15 2014)
Rick Hardy Men's 10k 18 / 37
Rick Hardy Men's 5k 17 / 34
Purgatory Road Race & Massachusetts State Championships (Jun 8 2014)
Audrey Raboin Women 4 21 / 25
Sara Melikian Women 4 24 / 25
David Andersen Masters 45+ (Cat 1-4) 32 / 53
Paul Rosenstrauch Men 4 34 / 44
Nutmeg Classic Criterium (Jun 7 2014)
Rick Hardy Master 60+ 17 / 25
Harvard Firefighters Association Ken Harrod Memorial Road Race (May 31 2014)
Donna Frankel Women 3/4 17 / 32
Killington Stage Race - GC (May 26 2014)
David Andersen Men 50+ 20 / 43
Killington Stage Race Time Trial - Stage 3 (May 26 2014)
David Andersen Men 50+ 36 / 38
Killington Stage Race Road Race - Stage 2 (May 25 2014)
David Andersen Men 50+ 17 / 43
Cyclonauts Racers Criterium (May 24 2014)
Rick Hardy Men master 60+ 13 / 19
Killington Stage Race Circuit Race - Stage 1 (May 24 2014)
David Andersen Men 50+ 14 / 43
Connecticut Masters Games Criterium (May 18 2014)
Rick Hardy Men Cat 1-5 Master 40K 6064 7 / 12
Rick Hardy Men Cat 1-5 Master 20K 6064 8 / 13
Lake Sunapee Road Race (May 17 2014)
Paul Rosenstrauch Men Cat 4 17 / 50
David Andersen Men Master 50-59 14 / 35
Blue Hills Classic (May 4 2014)
Michael Green Men Cat 5B 26 / 28
Michael Green Men Cat 5A 21 / 27
The Women's Woodstock Cycling Grand Prix (May 3 2014)
Audrey Raboin Women Cat 4 22 / 30
Maris Mann-stadt Women Cat 4 24 / 30
ECCC Conference Championships Criterium (Apr 28 2014)
Paul Rosenstrauch Men Cat 4/5 23 / 46
Audrey Raboin Women Cat 3/4 17 / 22
ECCC Conference Championships Road RACE (Apr 27 2014)
Paul Rosenstrauch Men Cat 4/5 7 / 27
Quabbin Reservoir Classic Road Race (Apr 26 2014)
David Andersen 50+/60+ 7 / 34
Mystic Velo Criterium (Apr 19 2014)
Audrey Raboin Women Cat 3/4 Open 10 / 14
Sheldon Charles Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 35 / 35
Myles Standish State Forest Road Race (Apr 13 2014)
Michael Green Men C5 35+ 14 / 27
Audrey Raboin Women C4 25 / 34
Sara Melikian Women C4 33 / 34
Tour of the Battenkill (Apr 5 2014)
William Holmes Men Master 50+ 58 / 64
Jamestown Rotary Classic (Oct 14 2013)
Michael Green Masters Men 45+ 59 / 70
TD Bank Mayors Cup (Sep 21 2013)
David Andersen Men Masters 65 / 78
Charles Dow Men Masters 72 / 78
Audrey Raboin Women Cat 3/4 35 / 41
GMSR GC (Sep 2 2013)
David Andersen Men 50+ 21 / 25
GMSR Stage 4 (Sep 2 2013)
David Andersen Men 50+ 22 / 42
GMSR Stage 3 (Sep 1 2013)
David Andersen Men 50+ 24 / 42
GMSR Stage 2 (Aug 31 2013)
David Andersen Men 50+ 26 / 42
GMSR Stage 1 (Aug 30 2013)
David Andersen Men 50+ 34 / 42
Tour of the Catskills GC (Aug 4 2013)
David Andersen Men Masters 50+ 18 / 31
Tour of the Catskills Stage 3 Hunter Road Race (Aug 4 2013)
David Andersen Men Masters 50+ 14 / 34
33rd Annual ENGVT Concord Criterium (Aug 3 2013)
Audrey Raboin W omen 4 - Junior Girls (15-18) 12 / 27
Tour of the Catskills Stage 2 Windham Road Race (Aug 3 2013)
David Andersen Men Masters 50+ 17 / 34
Tour of the Catskills Stage 1 Time Trial (Aug 2 2013)
David Andersen Men Masters 50+ 28 / 34
7th Annual Norwell Circuit Race (Jul 28 2013)
Stephen Rock Cat 3/4 52 / 85
Gran Prix of Beverly (Jul 24 2013)
Paul Lynch Men Pro/1/2/3 6 / 100
Yarmouth Clam Festival Bike Race (Jul 21 2013)
David Andersen Pro/1/2/3 Men 62 / 77
NCC 15th Tour of The Hilltowns (Jul 20 2013)
David Andersen Men Masters 50+ (Cat 1-4) 19 / 46
Sheldon Charles Men 4 72 / 75
Longsjo Classic Fitchburg Criterium (Jun 30 2013)
Audrey Raboin Women 4 10 / 16
White Mountain Cycling Classic (Jun 23 2013)
Audrey Raboin Women Cat 4 8 / 10
Purgatory Road Race & Massachusetts State Championships (Jun 9 2013)
Charles Dow 4 Men 35+ 28 / 38
Audrey Raboin 4 Women 18 / 30
David Andersen Masters Men 45+ (1-4) 30 / 64
Jay Hydren 4 Men 43 / 54
Killington Stage Race - Stage 3 (May 27 2013)
Steve Czerwinski Men 4 24 / 41
David Andersen Men 50+/60+ 20 / 33
Killington Stage Race - GC (May 27 2013)
Steve Czerwinski Men 4 19 / 41
David Andersen Men 50+/60+ 12 / 33
Killington Stage Race - Stage 2 (May 26 2013)
Steve Czerwinski Men 4 20 / 41
David Andersen Men 50+/60+ 12 / 33
Killington Stage Race - Stage 1 (May 25 2013)
Steve Czerwinski Men 4 16 / 41
David Andersen Men 50+/60+ 12 / 33
Lake Sunapee Road Race (May 16 2013)
David Andersen MAST 50+ (CAT 1-4) 20 / 63
Charles Dow 4 47 / 57
19th Annual Sterling Classic Road Race (May 11 2013)
Audrey Raboin Women 4* 9 / 27
Douglas Chrystall Men 4 15 / 75
Steve Czerwinski Men 4 61 / 75
Blue Hills Classic (May 5 2013)
Charles Dow Men's Master 40+ 61 / 66
Douglas Crysstall Men's Cat 4 16 / 67
Stephen Rock Men's Cat 4 52 / 67
Tour of the Dragons General Classification (May 5 2013)
David Andersen Masters 50+ (1-4) 8 / 12
Tour of the Dragons Stage 3 Road Race (May 5 2013)
David Andersen Masters 50+ (1-4) 8 / 12
Tour of the Dragons Stage 2 Circuit Race (May 4 2013)
David Andersen Masters 50+ (1-4) 8 / 14
Tour of the Dragons Stage 1 Time Trial (May 4 2013)
David Andersen Masters 50+ (1-4) 14 / 15
Quabbin Reservoir Classic Road Race (Apr 27 2013)
David Andersen 50+/60+ 27 / 89
Velo Fest Old City Crit (Apr 14 2013)
David Guy Men Cat 4/5 Master 35+ 19 / 24
The Myles Standish State Forest Road Race (Apr 14 2013)
Audrey Raboin WOMEN CAT 4 16 / 23
Stephen Rock MEN CAT 4 23 / 37
Tour of the Battenkill Day 1 (Apr 13 2013)
Steve Czerwinski Men 4-E 49 / 77
Douglas Chrystall Men 4-D 11 / 68
Michael Schott Memorial Circuit Race (Apr 7 2013)
Stephen Rock MEN CAT 4/5 MASTERS 51 / 66
Mystic Velo Criterium (Apr 6 2013)
Audrey Raboin 3/4 Women 10 / 10
MIT Individual Time Trial (Mar 30 2013)
Audrey Raboin Open Women Time Trial 2 / 2
37th Jamestown Classic (Oct 8 2012)
Douglas Chrystall 4 Men 7 / 54
BattenFall Classic (Oct 6 2012)
Douglas Crysstall Men cat 4 Senior 3 / 15
TD Bank Mayor's Cup (Sep 24 2012)
David Andersen Men Masters 66 / 77
Portsmouth Criterium (Sep 9 2012)
David Andersen Master's 40+ (1-4)** 39 / 58
Douglas Chrystall Men's Category 4 12 / 50
Sheldon Charles Men's Category 4 49 / 50
Rick Russell Men's Category 4 50 / 50
GMSR - GC (Sep 3 2012)
David Andersen Men 50+ 21 / 39
GMSR Stage 4 - Crit (Sep 3 2012)
David Andersen Men 50+ 17 / 48
GMSR Stage 3 - Road Race (Sep 2 2012)
David Andersen Men 50+ 22 / 48
GMSR Stage 2 - Circuit Race (Sep 2 2012)
David Andersen Men 50+ 37 / 48
GMSR Stage 1 - TT (Aug 31 2012)
David Andersen Men 50+ 40 / 48
Hopyard Farm Criterium (Aug 25 2012)
Marc Tremblay Men Cat 5 4 / 12
Hopyard Farm Criterium (Aug 25 2012)
Marc Tremblay Men Cat 5 4 / 12
New England Masters Crit Championships (Aug 19 2012)
Cory Hartman MEN 30-34 10 / 10
the Dawg Days of Summer (Aug 19 2012)
Marc Tremblay Men Cat 5 16 / 42
Witches Cup (Aug 8 2012)
Cory Hartman Men Pro/1/2 29 / 65
Tour of the Catskills Stage 3 (Aug 5 2012)
David Andersen Men Cat 1/2/3/4 Master 50+ 17 / 23
Tour of the Catskills - GC (Aug 5 2012)
David Andersen Masters 50+ (1-4) 17 / 23
Tour of the Catskills Stage 2 (Aug 4 2012)
David Andersen Masters 50+ (1-4) 17 / 32
Page Valley Road Race (Aug 4 2012)
Marc Tremblay Men Cat 5 36 / 46
Concord Criterium (Aug 4 2012)
Jeff Barneson Masters 55+ (cat 1-4) 20 / 28
Cory Hartman Men Pro/1/2 18 / 32
Tour of the Catskills Stage 1 (Aug 3 2012)
David Andersen Masters 50+ (1-4) 27 / 32
Miller School Road Race (Jul 29 2012)
Marc Tremblay Men Cat 5 Master Ages 17 / 18
Norwell Circuit Race (Jul 29 2012)
Steve Czerwinski Cat 3/4 31 / 60
Charles Dow Cat 3/4 36 / 60
Sheldon Charles Cat 3/4 60 / 60
NCC Tour of the Hilltowns (Jul 21 2012)
David Andersen MASTERS 50+ 27 / 52
Sheldon Charles MEN 4 74 / 76
JBN Bicycle Race (Jul 7 2012)
Cory Hartman Men Category 2/3 9 / 34
Exeter Criterium (Jun 26 2012)
Cory Hartman Men Pro/1/2/3 84 / 102
David Andersen Master 40+ 34 / 63
White Mountain Cycling Classic - Circuit Race (Jun 24 2012)
Audrey Raboin Cat 4 Women 3 / 5
Skyscraper Harlem Cycling Classic (Jun 17 2012)
Cory Hartman Men Cat 2/3 18 / 90
Lake Sunapee Bike Race (Jun 16 2012)
David Andersen MAST 50+ (CAT 1-4) 19 / 51
New Bethlehem Crit (Jun 16 2012)
Cory Hartman Category 2/3 * 2 / 22
Purgatory Road Race (Jun 10 2012)
Cory Hartman Men Pro/1/2 35 / 48
Charles Dow Men 4 35+ 24 / 54
Steve Czerwinski Men 5 19 / 44
Eric Macaux Men 5 21 / 44
David Andersen Masters 45+ (Cat 1-4) 39 / 54
Jonathan O'connor Men 4 46 / 56
2012 Nutmeg Classic Criterium (Jun 9 2012)
Cory Hartman Pro - 3 34 / 72
Ocean State Senior Olympics (Jun 3 2012)
Rick Hardy Men Master 40 km 55-59 13 / 13
Killington Stage Race - GC (May 28 2012)
Steve Czerwinski Men 4/5 24 / 56
David Andersen Men 50+ 29 / 50
Douglas Chrystall Men 4 56 / 73
Killington Stage Race - Stage 3 (May 28 2012)
David Andersen Men 50+ 26 / 50
Steve Czerwinski Men 4/5 23 / 56
Douglas Chrystall Men 4 58 / 73
Killington Stage Race - Stage 2 (May 27 2012)
David Andersen Men 50+ 48 / 50
Steve Czerwinski Men 4/5 29 / 56
Douglas Chrystall Men 4 61 / 73
Killington Stage Race - Stage 1 (May 26 2012)
David Andersen Men 50+ 12 / 50
Douglas Chrystall Men 4 60 / 73
The 18th Annual Sterling Classic Road Race (May 12 2012)
David Andersen Masters 45+ (Cat. 1-4) 52 / 81
Cory Hartman Pro 1/2 27 / 91
Charles Dow Men 4 70 / 98
Steve Czerwinski Men 5 ( u35 ) 9 / 37
Tour of the Dragons - GC (May 6 2012)
David Andersen Masters 50+ 16 / 18
Brian Dias Men 4 40 / 40
Tour of the Dragons - RR (May 6 2012)
David Andersen Masters 50+ 18 / 18
Brian Dias Men 4 40 / 40
Blue Hills Classic (May 6 2012)
Stephen Rock Men Cat 4 34 / 53
Charles Dow MASTERS 40+ 44 / 51
Mystic Velo Crit (May 6 2012)
Audrey Raboin Women'S Cat 3/4 11 / 11
Tour of the Dragons - TT (May 5 2012)
Brian Dias Men 4 45 / 47
David Andersen Masters 50+ 16 / 20
Tour of the Dragons - Crit (May 5 2012)
David Andersen Masters 50+ 12 / 20
Brian Dias Men 4 43 / 47
ACA Wednesday Night Crite (May 2 2012)
Cory Hartman Men Cat 1/2/3 2 / 18
Steel City Showdown (Apr 29 2012)
Cory Hartman Men Cat 1/2/3 9 / 42
Wayne Elliot Memorial (Apr 29 2012)
Stephen Rock Men Cat 4 35 / 39
Quabbin RR (Apr 28 2012)
David Andersen Masters 50 + 47 / 101
Steve Czerwinski Cat 5 21 / 83
Eric Macaux Cat 5 54 / 83
Charles Dow Masters 40+ 4/5 56 / 67
Myles Standish Road Race (Apr 15 2012)
Marc Tremblay Men Cat 5 18 / 33
Audrey Raboin Women C4 25 / 26
Tour of the Battenkill (Apr 14 2012)
David Andersen Masters 50 57 / 132
Brian Dias Cat 4 (Green) 91 / 101
Rick Russell Cat 4 (Green) 92 / 101
Douglas Chrystall Cat 4 (Green) 96 / 101
10th Annual Chris Hinds FUJI Sunshine Criterium (Apr 7 2012)
Cory Hartman pro/1/2/3 22 / 53
Jamestown Classic (Oct 10 2011)
David Andersen Masters Men 45+ (Cat 1-4) 36 / 62
Marc Tremblay Men 5/Citizen 45+ 24 / 37
Douglas Chrystall Men 5/Citizen 35+ 1 / 40
Craig Dunbar Men 5/Citizen 35+ 8 / 40
Brian Dias Men 5/Citizen 27 / 34
Portsmouth Criterium (Sep 18 2011)
David Warner Men 4 7 / 72
David Andersen Men 3 47 / 66
Mt Greylock Hillclimb Time Trial (Sep 10 2011)
Craig Dunbar Men 40-44 9 / 23
Green Mountain Stage Race - Crit (Sep 5 2011)
David Andersen Men 50+ 15 / 35
Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 4 2011)
David Andersen Men 50+ 21 / 35
Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 3 2011)
David Andersen Men 50+ 31 / 35
Green Mountain Stage Race - Time Trial (Sep 2 2011)
David Andersen Men 50+ 33 / 35
Topsfield Circuit Race (Aug 27 2011)
David Warner MEN CAT 4 / CAT 5 7 / 61
Craig Dunbar MEN CAT 4 / CAT 5 12 / 61
Rick Russell MEN CAT 4 / CAT 5 59 / 61
Brian Dias MEN CAT 4 / CAT 5 60 / 61
Tokeneke Classic Road Race (Aug 14 2011)
David Andersen Masters 50+ 36 / 57
Craig Dunbar Cat 4/5 Men 9 / 64
Concord Crit (Aug 6 2011)
Rosemary Snyder Women 4 8 / 15
Fidelity Investments Gran Prix of Beverly (Aug 3 2011)
David Warner Men 4 6 / 63
Norwell Circuit Race (Jul 31 2011)
Robyn Allen Women 3 / 4 11 / 24
Rosalie Perkins Women 3 / 4 18 / 24
Shreyas Swamy Women 3 / 4 21 / 24
John Fice Masters 45+ (cat 1-4) 46 / 59
Tour of the Hilltowns (Jul 23 2011)
David Andersen Men 50+ 37 / 68
Working Man's Stage Race - Points Race (Jul 21 2011)
Robyn Allen Men Cat 5 10 / 14
Working Man's Stage Race - RR (Jul 20 2011)
Robyn Allen Men Cat 5 7 / 14
Working Man's Stage Race - TT (Jul 19 2011)
Robyn Allen Men Cat 5 10 / 14
Attleboro Criterium (Jul 9 2011)
Craig Dunbar Cat. 5 19 / 46
David Warner Cat. 4 9 / 68
Giro del Cielo - TT (Jun 25 2011)
Erin Faccone Women Cat 4 27 / 33
Giro del Cielo - Crit (Jun 25 2011)
Erin Faccone Women cat 4 24 / 30
Housatonic Hills Road Race (Jun 19 2011)
John Fice 4 Men 40+ 66 / 97
Purgatory Road Race (Jun 12 2011)
John Fice Men 4 35+ 27 / 49
David Andersen Masters 45+ (Cat 1-4) 29 / 39
Killington Stage Race - Stage 3 (May 30 2011)
David Warner Men 4 23 / 65
Rebecca Johnson Women 3/4 37 / 51
Robyn Allen Women 3/4 38 / 51
David Andersen Men 50+ 22 / 56
Killington Stage Race - Stage 2 (May 29 2011)
David Andersen Men 50+ 48 / 56
David Warner Men 4 10 / 65
Robyn Allen Women 3/4 32 / 51
Rebecca Johnson Women 3/4 39 / 51
Shreyas Swamy Women 3/4 49 / 51
Killington Stage Race - Stage 1 (May 28 2011)
David Andersen Men 50+ 23 / 56
Robyn Allen Women 3/4 18 / 51
Rebecca Johnson Women 3/4 47 / 51
Shreyas Swamy Women 3/4 50 / 51
David Warner Men 4 1 / 65
Lake Sunapee Road Race (May 21 2011)
David Warner CAT 4 9 / 65
David Andersen MASTER 45+ (CAT 1-4) 53 / 54
Wayne Elliot Memorial (May 14 2011)
David Andersen Masters 50+ 24 / 47
Sterling Road Race (May 7 2011)
David Andersen Masters 45+ (cat. 1- 58 / 95
Robyn Allen Women 4* 15 / 40
Blue Hills Classic (May 1 2011)
Stephen Rock CAT 4 MEN 56 / 60
David Warner CAT 5 MEN 1 / 40
David Andersen MASTERS 40+ (CAT 1-4) 46 / 61
John Fice MASTERS 40+ (CAT 1-4) 52 / 61
Bennington Race Weekend RR (May 1 2011)
Robyn Allen Women 3/4 13 / 30
Bennington Race Weekend Criterium (Apr 30 2011)
Robyn Allen Women 3/4 14 / 30
Bennington Race Weekend Time Tria (Apr 30 2011)
Robyn Allen Women 3/4 18 / 30
Tour of the Battenkill (Apr 10 2011)
John Fice Men 40+ 87 / 150
David Warner Men Cat 5 (u35) Orange 2 / 49
Brian Dias Men Cat 5 (u35) Orange 37 / 49
David Andersen Men 50+ 69 / 150
The Myles Standish State Forest Road Race (Apr 3 2011)
Robyn Allen WOMEN CAT 4 1 / 19
David Warner CAT 5 1 / 21
Michael Schott Memorial Circuit Race (Mar 27 2011)
John Fice MEN CAT 4 / 5 23 / 40
Snelling Road Race (Feb 26 2011)
Robyn Allen Women Cat 4 21 / 31
Portsmouth Criterium (Sep 18 2010)
Paul kieran Lynch Men 4 56 / 62
Green Mountain Stage Race - Crit (Sep 6 2010)
David Andersen Men 50+ 35 / 67
Julian Eliz iii Men 4 43 / 79
Colm Mcmahon Men 3 61 / 80
Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 5 2010)
David Andersen Men 50+ 45 / 67
Colm Mcmahon Men 3 27 / 80
Julian Eliz iii Men 4 25 / 79
Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 4 2010)
Colm Mcmahon Men 3 33 / 80
David Andersen Men 50+ 60 / 67
Julian Eliz iii Men 4 52 / 79
Green Mountain Stage Race - TT (Sep 3 2010)
Colm Mcmahon Men 3 28 / 80
David Andersen Men 50+ 60 / 67
Julian Eliz iii Men 4 48 / 79
Topsfield Circuit Race (Aug 28 2010)
Colm Mcmahon MEN PRO 1/2/3 89 / 93
Fall River Criterium (Aug 15 2010)
William Holmes MASTER 45 30 / 35
Ben Mccoy CAT 4 21 / 43
Tokeneke Classic (Aug 8 2010)
David Andersen Masters 45+ 38 / 53
Julian Eliz iii Cat 4 Men 42 / 88
Stephen Rock Cat 4 Men 68 / 88
Concord Criterium (Aug 7 2010)
Julian Eliz iii Men 4 31 / 61
Tour of the Catskills - GC (Aug 1 2010)
David Andersen Master 50+ (Cat 1-4) 32 / 35
Julian Eliz iii 4 Men A 39 / 61
Tour of the Catskills - Stage 3 (Aug 1 2010)
David Andersen Master 50+ (Cat 1-4) 27 / 38
Julian Eliz iii 4 Men A 45 / 69
Norwell Circuit Race (Aug 1 2010)
Colm Mcmahon Cat 3/4 29 / 99
Stephen Rock Cat 3/4 57 / 99
Harold Vath Cat 3/4 82 / 99
Tour of the Catskills - Stage 2 (Jul 31 2010)
David Andersen Master 50+ (Cat 1-4) 31 / 38
Julian Eliz iii 4 Men A 40 / 69
Tour of the Catskills - Stage 1 (Jul 30 2010)
Julian Eliz iii 4 Men A 36 / 69
David Andersen Master 50+ (Cat 1-4) 34 / 38
Tour of the Hilltowns (Jul 24 2010)
James Riehle Men 4 15 / 89
Julian Eliz iii Men 4 51 / 89
Colm Mcmahon Men 3 21 / 64
Fitchburg Longsjo Classic - GC (Jul 5 2010)
Ben Mccoy Men 4 3 / 60
James Riehle Men 4 25 / 60
Julian Eliz iii Men 4 27 / 60
Fitchburg Longsjo Classic - Criterium (Jul 5 2010)
Ben Mccoy Men 4 23 / 62
James Riehle Men 4 39 / 62
Julian Eliz iii Men 4 48 / 62
Fitchburg Longsjo Classic - Time Trial (Jul 4 2010)
Ben Mccoy Men 4 2 / 62
James Riehle Men 4 11 / 62
Julian Eliz iii Men 4 46 / 62
Fitchburg Longsjo Classic - Road Race (Jul 3 2010)
Ben Mccoy Men 4 12 / 70
Julian Eliz iii Men 4 24 / 70
James Riehle Men 4 29 / 70
Mathew Sweda Men 4 67 / 70
Fitchburg Longsjo Classic - Circuit Race (Jul 2 2010)
Ben Mccoy Men 4 5 / 73
James Riehle Men 4 50 / 73
Julian Eliz iii Men 4 55 / 73
Mathew Sweda Men 4 56 / 73
5TH ANNUAL AMGRAPH THREE VILLAGE TOUR ROAD RACE (Jun 26 2010)
Julian Eliz iii MEN CAT 4 37 / 45
Stephen Rock MEN CAT 4 39 / 45
David Andersen MASTER 45+ 35 / 42
Harlem Skyscraper Cycling Classic (Jun 20 2010)
Paul kieran Lynch Men 4 46 / 77
Purgatory Road Race (Jun 19 2010)
Ben Mccoy Men 4 15 / 90
Mathew Sweda Men 4 56 / 90
Alton Hughes Men 5 35+ 31 / 47
Larry Hernandez Men 5 35+ 36 / 47
Karl Sineath Men 3 19 / 50
David Andersen Masters 45+ (Cat 1-4) 45 / 63
Nutmeg Classic Criterium (Jun 12 2010)
Mathew Sweda Cat 4 48 / 61
Connecticut Stage Race - Stage 3 (Jun 6 2010)
Julian Eliz iii 4 Men 30 / 70
David Andersen Master 50+ (2-4) 16 / 26
Connecticut Stage Race - Stage 2 (Jun 5 2010)
Julian Eliz iii 4 Men 1 / 70
David Andersen Master 50+ (2-4) 20 / 26
Connecticut Stage Race - Stage 1 (Jun 5 2010)
David Andersen Master 50+ (2-4) 24 / 26
Julian Eliz iii 4 Men 46 / 70
Killington Stage Race - Stage 3 (May 31 2010)
Julian Eliz iii 4 Men 34 / 95
Steven Senne 4 Men 63 / 95
Killington Stage Race - Stage 2 (May 30 2010)
Julian Eliz iii 4 Men 77 / 95
Steven Senne 4 Men 79 / 95
Killington Stage Race - Stage 1 (May 29 2010)
Julian Eliz iii 4 Men 75 / 95
Steven Senne 4 Men 90 / 95
Lake Sunapee Bike Race (May 22 2010)
Steven Senne Category 4 35 / 86
Stephen Rock Category 4 59 / 86
David Andersen Masters 45+ (cat 1-4) 60 / 87
Karl Sineath Category 3 25 / 55
John Starvish Category 3 42 / 55
The 16th Annual Sterling Classic Road Race (May 8 2010)
David Anderson Masters 45+ 39 / 70
Dawn Zencka Women 4* 10 / 27
Steven Senne Men 4 28 / 89
Julian Eliz iii Men 4 42 / 89
Larry Hernandez Men 5 ( 35+ ) 34 / 50
Blue Hills Classic (May 2 2010)
Stephen Rock CAT 4 MEN 27 / 62
Julian Eliz iii CAT 4 MEN 39 / 62
David Andersen MASTERS 45+ (CAT 1-4) 41 / 55
Wayne Elliot Memorial Circuit Race (May 1 2010)
Ben Mccoy Men Cat 4 15 / 49
Stephen Rock Men Cat 4 28 / 49
Quabbin Reservoir Classic 120 mile Road Race (Apr 25 2010)
David Andersen Masters 45 60 / 110
Steven Senne 4 men 59 / 155
Ben Mccoy 4 men 66 / 155
Julian Eliz iii 4 men 82 / 155
Army Spring Classic Crit (Apr 24 2010)
Julian Eliz iii 4 men 35 / 75
Ben Mccoy 4 men 36 / 75
Stephen Rock 4 men 52 / 75
Art Trapotsis 3 Men 41 / 51
Brian Dias Cat 5 under 35 15 / 16
Tour of the Battenkill (Apr 10 2010)
Julian Eliz iii 4 Men Red 40 / 81
Matt Most 4 Men Black 63 / 68
John Starvish Masters 30+ (1-4) 83 / 84
The Myles Standish State Forest Road Race (Apr 10 2010)
Ben Mccoy Men Cat 4 2 / 35
Stephen Rock Men Cat 4 21 / 35
Colm Mcmahon MEN CAT 3 11 / 20
Nathan Hoks CAT 5 27 / 28
David Andersen CAT 5 35+ 16 / 38
34rd Annual Jamestown Classic (Oct 12 2009)
Fred Hessler Cat 5 (35-44) 35 / 49
David Waltz Men 5 (45-54) 3 / 50
Neal Heffron Men Master 45+ 30 / 75
Larry Alford Men Master 35+ 20 / 66
Tom Worster Men Master 35+ 45 / 66
Tour of the Catskills - Stage 2 (Sep 20 2009)
Steven Senne CAT 4 41 / 55
5th Annual Smuttynose Brewing Co. Portsmouth Criterium (Sep 20 2009)
Colm Mcmahon cat 4 8 / 50
Jason Clevenger cat 3 19 / 69
Tour of the Catskills - Stage 1 (Sep 19 2009)
Steven Senne CAT 4 40 / 62
Julian Eliz iii CAT 4 60 / 62
Tour of the Catskills - Prologue (Sep 18 2009)
Julian Eliz iii CAT 4 29 / 62
Steven Senne CAT 4 49 / 62
Nancy Morgenstern Memorial 2009 Fall Bear Mtn Road Race (Sep 13 2009)
661 steven Senne Cat 4 B 25 / 42
Bob Beals Omnium - Sat Crit (Sep 12 2009)
Vath Harold Men 60+ 5 / 8
Green Mountain Stage Race - Stage 4 (Sep 7 2009)
Jeff Hebert 4 Men 19 / 95
Steven Senne 4 Men 64 / 95
Julian Eliz iii 4 Men 80 / 95
Rory Stamp 4 Men 124 / 95
Green Mountain Stage Race - Stage 3 (Sep 6 2009)
Jeff Hebert 4 Men 39 / 99
Steven Senne 4 Men 70 / 99
Julian Eliz iii 4 Men 74 / 99
Rory Stamp 4 Men 132 / 99
Green Mountain Stage Race - Stage 2 (Sep 5 2009)
Jeff Hebert 4 Men 15 / 104
Julian Eliz iii 4 Men 72 / 104
Steven Senne 4 Men 81 / 104
Rory Stamp Cat 4/5 Men 34 / 63
Green Mountain Stage Race - Stage 1 (Sep 4 2009)
Julian Eliz iii 4 Men 51 / 104
Jeff Hebert 4 Men 64 / 104
Steven Senne 4 Men 90 / 104
Rory Stamp Cat 4/5 Men 41 / 63
Blount Seafoods Fall River Criterium (Aug 16 2009)
Stephen Bellio MASTERS 50 5 / 22
Witches Cup Criterium (Aug 12 2009)
John Disciullo Men 4/5 44 / 75
Mount Agamenticus Time Trial (Aug 9 2009)
Rick Hardy Cat All Racers 56 / 81
Tokeneke Classic Road Race (Aug 9 2009)
Colm Mcmahon Cat 4 Men 8 / 100
Steven Senne Cat 4 Men 43 / 100
Julian Eliz iii Cat 4 Men 45 / 100
Stephen Rock Cat 4 Men 68 / 100
Mark Coleman Cat 4/5 Men 23 / 66
Gate City Cyclone (Aug 8 2009)
John Disciullo Cat 4/5 21 / 66
Ben Mccoy Cat 4/5 41 / 66
Central NH Road Race/Bow (Aug 2 2009)
Colm Mcmahon Men 4 14 / 52
John Starvish Men 4 20 / 52
Ben Mccoy Men 4 21 / 52
Julian Eliz iii Men 4 26 / 52
Stephen Rock Men 4 48 / 52
Steven Senne Men 4 49 / 52
Concord Criterium (Aug 1 2009)
Jeff Hebert Men 4 12 / 62
John Starvish Men 4 14 / 62
Colm Mcmahon Men 4 15 / 62
Julian Eliz iii Men 4 39 / 62
Norwell Circuit Race (Jul 26 2009)
Colm Mcmahon Cat 3/4 12 / 50
Stephen Rock Cat 3/4 29 / 50
Julian Eliz iii Cat 3/4 35 / 50
Rory Stamp Cat 5 34 & Under 6 / 15
Nathan Hoks Cat 5 34 & Under 8 / 15
NCC 11th Tour of the Hilltowns (Jul 25 2009)
Jason Clevenger Men 3 43 / 73
Colm Mcmahon Men 4 6 / 91
James Riehle Men 4 18 / 91
John Starvish Men 4 28 / 91
Julian Eliz iii Men 4 45 / 91
Steven Senne Men 4 52 / 91
Neal Heffron Men Masters 40+ 32 / 59
Working Man's Stage Race - Points Race (Jul 16 2009)
Chris Bergh Men 5 14 / 27
Mark Coleman Men 5 23 / 27
John Starvish Men 4 1 / 26
Jeff Hebert Men 4 7 / 26
John Disciullo Men 4 22 / 26
Working Man's Stage Race - Road Race (Jul 15 2009)
Mark Coleman Men 5 21 / 34
Chris Bergh Men 5 25 / 34
Matthew Hebert Men 5 29 / 34
John Starvish Men 4 3 / 31
Jeff Hebert Men 4 6 / 31
John Disciullo Men 4 9 / 31
Stephen Rock Men 4 25 / 31
Working Man's Stage Race - Time Trial (Jul 14 2009)
Matthew Hebert Men 5 22 / 34
Mark Coleman Men 5 27 / 34
Chris Bergh Men 5 30 / 34
Jeff Hebert Men 4 7 / 31
John Starvish Men 4 14 / 31
John Disciullo Men 4 26 / 31
Stephen Rock Men 4 28 / 31
Attleboro Bicycling Crit (Jul 11 2009)
John Disciullo Cat. 4 30 laps 16 / 56
Fitchburg Longsjo Classic - Stage 4 (Jul 5 2009)
Colm Mcmahon Men - Cat 4 33 / 83
Julian Eliz iii Men - Cat 4 77 / 83
Fitchburg Longsjo Classic - Stage 3 (Jul 4 2009)
Colm Mcmahon Men - Cat 4 14 / 101
James Riehle Men - Cat 4 45 / 101
Julian Eliz iii Men - Cat 4 63 / 101
Steven Senne Men - Cat 4 82 / 101
Fitchburg Longsjo Classic - Stage 2 (Jul 3 2009)
Colm Mcmahon Men - Cat 4 25 / 103
James Riehle Men - Cat 4 42 / 103
Julian Eliz iii Men - Cat 4 57 / 103
Steven Senne Men - Cat 4 74 / 103
Fitchburg Longsjo Classic - Stage 1 (Jul 2 2009)
James Riehle Men - Cat 4 9 / 103
Colm Mcmahon Men - Cat 4 38 / 103
Julian Eliz iii Men - Cat 4 65 / 103
Steven Senne Men - Cat 4 78 / 103
Keith Berger Memorial Criterium (Jun 28 2009)
Matthew Hebert Cat 5 16 / 19
Jeff Hebert Cat 4 28 / 47
Mystic Velo Criterium (Jun 20 2009)
Mathew Sweda cat. 5, 35+ 6 / 15
Whaling City Cyclone (Jun 14 2009)
Jeff Hebert MEN CAT 4/5 OPEN 1 / 8
Nutmeg Classic Criterium (Jun 13 2009)
Jeff Hebert Cat 4/5 Under 30 5 / 17
Lake Auburn Road Race (Jun 6 2009)
Tom Worster MEN CAT 5 22 / 50
Mark Coleman MEN CAT 5 32 / 50
Chris Bergh MEN CAT 5 38 / 50
Connecticut Stage Race - Road Race (May 30 2009)
Jeff Hebert 4 Men 35 / 57
Julian Eliz iii 4 Men 49 / 57
James Riehle Masters 40-49 17 / 40
James Combs Pro/1/2 Men 15 / 62
Connecticut Stage Race - Circuit Race (May 30 2009)
Jeff Hebert 4 Men 36 / 57
Julian Eliz iii 4 Men 49 / 57
James Riehle Masters 40-49 37 / 40
James Combs Pro/1/2 Men 17 / 62
Connecticut Stage Race - Time Trial (May 30 2009)
James Combs Pro/1/2 Men 19 / 62
James Riehle Masters 40-49 18 / 40
Jeff Hebert 4 Men 22 / 57
Julian Eliz iii 4 Men 52 / 57
Hartford Downtown Criterium (May 24 2009)
James Riehle Men Category 4 27 / 50
Cyclonauts Racers Criterium (May 23 2009)
James Riehle Cat 4 33 / 61
Lake Sunapee Bike Race (May 16 2009)
Ben Mccoy CAT 5 9 / 36
John Starvish CAT 4 13 / 62
James Riehle CAT 4 26 / 62
Kevin Cummisford CAT 4 53 / 62
Julian Eliz iii CAT 4 54 / 62
John Whisnant MASTERS 55+ (CAT 1-4) 16 / 43
The 15th Annual MRC Sterling Classic Road Race (May 9 2009)
David Smallwood Masters 35+ 22 / 45
Ben Mccoy Men 4/5 ( <35 ) 21 / 57
Stephen Rock Men 4/5 ( <35 ) 26 / 57
John Starvish Men 4 6 / 74
Jason Clevenger Men 4 9 / 74
Larry Alford Men 4 16 / 74
James Riehle Men 4 40 / 74
Colm Mcmahon Men 4 41 / 74
Steven Senne Men 4 64 / 74
Julian Eliz iii Men 4 65 / 74
Neal Heffron Masters 45+ 14 / 68
David Waltz Men 4/5 ( 35+ ) 16 / 66
Blue Hills Classic (May 3 2009)
Philip Sutherland CAT 5 MEN 19 / 41
Fred Hessler CAT 5 MEN 27 / 41
Mark Coleman CAT 5 MEN 39 / 41
Neal Heffron MASTERS 45+ (CAT 1-4) 16 / 60
Jason Clevenger CAT 4 MEN 4 / 59
Robert Looney CAT 4 MEN 17 / 59
Colm Mcmahon CAT 4 MEN 19 / 59
James Riehle CAT 4 MEN 30 / 59
Stephen Rock CAT 4 MEN 34 / 59
Benjamin Anders CAT 4 MEN 41 / 59
Julian Eliz iii CAT 4 MEN 52 / 59
David Smallwood MASTERS 35+ (CAT 1-4) 15 / 51
Jiminy Peak Road Race (May 2 2009)
John Starvish CATEGORY 4 90km 50 / 87
James Riehle CATEGORY 4 90km 56 / 87
Steven Senne CATEGORY 4 90km 60 / 87
Julian Eliz iii CATEGORY 4 90km 84 / 87
Quabbin Reservoir Road Race (Apr 26 2009)
Neal Heffron Master 45 24 / 85
Colm Mcmahon Cat 4 16 / 70
David Waltz Cat 4/5 35+ 16 / 67
Steven Senne Cat 4/5 35+ 25 / 67
Mark Coleman Cat 4/5 35+ 42 / 67
Ben Mccoy Cat 4/5 34 / 58
Turtle Pond Circuit Race (Apr 25 2009)
Jason Clevenger Men Cat 4 13 / 66
Robert Looney Men Cat 4 46 / 66
John Starvish Men Cat 4 53 / 66
Larry Alford Men Cat 5 35+ 2 / 34
Ben Mccoy Men Cat 5 U35 4 / 34
David Smallwood Men Cat 3 16 / 48
William Holmes Masters 45+ 42 / 50
Myles Standish Road Race (Apr 19 2009)
Colm Mcmahon Men Cat 4 30 / 37
Ben Mccoy Men Cat 5 6 / 36
Tour of the Battenkill Pro/Am (Apr 18 2009)
Matthew Spaits 3 Men Green Group 70 / 77
Jason Clevenger 4 Men Red Group 9 / 70
Chris Hinds Memorial Criterium (Apr 11 2009)
James Riehle Category 5 4 / 15
Michael Schott Memorial Circuit Race (Apr 5 2009)
Neal Heffron MASTERS 35+ (24.2 MI) 36 / 71
John Starvish MEN CAT 4 / 5 (19.8 MI) 3 / 54
Kevin Cummisford MEN CAT 4 / 5 (19.8 MI) 10 / 54
Colm Mcmahon MEN CAT 4 / 5 (19.8 MI) 20 / 54
Jason Clevenger MEN CAT 4 / 5 (19.8 MI) 42 / 54
4th Annual Smuttynose Brewing Co. Portsmouth Criterium (Sep 21 2008)
James Combs Pro/1/2/3 Men 60 minutes 24 / 62
Curtis Singmaster Cat 4 Men 45 minutes 39 / 42
3rd Annual Three Village Tour Road Race (Sep 20 2008)
Jeff Hebert MEN CAT 4 13 / 48
Topsfield Circuit Race (Sep 6 2008)
Jeff Hebert MEN CAT 4 28. 12 / 36
Colm Mcmahon MEN CAT 4 28. 14 / 36
Green Mountain Stage Crit (Sep 1 2008)
Christopher Gagne 4 Men Grp B 3 / 44
David Smallwood 4 Men Grp B 14 / 44
Neal Heffron 4 Men Grp B 25 / 44
Steven Senne 4 Men Grp B 33 / 44
Jeff Hebert 4 Men Grp A 2 / 45
Green Mountain Stage Race Stage 2 (Aug 31 2008)
Jeff Hebert 4 Men Grp A 25 / 55
Christopher Gagne 4 Men Grp B 1 / 53
Neal Heffron 4 Men Grp B 8 / 53
Steven Senne 4 Men Grp B 30 / 53
David Smallwood 4 Men Grp B 38 / 53
Chris Tweed 4 Men Grp B 46 / 53
Green Mountain Stage Race Stage 1 (Aug 30 2008)
Jeff Hebert 4 Men Grp A 31 / 58
Christopher Gagne 4 Men Grp B 1 / 56
David Smallwood 4 Men Grp B 11 / 56
Neal Heffron 4 Men Grp B 25 / 56
Steven Senne 4 Men Grp B 43 / 56
Chris Tweed 4 Men Grp B 46 / 56
Green Mountain Stage Race Prologue (Aug 29 2008)
Jeff Hebert 4 Men Grp A 27 / 58
Christopher Gagne 4 Men Grp B 3 / 56
Neal Heffron 4 Men Grp B 29 / 56
David Smallwood 4 Men Grp B 35 / 56
Steven Senne 4 Men Grp B 39 / 56
Chris Tweed 4 Men Grp B 47 / 56
Saco Bay Criterium (Aug 23 2008)
Michael Sabatini MEN CAT 3 10 / 23
Dan Butler MEN CAT 3 22 / 23
Blount Seafoods Fall River Criterium (Aug 17 2008)
David Tremblay MASTERS 45 34 / 38
Larry Barbaras MASTERS 55 6 / 11
Frances Morrison CAT 3/4 WOMEN 6 / 11
Frontier Criterium (Aug 16 2008)
James Combs Men Cat 3 2 / 15
Michael Sabatini Men Cat 3 11 / 15
Witches Cup Criterium (Aug 13 2008)
James Combs Men Pro/1/2/3 33 / 100
Michael Sabatini Men Pro/1/2/3 48 / 100
Matthew Spaits Men Pro/1/2/3 68 / 100
Andrew Kennedy Men 4 69 / 72
Jerome Westfried Men 4 72 / 72
Tokeneke Classic Road Race 2008 (Aug 10 2008)
Christopher Gagne Cat 4 Men 6 / 64
David Smallwood Cat 4 Men 27 / 64
Steven Senne Cat 4 Men 51 / 64
James Combs Cat 3 Men 11 / 43
Kevin Backhouse Cat 3 Men 26 / 43
Matthew Spaits Cat 3 Men 40 / 43
Gate City Cyclone (Aug 9 2008)
Christopher Gagne Cat 4/5 45 Minutes 1 / 46
Andrew Kennedy Cat 4/5 45 Minutes 33 / 46
Michael Sabatini Men Pro/1/2/3 60 minutes 29 / 63
Central NH Road Race/Bow (Aug 3 2008)
Curtis Singmaster Men 5 u35 14 / 28
William Holmes Men Master 45+ 36 / 48
Dawn Zenck Women 4 & Women Master 18 / 20
John Starvish Men 4 26 / 69
David Smallwood Men 4 33 / 69
Leo Grepin Men 4 56 / 69
Jeff Hebert Men 4 57 / 69
Jerome Westfried Men 4 67 / 69
Kevin Backhouse Men 3 8 / 54
James Combs Men 3 18 / 54
Matt Spaits Men 3 51 / 54
Robert Looney Men 5 35+ 2 / 35
Concord Criterium (Aug 2 2008)
Leo Grepin Men 4 54 / 74
Larry Barbaras Master 55+ 4 / 21
Norwell Circuit Race (Jul 27 2008)
Michael Sabatini Cat 3/4 23 / 58
Lee Fleming Masters 45+ (cat 29 / 34
NCC 10th Tour of the Hilltowns (Jul 26 2008)
Matthew Spaits Cat 4 6 / 94
Christopher Gagne Cat 4 18 / 94
John Starvish Cat 4 24 / 94
Neal Heffron Cat 4 32 / 94
John Fice Cat 4 65 / 94
Steven Senne Cat 4 71 / 94
Andrew Kennedy Cat 4 89 / 94
Gabriel Polonsky Cat 4 90 / 94
James Combs Men Cat 3 8 / 75
Christopher Bailey Men Cat 3 32 / 75
Yarmouth Clam Festival Bike Race (PRE-REG ONLY) (Jul 20 2008)
Frances Morrison WOMEN'S OPEN 15 / 24
Donovan-Ruhlman Naugatuck Criterium (Jul 20 2008)
Matthew Spaits Cat 4/5 27 / 43
Working Man's Stage Race - Points Race (Jul 17 2008)
Christopher Gagne Men 4 5 / 38
Jeff Hebert Men 4 14 / 38
John Starvish Men 4 23 / 38
Working Man's Stage Race - Road Race (Jul 16 2008)
Christopher Gagne Men 4 13 / 42
Jeff Hebert Men 4 19 / 42
John Starvish Men 4 25 / 42
Working Man's Stage Race - Time Trial (Jul 15 2008)
Jeff Hebert Men 4 3 / 42
Christopher Gagne Men 4 5 / 42
John Starvish Men 4 16 / 42
Attleboro Bicycling Crit and Kids Grass Crit (Jul 12 2008)
Larry Barbaras Master 55+ 55 kilometers 11 / 22
David Tremblay Master 35+ 35 kilometers 12 / 62
David Tremblay Master 45+ 30 kilometers 11 / 63
Matthew Spaits Cat 4 30 kilometers 5 / 42
Eric Cho Cat 4 30 kilometers 23 / 42
Andrew Kennedy Cat 4 30 kilometers 24 / 42
James Combs Pro/1/2/3 60 kilometers 24 / 52
James Combs Men Cat 3 13 / 33
Michael Sabatini Men Cat 3 15 / 33
Keith Berger Memorial Criterium (Jun 29 2008)
Andrew Parsons Cat 4 31 / 33
Boloco Heartbreak Hill Grand Prix (Jun 29 2008)
Christopher Gagne Men 4 10 / 97
Neal Heffron Men 4 29 / 97
Eric Cho Men 4 55 / 97
Stephen Rock Men 4 62 / 97
Andrew Kennedy Men 4 80 / 97
Colm Mcmahon Men 4 84 / 97
David Peterson Men 4 86 / 97
James Combs Men 3 8 / 73
Michael Sabatini Men 3 15 / 73
Christopher Bailey Men 3 22 / 73
David Tremblay Men 3 71 / 73
Gregory Zysk Men 3 72 / 73
Cox Charities Cycling Classic (Jun 28 2008)
David Tremblay Men Master 35+/45+ 72 / 80
William Holmes Men Master 35+/45+ 77 / 80
James Combs Men 2/3 11 / 127
David Tremblay Men 2/3 67 / 127
Christopher Bailey Men 2/3 76 / 127
Nutmeg Classic Criterium (Jun 21 2008)
Matthew Spaits CAT 4/5 UNDER 30 1 / 18
Nicholas Mashburn CAT 4 7 / 61
Eric Cho CAT 4 24 / 61
Matthew Spaits CAT 4 45 / 61
Andrew Kennedy CAT 4 46 / 61
Frances Morrison WOMEN CAT 3 5 / 12
Gregory Zysk MASTERS 35 PLUS 45 / 81
Housatonic Hills Road Race (Jun 15 2008)
Frances Morrison Women's 1/2/3 14 / 25
James Combs Men's 3 13 / 64
Kevin Backhouse Men's 3 36 / 64
John Starvish Men's 4 9 / 86
Matthew Spaits Men's 4 18 / 86
Cyclonauts Road Race (Jun 14 2008)
Matthew Spaits Cat 3/4 26 / 70
William Holmes Master 45+ Cat 1-4 25 / 63
Neal Heffron Cat 4/5 8 / 54
Jeff Hebert Cat 4/5 22 / 54
Steven Senne Cat 4/5 31 / 54
David Peterson Cat 4/5 36 / 54
James Combs Cat 1-3 9 / 37
Christopher Bailey Cat 1-3 35 / 37
Mystic Velo Criterium (Jun 7 2008)
Larry Barbaras Masters 55+ 4 / 16
Andrew Kennedy Cat 4 31 / 63
Eric Cho Cat 4 34 / 63
Waterville Valley Time Trial (Jun 7 2008)
Michael Sabatini Open Men 10 / 24
Lake Auburn Road Race (May 31 2008)
John Fice Cat 4/5 27 / 54
Hartford Downtown Criterium (May 25 2008)
Michael Sabatini Masters 30+ 25 laps 32 / 97
Matthew Spaits 4 Men 20 laps 17 / 50
Leo Grepin 4 Men 20 laps 34 / 50
Andrew Kennedy 4 Men 20 laps 38 / 50
David Petelson 4 Men 20 laps 43 / 50
Michael Sabatini 3 Men 25 laps 15 / 46
Cyclonauts Racers Criterium (May 24 2008)
Matthew Spaits Cat 4 9 / 51
Leo Grepin Cat 4 32 / 51
Andrew Kennedy Cat 4 43 / 51
Gregory Zysk Masters 35+ 28 / 46
Gregory Zysk Cat 3/4 30 / 48
Matthew Spaits Cat 4/5 2 / 34
Andrew Kennedy Cat 4/5 33 / 34
Lake Sunapee Bike Race (May 17 2008)
David Smallwood 4 Men 12 / 78
Matthew Spaits 4 Men 14 / 78
Jason Clevenger 4 Men 28 / 78
John Starvish 4 Men 58 / 78
Steven Senne 4 Men 72 / 78
Kevin Backhouse 3 Men 1 / 43
Christopher Bailey 3 Men 9 / 43
Sterling Classic Road Race (May 10 2008)
Dawn Zencka 4 Women 15 / 22
Michael Sabatini Cat 3/4 27 / 71
Christopher Bailey Cat 3/4 42 / 71
Robert Looney Cat 4/5 35+ 3 / 62
Jason Clevenger 4 Men 3 / 111
David Smallwood 4 Men 9 / 111
Matthew Spaits 4 Men 19 / 111
Neal Heffron 4 Men 26 / 111
Steven Senne 4 Men 35 / 111
John Fice 4 Men 36 / 111
Jerome Westfried 4 Men 104 / 111
Blue Hills Classic (May 4 2008)
Jason Clevenger MEN CAT 4 * 28. 8 / 56
Jeff Hebert MEN CAT 4 * 28. 26 / 56
Neal Heffron MEN CAT 4 * 28. 27 / 56
Gabriel Polonsky MEN CAT 4 * 28. 43 / 56
David Smallwood MEN CAT 4 * 28. 46 / 56
Benjamin Anders CAT 5 * 21. 10 / 37
Michael Bissanti CAT 5 * 21. 13 / 37
Philip Sutherland CAT 5 * 21. 34 / 37
Gregory Zysk MASTER 35+ * 28. 13 / 24
Bridge Hunter MASTER 35+ * 28. 15 / 24
David Tremblay MASTER 45 + * 28. 29 / 32
Jiminy Peak Road Race (May 3 2008)
John Starvish CAT 4 11 / 83
Matthew Spaits CAT 4 13 / 83
David Smallwood CAT 4 16 / 83
Steven Senne CAT 4 78 / 83
Kevin Backhouse CAT 3 10 / 74
Palmer Library Road Race (Apr 27 2008)
Matthew Spaits 4 Men 6 / 66
Jason Clevenger 4 Men 8 / 66
Jeff Hebert 4 Men 12 / 66
Kevin Cummisford 4 Men 16 / 66
John Starvish 4 Men 19 / 66
Neal Heffron 4 Men 30 / 66
Bridge Hunter 4 Men 37 / 66
Steven Senne 4 Men 52 / 66
John Fice 4 Men 55 / 66
Chris Tweed 4 Men 59 / 66
Chris Woodward 4 Men 63 / 66
Leo Grepin 4 Men 65 / 66
Jerome Westfried Cat 4/5 31 / 34
David Smallwood Masters 35+ 38 / 78
Thomas Francis Masters 35+ 52 / 78
Gary Stewart Masters 55+ 23 / 40
Philip Sutherland cat 4/5 35+ 54 / 56
Kevin Backhouse Pro/1/2/3 Men 26 / 70
James Combs Pro/1/2/3 Men 32 / 70
Christopher Bailey Cat 3/4 15 / 73
Gregory Zysk Cat 3/4 21 / 73
Michael Sabatini Cat 3/4 29 / 73
Sturbridge Road Race (Apr 26 2008)
Matthew Spaits 4 Men 13 / 57
John Fice 4 Men 38 / 57
David Peterson 4 Men 42 / 57
Andrew Kennedy 4 Men 53 / 57
Leo Grepin 4 Men 54 / 57
David Smallwood Masters 35+ 49 / 65
Michael Bissanti cat 4/5 35+ 14 / 59
Myles Standish State Park Road Race - Presented by the Town of Plymouth Services Board (Apr 20 2008)
Gregory Zysk MEN CAT 3 * 10 / 15
Stephen Rock MEN CAT 4 * 26 / 39
Battenkill-Roubaix (Apr 19 2008)
William Holmes Master 30+ (Cat 1-4) 58 / 80
David Smallwood Men 4 Red Group 30 / 85
John Fice Men 4 Red Group 55 / 85
Chris Tweed Men 4 Red Group 69 / 85
Athanasios Themelis Master 40+ (Cat 1-4) 57 / 75
Rick Newhouse Memorial Ninigret Criterium (Apr 19 2008)
Thomas Francis Masters 35+ 55 minutes 3 / 24
Turtle Pond Circuit Race (Apr 13 2008)
Thomas Francis Masters 35+ 6 / 36
Kevin Backhouse 3 Men 2 / 42
James Combs 3 Men 7 / 42
Gregory Zysk 3 Men 13 / 42
Christopher Bailey 3 Men 18 / 42
Michael Sabatini 3 Men 38 / 42
John Starvish 4 Men 7 / 66
Chris Woodward 4 Men 10 / 66
David Smallwood 4 Men 18 / 66
Steven Senne 4 Men 32 / 66
Kevin Cummisford 4 Men 33 / 66
Neal Heffron 4 Men 36 / 66
Chris Tweed 4 Men 64 / 66
Michael Schott Memorial Circuit Race (Mar 30 2008)
? ? MEN MASTERS 35+ 31 / 68
Thomas Francis MEN CAT 1/2/3 27 / 77
David Smallwood MEN CAT 4/5 4 / 47
Matthew Spaits MEN CAT 4/5 13 / 47
Busiest Racers
in last months
David Andersen 91
Julian Eliz iii 50
Steven Senne 34
Jeff Hebert 27
Colm Mcmahon 25
Stephen Rock 24
John Starvish 23
James Riehle 20
Matthew Spaits 19
Audrey Raboin 18
David Smallwood 18
Ben Mccoy 18
Neal Heffron 17
James Combs 17
Michael Sabatini 13
Rick Hardy 13
Cory Hartman 13
Steve Czerwinski 13
Robyn Allen 13
John Fice 12
David Warner 11
Christopher Gagne 11
Andrew Kennedy 11
Jason Clevenger 11
Douglas Chrystall 10
Brian Dias 9
Charles Dow 9
Christopher Bailey 8
Gregory Zysk 8
David Tremblay 7
William Holmes 7
Marc Tremblay 7
Mark Coleman 7
Kevin Backhouse 7
John Disciullo 6
Chris Tweed 6
Leo Grepin 6
Sheldon Charles 6
Craig Dunbar 5
Mathew Sweda 5
Sara Melikian 5
Rory Stamp 5
Eric Cho 4
Frances Morrison 4
Thomas Francis 4
Jerome Westfried 4
Paul Rosenstrauch 4
Robert Looney 4
Kevin Cummisford 4
Chris Bergh 4
Michael Green 4
Larry Barbaras 4
Rick Russell 3
Rebecca Johnson 3
Philip Sutherland 3
David Peterson 3
David Waltz 3
Shreyas Swamy 3
Larry Alford 3
Matthew Hebert 3
Nathan Hoks 2
Peter Sharman 2
Benjamin Anders 2
Eric Macaux 2
Erin Faccone 2
Michael Bissanti 2
Karl Sineath 2
Gabriel Polonsky 2
Douglas Crysstall 2
Paul kieran Lynch 2
Curtis Singmaster 2
Bridge Hunter 2
Dawn Zencka 2
Larry Hernandez 2
Fred Hessler 2
Chris Woodward 2
Tom Worster 2
661 steven Senne 1
Harold Vath 1
Rosalie Perkins 1
Gary Stewart 1
Dawn Zenck 1
Stephen Bellio 1
Alton Hughes 1
Dan Butler 1
Matt Spaits 1
John Whisnant 1
Rosemary Snyder 1
Richard Zachary 1
Athanasios Themelis 1
Nicholas Mashburn 1
? ? 1
Art Trapotsis 1
David Petelson 1
Vath Harold 1
Jeff Barneson 1
Jay Hydren 1
Donna Frankel 1
David Guy 1
Andrew Parsons 1